logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Rusia: Începe la Soci summitul Rusia-Iran-Turcia consacrat impulsionării dialogului intersirian

Imagine din galeria Agerpres

Preşedinţii Rusiei, Iranului şi Turciei se întâlnesc joi, la Soci, în sudul Rusiei, pentru a încerca relansarea reglementării conflictului sirian, într-un moment în care gruparea jihadistă Stat Islamic este încolţită, iar Statele Unite îşi pregătesc retragerea militară, informează AFP şi dpa.

Siria, unde opt ani de conflict au făcut peste 350.000 de morţi, se află în centrul unui intens "balet diplomatic", cu o întâlnire a coaliţiei împotriva Statului Islamic la Munchen şi o conferinţă consacrată Orientului Mijlociu la Varşovia, la care participă şeful diplomaţiei americane Mike Pompeo şi premierul israelian Benjamin Netanyahu.

În staţiunea de pe malul Mării Negre, Vladimir Putin şi Hassan Rohani, aliaţi ai regimului de la Damasc, şi Recep Tayyip Erdogan, care îi sprijină pe rebelii sirieni, se vor concentra, conform agendei, asupra iniţiativelor destinate realizării de progrese în cadrul dialogului intersirian.

Gazda întâlnirii, Rusia, s-a impus drept un actor-cheie în acest conflict, de la lansarea în 2015 a intervenţiei sale militare în sprijinul regimului lui Bashar al-Assad, care controlează în prezent două treimi din teritoriul ţării.

Procesul de la Astana, lansat la iniţiativa Moscovei alături de Iran şi Turcia, a eclipsat, pe de altă parte, negocierile patronate de ONU, fără să reuşească o reglementare definitivă a conflictului.

Conform şefului diplomaţiei ruse, Serghei Lavrov, întâlnirea la nivel înalt a celor trei preşedinţi urmează să fie în special consacrată formării unui comitet însărcinat cu elaborarea unei noi Constituţii pentru Siria în vederea unei tranziţii politice. Se aşteaptă ca agenda reuniunii să mai includă subiecte precum asistenţa umanitară şi reconstruirea zonelor distruse pentru a facilita întoarcerea refugiaţilor, precum şi măsuri de prevenire a reapariţiei grupurilor teroriste, conform dpa.

La sfârşitul lunii decembrie a anului trecut, ONU şi-a recunoscut eşecul de a forma acest comitet, invocând probleme generate de schimbările propuse de Damasc pe o listă de nume. "Dar suntem pregătiţi să găsim o soluţie la această situaţie (...), vom continua să lucrăm", a asigurat ministrul rus de externe.

Acesta este al patrulea summit Rusia-Iran-Turcia din noiembrie 2017, organizat într-un moment în care luptătorii kurzi şi arabi ai Forţelor Democratice Siriene (FDS), cu sprijinul coaliţiei conduse de Washington, au lansat sâmbătă ofensiva "finală" asupra ultimului cuib jihadist din provincia Deir Ezzor din estul Siriei. Ultima întâlnire a celor trei preşedinţi a avut loc în septembrie, în Iran, şi a scos la iveală diferenţele de viziune ale participanţilor asupra viitorului provinciei siriene Idleb, din nord-vestul Siriei.

După o creştere spectaculoasă a influenţei sale în 2014 şi proclamarea unui "califat" asupra unor porţiuni întinse din Siria şi Irak, jihadiştii - care ajunseseră să controleze oraşe mari - sunt acum încolţiţi într-un sector de câţiva kilometri pătraţi. O victorie asupra Statului Islamic ar deschide calea dezangajării surpriză, anunţată de preşedintele Trump în decembrie, a aproximativ 2.000 de soldaţi americani care sprijină FDS în combaterea jihadiştilor. Niciun calendar al retragerii nu a fost însă anunţat până în acest moment de către Washington.

A fost nevoie de o altă întâlnire a preşedinţilor Vladimir Putin şi Recep Tayyip Erdogan pentru a se evita asaltul planificat al regimului sirian la Idleb, prin crearea unei zone demilitarizate turco-ruse în această enclavă extinsă, în care convieţuiesc facţiuni rebele şi care a scăpat până acum de sub controlul forţelor preşedintelui sirian.

