Vela: Depinde de noi cum vor fi măsurile din 15 mai; se va face o evaluare epidemiologică
Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a făcut miercuri un apel către români să respecte actualele reglementări referitoare la epidemia de coronavirus, de acestea depinzând mai departe sănătatea populaţiei, dar şi măsurile de relaxare din 15 mai, care vor fi luate şi după o evaluare epidemiologică.
"La momentul potrivit veţi afla exact condiţiile de relaxare a unor măsuri cu privire la tot ceea ce ţine de oprirea răspândirii epidemiei cu noul coronavirus. Aşadar nu vreau să fac estimări sau prognoze vizavi de numărul de maşini care merg spre munte sau numărul de cetăţeni care stau la plajă. Cu siguranţă, împreună cu specialiştii în epidemiologie şi infecţioniştii vom stabili câteva condiţii foarte clare şi se va evalua exact nivelul epidemiologic şi la nivelul României şi la nivelul altor state din Europa. Şi, în funcţie de această situaţie concretă, care va fi în 15 mai, evident măsurile vor fi mai mult sau mai puţin ample", a declarat Vela la postul B1 TV.
El a făcut apoi un apel la respectarea măsurilor din ordonanţele militare, pentru a exista o pantă descendentă a îmbolnăvirilor cu coronavirus după data de 15 mai.
"Trebuie să fac un apel că depinde de noi, de fiecare dintre noi cum vor fi măsurile acestea în 15 mai - câţi vom merge la munte, la mare, în parc sau pe stradă, în sensul în care, dacă vom respecta actualele reglementări, stăm în casă, ne spălăm des pe mâini, păstrăm distanţa socială, folosim măsuri de protecţie, mască, mănuşi sau tot ceea ce ţine de reglementările din ordonanţele militare, există şansa ca noi să fim pe o pantă descendentă şi până în 15 mai să avem condiţii de relaxări mai multe decât ne-am gândi acum. Dacă nu respectăm, dacă se vor înmulţi cazurile, dacă va fi o explozie de bolnavi care sunt analizaţi, evaluaţi şi devin pozitivi, dacă sunt înregistrate probleme în sistemul sanitar, pericolul blocării acestuia, evident că măsurile nu pot fi aşa cum ne dorim cu toţii. Şi, în acest sens, eu fac un apel la multă responsabilitate, aşa cum până în prezent pot să spun că au dat dovadă românii", a detaliat ministrul de Interne.
El a arătat că, potrivit unei evaluări, făcute începând cu data de 26 februarie, în comparaţie cu Spania, Franţa, Germania, Belgia, Olanda şi Marea Britanie, România a avut o pantă mult mai mică şi la cazuri înregistrate şi la decese.
"Evaluarea am făcut-o la mia de locuitori, nu la toată populaţia. România este printre statele care a avut cele mai bune măsuri. Nu au fost uşoare, munca MAI, susţinută de MApN, eforturile întreprinzătorilor, ale firmelor, cetăţenilor, indiferent de vârstă, toate aceste eforturi au fost titanice, dar rezultatul este în mod special pozitiv, pentru că îi avem lângă noi pe cei dragi. Dacă nu făceam aceste eforturi, mulţi dintre cei dragi nu erau lângă noi acum. (...) S-ar fi putut ca decesele să fie de ordinul miilor. E păcat să ne riscăm cu cei dragi, cu viitorul naţiunii, pentru unii teribilişti care vor să facă grătare într-un număr de 30 - 50 de oameni. Poţi să faci grătare în curte, cu familia, nu te opreşte nimeni", a adăugat Vela.
El a menţionat că, cel mai probabil, din 15 mai nu se va putea ieşi la restaurante sau la spectacole.
"Cred că referirea este punctuală pentru deplasarea în zona publică, în zona parcurilor, în zona pietonală. Nu se referă la restaurante sau la sălile de concert, de teatru, având în vedere că în 15 mai trebuie să fie făcută o evaluare epidemiologică, astfel încât să nu fie permisă o anumită activitate care să pună în pericol sănătatea publică. Cred că cel mai bun lucru este să ne pregătim până în 15 mai, să fim responsabili, să respectăm condiţiile prezente, tot ceea ce ţine de o protecţie pe care împreună o putem face, ca o adevărată familie sau ca o adevărată echipă, astfel încât să oprim o răspândire a epidemiei cu noul coronavirus", a precizat ministrul de Interne.
Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, miercuri, că, după data de 15 mai, toată lumea va fi obligată să poarte măşti de protecţie în spaţii publice închise şi în transportul public în comun.
