logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Judecător Curtea de Apel Ploiești: CCR a interpretat abuziv legea și a impus președinte neales (motivare)

Image

Curtea Constituțională a României a interpretat abuziv legea și a exercitat suveranitatea poporului român în nume propriu, impunând un președinte neales, numit chiar de CCR - se arată în motivarea deciziei pronunțate de Curtea de Apel Ploiești de admitere a unei cereri în care se solicita suspendarea hotărârii CCR din 6 decembrie 2024 prin care au fost anulate alegerile prezidențiale.

'Un prim motiv de nelegalitate, circumscris cerinței privind cazul bine justificat, invocat de reclamantă, se referă la faptul că pârâta Curtea Constituțională a interpretat în mod abuziv atribuția prevăzută de art. 146 lit f) din Constituție, sesizându-se din oficiu, deși art. 10 din Legea 47/1992 prevede expres că sesizarea trebuie făcută în scris și motivat. Curtea reține că acest prim motiv de nelegalitate este întemeiat, în condițiile în care, conform dispozițiilor art. 10 din Legea nr. 47/1992, '(1) Curtea Constituțională poate fi sesizată în cazurile expres prevăzute de art. 146 din Constituție, republicată, sau de legea sa organică. (2) Sesizările trebuie făcute în formă scrisă și motivate'. Dispozițiile sunt situate în Secțiunea 1 - Dispoziții comune a Capitolului III - Competența Curții Constituționale, ceea ce înseamnă că acestea se aplică în privința exercitării tuturor atribuțiilor prevăzute de art. 146 din Constituție, ca regulă, sesizarea din oficiu fiind reglementată în mod expres de Legea 47/1992, în următoarele cazuri de excepție: asupra inițiativelor de revizuire a Constituției - art. 11 alin. (1) pct. A lit a) din lege; asupra legii de revizuire a Constituției - art. 23 alin. (1) din lege; în privința inițiativei legislative a cetățenilor', se precizează în motivare.

Potrivit documentului, alte motive de nelegalitate invocate de reclamantă se referă la faptul că hotărârea atacată a fost emisă și cu încălcarea articolului 2 din Constituție privind suveranitatea, ca principiu constituțional general, și arată că, prin hotărârea menționată, Curtea Constituțională a încălcat suveranitatea poporului român, anulând întreaga procedură electorală, lăsând România fără 'președinte legitim ales de poporul român' și aruncând-o într-o 'criză politică profundă', care nu s-a încheiat nici în prezent, la peste patru luni de la anularea alegerilor.

'Or, Curtea Constituțională a exercitat suveranitatea poporului român în nume propriu, impunând poporului român un președinte neales, numit de chiar Curtea Constituțională, cu încălcarea gravă a prevederilor Constituției României, deși, potrivit art. 142 alin. (1), Curtea Constituțională ar fi trebuit să fie garantul supremației Constituției. De asemenea, arată reclamanta că hotărârea atacată a fost emisă și cu încălcarea dreptului fundamental de a alege, prevăzut de art. 36 alin. (1), coroborat cu art. 81 alin. (1) din Constituția României. Arată reclamanta, sub acest aspect, că dreptul său de cetățean cu drept de vot a fost vătămat prin Hotărârea CCR nr. 32 din 6 decembrie 2024, pentru că votul său valabil exprimat în turul I din data de 24 noiembrie 2024 a fost anulat și a fost împiedicată să își exprime votul în turul al II-lea din 8 decembrie 2024, prin aplicarea ștampilei 'votat' pe unul din cei doi candidați care fuseseră validați prin Hotărârea CCR nr. 31, ca și cum ar fi fost un cetățean lipsit de drepturile electorale, deși nu este în ipoteza prevăzută de art. 36 alin. (2) din Constituția României, iar art. 53 alin. (1) din Constituția României prevede că restrângerea exercițiului unor drepturi sau libertăți se poate face numai prin lege', se precizează în documentul instanței.

Curtea de Apel Ploiești a reținut în motivare că sunt întemeiate criticile aduse, în condițiile în care, prin anularea integrală a întregului proces electoral, cetățenii 'au fost lipsiți de posibilitatea de a-și alege candidații preferați pentru ocuparea funcției de președinte al României'.

De asemenea, Curtea reține că este întemeiat și motivul de nelegalitate privind încălcarea condițiilor de fond prevăzute de articolul 52 din Legea 370/2004 necesare pentru anularea alegerilor.

'Astfel, conform prevederilor art. 52 alin. (1) din legea menționată, '(1) Curtea Constituțională anulează alegerile în cazul în care votarea și stabilirea rezultatelor au avut loc prin fraudă de natură să modifice atribuirea mandatului sau, după caz, ordinea candidaților care pot participa la al doilea tur de scrutin. În această situație Curtea va dispune repetarea turului de scrutin în a doua duminică de la data anulării alegerilor'. Or, în prezenta cauză, pretinsele fraude reținute în motivarea hotărârii contestate, fără a fi dovedite în mod corespunzător, nu vizează cerința prevăzută de lege, respectiv votarea și stabilirea rezultatelor de natură a modifica atribuirea mandatului sau ordinea candidaților, ci o etapă anterioară procesului de votare, respectiv etapa derulării campaniei electorale anterioare votului propriu-zis, vizând modalitatea de informare a alegătorilor prin intermediul social-media, respectiv finanțarea campaniei electorale, aspecte care nu intră sub incidența textului de lege indicat', motivează judecătorul.

