logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

SUA: Anchetele din Congres privind presupusa ingerinţă rusă s-ar putea finaliza cu rapoarte contradictorii

Imagine din galeria Agerpres

Comisia pentru informaţii a Senatului - cunoscută ca având probabil cea mai echilibrată componenţă partinică dintre comisiile Congresului - este divizată de-a lungul liniilor de partid în problema unei posibile cooperări între campania lui Donald Trump şi Rusia în alegerile prezidenţiale din 2016, care face de mai mult timp obiectul unor anchete, au indicat surse citate marţi de agenţia Reuters.

Această divizare nu este surprinzătoare, în climatul politic de la Washington, dar face să planeze semne de întrebare atât în ce priveşte posibilitatea ca vreuna din cele cel puţin şase comisii din Congres care au lansat astfel de anchete să ajungă la vreun consens în legătură cu ce s-a întâmplat în realitate, cât şi în ce priveşte lansarea efectivă a demersurilor pentru procedura de impeachment împotriva preşedintelui republican.

Anchetele Congresului privind presupusa ingerinţă rusă vor mai continua câteva luni, dar, conform surselor citate, membrii comisiei pentru informaţii a Senatului au deja în vedere producerea de rapoarte finale contradictorii, unul din partea celor opt membri republicani şi unul din partea celor şapte membri democraţi, fiecare cu concluzii diferite.

Potrivit surselor, cele două tabere au ajuns la consensul că nu există dovezi directe privind un complot cu Rusia, dar nu sunt de acord în ce priveşte dovezile "circumstanţiale", despre care democraţii susţin că sunt suficiente, dar sunt contrazişi de colegii republicani din comisie.

Preşedintele republican al comisiei, Richard Burr, a declarat luna trecută pentru CBS că nu sunt probe care să susţină că a existat o "conspiraţie" între campania lui Trump şi Rusia. Donald Trump a negat în mod repetat existenţa vreunui astfel de complot, denunţând o "vânătoare de vrăjitoare".

În cazul în care comisia pentru informaţii a Senatului şi, după cum este posibil, şi alte comisii din Congres vor finaliza anchetele cu rapoarte contradictorii, americanii care caută explicaţii privind legăturile dintre Moscova şi campania lui Trump vor fi probabil dezamăgiţi. Mai mult, consideră unii experţi, un astfel de rezultat ar putea reduce şansele unei eventuale puneri sub acuzare a preşedintelui. Potrivit Constituţiei, procedura de punere sub acuzare (impeachment) începe în Camera Reprezentanţilor, care este controlată de democraţi, dar Senatul - controlat de republicani - este cel care ar urma să decidă în privinţa unei destituiri a lui Trump.

Comisia pentru informaţii a Senatului a început ancheta privind posibila ingerinţă rusă la scurt timp după învestirea lui Trump ca preşedinte, iar în prezent se pregăteşte să audieze din nou o serie de martori cheie şi să evalueze raportul din ianuarie 2017 al agenţiilor de informaţii ale SUA care a stabilit că Rusia a intervenit în diferite modalităţi în alegerile din 2016. Moscova neagă acest lucru, menţionează Reuters.

Comisia mai examinează rolul social media în campania din 2016, securitatea sistemului de vot din SUA şi măsurile luate - sau nu - de fosta administraţie a lui Barack Obama după primele informaţii cu privire la o interferenţă rusă.

Nici procurorul special Robert Mueller, care anchetează din mai 2017 în legătură cu presupusa ingerinţă rusă, nu a furnizat deocamdată elemente care să ateste că a existat o înţelegere între Rusia şi candidatul republican, deşi investigaţiile sale au dus la inculparea a zeci de persoane sau entităţi, inclusiv din Rusia, precum şi la condamnarea fostului avocat al preşedintelui Michael Cohen şi a fostului său director de campanie Paul Manafort, însă pentru diferite alte fraude.

Rezervat ca de obicei, Mueller nu a dezvăluit nimic despre stadiul anchetei, dar plecările din echipa sa din ultimele luni au hrănit speculaţiile că investigaţia se apropie de final. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Toth, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 29

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 26-05-2026 22:01

Israelul susține că l-a vizat pe noul șef al aripii armate a Hamas din Gaza

Israelul a anunțat marți că l-a vizat pe noul șef al aripii armate a Hamas din Fâșia Gaza, care fusese numit recent în această funcție în urma unui atac care l-a ucis pe predecesorul său, relatează AFP. Armata israeliană 'a efectuat astăzi (marți) un atac în Gaza, care l-a vizat pe Mohammed Odeh, noul lider al aripi

Politic Ex 26-05-2026 21:25

Parlamentul din Rusia a aprobat o lege privind confiscarea proprietăților rușilor din exil

Parlamentul rus a adoptat marți o lege care permite autorităților să confiște proprietățile rușilor care locuiesc în străinătate dacă aceștia sunt considerați că acționează împotriva intereselor țării, într-o mișcare despre care criticii spun că are ca scop reducerea la tăcere a criticilor bogați ai Kremlinului aflați în exil, relatează dpa.

Politic Ex 26-05-2026 20:34

Trump se declară perfect sănătos după examenul medical

Președintele american Donald Trump, care va împlini 80 de ani în iunie, a declarat că ''totul a ieșit perfect'' după ce a fost supus controlului medical marți la Centrul Medical Militar Național Walter Reed, după un an de atenție publică asupra unor probleme de sănătate aparent minore, relatează Reuters. Trump nu a

Politic Ex 26-05-2026 19:39

Ambasadorul rus susține că un viceministru rus de externe nu a primit viză de la SUA pentru a participa la o reuniune ONU

Ambasadorul Rusiei la ONU a declarat marți că SUA nu i-au acordat viză de intrare ministrului adjunct de externe rus Aleksandr Alimov pentru a participa la o reuniune a Consiliului de Securitate și a caracterizat acest lucru drept o încălcare a obligațiilor SUA în conformitate cu Acordul privind sediul ONU, relatează Reuters. Vasil

Politic Ex 26-05-2026 19:23

Trump își reunește miercuri guvernul la Camp David pentru o ședință despre Iran

Președintele american Donald Trump își va reuni miercuri guvernul la Camp David, o reședință militară izolată la vest de Washington, a declarat marți pentru AFP un responsabil al Casei Albe, în timp ce discuțiile cu Iranul par să nu conducă la rezultatele dorite. Trump declarase sâmbătă că un acord cu Teheranul pentru a pune

Politic Ex 26-05-2026 19:18

Președintele Trump majorează cu 10.000 numărul-limită de refugiați în SUA pentru a primi mai mulți albi sud-africani

Președintele american Donald Trump a majorat cu 10.000 numărul-limită de refugiați care pot fi primiți anul acesta în Statele Unite, pentru a permite intrarea mai multor albi sud-africani, arată o decizie semnată la care a obținut acces marți agenția Reuters. Documentul datat 21 mai arată că sud-africanii de etnie afrikander (cunoscuți ș

Politic Ex 26-05-2026 19:08

Rusia și Kazahstanul vor semna un acord în domeniul nuclear cu prilejul vizitei lui Putin

Președintele rus Vladimir Putin va superviza semnarea unui acord care va conține parametrii pentru construcția unei centrale nucleare în Kazahstan cu prilejul vizitei sale în această țară din cursul săptămânii, a anunțat marți Kremlinul, relatează Reuters. Kazahstanul, o țară bogată în petrol și gaz cu o populație de 20

Politic Ex 26-05-2026 18:34

Fraudă cu subvenții agricole ale UE în Grecia: 39 de persoane au fost arestate în două zile

Poliția greacă a anunțat marți că 39 de persoane au fost arestate în cadrul unei ample anchete desfășurate în Grecia și la nivel european cu privire la deturnarea a milioane de euro din subvenții agricole ale Uniunii Europene (UE), relatează AFP. Un număr de 17 persoane au fost arestate marți dimineață în nordul țării, î

Politic Ex 26-05-2026 18:24

SUA: Donald Trump și-a efectuat controlul medical anual, cu câteva zile înainte de a împlini 80 de ani

Președintele american Donald Trump și-a efectuat marți controlul medical anual, cu câteva zile înainte de împlinirea vârstei de 80 de ani și într-un moment în care starea sa de sănătate face obiectul unor speculații, relatează AFP. Liderul de la Casa Albă a ajuns la spitalul militar Walter-Reed, din apropier

Politic Ex 26-05-2026 18:15

SUA intenționează să contribuie cu mai puține bombardiere strategice și nave pentru NATO în caz de criză (presă)

Statele Unite intenționează să își reducă semnificativ contribuțiile militare pentru asistența aliaților europeni din NATO în caz de criză, asigurând mai puține avioane de luptă, nave militare și aeronave de realimentare în zbor, afirmă marți portalul de știri german Spiegel, preluat de Reuters. Spiegel arată că secreta

Politic Ex 26-05-2026 18:08

SUA și Armenia se angajează să continue proiectul lor de coridor în timpul unei vizite a lui Rubio

Statele Unite s-au angajat marți, în timpul unei scurte întâlniri între secretarul de stat Marco Rubio și omologul său armean Ararat Mirzoian la Erevan, să continue un proiect de coridor cu Armenia care leagă anumite regiuni din Azerbaidjan, țară rivală, relatează AFP. Sosind din India, unde a participat la o reuniune a

Politic Ex 26-05-2026 17:46

Alerte cu drone în țările baltice: Moscova încearcă să destabilizeze democrațiile europene, afirmă Von der Leyen la Vilnius

Președinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen, aflată marți în vizită la Vilnius, a dat vina pe Rusia pentru recentele alerte cu drone din statele baltice, acuzând-o că încearcă 'să destabilizeze societățile democratice' ale UE, relatează AFP. 'Locuitorii țărilor baltice trec prin ceva despre care mulți credea

Politic Ex 26-05-2026 17:43

UPDATE/Germania îl convoacă pe ambasadorul rus, după avertismentul Moscovei ca străinii să părăsească Kievul;convocări similare și în alte capitale

Guvernul german l-a convocat marți pe ambasadorul rus la Berlin pentru a-i transmite un protest după ce Rusia a anunțat luni că va efectua atacuri sistematice asupra unor ținte militare la Kiev și le-a cerut străinilor, inclusiv personalului diplomatic, să părăsească orașul pentru a nu fi expuși acestor atacuri, convocări similare ale diplomaților ruși fiind ulterior

Politic Ex 26-05-2026 17:27

SUA: Administrația Trump propune acorduri de confidențialitate pentru angajații federali

Administrația președintelui american Donald Trump a transmis marți că a propus să li se solicite angajaților federali să semneze acorduri de confidențialitate, cu scopul de a-i împiedica să împărtășească informații confidențiale cu jurnaliștii, relatează Reuters. Oficiul pentru Managementul Personalului (OPM), biroul de resurse uma

Politic Ex 26-05-2026 16:50

Comisia Europeană chestionează măsurile luate de premierul ceh Andrej Babis pentru a combate conflictele de interese

Comisia Europeană a solicitat guvernului ceh informații cu privire la acordurile menite să prevină conflictele de interese în privința subvențiilor UE legate de companii din imperiul de afaceri al prim-ministrului Andrej Babis, a declarat marți un purtător de cuvânt al executivului comunitar, relatează Reuters. Site-ul iRozhlas.cz