logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Marea Britanie: Doar o treime dintre pacienţii cu cancer pancreatic beneficiază de tratamente care le-ar putea prelungi viaţa

Imagine din galeria Agerpres

Doar o treime dintre pacienţii cu cancer pancreatic beneficiază de tratament după aflarea diagnosticului, avertizează o organizaţie britanică din domeniul sănătăţii, potrivit Press Association.

Potrivit unei analize realizate de organizaţia caritabilă Pancreatic Cancer UK, doar 34% dintre persoanele diagnosticate cu cancer pancreatic beneficiază de intervenţii chirurgicale, chimioterapie sau radioterapie, în comparaţie cu cei diagnosticaţi cu alte tipuri de cancer, care au de două ori mai multe şanse să primească astfel de tratamente care le-ar putea salva sau prelungi viaţa.

Cea mai mare parte dintre pacienţii cu cancer pancreatic (80%) sunt diagnosticaţi într-un stadiu avansat, atunci când tratamentele potenţial salvatoare nu mai reprezintă o soluţie.

Organizaţia spune că este nevoie de ''o schimbare'' în felul în care oamenii cu această afecţiune sunt diagnosticaţi, trataţi şi îngrijiţi.

''Diagnosticul de cancer pancreatic este o veste cruntă pentru toată lumea, dar şapte din zece pacienţi sunt apoi demoralizaţi de faptul că nu există o metodă de tratament pentru cancerul lor'', spune Diana Jupp, director executiv în cadrul Pancreatic Cancer UK.

''Tot ce li se oferă este alinarea simptomelor şi au de înfruntat un pronostic teribil. Trebuie să aducem o rază de speranţă oamenilor care suferă de această boală. Un număr mai mare de pacienţi trebuie să primească tratamentul care le-ar putea da cea mai bună şansă pentru a putea trăi mai mult sau a supravieţui şi toate persoanele diagnosticate trebuie să beneficieze de cel mai bun tratament posibil şi îngrijire,'' precizează directoarea.

''Pentru a obţinea această schimbare, trebuie ca diagnosticul să fie pus mai devreme şi să existe mai multe variante de tratament pentru cei diagnosticaţi. Trebuie respectate reglementările referitoare la managementul bolii din ghidul publicat recent de National Institute for Health and Care Excellence pentru a ne asigura că diferenţele în felul în care sunt aplicate tratamentele şi îngrijirile sunt de domeniul trecutului'', adaugă Diana Jupp.

Directoarea executivă Pancreatic Cancer UK subliniază că sunt necesare fonduri de cercetare pentru a investi în realizarea mai multor teste clinice astfel încât toţi cei afectaţi de cancerul pancreatic să beneficieze de acest progres.

Simptomele cancerului pancreatic includ: dureri de spate şi de stomac, pierdere în greutate neexplicată, indigestie, schimbări în tranzitul intestinal, diabet diagnosticat recent şi icter. AGERPRES/(AS-autor: Simona Tatu, editor: Mariana Ionescu, editor online: Gabriela Badea)

Afisari: 7

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Life 05-02-2025 15:41

Formația Black Sabbath se reunește pentru prima dată în 20 de ani

Legendara formație de heavy metal Black Sabbath, în formula sa originală, va cânta pentru prima dată în ultimii 20 de ani la un concert unic, organizat în această vară la Birmingham, în Anglia, au anunțat miercuri organizatorii, transmite Reuters. La spectacolul din 5 iulie, care va avea loc în orașul î

Life 04-02-2025 10:27

Vladimir Putin anunță un concurs muzical, 'Intervision', pentru a rivaliza cu Eurovision

Președintele rus Vladimir Putin a semnat luni un decret privind organizarea în acest an a unui concurs muzical internațional, denumit 'Intervision', după ce Rusia a fost exclusă de la Eurovision din cauza ofensivei sale militare în Ucraina, informează AFP. Un concurs care purta acest nume a fost deja organizat în epoca sovietică &icir

Life 04-02-2025 09:44

Juliette Binoche va prezida juriul celei de-a 78-a ediții a Festivalului de la Cannes, în luna mai

Actrița Juliette Binoche, una dintre cele mai cunoscute vedete ale cinematografiei franceze în lume și totodată o personalitate angajată, va prezida juriul celei de-a 78-a ediții a Festivalului de Film la Cannes, care va avea loc în perioada 13-24 mai, au anunțat organizatorii evenimentului, potrivit AFP. Actrița franceză, în vârstă de

Life 04-02-2025 09:38

Desene nud semnate de Yves Saint Laurent, vândute la licitație

Aproximativ 20 de desene nud realizate de Yves Saint Laurent au fost vândute cu prețuri de până la șase ori mai mari decât estimările lor maxime în cadrul licitației de opere de artă și obiecte provenite din colecția privată a regretatului creator de modă și a partenerului său de viață, Pierre Bergé, a anunțat luni casa Sotheby's, citată de