La întâlnirea de la Soci, viitorul acestei provincii va fi discutat din nou de preşedinţii Rusiei şi Turciei, care se vor întâlni separat înaintea începerii summitului. Conform acordului ruso-turc, toţii luptătorii radicali, în special jihadiştii din gruparea Hayat Tahrir Al-Sham (HTS), dominată de fosta filială a Al-Qaeda, trebuiau să să se retragă din zonă. Dar activiştii HTS şi-au întărit, în schimb, poziţia.

"Acum (aceştia) controlează mai mult de 90% din teritoriul enclavei", a declarat Serghei Lavrov miercuri, subliniind faptul că "niciun acord nu prevede menţinerea veşnică a acestui nod terorist pe teritoriul sirian"."Vom face tot posibilul pentru a ajuta regimul sirian, forţele armate siriene să rezolve problema eliberării teritoriului lor", a adăugat el.AGERPRES/(AS - autor: Raluca Anghel, editor: Mariana Ionescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 45

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 05-05-2026 05:49

Starmer și Macron fac apel la încetarea escaladării în Orientul Mijlociu, după atacurile iraniene împotriva Emiratelor

Premierul britanic Keir Starmer a condamnat luni seară atacurile iraniene împotriva Emiratelor Arabe Unite, primele raportate de la intrarea în vigoare a armistițiului la începutul lunii aprilie, și a făcut apel la o soluție diplomatică în Orientul Mijlociu, notează AFP. 'Regatul Unit condamnă atacurile cu drone și

Politic Ex 05-05-2026 03:01

Riadul face apel la dezescaladare după reluarea schimburilor de focuri în strâmtoarea Ormuz

Arabia Saudită a avertizat marți împotriva unei noi 'escaladări militare' în Golf și a lansat un apel la continuarea eforturilor de mediere după reluarea confruntărilor între forțele americane și cele iraniene, care amenință armistițiul, notează AFP. 'Ministerul de Externe exprimă îngrijorarea regatului Arab

Politic Ex 05-05-2026 02:15

SUA: Agenți federali deschid focul asupra unui bărbat înarmat în apropierea Casei Albe

Agenți federali au deschis luni focul asupra unui bărbat înarmat în centrul capitalei Statelor Unite, Washington, ceea ce a dus la o scurtă blocare a accesului spre Casa Albă, notează AFP. Incidentul a avut loc în apropiere de National Mall, o destinație turistică populară din capitala americană situată la mică distanță de Ca

Politic Ex 05-05-2026 01:04

Zelenski sosește în Bahrein pentru discuții despre cooperarea în domeniul securității (sursă ucraineană)

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit luni în Bahrein pentru discuții privind 'cooperarea în domeniul securității', a indicat pentru AFP o sursă din cadrul delegației ucrainene. 'Am aterizat. Scopul vizitei este cooperarea în domeniul securității', a declarat sursa sub protecția anonimatului, fără a oferi mai multe

Politic Ex 05-05-2026 00:01

VIDEO Italia și Azerbaidjanul își vor consolida legăturile în domeniile energiei și apărării, afirmă Meloni

Italia și Azerbaidjanul își vor consolida legăturile în domeniile energiei și apărării, a declarat luni premierul italian Giorgia Meloni în timpul unei vizite la Baku, notează AFP. În ultimii ani, Azerbaidjanul a devenit un furnizor de energie cheie pentru Europa, în contextul în care țările europene caută a

Politic Ex 04-05-2026 23:01

#Ucraina va respecta propriul armistițiu cu Rusia pe 5 și 6 mai (Zelenski)

Ucraina va respecta propriul armistițiu cu Rusia pe 5 și 6 mai, a declarat luni președintele ucrainean Volodimir Zelenski, după anunțul făcut de Moscova privind un armistițiu unilateral cu Ucraina, cu ocazia comemorărilor zilei de 9 mai 1945, notează AFP. 'Până în prezent, nu a existat nicio cerere oficială adresată Ucrain

Politic Ex 04-05-2026 22:45

Brazilia: După o operație, Bolsonaro se întoarce în arest la domiciliu

Fostul președinte brazilian Jair Bolsonaro a părăsit luni spitalul după ce a fost operat la umăr și s-a întors la domiciliul său din Brasilia, unde execută o pedeapsă cu închisoarea pentru tentativă de lovitură de stat, a anunțat medicul său pentru AFP. 'A fost externat din spital', a declarat medicul ortoped Alexandre Firmino care a partic

