Spania: Guvernul intenţionează să convoace alegeri anticipate după probabila respingere a bugetului în parlament (surse)
Guvernul socialist minoritar spaniol intenţionează să anunţe convocarea de alegeri legislative anticipate în urma înfrângerii sale aşteptate la votul de miercuri din parlament asupra proiectului de buget, din cauza refuzului Madridului de a negocia autodeterminarea Cataloniei, transmite Reuters, citând surse politice.
Două mici formaţiuni catalane pro-independenţă, pe ale căror voturi guvernul minoritar se bazează pentru a trece proiectele legislative, şi-au menţinut până acum refuzul ferm cu privire la proiectul de buget.
Ele s-au declarat deschise la negocieri până la votul asupra bugetului dacă guvernul se angajează să poarte un dialog în privinţa dreptului la autodeterminare al Cataloniei, interzis însă de Constituţia Spaniei.
Ministrul bugetului, Maria Jesus Montero, a declarat în parlament că guvernul 'nu va ceda şantajului' legat de buget. 'Dacă vreţi autodeterminare, vă pot spune că nu va exista buget', a declarat Maria Jesus Montero, avertizând că regiunea va pierde ceea ce ea a numit un buget generos.

Foto: (c) FERNANDO VILLAR / EPA
Potrivit surselor din guvern şi din Partidul Socialist Muncitoresc Spaniol (PSOE), ziua scrutinului nu a fost încă stabilită, dar data cea mai probabilă este 14 aprilie, urmată de 28 aprilie, dat fiind că premierul Pedro Sanchez vrea ca alegerile să aibă loc cât mai curând posibil pentru ca votanţii cu orientare de stânga să poată fi mobilizaţi împotriva riscului de revenire al putere a dreptei.
PSOE conduce în sondajele preelectorale, cu circa 30% din intenţiile de vot, în timp ce principalele două partide de centru-dreapta (Partidul Poporului, conservator, şi Ciudadanos, liberal) adună împreună peste 30%.
În Andaluzia, regiunea cea mai populată, acestea i-au înlăturat de la putere pe socialişti anul trecut cu ajutorul formaţiunii de extremă dreapta Vox.
Tensiunile se află la cote înalte între Madrid şi Barcelona cu atât mai mult cu cât prima zi a dezbaterilor cu privire la buget a coincis cu începutul procesului în care 12 lideri separatişti catalani sunt judecaţi pentru implicarea lor în tentativa eşuată de independenţă a Cataloniei din 2017.
'Dacă nu va exista un buget, nu va fi din vina partidelor catalane pro-independenţă, ci pentru că voi credeţi că veţi profita de pe urma unor alegeri anticipate', a acuzat Ferran Bel, de la partidul catalan PDeCat, adresându-se guvernului.
Şeful guvernului regional catalan, Quim Torra, care a asistat la Madrid la deschiderea procesului, pe care l-a numit 'un atac împotriva democraţiei şi a drepturilor omului', a declarat pentru presă că autodeterminarea pe calea unui referendum trebuie să facă parte din orice dialog cu Madridul.
Într-un mesaj pe Twitter, Pedro Sanchez a afirmat că se aşteaptă ca atât deputaţii de dreapta, cât şi cei pro-independenţă să voteze împotriva proiectului de buget. 'Şi unii, şi ceilalţi vor acelaşi lucru: o Catalonie divizată şi o Spanie divizată', a scris şeful guvernului. AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Gabriela Ionescu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Riadul face apel la dezescaladare după reluarea schimburilor de focuri în strâmtoarea Ormuz
Arabia Saudită a avertizat marți împotriva unei noi 'escaladări militare' în Golf și a lansat un apel la continuarea eforturilor de mediere după reluarea confruntărilor între forțele americane și cele iraniene, care amenință armistițiul, notează AFP. 'Ministerul de Externe exprimă îngrijorarea regatului Arab
SUA: Agenți federali deschid focul asupra unui bărbat înarmat în apropierea Casei Albe
Agenți federali au deschis luni focul asupra unui bărbat înarmat în centrul capitalei Statelor Unite, Washington, ceea ce a dus la o scurtă blocare a accesului spre Casa Albă, notează AFP. Incidentul a avut loc în apropiere de National Mall, o destinație turistică populară din capitala americană situată la mică distanță de Ca
Zelenski sosește în Bahrein pentru discuții despre cooperarea în domeniul securității (sursă ucraineană)
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit luni în Bahrein pentru discuții privind 'cooperarea în domeniul securității', a indicat pentru AFP o sursă din cadrul delegației ucrainene. 'Am aterizat. Scopul vizitei este cooperarea în domeniul securității', a declarat sursa sub protecția anonimatului, fără a oferi mai multe
VIDEO Italia și Azerbaidjanul își vor consolida legăturile în domeniile energiei și apărării, afirmă Meloni
Italia și Azerbaidjanul își vor consolida legăturile în domeniile energiei și apărării, a declarat luni premierul italian Giorgia Meloni în timpul unei vizite la Baku, notează AFP. În ultimii ani, Azerbaidjanul a devenit un furnizor de energie cheie pentru Europa, în contextul în care țările europene caută a
#Ucraina va respecta propriul armistițiu cu Rusia pe 5 și 6 mai (Zelenski)
Ucraina va respecta propriul armistițiu cu Rusia pe 5 și 6 mai, a declarat luni președintele ucrainean Volodimir Zelenski, după anunțul făcut de Moscova privind un armistițiu unilateral cu Ucraina, cu ocazia comemorărilor zilei de 9 mai 1945, notează AFP. 'Până în prezent, nu a existat nicio cerere oficială adresată Ucrain
Brazilia: După o operație, Bolsonaro se întoarce în arest la domiciliu
Fostul președinte brazilian Jair Bolsonaro a părăsit luni spitalul după ce a fost operat la umăr și s-a întors la domiciliul său din Brasilia, unde execută o pedeapsă cu închisoarea pentru tentativă de lovitură de stat, a anunțat medicul său pentru AFP. 'A fost externat din spital', a declarat medicul ortoped Alexandre Firmino care a partic
VIDEO Macron a lăudat la Erevan alegerea Armeniei de a se îndrepta spre Europa și de a urmări pacea în relația cu Baku
Președintele francez Emmanuel Macron a lăudat luni, la Erevan, alegerea Armeniei de a se 'îndrepta spre Europa', precum și decizia sa de a urmări 'pacea' în relația cu Azerbaidjanul, pe care a considerat-o 'singura alegere rezonabilă' pentru a se elibera de influența Rusiei, informează AFP. 'De zeci de a
Rusia a anunțat un armistițiu unilateral în luptele cu Ucraina pe 8 și 9 mai
Ministerul Apărării din Rusia a anunțat luni un armistițiu unilateral în luptele cu Ucraina pe 8 și 9 mai în contextul marcării, sâmbătă, a victoriei sovietice asupra Germaniei naziste din 1945, informează agențiile internaționale de presă. 'În conformitate cu o decizie a Comandantului Suprem al forțelor armate ale Federației Ruse, (preș
Parlamentul European și legislativul de la Chișinău lanseaza grupuri de lucru comune pe capitolele de negociere
Europarlamentarul român Siegfried Mureșan, președintele Delegației Parlamentului European pentru relațiile cu Republica Moldova, a anunțat lansarea unei inițiative fără precedent, menită să accelereze integrarea europeană a R.Moldova, indicând că este vorba de grupuri de lucru pentru capitolele tehnice și clusterele tematice, relatează Moldpres și Radio Chișinău.
Turcia și Armenia vor restaura în comun un pod istoric de la frontiera lor
Turcia și Armenia au semnat luni un acord pentru restaurarea în comun a podului medieval de la Ani, la frontiera dintre cele două țări, o decizie simbolică pe calea normalizării relațiilor între Ankara și Ereven, transmite AFP. 'Considerăm că domeniile de cooperare simbolice și concrete, precum restaurarea în comun a podului de la Ani, of
Zelenski și Fico își atenuează asperitățile, odată ce au fost depășite neînțelegerile după oprirea conductei Drujba
Premierul slovac Robert Fico și președintele ucrainean Volodimir Zelenski s-au întâlnit luni în capitala armeană Erevan, la summitul Comunității Politice Europene (CPE), unde au convenit să pregătească o reuniune comună a guvernelor de la Kiev și Bratislava menită să consolideze relațiile bilaterale și sprijinul Slovaciei pentru aderarea Ucrainei la Uniunea
Rusia a pierdut teren în Ucraina în luna aprilie, o premieră din vara anului 2023 (analiză AFP)
Suprafața controlată de Rusia în Ucraina s-a micșorat cu aproximativ 120 de kilometri pătrați în luna aprilie, o premieră de la contraofensiva ucraineană din vara anului 2023, potrivit unei analize realizate de AFP pe baza datelor furnizate de Institutul pentru Studiul Războiului (ISW). După mai bine de patru ani de război, luptele intense continuă
UPDATE Germania: Poliția anunță arestarea șoferului care a intrat cu mașina în mulțime în centrul orașului Leipzig
UPDATE ORA 19.40 Poliția germană a anunțat arestarea șoferului care a lovit cu mașina luni mai mulți pietoni în centrul orașului Leipzig, estul Germaniei, în timp ce primarul orașului, Burkhard Jung, a declarat că două persoane au murit în urma incidentului, relatează AFP și dpa. 'O mașină a lovit mai mulți pietoni pe strada Grimmaische &
Germania: Capacitatea de descurajare a NATO nu va fi afectată de reducerea efectivelor militare americane
Ministrul german de externe, Johann Wadephul, a declarat luni, la Atena, unde întreprinde o vizită de o zi, că puterea de descurajare a NATO în Europa nu va fi afectată, în pofida planurilor SUA de a-și reduce numărul trupelor staționate pe teritoriul german, potrivit EFE. 'Nu am nicio îndoială că nu va exista nicio reducere a capac
EAU: Incendiu masiv la un complex petrolier după un atac iranian cu drone
Un atac cu drone lansat de Iran a provocat luni seară un incendiu masiv în Zona Industrială Petrolieră la Fujairah, în partea de est a Emiratelor Arabe Unite (EAU), după ce mai devreme Ministerul Apărării al acestei țări semnalase intrarea în acțiunea a apărării antiaeriene pentru a intercepta rachete și drone, transmit agențiile AFP și EFE.