În prezenta cauză, aspectele reținute de Curtea Constituțională în motivarea hotărârii atacate se referă la o etapă anterioară procesului de votare, respectiv etapa derulării campaniei electorale anterioare votului propriu-zis, vizând modalitatea de informare a alegătorilor prin intermediul social media, respectiv finanțarea campaniei electorale, aspecte care nu se circumscriu cerinței din Raportul Comisiei de la Veneția, referitoare la necesitatea ca aspectele invocate să vizeze afectarea rezultatului alegerilor, menționează magistratul.

În consecință, Curtea reține că și acest motiv de nelegalitate invocat de reclamantă este întemeiat.

Conform motivării, cu privire la competența Curții de Apel Ploiești și excepția necompetenței generale invocate de reprezentantul Ministerului Public, judecătorul a respins excepția necompetenței generale a instanțelor judecătorești invocată de reprezentantul Ministerului Public, întrucât reclamanta, prin cererea de chemare în judecată, arată că hotărârea contestată este un act administrativ normativ, iar din această perspectivă competența materială revine curții de apel, având în vedere emitentul actului, respectiv Curtea Constituțională a României, aceasta fiind o autoritate publică centrală. AGERPRES/(AS - redactor: Mihai Stoica, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Citeşte şi:

Decizie a Curții de Apel Ploiești: Executarea hotărârii CCR privind anularea alegerilor prezidențiale - suspendată

Prezidențiale2025/ George Simion (AUR): Susțin revenirea la democrație; turul doi înapoi

Prezidențiale2025/Victor Ponta: Dacă Justiția decide reluarea turului al doilea, consider că ar fi o soluție politică pozitivă

Prezidențiale2025/ BEC - reacție după decizia Curții de Apel Ploiești: Activitatea tuturor birourilor electorale continuă

Tudorel Toader: Deciziile CCR sunt definitive și nu sunt supuse niciunei căi de atac

Prezidențiale2025/Ministrul Justiției spune că legea nu permite instanțelor judecătorești să suspende sau anuleze decizii ale CCR

Prezidențiale2025/ Șoșoacă: Alegerile din mai pot fi anulate pe baza Hotărârii Curții de Apel Ploiești

Prezidențiale2025/Burduja: Gestul judecătorului de la Curtea de Apel Ploiești - extrem de grav; acest derapaj trebuie sancționat exemplar

Prezidențiale2025/ Niculescu-Țâgârlaș: Hotărârea CA Ploiești - act de diletantism judiciar; revoltător că 'soluția' a fost pronunțată oficial

Prezidențiale2025/ Anamaria Gavrilă (POT): Astăzi un judecător a salvat fața justiției din România

PICCJ: Decizia privind suspendarea hotărârii CCR de anulare a alegerilor prezidențiale - contestată

Afisari: 1178

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 15-04-2026 11:05

Vâlcea: Bărbat reținut după ce a șantajat o femeie, determinând-o să-i achite facturile de utilități

Un bărbat în vârstă de 46 de ani din județul Olt, bănuit de șantaj în formă continuată, a fost reținut de polițiștii din Râmnicu Vâlcea. Potrivit unui comunicat transmis miercuri de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Vâlcea, polițiștii Biroul Investigații Criminale au pus în executare, în urmă cu o zi, un ma

Justitie si interne 15-04-2026 09:43

Fost viceprimar al Aradului, condamnat prin acord de recunoaștere pentru fraudarea fondurilor europene

Fostul viceprimar al Aradului, Ilie Cheșa, a fost condamnat de Tribunalul Timiș la închisoare cu suspendare, în urma unui acord de recunoaștere a vinovăției în legătură cu fraudarea de fonduri europene, caz anchetat anul trecut de Parchetul European. Conform soluției pe scurt publicată pe portalul instanțelor de judecată, a fost admis acordul

Justitie si interne 15-04-2026 06:00

Noii procurori-șefi de la Parchetul General, DNA și DIICOT își încep mandatele

Noii șefi de la Pachetul General, Direcția Națională Anticorupție și Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism își încep miercuri mandatele de trei ani. Este vorba despre Cristina Chiriac - procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Ioan-Viorel

Justitie si interne 14-04-2026 18:19

Cluj: Cristian Anton rămâne în arest preventiv; Curtea de Apel i-a respins contestația

Curtea de Apel Cluj a respins, marți, contestația formulată de directorul Autorității Rutiere Române, Cristian Anton, împotriva deciziei Tribunalului Cluj de arestare preventivă a sa pentru mai multe infracțiuni de corupție. Decizia este definitivă. 'În baza art. 204 C. proc. pen. rap. la art. 4251 alin. (7

Justitie si interne 14-04-2026 17:23

Poliția Capitalei: Cinci persoane - prinse în flagrant când furau flori în valoare de aproximativ 20.000 de euro