Politic Ex 04-05-2026 21:55

VIDEO Macron a lăudat la Erevan alegerea Armeniei de a se îndrepta spre Europa și de a urmări pacea în relația cu Baku

Președintele francez Emmanuel Macron a lăudat luni, la Erevan, alegerea Armeniei de a se 'îndrepta spre Europa', precum și decizia sa de a urmări 'pacea' în relația cu Azerbaidjanul, pe care a considerat-o 'singura alegere rezonabilă' pentru a se elibera de influența Rusiei, informează AFP. 'De zeci de a

Politic Ex 04-05-2026 20:46

Rusia a anunțat un armistițiu unilateral în luptele cu Ucraina pe 8 și 9 mai

Ministerul Apărării din Rusia a anunțat luni un armistițiu unilateral în luptele cu Ucraina pe 8 și 9 mai în contextul marcării, sâmbătă, a victoriei sovietice asupra Germaniei naziste din 1945, informează agențiile internaționale de presă. 'În conformitate cu o decizie a Comandantului Suprem al forțelor armate ale Federației Ruse, (preș

Politic Ex 04-05-2026 20:03

Parlamentul European și legislativul de la Chișinău lanseaza grupuri de lucru comune pe capitolele de negociere

Europarlamentarul român Siegfried Mureșan, președintele Delegației Parlamentului European pentru relațiile cu Republica Moldova, a anunțat lansarea unei inițiative fără precedent, menită să accelereze integrarea europeană a R.Moldova, indicând că este vorba de grupuri de lucru pentru capitolele tehnice și clusterele tematice, relatează Moldpres și Radio Chișinău.

Politic Ex 04-05-2026 19:52

Turcia și Armenia vor restaura în comun un pod istoric de la frontiera lor

Turcia și Armenia au semnat luni un acord pentru restaurarea în comun a podului medieval de la Ani, la frontiera dintre cele două țări, o decizie simbolică pe calea normalizării relațiilor între Ankara și Ereven, transmite AFP. 'Considerăm că domeniile de cooperare simbolice și concrete, precum restaurarea în comun a podului de la Ani, of

Politic Ex 04-05-2026 19:52

Zelenski și Fico își atenuează asperitățile, odată ce au fost depășite neînțelegerile după oprirea conductei Drujba

Premierul slovac Robert Fico și președintele ucrainean Volodimir Zelenski s-au întâlnit luni în capitala armeană Erevan, la summitul Comunității Politice Europene (CPE), unde au convenit să pregătească o reuniune comună a guvernelor de la Kiev și Bratislava menită să consolideze relațiile bilaterale și sprijinul Slovaciei pentru aderarea Ucrainei la Uniunea

Politic Ex 04-05-2026 19:48

Rusia a pierdut teren în Ucraina în luna aprilie, o premieră din vara anului 2023 (analiză AFP)

Suprafața controlată de Rusia în Ucraina s-a micșorat cu aproximativ 120 de kilometri pătrați în luna aprilie, o premieră de la contraofensiva ucraineană din vara anului 2023, potrivit unei analize realizate de AFP pe baza datelor furnizate de Institutul pentru Studiul Războiului (ISW). După mai bine de patru ani de război, luptele intense continuă

Politic Ex 04-05-2026 19:47

UPDATE Germania: Poliția anunță arestarea șoferului care a intrat cu mașina în mulțime în centrul orașului Leipzig

UPDATE ORA 19.40 Poliția germană a anunțat arestarea șoferului care a lovit cu mașina luni mai mulți pietoni în centrul orașului Leipzig, estul Germaniei, în timp ce primarul orașului, Burkhard Jung, a declarat că două persoane au murit în urma incidentului, relatează AFP și dpa. 'O mașină a lovit mai mulți pietoni pe strada Grimmaische &

Politic Ex 04-05-2026 19:31

Germania: Capacitatea de descurajare a NATO nu va fi afectată de reducerea efectivelor militare americane

Ministrul german de externe, Johann Wadephul, a declarat luni, la Atena, unde întreprinde o vizită de o zi, că puterea de descurajare a NATO în Europa nu va fi afectată, în pofida planurilor SUA de a-și reduce numărul trupelor staționate pe teritoriul german, potrivit EFE. 'Nu am nicio îndoială că nu va exista nicio reducere a capac