logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Două cutremure s-au produs în sudul Filipinelor, soldate cu pagube materiale

Imagine din galeria Agerpres

Două cutremure produse marţi în sudul Filipinelor au provocat pagube materiale şi au determinat sute de săteni să-şi abandoneze locuinţele, au anunţat autorităţile locale, relatează AFP.

Primul seism cu magnitudinea 6, conform Institutului american de seismologie (USGS), s-a produs în jurul orei locale 14:00 (06:00 GMT), la câţiva kilometri de oraşul Maragusan din provincia muntoasă Davao de Oro, situată pe insula Mindanao, în sudul arhipelagului filipinez.

În urma acestui seism, autorităţile locale nu au raportat victime sau pagube semnificative.

Un al doilea cutremur cu magnitudinea 5,6 a lovit oraşul vecin New Bataan aproape trei ore mai târziu, provocând prăbuşirea mai multor case.

Un oficial al Agenţiei de gestionare a dezastrelor din New Bataan, Lynne Dollolasa, a declarat că aproape 300 de persoane au fost nevoite să-şi părăsească locuinţele în satul Andap, unde "un anumit număr de case s-au prăbuşit".

Circa 100 de persoane aflate într-un centru comercial din oraşul Tagum, în provincia vecină Davao de Nord, au fost rănite de bucăţi de sticlă în timp ce fugeau din clădire, a declarat un purtător de cuvânt al provinciei, Jay Suaybaguio.

Fotografii postate pe contul de Facebook al Agenţiei pentru gestionarea dezastrelor din Davao du Nord arătau bucăţi de tavan prăbuşite în interiorul Tagum Mall, pagube atribuite "consecinţelor legate de cutremur".

Autorităţile din Davao du Nord au suspendat marţi şi miercuri activitatea angajaţilor, precum şi cursurile în şcoli, pentru a permite verificarea clădirilor publice şi a infrastructurii.

Primul cutremur a durat aproximativ 30 de secunde şi a fost urmat de replici, a declarat Stephanie Clemen, şeful poliţiei din Tagum, la circa 40 de kilometri de Maragusan.

Cutremurele de pământ se produc aproape zilnic în Filipine, o ţară aflată în "Cercul de Foc al Pacificului", o zonă cu o intensă activitate seismică şi vulcanică.

Ultimul seism puternic s-a produs în nordul Filipinelor în octombrie. Cu magnitudinea de 6,4, cutremurul a lovit oraşul Dolores din provincia muntoasă Abra, provocând rănirea mai multor persoane, distrugerea mai multor clădiri şi întreruperea electricităţii în cea mai mare parte a regiunii. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Moise, editor: Codruţ Bălu, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 36

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 22-07-2026 18:36

Caniculă în Franța / 5.764 de decese suplimentare constatate în timpul episodului din iunie

Cu 5.764 de decese excedentare consemnate, jumătate dintre acestea în trei zile (25-27 iunie), episodul de caniculă extremă înregistrat în perioada 17 iunie - 2 iulie a cauzat în Franța o supramortalitate care nu s-a mai înregistrat de la canicula istorică din 2003, a anunțat miercuri Agenția sanitară franceză, potrivit AFP.

Planeta 22-07-2026 17:09

Spania și Franța se luptă cu incendii de vegetație pe fundalul caniculei din sudul Europei

Pompierii se luptau miercuri cu incendii de vegetație în Spania și Franța, riscul izbucnirii unor noi focare fiind foarte ridicat pe aproape întreg teritoriul Spaniei, unde un important incendiu declanșat în provincia Guadalajara (centru) s-a diminuat, ceea ce le-a permis unora dintre rezidenți să revină la locuințe, informează Reuters.

Planeta 22-07-2026 09:15

Cel puțin 13 morți în urma ploilor torențiale în Chile

Ploile torențiale care au cuprins Chile s-au soldat cu cel puțin 13 morți, potrivit unui nou bilanț publicat marți de guvernul țării, unde peste 60.000 de persoane rămân izolate din cauza drumurilor blocate, relatează AFP. Ploile torențiale, care au început pe 15 iulie, afectează în special regiunile nordice Coquimbo și Atacama, unde

Planeta 22-07-2026 01:51

VIDEO Franța: Un incendiu în sud-est înaintează cu 'o viteză foarte mare', 1.700 de hectare au fost afectate

Un incendiu violent care a izbucnit în urmă cu o săptămână în sud-estul Franței a devastat deja 1.700 de hectare, progresând 'cu o viteză foarte mare' pe un munte din Provence, iar aproape 400 de persoane au fost evacuate, au anunțat autoritățile, notează AFP. 'Focul este pe cale să coboare de pe muntele Gro

Planeta 21-07-2026 21:14

Pompierii spanioli înregistrează progrese împotriva unui incendiu de vegetație major de lângă Madrid

Pompierii care se luptă cu un incendiu de vegetație major, izbucnit la nord-est de capitala Spaniei, au raportat marți un prim progres semnificativ după cinci zile de intervenții, informează DPA. ''Începem să vedem lumina de la capătul tunelului'', a declarat Emiliano Garcia-Page, președintele guvernului regional din Cast

