logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Liviu Dragnea rămâne în închisoare; o excepţie de neconstituţionalitate ridicată de el ajunge la CCR

Imagine din galeria Agerpres

Un complet de cinci judecători de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a respins luni, ca nefondată, o contestaţie la executare prin care fostul lider al PSD Liviu Dragnea solicita să fie eliberat din penitenciar, pe motiv că este deţinut nelegal în închisoare.

Pe de altă parte, judecătorii au sesizat Curtea Constituţională cu o excepţie ridicată de avocaţii lui Liviu Dragnea, în care se reclamă neconstituţionalitatea art. 598 alin. (1) lit. c) teza a II-a din Codul de procedură penală, articol care se referă la condiţiile în care se poate face o contestaţie împotriva unei hotărâri de condamnare.

Art. 598 prevede: "(1) Contestaţia împotriva executării hotărârii penale se poate face în următoarele cazuri: (...) c) când se iveşte vreo nelămurire cu privire la hotărârea care se execută sau vreo împiedicare la executare".

Liviu Dragnea nu a participat luni la proces, însă el a fost audiat prin videoconferinţă de judecători.

Avocaţii acestuia s-au plâns că, din cauza unor probleme tehnice, "nu prea s-a înţeles mare lucru" din ce a spus fostul preşedinte al PSD.

"Din păcate, ceea ce a spus domnul Liviu Dragnea s-a auzit foarte prost şi urmează să facă, probabil, o adresă către Înalta Curte pentru a remedia acest aspect. Din păcate, nu prea am înţeles mare lucru. În esenţă, asta a spus, că se află într-o detenţie nelegală", a declarat avocata lui Dragnea, Flavia Teodosiu.

Liviu Dragnea a depus la începutul anului o contestaţie la executare, respinsă de instanţă pe 30 ianuarie, decizie care a fost atacată de fostul lider social-democrat la Completul de cinci judecători de la Instanţa supremă. Şi această contestaţie la contestaţie a fost respinsă luni de magistraţi, decizia fiind definitivă.

În cererea depusă în instanţă, avocaţii susţin că Liviu Dragnea este deţinut ilegal în penitenciar, deoarece completul de 3 judecători de la Înalta Curte care l-a condamnat nu era specializat să judece fapte de corupţie. Avocaţii invocă astfel o decizie a Curţii Constituţionale din octombrie 2019.

Pe 27 mai 2019, Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv de Instanţa supremă la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare pentru instigare la abuz în serviciu în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.

Dragnea a făcut mai multe încercări de a ieşi din penitenciar, prin introducerea în instanţe a unor căi extraordinare de atac, însă cererile sale au fost respinse. AGERPRES/(AS - autor: Eusebi Manolache, editor: Andreea Rotaru, editor online: Anda Badea)

Afisari: 31

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 09-06-2026 13:54

Buzău: Bărbat care ar fi furat în Norvegia echipamente de DJ în valoare de 3,3 milioane coroane, prins de polițiști

Un bărbat în vârstă de 31 de ani din județul Buzău, pentru care autoritățile norvegiene au emis un mandat european de arestare după ce ar fi sustras echipamente de DJ folosite în cluburi, în valoare de 3,3 milioane de coroane norvegiene, a fost prins de polițiști, urmând a fi demarate procedurile în vederea extrădării. Potri

Justitie si interne 09-06-2026 13:44

Prahova: Tânăr de 17 ani, arestat pentru tentativă la omor după ce a înjunghiat un minor de aceeași vârstă

Un tânăr de 17 ani din orașul prahovean Boldești-Scăeni a fost arestat preventiv sub acuzația de tentativă la omor după ce a înjunghiat un minor de aceeași vârstă. Potrivit datelor comunicate, marți, de Inspectoratul Județean de Poliție (IJP) Prahova, incidentul a avut loc pe fondul unui conflict izbucnit între două grupuri de tineri.

Justitie si interne 09-06-2026 13:17

Bihor: Șase percheziții într-un caz de delapidare de peste 800.000 de euro, în cadrul operațiunii JUPITER

Un bărbat de 36 de ani și alte persoane cercetate într-un dosar de delapidare cu prejudiciu de peste 800.000 de euro au fost vizate de șase percheziții domiciliare în cadrul operațiunii JUPITER, desfășurate în județul Bihor. Potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Bihor, polițiștii Serviciului de Investig

Justitie si interne 09-06-2026 13:08

Grefierii din instanțe și parchete suspendă protestul față de noua lege a salarizării bugetare

Grefierii din instanțe și parchete suspendă protestul față de noua lege a salarizării bugetare și anunță revenirea la normal a activității și a programului de lucru. Sindicatul Național al Grefei Judiciare Dicasterial a transmis marți că a decis suspendarea temporară a formelor de protest stabilite prin Hotărârea Adunării Generale Extraordinare din data

Justitie si interne 09-06-2026 11:38

Nemulțumiți de noua lege a salarizării, judecătorii de la CAB pun în discuție oprirea totală a activității în instanță

