logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ziua Justiţiei/Gorghiu: Profesionalismul şi performanţa în sistem - căile de a evita riscul afectării încrederii în justiţie

Imagine din galeria Agerpres

Justiţiabilul este cel care trebuie să beneficieze de un act la justiţie la standarde înalte şi eforturile tuturor actorilor implicaţi în sistem trebuie orientate în acest sens, afirmă ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, într-un mesaj transmis duminică, de Ziua Justiţiei.

"În timpul scurs de la Ziua justiţiei de anul trecut, am traversat momente importante. Anunţul privind închiderea MCV la 15 septembrie 2023 a confirmat standardul european la care a ajuns sistemul de justiţie din România şi progresele înregistrate în lupta anticorupţie. Un succes remarcabil de etapă! Care, însă, ne obligă să privim mai departe şi să onorăm misiunea justiţiei în orice moment: oferirea unui serviciu public de calitate cetăţenilor şi mediului de afaceri. Justiţiabilul este cel care trebuie să beneficieze de un act la justiţie la standarde înalte şi eforturile tuturor actorilor implicaţi în sistem trebuie orientate în acest sens", susţine Gorghiu.

Ea afirmă că, "în ultimul an, a existat un efort de echipă din partea reprezentanţilor puterii judecătoreşti, Legislativului şi Executivului" şi îşi exprimă convingerea "că viitorul raport pe justiţie va arăta progresele şi echilibrul din sistem".

Alina Gorghiu menţionează că "una dintre provocările importante ale ultimelor 12 luni a fost preîntâmpinarea riscului de depopulare a sistemului de resursa umană bine pregătită profesional".

"Putem spune că, în acest moment, situaţia a fost stabilizată ca urmare a intrării în sistem în ultimul an a aproape 750 de noi magistraţi şi a siguranţei oferită pentru carieră prin adoptarea Legii 282/2023 privind pensiile de serviciu. Există toate perspectivele ca, urmare a eforturilor făcute de statul român, lucrurile să evolueze pozitiv, iar deficitul de resursă umană din sistem, încă vizibil, să fie depăşit în câţiva ani", declară ministrul Justiţiei.

Potrivit lui Gorghiu, "o lecţie învăţată în ultimii ani este cea despre cât de importantă este apărarea reputaţiei profesionale a magistraţilor".

"Am asistat la atacuri la persoană la adresa unor magistraţi şi în toate aceste cazuri procedurile de apărare a reputaţiei profesionale trebuie să fie duse până la capăt. Pe de altă parte, profesionalismul şi performanţa în sistem reprezintă cele mai bune căi de a evita riscul afectării încrederii în justiţie. O parte importantă a actului de justiţie este reprezentată de ceea ce numim "a face justiţie până la capăt". Pentru Ministerul Justiţiei este o prioritate ca toate sentinţele pronunţate de instanţele din România pentru fapte comise în ţara noastră să fie executate tot în România. Din această perspectivă sunt foarte importante acţiunile de combatere a fenomenului fugarilor", subliniază Alina Gorghiu.

Ministrul Justiţiei precizează, în context, că, în cursul anului 2023, au fost aduse mai mult de 800 de persoane, iar anul acesta, până la acest moment, peste 400.

"Un obiectiv cheie al ministerului în ultimul an a fost cel al investiţiilor tot mai mari în infrastructura sistemului de justiţie. În anii 2023 şi 2024 au fost complet reabilitate sau au beneficiat de lucrări de modernizare numeroase sedii de instanţe, precum Judecătoriile de la Târgovişte, Slatina sau Costeşti (judeţul Argeş), Tribunalul Gorj sau Curtea de Apel Târgu Mureş. Altele sunt programate pentru finalizare în cursul anului 2024 în timp ce noi proiecte prind acum contur. Între acestea din urmă se distinge Palatul de Justiţie de la Cluj Napoca, cea mai mare investiţie care va fi realizată de Ministerul Justiţiei în următorii ani cu o valoare de circa 100 de milioane de euro, fonduri de la bugetul de stat. Cel mai important proiect de investiţii este reprezentat, însă, de Cartierul pentru Justiţie. (...) Datorită acestui proiect, o zonă abandonată şi degradată se va transforma în cel mai mare proiect de investiţii de regenerare urbană de după 1989 care va asigura cele mai bune condiţii de infrastructură pentru desfăşurarea activităţii a 23 instituţii judiciare unde circa 6.000 de persoane angajate vor interacţiona zilnic cu peste 9.500 de justiţiabili", susţine Gorghiu, care urează "La mulţi ani!", Justiţiei române.