Planeta 21-07-2026 19:07

Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs în sud-vestul Chinei; circulația trenurilor a fost oprită

Un cutremur de pământ cu magnitudinea 5 s-a produs în provincia Yunnan din sud-vestul Chinei la adâncimea de 6 kilometri, marți, la ora locală 07:43 (11:43 GMT), a anunțat Centrul de Rețele Seismologice din China, citat de Reuters. Oficialii chinezi nu au primit deocamdată informații privind victime sau pagube materiale, iar

Planeta 21-07-2026 16:40

Bilanțul dublului seism din Venezuela a ajuns la 5.278 de morți

Dublul seism care s-a produs pe 24 iunie în Venezuela a ucis cel puțin 5.278 de persoane, potrivit unui nou bilanț provizoriu ce a fost publicat luni, informează AFP. 70 de decese suplimentare au fost înregistrate în decursul ultimelor 24 de ore, iar numărul răniților se ridică la aproape 17.000, la mai mult de trei săptăm&ac

Planeta 20-07-2026 21:58

Inundații în Afganistan: 20 de morți și peste 100 de dispăruți (FOTO/VIDEO)

Cel puțin 20 de persoane au murit și alte peste 100 au fost declarate dispărute după inundațiile și viiturile care s-au produs luni în Nuristan, o provincie muntoasă și cu acces dificil din nord-estul Afganistanului, au anunțat autoritățile locale, relatează AFP. 'Primele statistici cu victimele inundațiilor din Parun și din alte păr

Planeta 20-07-2026 21:26

Incendiile din Ontario s-au extins, fumul persistă în anumite regiuni din Statele Unite

Incendiile de pădure din Ontario s-au extins și afectează în prezent 735.000 de hectare, față de 650.000 de hectare pe parcursul weekendului trecut, a anunțat luni prim-ministrul acestei provincii canadiene, Doug Ford, în contextul în care calitatea aerului s-a îmbunătățit pe plan local, însă se menține la niveluri periculoase pentru săn

Planeta 20-07-2026 00:22

Franța: Incendii în sudul țării, sute de pompieri mobilizați

Temperaturile ridicate și vegetația uscată au favorizat izbucnirea unor incendii duminică în sudul Franței, în special în interiorul golfului Saint-Tropez, precum și în zone abrupte și greu accesibile din insula Corsica, notează AFP. Cel mai violent incendiu, pentru stingerea căruia erau mobilizați peste 600 de pompieri

Planeta 19-07-2026 11:00

BTA/Cel mai bătrân șoim dunărean cunoscut stabilește un record mondial de longevitate, în Stara Zagora

Romeo, un șoim dunărean (șoim sacru) care trăiește la Centrul de Salvare a Vieții Sălbatice 'Balcanii Verzi' din Stara Zagora (sud-centrul Bulgariei), a devenit primul exemplar al acestei specii a cărui vârstă a fost documentată științific și care a atins 32 de ani, a declarat miercuri pentru BTA directorul operațional al centrului, dr. Rusko Petrov.

Planeta 19-07-2026 09:55

Important cutremur în sud-vestul statului Peru

Un cutremur puternic a lovit sud-vestul statului Peru sâmbătă seara, provocând moartea a cel puțin unei persoane și rănirea altor câteva, informează duminică dpa. Institutul de geofizică din Peru (IGP) a estimat magnitudinea la 5,1, în timp ce Institutul de geofizică al SUA (USGS) a indicat o magnitudine de 5,5.

Planeta 18-07-2026 22:10

Cel mai mare tort din Venezuela, oferit copiilor afectați de cutremurul din 24 iunie

Un tort uriaș, descris drept 'cel mai mare din Venezuela', a fost pregătit și oferit copiilor din statul La Guaira, afectați de cutremurul devastator din 24 iunie, soldat cu peste 5.000 de morți, transmite France Presse sâmbătă. 'A fost făcut cu dragoste pentru copiii din La Guaira', a declarat voluntara Claris Antaurgo (

Planeta 18-07-2026 08:21

Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs în sud-estul Turciei

Un seism cu magnitudinea 5 s-a produs sâmbătă dimineață la Battalgazi, în provincia Malatya, în sud-estul Turciei, și a fost resimțit în mai multe provincii vecine, fără a provoca însă pagube materiale sau victime, a anunțat agenția turcă de gestionare a catastrofelor AFAD într-un comunicat, relatează AFP. &

Planeta 17-07-2026 18:37

China/ Alunecare de teren soldată cu cel puțin 8 morți și 34 de dispăruți

O alunecare de teren s-a produs vineri în municipiul Chongqing din sud-vestul Chinei, îngropând peste zece clădiri și conducând la evacuarea a cel puțin 1.100 de locuitori, informează agențiile Reuters, EFE și Xinhua. Opt persoane au murit, iar alte 34 au fost date dispărute, potrivit unui bilanț provizoriu anunțat de reprezentanții administrației loc