Cinci persoane au fost surprinse în flagrant de polițiștii bucureșteni în timp ce furau flori în valoare de aproximativ 20.000 de euro dintr-o seră exterioară situată în Sectorul 4. Potrivit unui comunicat transmis marți de Poliția Capitalei, duminică, polițiștii Secției 26 au fost sesizați prin apel 112 de reprezentant

Justitie si interne 14-04-2026 13:38

MAI: Aproximativ 2.400 de șoferi au rămas fără permis în minivacanța de Paște

Aproximativ 2.400 de șoferi au rămas fără permis în perioada minivacanței de Paște, a informat, marți, Ministerul Afacerilor Interne. Potrivit unui comunicat remis AGERPRES, aproximativ 25.000 de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne au acționat zilnic, la nivel național, în perioada sărbătorilor pascale, înregistrându-se scăderi

Justitie si interne 14-04-2026 11:32

IGSU: Peste 7.500 de intervenții în minivacanța de Paște

Echipajele Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au avut, în minivacanța de Paște, peste 7.500 de intervenții, dintre care 430 au fost pentru stingerea unor incendii. Aproape 5.000 de pompieri cu peste 4.000 de mijloace tehnice au fost la datorie pentru acordarea asistenței medicale de urgență, stingerea incendiilor și salva

Justitie si interne 13-04-2026 16:06

Alba: Conflict spontan la Cenade; o persoană a decedat

Un conflict spontan în localitatea Cenade, între mai multe persoane, una dintre acestea fiind lovită cu un obiect ascuțit în zona pieptului, lovitură care i-a produs decesul. În noaptea de duminică spre luni, polițiștii Secției 5 de Poliție Rurală Blaj au fost sesizați de către un bărbat, în vârstă de 28 de ani, prin SNUAU 1

Justitie si interne 12-04-2026 15:18

Mureș: Cercetări pentru profanare - monumente funerare răsturnate în noaptea de Paști, în Cimitirul Evreiesc din Reghin

Polițiștii din municipiul Reghin efectuează cercetări după ce 14 monumente funerare din Cimitirul Evreiesc au fost găsite răsturnate, au anunțat, duminică, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Mureș. 'La data de 12 aprilie 2026, în jurul orei 11:30, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Reghin au fost sesizați, prin apel

Justitie si interne 10-04-2026 17:57

Hunedoara: Trafic reluat pe DN 66 în localitatea Sântămăria Orlea

Circulația rutieră a fost reluată vineri pe DN 66 în localitatea Sântămăria Orlea din județul Hunedoara, unde s-a produs un accident rutier, soldat cu un mort și patru răniți, transportați la spital cu diferite leziuni, a anunțat Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române. 'Pentru evitarea accidentelo

Justitie si interne 10-04-2026 12:20

Arad: Patru persoane reținute pentru săvârșirea de infracțiuni la regimul armelor

Polițiștii din Arad au efectuat 29 de percheziții într-un dosar privind săvârșirea de infracțiuni la regimul armelor, patru bărbați fiind reținuți, a informat vineri Inspectoratul de Polițe Județean. Potrivit IPJ Arad, perchezițiile au fost efectuate joi de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sub coordo

Justitie si interne 09-04-2026 20:21

Bacău: Șefa Secției Psihiatrie de la SJU, asistenta șefă și un asistent medical, acuzați de luare de mită

Șefa Secției de Psihiatrie din cadrul Spitalului Județean de Urgență (SJU) Bacău, asistenta șefă a secției și un asistent medical au fost plasați, joi, sub control judiciar de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bacău, fiind acuzați de luare de mită și fals intelectual. Procurorii au efectuat, miercuri, percheziții atât la spital câ

Justitie si interne 09-04-2026 18:02

Darius Vâlcov rămâne în închisoare; instanța i-a respins cererea de eliberare condiționată

Darius Vâlcov, fost ministru de Finanțe și fost primar al municipiului Slatina, condamnat la șase ani de închisoare pentru fapte de corupție, va rămâne în detenție, Judecătoria Focșani respingând joi, ca nefondată, cererea de eliberare condiționată. Soluția pronunțată de instanța din Focșani poate fi contestată. 

Justitie si interne 09-04-2026 13:37

Satu Mare: Două persoane arestate preventiv pentru trafic de droguri; trei autoturisme de lux, indisponibilizate

Două persoane au fost arestate preventiv pentru trafic de droguri, în urma unor percheziții domiciliare în municipiul Satu Mare fiind ridicate 85 de grame de canabis și indisponibilizate trei autoturisme de lux, informează, joi, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ). Potrivit sursei citate, polițiștii Serviciului de Combatere a C

Justitie si interne 09-04-2026 12:59

Decretele privind numirile la marile parchete - publicate joi în Monitorul Oficial

Decretele privind numirile de procurori-șefi la marile parchete, semnate de președintele Nicușor Dan, au fost publicate joi în Monitorul Oficial al României. Într-o conferință de presă susținută la Palatul Cotroceni, președintele Nicușor Dan a anunțat miercuri seara că a semnat decretele pentru următoarele numiri: