ICCJ: Consumul de substanțe psihoactive la volan este infracțiune doar dacă este afectată capacitatea de a conduce

Consumul de substanțe psihoactive la volan este infracțiune doar dacă se demonstrează că aceste substanțe au afectat capacitatea șoferului de a conduce, a decis luni Înalta Curte de Casație și Justiție.
'În cazul infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența substanțelor psihoactive, prevăzută de art. 336 alin. (2) din Codul penal, pentru realizarea condiției esențiale atașată elementului material al laturii obiective, aceea ca inculpatul să se fi aflat sub influența unor substanțe psihoactive, este necesar să se constate atât prezența în probele biologice a substanței psihoactive, cât și aptitudinea acesteia de a putea determina afectarea capacității de a conduce a autorului faptei', se arată în decizia luată de Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept de la Înalta Curte.
Instanța supremă a admis sesizările formulate de Curtea de Apel Brașov și Curtea de Apel Cluj, prin care se solicita pronunțarea unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea următoarei chestiuni de drept: 'În cazul infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența substanțelor psihoactive, prevăzută de art. 336 alin. (2) din Codul penal, pentru realizarea cerinței esențiale preexistente ca inculpatul să se fi aflat sub influența unor substanțe psihoactive este suficient să se constate prezența în probele biologice a substanței psihoactive, indiferent de concentrația acesteia, influența asupra capacității de a conduce fiind prezumată absolut ori dacă această prezumție este una relativă, putând fi combătută prin mijloace de probă științifice potrivit cărora, în ciuda prezenței substanțelor psihoactive într-o concentrație minimală, persoana nu se află sub influența substanțelor psihoactive, cu afectarea capacității de a conduce autovehicule pe drumurile publice?'.
De asemenea, Instanța supremă trebuie să răspundă la întrebarea: 'Dacă dispoziția 'aflată sub influența unor substanțe psihoactive', din cuprinsul infracțiunii prevăzute de art. 336 alin. (2) din Codul penal se referă la o persoană care a consumat substanțe psihoactive sau la o persoană a cărei capacitate de a conduce un vehicul (pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere) este alterată în urma consumului de substanțe psihoactive?'.
Concret, sesizările se refereau la modul în care trebuie interpretată sintagma 'persoana care conduce aflată sub influența unor substanțe psihoactive', respectiv dacă este necesar să se introducă un prag valoric pentru infracțiunea de conducere a unui autovehicul sub influența drogurilor, așa cum este la consumul de alcool la volan.
Potrivit art. 336 alin. (2) Cod penal, se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă persoana aflată sub influența unor substanțe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere.
Spre deosebire de infracțiunea de la art. 336 alin. (l) Cod penal (conducerea unui vehicul sub influența alcoolului), în cazul căreia îmbibația alcoolică trebuie să se situeze superior pragului de 0,80 g/l alcool pur în sânge, legislația nu prevede o limită a cantității de substanțe psihoactive ingerate sau vreun efect al acestora, fapta fiind penală indiferent de modalitatea de consum, de cantitatea ingerată sau de efectele acesteia.
Controversele au apărut după ce tot mai mulți șoferi s-au ales cu dosare penale pentru consum de substanțe interzise la volan, deși luaseră medicamente uzuale sau spray nazal antialergic.
Reclamanții susțin că simpla prezență a substanței psihoactive în probele biologice, în cantități infime, nu înseamnă că afectează capacitatea oamenilor de a conduce o mașină, astfel că este nevoie de stabilirea unui prag de la care se poate vorbi de o infracțiune, așa cum este la alcool.
Au existat instanțe din țară care au dispus condamnarea șoferilor, chiar dacă s-a stabilit că ei nu se aflau sub influența acestor substanțe, iar alte instanțe au dat soluții de achitare.
În practică, au existat situații în care examenele clinice, buletinele toxicologice și expertizele medico-legale au relevat păstrarea capacităților de percepție spațio-temporale, atunci când valoarea substanțelor psihoactive era foarte mic.
De asemenea, au fost și cazuri în care substanțele psihoactive nu au fost introduse recent în organismul persoanei care conducea un vehicul pe drumurile publice, prezența unor substanțe psihoactive în probele biologice, detectată ca urmare a analizelor de laborator, putând rezulta și dintr-un consum anterior, ale căror urme au o persistență în organism mai multe zile sau săptămâni. În acest caz, la data depistării șoferului în trafic, efectele psihoactive specifice fazei de intoxicație acută dispăruseră.