Judecătorii de la Curtea de Apel București și-au exprimat din nou nemulțumirea față de prevederile proiectului privind noua lege a salarizării și pun în discuție oprirea totală a activității în instanță. Magistrații de la instanțele de pe raza Curții de Apel București s-au întrunit, marți, în cadrul unei Adunări Generale, unde au fost p

Justitie si interne 09-06-2026 11:32

Constanța: Anchetă la Poliția Locală după intervenția în cazul TIR-ului care a lovit mai multe autovehicule

O cercetare administrativă a fost declanșată la nivelul Poliției Locale Constanța în urma intervenției asupra șoferului TIR-ului care a lovit, luni, mai multe autoturisme parcate sau aflate în mers, dar și un autobuz, după care și-a continuat deplasarea, oprindu-se într-un brad. Reprezentanții Poliției Locale Constanța au prezentat, marți, mo

Justitie si interne 09-06-2026 11:22

IGPR: Percheziții la o instituție financiară nebancară care ar fi emis scrisori de garanție nelegale

Direcția de Investigare a Criminalității Economice a IGPR a pus în aplicare, marți, 23 de mandate de percheziție domiciliară și opt mandate de aducere, în București și în județele Ilfov și Giurgiu, la domiciliile unor persoane și la sediile sociale ale societăților controlate de acestea, într-o cauză care vizează săvârșirea infracțiunilor de &ic

Justitie si interne 09-06-2026 10:56

Arad: Fost viceprimar condamnat pentru fraudarea fondurilor europene, dat în judecată pentru recuperarea sumelor

Fostul viceprimar al Aradului, Ilie Cheșa, care în luna aprilie a fost condamnat la închisoare cu suspendare, în urma unui acord de recunoaștere, pentru fraudarea de fonduri europene, a fost dat în judecată de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, care încearcă să recupereze un prejudiciu de 120.000 de euro. Conform po

Justitie si interne 09-06-2026 10:33

Alba: Administratorul unei firme, reținut pentru evaziune fiscală de peste 1,5 milioane lei

Administratorul unei societăți comerciale din Albac a fost reținut în cadrul unui dosar penal în care se fac cercetări cu privire la comiterea infracțiunii de evaziune fiscală, prejudiciul cauzat bugetului general al statului fiind de peste 1,5 milioane de lei, potrivit unui comunicat transmis, marți, AGERPRES, de Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba.

Justitie si interne 09-06-2026 08:48

IGPR: 207 percheziții efectuate marți, în cadrul operațiunii Jupiter

Polițiștii, sub coordonarea procurorilor, efectuează, marți, 207 percheziții domiciliare, pentru combaterea infracțiunilor economico-financiare, infracțiunilor la regimul armelor, al faptelor de natură judiciară, precum și la regimul silvic, în cadrul operațiunii Jupiter, condusă de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratulu

Justitie si interne 08-06-2026 17:04

Hunedoara: Bărbatul care a tras cu arma la Lupeni - arestat preventiv pentru tentativă de omor calificat (FOTO/VIDEO)

Bărbatul care a tras cu un pistol asupra a patru persoane, în orașul Lupeni, a primit luni mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile, el fiind acuzat de tentativă la omor calificat asupra unui membru de familie, au decis magistrații Tribunalului Hunedoara. Totodată, în sarcina suspectului au mai fost reținute infracțiunile de încălcarea

Justitie si interne 08-06-2026 15:22

Bihor: Percheziții și flagrant în două dosare de contrabandă cu țigări, în cadrul operațiunii JUPITER

Doi bărbați, un bihorean și un sălăjean, care ar fi comercializat țigări de contrabandă și ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 100.000 de lei, au fost vizați de mai multe percheziții derulate în cadrul operațiunii JUPITER, a informat luni, într-un comunicat de presă, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bihor. Potrivit su

Justitie si interne 08-06-2026 14:09

IGPR: Percheziție la Sintești, într-un dosar de evaziune fiscală cu colectarea deșeurilor feroase și neferoase

Procurorii și polițiștii ilfoveni au efectuat, luni, o percheziție în comuna Sintești, județul Ilfov, în cadrul unui dosar penal, aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov, ce vizează săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală. 'Din cercetări a reieșit că, în perioada 2018 - până

Justitie si interne 08-06-2026 13:35

Mehedinți: Percheziții într-un dosar de furturi de motorină din autotrenuri

Polițiștii Biroului Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Drobeta-Turnu Severin au pus, luni, în executare 7 mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de furturi de motorină din autotrenuri care au tranzitat județul Mehedinți. Acțiunea s-a desfășurat în cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe l&a

Justitie si interne 08-06-2026 13:04

Curtea de Apel București nu e de acord ca șeful Armatei să primească înapoi telefonul ridicat de DNA

Curtea de Apel București a respins luni cererea șefului Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, prin care solicita să-i fie restituit un telefon mobil ridicat de procurorii DNA, în dosarul în care este acuzat de complicitate la uzurparea funcției. Pe 2 iunie, generalul Gheorghiță Vlad a fost chemat la sediul DNA, unde a fost anunțat