Ziua Justiţiei este marcată, anual, în prima duminică a lunii iulie. În 2024, această zi este sărbătorită pe 7 iulie.

Ziua Justiţiei a fost instituită prin Hotărârea nr. 364 din 27 iunie 1994 a Guvernului României, având menirea de a marca rolul şi importanţa puterii judecătoreşti, ale partenerilor justiţiei, ale tuturor oamenilor legii, în încercarea de consolidare a statului de drept. AGERPRES/(AS - editor: Andreea Rotaru, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 61

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 18-06-2026 20:36

Dominic Fritz pierde definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese

Primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, a pierdut definitiv joi, la Înalta Curte de Casație și Justiție, procesul cu Agenția Națională de Integritate, în care a fost declarat în conflict de interese. În iulie 2024, ANI a anunțat că Dominic Fritz s-a aflat în conflict de interese administrativ, deoarece edilul a luat, &icir

Justitie si interne 18-06-2026 18:35

Ciucu - acuzat că a primit mită constând în servicii de publicitate și consultanță în campania electorală

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, este acuzat de DNA că, în timpul campaniei electorale din noiembrie - decembrie 2025, a primit de la doi oameni de afaceri foloase necuvenite constând în servicii de publicitate și consultanță electorală, în schimbul eliberării unei autorizații și a unui certificat de urbanism pentru un proiect imobiliar.

Justitie si interne 18-06-2026 17:56

Tabăra anti-Bolojan obține în instanță suspendarea deciziilor PNL de sancționare a parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea

Tribunalul Ilfov a decis joi suspendarea deciziile luate în Biroul Politic Național al PNL din 15 iunie privind sancționare parlamentarilor partidului care ar vota pentru învestirea Guvernului Veștea. 'Admite cererea având ca obiect ordonanță președințială. Suspendă provizoriu executarea și efectele Deciziei Biroului Politic Național al P

Justitie si interne 18-06-2026 17:12

Ciprian Ciucu, plasat sub control judiciar de DNA (surse)

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a fost plasat joi sub control judiciar de procurorii DNA, într-un dosar în care este acuzat de luare de mită, au declarat surse judiciare pentru AGERPRES. Ciucu a fost chemat în calitate de suspect și a stat în sediul DNA aproximativ trei ore. La ieșirea din sediul DNA,

Justitie si interne 18-06-2026 16:58

Ciucu: Sunt nevinovat, am văzut învinuirile care mi se aduc; o să am o tinichea de coadă

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a declarat joi, după ce a fost audiat de procurorii DNA, că este nevinovat și că dorește să-și ducă mandatul de la Primăria Generală până la capăt. 'Nu am nimic de ascuns. Sunt încrezător că acest proces va scoate adevărul la iveală. Sunt nevinovat. Am văzut învinuirile care mi se aduc. Ei (pr

Justitie si interne 18-06-2026 14:19

Harghita: 32 de cazuri de dispariție au fost sesizate la IPJ în primele cinci luni; toți minorii au fost găsiți

Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Harghita a înregistrat, în perioada 1 ianuarie - 31 mai, un număr de 32 de sesizări privind persoane dispărute, majoritatea având la bază plecări voluntare de la domiciliu, reședință sau din alte locuri unde persoanele se aflau legal. Informațiile au fost prezentate, joi, de șeful IPJ Harghita, comisaru

