CCR a admis obiecţia de neconstituţionalitate în cazul angajării răspunderii Guvernului pe OUG 114
CCR a admis obiecţia de neconstituţionalitate ridicată de PSD în legătură cu angajarea de către Guvern a răspunderii pe OUG 114/2018, care priveşte unele măsuri fiscal-bugetare şi modificarea şi completarea unor acte normative, potrivit unor surse din CCR.
Partidul Social Democrat a depus, pe 30 decembrie 2019, o sesizare de neconstituţionalitate împotriva proiectului de modificare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului 114/2018, propus spre adoptare prin angajarea răspunderii Guvernului la data de 23 decembrie 2019.
"Sesizarea vizează atât forma proiectului de modificare (faptul că există deja un proiect de aprobare a OUG 114 în procedură legislativă), cât şi fondul proiectului (interzicerea cumulului pensiei cu salariul)", precizează PSD într-un comunicat transmis AGERPRES.
Social-democraţii susţin în sesizarea la CCR că, în prezent, proiectul de lege pentru aprobarea OUG 114/2018 se află în procedură legislativă pe ordinea de zi a Camerei Deputaţilor, sub rezerva depunerii raportului de către comisiile sesizate în fond.
"Angajarea răspunderii Guvernului asupra unui proiect de lege în condiţiile în care acesta este şi pe ordinea de zi a Parlamentului este neconstituţională, întrucât Guvernul este obligat să lase Parlamentul să se pronunţe asupra acestuia. Când Guvernul îşi angajează răspunderea asupra unui proiect de lege, obiectul de reglementare trebuie să conţină prevederi care se circumscriu clar unui singur domeniu. Angajarea răspunderii Guvernului nu se poate face printr-un proiect de lege care să modifice sau să completeze mai multe legi în vigoare, această manieră fiind profund neconstituţională", precizează social-democraţii, conform sursei citate.
De asemenea, "PSD este în principiu de acord cu interzicerea cumulului pensiei cu salariul, dar această reglementare trebuie să se facă în mod legal şi constituţional şi mai ales după o analiză pe domenii de activitate, astfel încât să nu se creeze dezechilibre pe piaţa forţei de muncă", mai arată sursa menţionată.
În sesizarea depusă la CCR se arată că, "prin angajarea răspunderii, Guvernul a încălcat prevederile constituţionale privind unica autoritate legiuitoare reprezentată de Parlament şi deciziile Curţii Constituţionale. Autoritatea executivă şi-a depăşit competenţele prin extinderea atribuţiilor Guvernului şi substituirea acestuia în competenţele de legiferare ale Parlamentului, singura autoritate legiuitoare a ţării, astfel cum acestea sunt reglementate de Constituţia României, republicată. Conform dispoziţiilor art. 61 din Constituţia României, republicată, "Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român şi unica autoritate legiuitoare a ţării".
"Angajarea răspunderii Guvernului asupra acestui proiect de lege, în condiţiile în care există un alt proiect cu acelaşi obiect de reglementare, care se află în proces de legiferare la Camera Deputaţilor, în calitate de Cameră decizională, este de natură să declanşeze un conflict juridic de natură constituţională între Guvern şi Parlament, întrucât prin exercitarea de către Guvern a unei competenţe cu nerespectarea cadrului constituţional care o circumstanţiază s-a încălcat competenţa Parlamentului de unică autoritate legiuitoare. Legitimarea unui asemenea act ar putea conduce la crearea unui blocaj instituţional, în sensul că Parlamentul ar fi în imposibilitatea de a legifera, adică de a-şi exercita rolul său funcţional, de unică autoritate legiuitoare (Decizia nr. 1433 din 3 noiembrie 2010, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 758 din 12 noiembrie 2010)", se menţionează în sesizare.
Legea privind unele măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative încalcă prevederile art. 16, art. 41 alin. (1), art. 44 alin.(1) şi ale art. 47 alin.(2) din Constituţie, mai arăta PSD.
"Prin introducerea art. 41 indice 1, art.41 indice 2 şi art. 41 indice 3 în Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 114/2018 se interzice cumularea pensiei pentru limita de vârstă aparţinând sistemului public de pensii cu venituri salariale obţinute în cadrul autorităţilor şi instituţiilor publice centrale, locale, regii autonome, societăţi naţionale, companii naţionale şi societăţi comerciale la care capitalul social este deţinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-teritorială. Persoanele aflate într-o astfel de situaţie sunt obligate să opteze între suspendarea plăţii pensiei pe durata exercitării activităţii şi încetarea raporturilor de muncă. (...) Normele nou introduse condiţionează continuarea raporturilor de muncă sau impun încetarea forţată a acestora, pornind de la un criteriu profund discriminatoriu, care contravine principiului egalităţii în drepturi a cetăţenilor. Interzicerea cumulului pensiei cu salariul se aplică doar unei anumite categorii de persoane", se mai menţionează în sesizarea PSD la CCR. AGERPRES/(AS - autor: Iulia Carciog, editor: Mihai Simionescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Argeș: Bărbat arestat după ce l-a bătut din nou pe cel care îl reclamase pentru agresiune
Un piteștean în vârstă de 32 de ani, suspectat că l-a bătut pe un bărbat care îl reclamase anterior pentru agresiune, a fost arestat preventiv, a anunțat, joi, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Argeș. El este cercetat pentru răzbunare pentru ajutorul dat justiției. Din cercetările efectuate de polițiștii
Constanța: Accident soldat cu un mort și trei răniți pe DN 22, în zona Gura Dobrogei