Life 31-01-2025 09:33

Taylor Swift va prezenta un premiu la gala Grammy 2025

Superstarul pop Taylor Swift va urca cel puțin o dată pe scena galei de decernare a premiilor Grammy, duminică, la Los Angeles, eveniment la care va prezenta un trofeu la una dintre categorii, au anunțat joi organizatorii, citați vineri de Reuters. Academia Națională a Artelor și Științelor de Înregistrări din Statele Unite, care acordă

Life 30-01-2025 21:04

VIDEO Cântareața britanică Marianne Faithfull a încetat din viață la 78 de ani

Cântăreața și actrița britanică Marianne Faithfull, cunoscută pentru cântecul ei 'As Tears Go By', a decedat la vârsta de 78 de ani la Londra, a anunțat joi un purtător de cuvânt într-un comunicat remis AFP și Reuters. 'Cu profundă tristețe anunțăm moartea cântăreței, compozitoarei și actriței Ma

Life 30-01-2025 18:31

Ultimul sezon al serialului TV 'Squid Game' va fi difuzat de Netflix pe 27 iunie

Cel de-al treilea sezon al serialului TV 'Squid Game' ('Jocul calamarului'), care va fi totodată ultimul, va fi difuzat pe 27 iunie, au anunțat joi reprezentanții platformei de streaming americane Netflix, relatează AFP. Supraviețuitorii acestui joc distopic, în costumele lor pătate de sânge, sunt repartizați în două grupuri &

Life 30-01-2025 14:12

Franțuzoaica Anouk Ricard a câștigat Marele Premiu al Festivalului de benzi desenate de la Angoulême

Marele Premiu al Festivalului de benzi desenate de la Angoulême a fost decernat miercuri desenatoarei franceze Anouk Ricard pentru opera sa burlescă ce aduce în scenă animale foarte umanizate, transmite joi AFP. Autoarea și desenatoarea în vârstă de 54 de ani, aleasă de un juriu format din autori ai unor serii de benzi desenate publicat

Life 30-01-2025 12:32

The Beatles concurează la Premiile Grammy grație inteligenței artificiale

La ediția din acest an a Premiilor Grammy, printre nominalizații la prestigiosul premiu pentru cea mai bună înregistrare figurează atât artiști contemporani de renume, precum Beyoncé și Kendrick Lamar, cât și The Beatles, cu toate că trupa s-a destrămat acum mai bine de 50 de ani, relatează joi AFP. O performanță posibilă datorită inte

Life 29-01-2025 18:00

Eurovision 2025: 42.000 de bilete, vândute în doar câteva minute

A fost nevoie de doar șapte minute pentru ca zeci de mii de bilete la spectacolele live ce vor avea loc în cadrul ediției din acest an a concursului Eurovision, programat să se desfășoare în luna mai, în orașul elvețian Basel, să se vândă în totalitate în cursul zilei de miercuri, informează DPA. Cererea a fost imensă atunci

Life 29-01-2025 15:36

Filmul 'Contele de Monte-Cristo', cu Anamaria Vartolomei în distribuție, a primit 14 nominalizări la premiile Cesar

Două mari succese populare și un musical de excepție cu reputație internațională - filmul 'Contele de Monte-Cristo', în care joacă și actrița franco-română Anamaria Vartolomei, 'L'Amour ouf' și 'Emilia Perez' - se află în fruntea nominalizărilor la premiile Cesar din 2025, care au fost anunțate miercuri la Paris, informează AFP.

Life 28-01-2025 13:26

Romanul lui Vintilă Horia ''Dumnezeu s-a născut în exil'', premiat cu Goncourt în 1960, va fi reeditat

Romanul ''Dumnezeu s-a născut în exil'', cu care Vintilă Horia a câștigat în 1960 premiul Goncourt, cel mai prestigios premiu literar francez, este reeditat de editura franceză Noir sur blanc și va fi relansat la 10 aprilie, transmite marți AFP. Această editură reeditează, în colecția sa ''La Bib

Life 28-01-2025 10:05

VIDEO Trupa din anii '90 Boyzone, subiectul unui documentar cu efect ''terapeutic'' pentru membrii formației

La 30 de ani de la înființare, membrii trupei irlandeze Boyzone s-au reunit pentru a-și spune povestea în cadrul unei noi serii documentare, transmite marți Reuters.

Life 27-01-2025 20:22

Următorul album al cântăreței Lady Gaga, 'Mayhem', va fi lansat pe 7 martie

Cântăreața americană Lady Gaga a dezvăluit că cel de-al șaptelea album de studio al ei, care se va intitula cel mai probabil 'Mayhem', va fi lansat pe 7 martie. Anunțul a fost făcut prin intermediul unor panouri publicitare care au fost amplasate în timpul nopții de duminică spre luni în orașele New York și Las Vegas, informează revista Variety.

Life 24-01-2025 17:10

BTA/Contribuția orașului Pernik la Europa modernă este un exemplu de păstrare a tradițiilor, afirmă directorul general al BTA

Contribuția orașului Pernik la Europa modernă este un exemplu de păstrare a tradițiilor, a declarat directorul general al BTA, Kiril Vălcev, vineri în deschiderea conferinței locale din cadrul proiectului BTA 'Europa în Balcani: capacitatea de coeziune' la Clubul Național de Presă al BTA din Pernik. Proiectul își propune să promoveze