Justitie si interne 18-06-2026 13:55

Ciprian Ciucu a ajuns la DNA

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a ajuns joi la sediul Direcției Naționale Anticorupție, unde a fost citat pentru audieri într-un dosar de corupție. La intrarea în sediul DNA, Ciucu nu a dorit să facă declarații presei. Conform unor surse judiciare, Ciprian Ciucu a fost chemat la DNA pentru a i se aduce

Justitie si interne 18-06-2026 13:29

CCR amână cu o lună sesizarea lui Grindeanu în legătură cu OUG privind Programul SAFE

Curtea Constituțională a României (CCR) a amânat joi, pentru 15 iulie, o decizie în cazul sesizării președintelui Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, privind un posibil conflict juridic de natură constituțională între Parlament și Guvernul Bolojan, declanșat prin emiterea ordonanței de urgență privind Programul SAFE de înzestrare a arm

Justitie si interne 18-06-2026 13:24

Ciprian Ciucu, chemat la DNA într-un dosar de corupție (surse)

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a fost chemat joi la DNA, pentru a i se aduce la cunoștință că are calitatea de suspect într-un dosar de luare de mită, au declarat surse judiciare, pentru AGERPRES. Conform surselor citate, Ciucu este suspectat că ar fi primit mită pentru a elibera o autorizație pe vremea când era prim

Justitie si interne 18-06-2026 12:59

Declic dă în judecată CSM pentru întocmirea de 'liste negre' cu jurnaliști și ONG-uri

Comunitatea Declic a anunțat joi că va acționa în instanță Consiliul Superior al Magistraturii pentru întocmirea de 'liste negre' cu jurnaliști independenți și reprezentanți ai societății civile. 'Comunitatea Declic dă în judecată CSM și contestă oficial în instanță raportul Secției pentru judecători, prin c

Justitie si interne 18-06-2026 12:06

Curtea de Apel din Paris dispune predarea lui Paul de România; decizia nu e definitivă

Curtea de Apel din Paris a dispus, joi, predarea către autoritățile române a lui Paul de România, care are de executat o pedeapsă de trei ani și patru luni de închisoare cu executare, primită în dosarul retrocedării ilegale a Fermei regale de la Băneasa. 'Astăzi, 18 iunie, Curtea de Apel Paris a dispus predarea imed

Justitie si interne 18-06-2026 11:02

Arme albe găsite la clanurile Ștoacă și Toboșarii: cuțite, săbii, cozi de topor, sticle cu benzină

Anchetatorii au confiscat un adevărat arsenal de la membrii clanurilor Ștoacă și Toboșarii, constând în cuțite, săbii, cozi de topor, spray-uri lacrimogene, sticle cu benzină. Miercuri, polițiștii de la Serviciul Grupuri Infracționale Violente au efectuat 21 de percheziții domiciliare, într-un dosar penal având ca obiec

Justitie si interne 18-06-2026 05:30

CCR rediscută sesizarea trimisă de Grindeanu privind un posibil conflict juridic între Guvern și Parlament

Curtea Constituțională a României (CCR) ar putea lua o decizie joi în cazul sesizării președintelui Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, privind un posibil conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament, declanșat prin emiterea Ordonanței de urgență privind Programul SAFE, au precizat, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR.

Justitie si interne 18-06-2026 05:00

Înalta Curte s-ar putea pronunța în procesul în care Dominic Fritz a fost declarat în conflict de interese

Înalta Curte de Casație și Justiție s-ar putea pronunța joi în procesul în care primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, liderul USR, are o decizie în primă instanță prin care a fost declarat în conflict de interese. Procesul se află în faza de recurs, depus de Dominic Fritz împotriva unei deciz

Justitie si interne 17-06-2026 19:24

Patru polițiști de la Rutieră, acuzați că luau mită de la conducători auto

Patru agenți de poliție de la Brigada Rutieră a Capitalei sunt cercetați de Parchetul de pe lângă Tribunalul București pentru luare de mită și abuz în serviciu, fiind acuzați că au luat în mai multe rânduri bani de la șoferi, pentru a nu-i sancționa în urma unor abateri săvârșite în trafic. Conform Parchetului, î