O persoană a murit, iar alte trei au fost rănite, miercuri, pe drumul național DN 22, în zona Gura Dobrogei, în urma unui accident rutier în care au fost implicate trei autoturisme, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Constanța. Cercetările polițiștilor au relevat că primul impact s-a produs între un autoturism, condus de
CAB respinge o cerere de anulare a numirii în funcție a judecătorului CCR Mihai Busuioc
Curtea de Apel București a respins miercuri cererea avocatei AUR Silvia Uscov prin care aceasta solicita anularea hotărârii Senatului din iunie 2025 privind numirea lui Mihai Busuioc în funcția de judecător la Curtea Constituțională. Instanța a stabilit că solicitarea este inadmisibilă, întrucât anularea unei hotărâri a Senatului
Tribunalul Tulcea, primul din țară la numărul de dosare nou intrate pe judecător
Tribunalul Tulcea este primul din România în ceea ce privește numărul de dosare nou intrate pe judecător, în contextul în care are cei mai puțini magistrați, iar instituția înregistrează un deficit de circa 60% la acest capitol. Purtătorul de cuvânt al instituției, judecător Daniel Nicola Gheorghiu, a declarat pentru AGERPRE
Arad: Sonde petroliere dezafectate din zona Pecica, vizate de hoți de cupru
Mai multe sonde petroliere din zona Pecica, dezafectate în ultima perioadă, au fost vizate de hoți de cupru, iar polițiștii au reușit să prindă un bărbat care a furat componente în valoare de aproximativ 40.000 de lei, provenite de la nouă instalații. Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Arad a informat, miercuri, că nouă sonde petroliere au fos
Poliția Română: Trei persoane reținute după ce s-au luat la bătaie în Aeroportul Băneasa
Trei persoane au fost reținute de polițiști, după ce au fost implicate într-un conflict în zona terminalului sosiri din Aeroportul Băneasa. Potrivit unui comunicat al IGPR transmis AGERPRES, marți, polițiștii de la Secția Regională de Poliție Transporturi București au fost sesizați telefonic de către dispeceratul Aeroportului Internațional Bucureșt
Prahova: Bărbatul care și-a ucis cu toporul concubina însărcinată, condamnat definitiv la închisoare pe viață
Bărbatul care și-a ucis concubina însărcinată, lovind-o de mai multe ori cu toporul în zona capului, a fost condamnat, miercuri, definitiv la închisoare pe viață. Curtea de Apel Ploiești a admis apelul declarat de inculpat față de decizia Tribunalului Prahova, pe care a desființat-o în parte, stabilind că se deduce din pedeapsă perioada
Maramureș: Localnic din comuna Poienile de Sub Munte, arestat pentru trafic de migranți ucraineni
Un localnic din comuna Poienile de Sub Munte, localitate de graniță cu Ucraina, a fost reținut și ulterior arestat preventiv pentru trafic de migranți ucraineni, a informat, miercuri, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Sighetu Marmației, Iulia Stan. Conform sursei citate, polițiștii de frontieră au pus &ici
Laborator clandestin pentru producerea de hașiș și ulei de canabis, descoperit în Vâlcea (FOTO/VIDEO)
Procurorii DIICOT au reținut 11 traficanți de droguri, trei femei și opt bărbați, acuzați că fac parte dintr-o rețea care a înființat mai multe culturi de canabis în județele Ialomița și Argeș, dar și un laborator clandestin într-o comună din județul Vâlcea, destinat producerii de hașiș și ulei de canabis.
VIDEO Bistrița-Năsăud/ Președintele CJ, Radu Moldovan, adus de DNA la sediul instituției; alți trei angajați, conduși la audieri
Președintele Consiliului Județean (CJ) Bistrița-Năsăud, Radu Moldovan, a fost adus de procurorii DNA miercuri, în jurul orei 12:00, la sediul instituției, după perchezițiile efectuate la locuința acestuia din municipiul Bistrița.
Percheziții ale procurorilor anticorupție la Consiliile Județene Bistrița-Năsăud și Sălaj
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) efectuează, miercuri, aproape 70 de percheziții în București și în patru județe într-un dosar de spălare de bani privind achiziții de lucrări de utilitate publică la nivelul Consiliilor Județene Bistrița-Năsăud și Sălaj. Potrivit unui comunicat al DNA transmis AGERPRES, miercu
Percheziții în Gorj, Mehedinți și Timiș, într-un dosar de trafic de droguri; majoritatea clienților - elevi (FOTO/VIDEO)
Peste 20 de percheziții domiciliare au avut loc, miercuri dimineață, în județele Gorj, Mehedinți și Timiș, într-un dosar de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de droguri de risc și de mare risc și efectuarea de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive.
VIDEO Arafat recunoaște că a fost pus sub acuzare pentru complicitate la contrabandă în legătură cu achiziționarea unui elicopter
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a recunoscut marți că a fost pus sub acuzare de procurorii militari pentru săvârșirea infracțiunii de contrabandă, sub forma complicității, într-un dosar legat de achiziționarea unui elicopter din Marea Britanie. După ce a fost audiat marți la Parchetul Militar de pe lângă Curtea
17 persoane urmărite penal în dosarul elicopterului SMURD; Arafat denunță o campanie de discreditare
Parchetul Militar de pe lângă Curtea Militară de Apel București a anunțat marți că 17 persoane sunt urmărite penal pentru contrabandă, în formele coautoratului, complicității și instigării, în dosarul legat de achiziționarea unui elicopter din Marea Britanie cu eludarea plății TVA, dosar în care a fost audiat și șeful DSU, Raed Arafat.
Cluj: Primarul comunei Sic, reținut într-un dosar de delapidare și abuz în serviciu
Primarul comunei Sic, Sallai Ioan, a fost reținut de polițiști, într-un dosar de delapidare și abuz în serviciu. 'În data de 21 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Cluj, sub coordonarea procurorului de caz, au pus în executare 4 mandate de percheziție domiciliară, în județe