Preşedintele a mai anunţat că, în scurt timp, va fi prezentat un plan "destul de detaliat" cu privire la relaxarea măsurilor impuse de autorităţi în contextul epidemiei de coronavirus, iar una dintre aceste măsuri este legată de obligativitatea purtării măştii de protecţie. AGERPRES/(A-autor: Cătălina Matei, editor: Karina Olteanu, editor online: Alexandru Cojocaru)
Citiţi şi:
* Vela despre bărbatul împuşcat: A atacat poliţiştii cu obiecte ascuţite; Parchetul se va pronunţa
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Bărbatul care a tras cu arma la Lupeni - arestat preventiv pentru tentativă de omor calificat (FOTO/VIDEO)
Bărbatul care a tras cu un pistol asupra a patru persoane, în orașul Lupeni, a primit luni mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile, el fiind acuzat de tentativă la omor calificat asupra unui membru de familie, au decis magistrații Tribunalului Hunedoara. Totodată, în sarcina suspectului au mai fost reținute infracțiunile de încălcarea
Bihor: Percheziții și flagrant în două dosare de contrabandă cu țigări, în cadrul operațiunii JUPITER
Doi bărbați, un bihorean și un sălăjean, care ar fi comercializat țigări de contrabandă și ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 100.000 de lei, au fost vizați de mai multe percheziții derulate în cadrul operațiunii JUPITER, a informat luni, într-un comunicat de presă, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bihor. Potrivit su
IGPR: Percheziție la Sintești, într-un dosar de evaziune fiscală cu colectarea deșeurilor feroase și neferoase
Procurorii și polițiștii ilfoveni au efectuat, luni, o percheziție în comuna Sintești, județul Ilfov, în cadrul unui dosar penal, aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov, ce vizează săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală. 'Din cercetări a reieșit că, în perioada 2018 - până
Mehedinți: Percheziții într-un dosar de furturi de motorină din autotrenuri
Polițiștii Biroului Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Drobeta-Turnu Severin au pus, luni, în executare 7 mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de furturi de motorină din autotrenuri care au tranzitat județul Mehedinți. Acțiunea s-a desfășurat în cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe l&a
Curtea de Apel București nu e de acord ca șeful Armatei să primească înapoi telefonul ridicat de DNA
Curtea de Apel București a respins luni cererea șefului Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, prin care solicita să-i fie restituit un telefon mobil ridicat de procurorii DNA, în dosarul în care este acuzat de complicitate la uzurparea funcției. Pe 2 iunie, generalul Gheorghiță Vlad a fost chemat la sediul DNA, unde a fost anunțat
Mirabela Grădinaru, la Curtea de Apel București într-un proces legat de un proiect imobiliar
Partenera de viață a președintelui Nicușor Dan, Mirabela Grădinaru, s-a prezentat luni dimineața la Curtea de Apel București într-un proces legat de un proiect imobiliar. Mirabela Grădinaru a stat în sala de judecată doar câteva minute, iar la plecare nu a dorit să ofere informații despre motivul prezenței sale la Curtea de Apel București.
Cluj: Bărbat reținut de polițiști după ce ar fi avariat 21 de autoturisme
Un bărbat de 34 de ani a fost reținut de polițiști după ce ar fi avariat 21 de autoturisme pe o stradă din Cluj-Napoca. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Cluj, bărbatul este acuzat de distrugere în formă continuată. 'În data de 5 iunie, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Cluj-Napoca au dispus măsura rețineri
Cluj: Polițiștii fac cercetări într-un caz în care o elevă ar fi fost drogată și violată la banchet
Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Cluj a demarat cercetări în cazul unei eleve absolvente de clasa a XII-a de la Liceul 'Virgil Madgearu' din Cluj-Napoca, despre care părinții ei au relatat presei locale că ar fi fost drogată și violată la banchetul de absolvire. 'La data de 6 iunie, în jurul orei 05:25, Poliția municipiului Cluj-
Hunedoara: Bărbatul care a tras cu arma asupra a patru persoane, în Lupeni, reținut de polițiști
Bărbatul de 48 de ani care ar fi tras cu o armă de foc asupra a patru persoane, în municipiul Lupeni, a fost reținut de polițiști, fiind acuzat, între altele, de tentativă de omor calificat asupra unui membru de familie și încălcarea ordinului de protecție, a transmis, luni, Inspectoratul de Poliție al Județului (IPJ) Hunedoara. Incidentul a
Continuă operațiunea Jupiter: 154 de percheziții în Capitală și mai multe județe
Parchetul General și Poliția Română continuă acțiunile în cadrul operațiunii Jupiter prin efectuarea luni a 154 de percheziții domiciliare în București și mai multe județe din țară, în dosare care vizează infracțiuni economico-financiare, contrabandă, fals, înșelăciune, furt calificat, infracțiuni silvice, proxenetism, agresiuni sexuale, precum
Hunedoara: Dosar penal pentru tentativă de omor deschis în urma atacului armat din Lupeni
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru tentativă de omor în cazul atacului armat care a avut loc duminică după-amiază în orașul Lupeni, din Valea Jiului, incidentul soldându-se cu patru victime ce au
VIDEO UPDATE Hunedoara: Bărbatul care a tras cu arma în Lupeni a fost prins
Bărbatul care a tras cu o armă într-o mașină, rănind patru persoane, în orașul Lupeni, din Valea Jiului, a fost prins duminică, la câteva ore de la producerea incidentului. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara, suspectul a fost dus la audieri la Poliția Lupeni.
DGPMB: Polițiști de la Omoruri anchetează decesul unui rezident găsit inconștient într-un grup sanitar de la un spital
Polițiști de la Serviciul Omoruri din cadrul Direcției Generale de Poliție a municipiului București (DGPMB) efectuează cercetări după ce un bărbat în vârstă de 32 de ani, medic rezident, a fost găsit inconștient în grupul sanitar al unui spital din Capitală, și ulterior, a decedat. Potrivit unei informări a DGPMB, s&acir
Poliția de Frontieră: Șase percheziții în Teleorman și Olt, la persoane suspectate de braconaj piscicol
Polițiștii din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu, sprijiniți de jandarmi, au efectuat șase percheziții domiciliare și au pus în executare trei mandate de aducere, pe raza județelor Teleorman și Olt, la persoane suspectate de braconaj piscicol.
Bistrița-Năsăud: Mai multe persoane, reținute după ce au făcut scandal și au aruncat cu pietre într-un tren
Polițiștii Biroului Județean de Poliție Transporturi Bistrița-Năsăud au reținut mai multe persoane implicate într-un scandal în trenul de pe ruta Beclean pe Someș - Sighetu Marmației, care după ce au fost date jos pentru că nu aveau bilete, au început să arunce cu pietre în trenul staționat în halta Coșbuc. Potriv