În astfel de cauze, probațiunea este adeseori completată prin efectuarea unui raport de expertiză medico-legală, pentru a se stabili dacă conducătorul auto se afla sub influența substanțelor psihoactive la momentul săvârșirii faptei, respectiv dacă capacitatea acestuia de a conduce autovehicule pe drumurile publice a fost afectată negativ, raportat la starea indusă de consumul substanțelor psihoactive. AGERPRES/(AS - autor: Eusebi Manolache, editor: Mihai Simionescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Sibiu: Trei tineri prinși în timp ce tăiau un cablu de cupru de pe linia tramvaiului din Pădurea Dumbrava
Trei tineri au fost prinși, sâmbătă dimineață, de polițiștii sibieni în timp ce tăiau un cablu de cupru, destinat alimentării cu energie electrică a liniei de tramvai din zona Pădurii Dumbrava, informează un comunicat de presă al Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sibiu. Intervenția a avut loc în jurul orei 3:30, pe DJ 1
Dâmbovița: Tânăr arestat preventiv după ce a sechestrat-o și a agresat-o pe fosta iubită
Un tânăr în vârstă de 32 de ani a fost arestat preventiv, după ce, pe fondul geloziei, a urmărit-o pe fosta iubită, în vârstă de 18 ani, a sechestrat-o și a lovit-o cu un bici, informează, sâmbătă, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița. Pe numele tânărului de 23 de ani a fost deschis un dosar penal pe
IGPR: Aproximativ 500 de permise de conducere reținute în ultimele 24 de ore
Aproximativ 500 de permise de conducere au fost reținute au fost reținute de polițiști, vineri, peste 30 fiind pentru consum de alcool, a informat, sâmbătă, Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). Potrivit unui comunicat al IGPR transmis AGERPRES, polițiștii au acționat vineri, la nivel național, pentru a preveni faptele antisociale, organ
IGPR: Amenzi de peste 38.000 de lei în urma unei acțiuni privind transportul de persoane în zona aeroporturilor
Peste 100 de amenzi au fost aplicate de polițiști în urma unor acțiuni în zona aeroporturilor, pentru verificarea transportului de persoane, informează Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). Potrivit unui comunicat al IGPR transmis sâmbătă AGERPRES, Direcția de Poliție Transporturi a organizat marți, 10 iunie, o acțiune de con
IGPR: Aproximativ 2.200 de amenzi aplicate de polițiștii Brigăzii Autostrăzi în prima săptămână a lunii iunie
Aproximativ 2.200 de amenzi au fost aplicate de polițiștii Brigăzii Autostrăzi, în prima săptămână a lunii iunie, în urma verificărilor făcute pentru siguranța traficului. Potrivit unui comunicat al Poliției Române, transmis sâmbătă AGERPRES, în perioada 2 - 8 iunie polițiștii Brigăzii Autostrăzi au acționat pentru prevenire
Bacău: Patru suspecți de trafic internațional și intern de droguri de risc, arestați preventiv
Cei patru suspecți de trafic internațional și intern de droguri de risc, vizați de mai multe percheziții, au fost arestați preventiv pentru 30 zile, a informat, sâmbătă, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. Este vorba de trei bărbați și o femeie cu vârste de 26, 30, 37, respectiv 56 de ani, cercetați în două dosare penale.
Procuror pus sub acuzare pentru că ar fi sustras documente într-un dosar de viol și le-ar fi înlocuit cu altele
Un procuror a fost pus, vineri, sub acuzare pentru că ar fi sustras mai multe documente dintr-un dosar de viol asupra unui minor și le-ar fi înlocuit cu altele întocmite ulterior. 'În cursul zilei de azi, 13 iunie 2025, procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii față de un procuror al unui parchet de pe l&ac
Botoșani: Administratorul locului de joacă al cărui tavan s-a prăbușit în timpul unei petreceri, reținut de polițiști
Administratorul locului de joacă din municipiul Botoșani al cărui tavan s-a prăbușit, la finalul săptămânii trecute, în timpul unei petreceri a fost reținut de polițiști, au anunțat, vineri, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ). Potrivit acestora, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au em
Ministrul Angel Tîlvăr: Exercițiul Saber Guardian testează limitele în situații reale
Ministrul Apărării Naționale, Angel Tîlvăr, a declarat, vineri, la Suraia, că exercițiul Saber Guardian 25 testează limitele în situații reale care pot să apară în teren. 'Armata României se pregătește în permanență. Cred că este important să se știe că la acest exercițiu, la Saber Guardian, care este parte a
Iași: Deținut găsit spânzurat în toaleta celulei de la Penitenciar
O persoană condamnată la închisoare cu executare pentru conducerea unii vehicul sub influența alcoolului și care era închisă la Penitenciarul Iași a fost găsită spânzurată în toaleta camerei de deținere, au informat, vineri, reprezentanții instituției. Potrivit unui comunicat de presă transmis de Penitenciarul Iași, inc
Radu Marinescu: Ministerul Justiției va sprijini toate inițiativele legitime care vizează dezvoltarea profesiei de avocat
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a afirmat vineri că ministerul pe care îl conduce va sprijini toate proiectele și inițiativele legitime care vizează dezvoltarea profesiei de avocat și pot aduce îmbunătățiri relevante sistemului judiciar din România. Potrivit unui comunicat al MJ transmis AGERPRES, Radu Marinescu a partic
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar după ce judecătorii i-au respins plângerea
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar după ce Judecătoria Sectorului 1 a respins, vineri, plângerea depusă de fostul candidat la prezidențiale împotriva deciziei procurorilor de a-i prelungi această măsură preventivă. 'În temeiul art.215 ind.1 alin. 5 Cpp, respinge, ca neîntemeiată, plângerea formu
Arad: Trei persoane suspectate că încercau să fraudeze examenul de Bacalaureat, prinse în flagrant
Trei persoane suspectate că încercau să fraudeze examenul de Bacalaureat, în județul Arad, au prinse în flagrant, vineri, informează Direcția Generală Anticorupție (DGA). 'Intervenția operativă a avut loc în incinta a două instituții de învățământ preuniversitar din orașele Ineu și Sebiș, precum și la sediul unei societă
Încă 30 de zile de arest preventiv pentru primarul din Sinaia
Tribunalul București a dispus prelungirea cu 30 de zile a arestului preventiv în cazul primarului orașului Sinaia, Vlad Oprea, într-un dosar în care este acuzat a încălcat interdicțiile pe care le avea în cadrul controlului judiciar. Vlad Oprea se află în arest preventiv din 21 mai, măsură prelungită de tribunal la cererea D
DNA: Șeful Jandarmeriei Brăila, Nicolae Iulian Albăceanu, cercetat sub control judiciar
Șeful Jandarmeriei Brăila, Nicolae Iulian Albăceanu, a fost pus sub control judiciar de procurorii anticorupție în dosarul în care este vizat pentru săvârșirea infracțiunii de efectuarea de operațiuni financiare, ca acte de comerț, incompatibile cu funcția. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, procurorii militari din cadrul Direcției Na