logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Rusia: Benjamin Netanyahu îl asigură pe Vladimir Putin că va continua să atace ţintele iraniene din Siria

Imagine din galeria Agerpres

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a dat asigurări miercuri, la Moscova, în cadrul discuţiilor cu preşedintele Vladimir Putin, că ţara sa va continua să atace ţinte iraniene din Siria, pentru a preveni consolidarea influenţei militare a Iranului în această ţară, transmite EFE.

"Cea mai mare ameninţare la adresa stabilităţii şi securităţii în regiunea noastră provine din Iran şi din partea acoliţilor săi", a declarat Netanyahu la începutul întâlnirii cu preşedintele rus, referindu-se la miliţia şiită Hezbollah şi la Hamas.

'Suntem hotărâţi să ne continuăm acţiunea viguroasă împotriva tentativelor Iranului de consolidarea militară în Siria, care vizează distrugerea noastră", a afirmat prim-ministrul israelian, neprimind un răspuns din partea preşedintelui rus în faţa camerelor de luat vederi care au transmis intervenţiile celor doi oficiali din debutul dialogului bilateral.

Rusia este principalul aliat al regimului sirian de la Damasc al preşedintelui Bashar al-Assad, împreună cu Iranul, care consideră legitimă prezenţa sa în Siria deoarece i-a fost solicitată de către preşedintele ţării arabe.

Prezenţa Iranului în Siria îngrijorează şi SUA, dar Teheranul insistă că va rămână atât timp cât doreşte regimul preşedintelui sirian, care a vizitat Iranul în această săptămână, ocazie cu care i-a mulţumit partenerului său pentru sprijinul acordat în combaterea terorismului din Siria şi a promovat totodată legături bilaterale mai strânse, inclusiv de natură economică.

Întâlnirea de miercuri de la Kremlin a celor doi lideri are loc după amânarea "de comun acord" a celei programate iniţial pe 21 februarie. Vizita la Moscova a fost amânată de Israel, după apariţia unor informaţii pe scena politică israeliană referitoare la intenţia unuia din rivalii politici ai premierului Netanyahu de a crea o alianţă care ar ameninţa şansele acestuia de a fi reales la scrutinul ce urmează să aibă loc în luna aprilie.

Putin şi Netanyahu s-au întâlnit de unsprezece ori din septembrie 2015, când Rusia s-a implicat militar în conflictul sirian, după cum a reamintit liderul israelian, care a precizat că legătura directă dintre cei doi lideri "este o componentă vitală pentru prevenirea riscurilor şi a fricţiunilor dintre cele două armate".

Şi au existat mai mult decât fricţiuni între Rusia şi Israel în privinţa Siriei, aminteşte EFE. Anul trecut, relaţiile dintre cele două ţări au trecut printr-o criză severă, după doborârea în septembrie a unui avion rus de către armata siriană, în timp ce încerca să respingă un atac israelian. Rusia, care a pierdut 15 soldaţi în acel incident, a dat vina pe Israel pentru această tragedie. Evenimentul a pus la îndoială colaborarea militară dintre cele două state şi mecanismul de cooperare pentru prevenirea incidentelor de acest tip în contextul conflictului sirian.

Ca răspuns, ministrul rus al apărării Serghei Şoigu a anunţat trimiterea unor rachete antiaeriene S-300 regimului de la Damasc, capabile să intercepteze lovituri aeriene la o distanţă mai mare de 250 de kilometri, precum şi să doboare simultan mai multe ţinte. De asemenea, Rusia a decis dotarea unităţilor antiaeriene cu sisteme automate de control, deţinute doar de forţele armatei ruse, pentru a permite Siriei să supravegheze spaţiului aerian şi să stabilească rapid ţinte, dar mai ales pentru a asigura identificarea tuturor aeronavelor ruseşti pentru ca acestea să nu fie atacate.

În luna ianuarie, un alt incident a ridicat întrebări cu privire la coordonarea bilaterală, atunci când Israelul, fără a avertiza Moscova, a atacat ţinte iraniene in apropiere de Damasc şi baterii antiaeriene siriene pentru a combate consolidarea Iranului în ţara vecină. Damascul a răspuns cu zeci de rachete sol-aer, într-o reacţie rară.

Guvernul israelian consideră că în acest moment a fost depăşită criza din relaţia cu Moscova, provocată de doborârea avionului, potrivit aprecierii făcute miercuri de o sursă de pe lângă executivul israelian, citată de RIA Novosti. "Criza în relaţiile cu Rusia a fost depăşită", a spus sursa citată, după întâlnirea dintre Netanyahu şi Putin, care nu au apărut în faţa presei pentru a face declaraţii şi nici nu au emis un comunicat de presă. După momentul incidentului din septembrie, miercuri a fost prima ocazie când cei doi lideri s-au întâlnit pentru a discuta pe larg. AGERPRES/(AS - autor: Raluca Anghel, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 35

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 26-05-2026 08:44

Puține progrese în discuțiile cu SUA privind apărarea antiaeriană, recunoaște Volodimir Zelenski

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat luni că Ucraina a înregistrat puține progrese în discuțiile cu SUA privind extinderea producției de sisteme de apărare antirachetă și va colabora cu Europa în această problemă, relatează Reuters. 'Din păcate, de multă vreme nu s-au înregistrat progrese în relația cu Statele

Politic Ex 26-05-2026 08:31

Rubio afirmă că SUA sunt în continuare pregătite să acționeze ca mediator în conflictul din #Ucraina

Statele Unite rămân pregătite să medieze în conflictul dintre Rusia și Ucraina, a declarat marți secretarul de stat american Marco Rubio, după o ofensivă rusească masivă asupra Kievului, relatează AFP. 'Statele Unite sunt pregătite și dispuse să facă tot ce le stă în putință pentru a facilita încetarea acestui război și sperăm că oc

Politic Ex 26-05-2026 08:25

Coreea de Nord a lansat un proiectil neidentificat, potrivit armatei sud-coreene

Coreea de Nord a lansat marți un proiectil neidentificat în largul coastei vestice a țării, a afirmat Statul Major al armatei sud-coreene într-un comunicat, transmite Reuters. Dacă se va confirma că aceasta a fost o lansare de rachetă, ea ar fi prima începând din 19 aprilie, când Coreea de Nord a testat câteva rachete balist

Politic Ex 26-05-2026 04:26

Armata americană anunță că a lovit baze de lansare a rachetelor în Iran

Armata americană a anunțat luni că a efectuat lovituri în sudul Iranului, vizând baze de lansare a rachetelor și nave care încercau să plaseze mine, în ciuda armistițiului în vigoare în războiul dintre cele două țări, notează AFP. 'Forțele americane au efectuat astăzi lovituri de autoapărare în sud

Politic Ex 26-05-2026 02:04

Canada: Mark Carney consideră 'inacceptabil' tratamentul aplicat militanților din Flotila pentru Gaza

Premierul canadian, Mark Carney, a calificat luni, în cursul unei convorbiri telefonice cu președintele Israelului, Isaac Herzog, drept 'inacceptabil' 'tratamentul scandalos' aplicat activiștilor din Flotila pentru Gaza, printre care 12 cetățeni canadieni, notează AFP. Cerând desfășurarea unei anchete independente,

Politic Ex 26-05-2026 00:58

VIDEO Iran: Explozii auzite în Bandar Abbas, situația sub control (presă)

Mai multe explozii au fost auzite în orașul iranian Bandar Abbas și în zonele de coastă din apropierea Strâmtorii Ormuz, a raportat luni presa iraniană, adăugând că deocamdată cauza lor este necunoscută, notează Reuters. Agenția de presă iraniană Mehr a anunțat că situația din Bandar Abbas este sub control și că nu exis

Politic Ex 25-05-2026 23:53

VIDEO Violențe în La Paz, în ciuda concesiilor președintelui bolivian

Ciocniri violente au avut loc luni între manifestanți și polițiști în La Paz, în timpul unui marș la care au participat mii de oameni cerând demisia președintelui Boliviei, Rodrigo Paz, care a anunțat că își reduce salariul în încercarea de a potoli contestarea socială, relatează AFP. Președintele de c

Politic Ex 25-05-2026 22:55

VIDEO Canada: Premierul Carney critică proiectul de referendum separatist din Alberta

Premierul canadian Mark Carney a calificat luni la Ottawa drept un 'bluf foarte periculos' proiectul de referendum privind independența provinciei petroliere Alberta, asupra căruia alegătorii vor trebui să se pronunțe în luna octombrie, notează AFP. Susținător al unității Canadei, Mark Carney a comparat această consultare cu refe

Politic Ex 25-05-2026 22:00

Lavrov i-a comunicat lui Rubio decizia Rusiei de a ataca situri de la Kiev legate de armată (MAE rus)

Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, l-a informat luni pe secretarul de stat american Marco Rubio despre decizia Moscovei de a lansa atacuri asupra unor situri din Kiev legate de armata ucraineană, a anunțat Ministerul rus de Externe, consemnează Reuters și AFP. Potrivit unui comunicat de pe site-ul ministerului, Lavrov i-a spus lui Rubio

Politic Ex 25-05-2026 21:30

Iran: Președintele a ordonat redeschiderea accesului la internetul internațional

Președintele iranian, Masoud Pezeshkian, a emis un ordin de redeschidere a accesului la internet internațional, a relatat luni presa de stat iraniană, citând un oficial, consemnează Reuters. Reautorizarea accesului la net vine după o întrerupere de aproape 90 de zile, pe fondul războiului cu SUA și Israel. Anunțul a fost făcut de ș

Politic Ex 25-05-2026 20:50

Un plan prevede ca Iranul să redeschidă strâmtoarea Ormuz la 30 de zile după un acord cu SUA de încetare a ostilităților (media)

SUA și Iranul discută un plan de deschidere a strâmtorii Ormuz la circa 30 de zile după ce vor ajunge la un acord pentru a pune capăt ostilităților, a relatat luni ziarul Nikkei, citând o sursă diplomatică din Orientul Mijlociu, transmite Reuters. Iranul va proceda la eliminarea minelor din strâmtoare într-o perioadă de

Politic Ex 25-05-2026 20:35

Italia: Un tânăr de 22 de ani a fost arestat sub bănuiala că pregătea un atac în numele organizației Stat Islamic

Poliția din Reggio Emilia și Bologna a arestat un bărbat italian în vârstă de 22 de ani de origine marocană, acuzat că a încercat să facă recrutări în scop terorist, inclusiv terorism internațional, au indicat luni surse judiciare citate de ANSA. Potrivit anchetatorilor, săptămâna trecută tânărul și-ar fi ex

Politic Ex 25-05-2026 19:59

Spania: Felipe Gonzalez, figură istorică a stângii, cere organizarea de alegeri anticipate

Fostul premier socialist spaniol Felipe Gonzalez a făcut apel luni la organizarea de alegeri legislative anticipate, la câteva zile după ce justiția a anunțat că unul dintre succesorii săi, José Luis Rodriguez Zapatero, este urmărit penal pentru trafic de influență, o premieră în Spania, relatează AFP. Următoarele alegeri su

Politic Ex 25-05-2026 19:56

Poliția cehă reține un înalt ierarh rus care avea în automobil o substanță suspectă

Poliția cehă l-a reținut duminică pe mitropolitul ortodox rus Hilarion, în automobilul căruia s-au găsit la un control patru recipiente cu o substanță albă, au anunțat luni reprezentanții fostului ierarh, conform AFP. Pe contul de Telegram al lui Hilarion a apărut un comunicat în care se precizează că polițiștii din Cehia au găsit

Politic Ex 25-05-2026 19:37

Bolivia: Pe fondul crizei politico-economice în creștere, șeful statului își reduce la jumătate salariul

Președintele bolivian Rodrigo Paz a declarat luni că își va reduce la jumătate salariul și la fel pe cel al miniștrilor din cabinet, pe fondul crizei politice în creștere, marcată de proteste și apeluri la demisia șefului statului, relatează Reuters. Vorbind la un eveniment din Sucre, capitala constituțională a țării, Rodrigo Paz a