Proiect de management/Crin Nicu Bologa: Percepţia publică, dar şi a mea personală este că DNA a devenit vulnerabilă
Crin Nicu Bologa, propus de ministrul Justiţiei pentru funcţia de procuror-şef al DNA, consideră că Direcţia Naţională Anticorupţie a devenit în ultimii ani vulnerabilă, apreciind că aceasta este şi percepţia publică, potrivit proiectului său de management, publicat miercuri pe site-ul Consiliului Superior al Magistraturii.
"Percepţia publică, dar şi a mea personală este că, în ultima perioadă de timp, mai ales după revocarea din funcţia de procuror şef a d-nei procuror Laura Codruţa Kovesi, Direcţia Naţională Anticorupţie a devenit vulnerabilă, disfuncţionalităţile existente la nivelul direcţiei s-au agravat şi au apărut altele noi. Disfuncţionalităţile pe care le-am identificat (...) sunt cauzate de imposibilitatea asigurării unor condiţii optime de lucru, de schimbări legislative frecvente, inclusiv de competenţă, de nereceptarea corespunzătoare a unor sarcini, de lipsa de eficienţă în exercitarea funcţiilor managementului, de atacurile asupra instituţiei şi a personalului acesteia, de lipsa de reacţie instituţională la aceste atacuri şi de anumite conduite necorespunzătoare a personalului", se arată în proiectul de management.
Au fost identificate mai multe disfuncţionalităţi privind personalul, printre care lipsa de experienţă a unor procurori în instrumentarea cauzelor de corupţie, nerespectarea principiului specializării procurorilor la serviciile teritoriale, existenţa unor funcţii de conducere neocupate (18 din 42) şi a unui număr important de posturi de execuţie vacante (29 din 153).
"Una din cauzele acestei disfuncţionalităţi este faptul că Direcţia Naţională Anticorupţie nu mai este atractivă pentru procurorii celorlalte structuri de parchet. Atacurile personale asupra acestora şi a familiilor lor, expunerea publică cu multe informaţii denigratoare neadevărate, începerea unor proceduri disciplinare şi chiar penale ca urmare a plângerii unor persoane cercetate, dar şi atacurile asupra instituţiei au făcut ca mulţi procurori de valoare să plece din DNA, iar alţii să ezite să se înscrie la examenul de intrare în structură (...). Mai mult, a crescut vechimea necesară pentru a fi eligibil ca procuror DNA, de 6 la 10 ani, ceea ce a redus aria de selecţie", explică Bologa.
O altă problemă identificată de candidat este numărul din ce în ce mai scăzut de sesizări venite atât din partea cetăţenilor, cât şi din partea celorlalte instituţii ale statului.
"Această situaţie poate avea mai multe cauze, dintre care unele obiective, cum ar fi scăderea numărului faptelor de corupţie. Alte cauze sunt subiective şi aici se pot lua măsuri de remediere. O cauză ar fi scăderea încrederii cetăţenilor în activitatea Direcţiei Naţionale Anticorupţie, ca urmare a scandalurilor în care a fost implicată în ultima perioadă, cu expunere masivă în mass-media şi nu întotdeauna cu respectarea adevărului. O altă cauză ar fi nesesizarea tuturor faptelor de corupţie de către angajaţii unor instituţii publice (...). De asemenea, au scăzut masiv sesizările primite de la serviciile şi organele specializate în culegerea şi prelucrarea informaţiilor, după Decizia Curţii Constituţionale (...) referitoare la măsurile de supraveghere puse în aplicare de Serviciul Român de Informaţii, cu toate că această decizie nu interzice structurilor de informaţii să furnizeze datele pe care le obţin în activitatea desfăşurată, cu privire la săvârşirea de infracţiuni", se precizează în documentul citat.
O altă disfuncţionalitate avută în vedere este comunicarea publică, în contextul în care au existat atacuri permanente la adresa instituţiei, dar şi comportamente ale unor procurori "neconforme cu deontologia profesiei".
"Pentru viitor se impune reacţia fermă a instituţiei faţă de eventualele comportamente neconforme cu statutul de magistrat, reacţie care să fie adusă la cunoştinţa cetăţenilor şi explicată, mai mult decât printr-un comunicat de presă. Pe de altă parte, aceeaşi reacţie fermă trebuie avută şi faţă de denigrarea pe nedrept a instituţiei şi a angajaţilor acestora", susţine Bologa.
Obiectivul său strategic este, conform proiectului publicat de CSM, "asigurarea unui act de justiţie eficient şi de calitate în combaterea corupţiei la nivel înalt, consolidarea progreselor obţinute şi realizarea unor anchete penale profesioniste şi imparţiale, cu respectarea deplină a drepturilor persoanelor şi a garanţiilor procesuale prevăzute de lege".
Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a stabilit, miercuri, calendarul pentru examinarea propunerii ministrului Justiţiei de avizare a numirii Gabrielei Scutea în funcţia de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, a lui Crin Nicu Bologa în funcţia de procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie şi a Giorgianei Elena Hosu în funcţia de procuror-şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism.
Pe site-ul CSM au fost puse în dezbatere publică proiectele de management şi au început verificările asupra candidaturilor, urmând ca pe data de 11 februarie să fie analizat rezultatul verificărilor şi să fie intervievaţi candidaţii. Ulterior, între 11 şi 14 februarie, avizele vor fi transmise către Ministerul Justiţiei. AGERPRES/(AS - autor: George Onea, editor: Florin Marin, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Dosar penal pentru tentativă de omor deschis în urma atacului armat din Lupeni
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru tentativă de omor în cazul atacului armat care a avut loc duminică după-amiază în orașul Lupeni, din Valea Jiului, incidentul soldându-se cu patru victime ce au
VIDEO UPDATE Hunedoara: Bărbatul care a tras cu arma în Lupeni a fost prins
Bărbatul care a tras cu o armă într-o mașină, rănind patru persoane, în orașul Lupeni, din Valea Jiului, a fost prins duminică, la câteva ore de la producerea incidentului. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara, suspectul a fost dus la audieri la Poliția Lupeni.
DGPMB: Polițiști de la Omoruri anchetează decesul unui rezident găsit inconștient într-un grup sanitar de la un spital
Polițiști de la Serviciul Omoruri din cadrul Direcției Generale de Poliție a municipiului București (DGPMB) efectuează cercetări după ce un bărbat în vârstă de 32 de ani, medic rezident, a fost găsit inconștient în grupul sanitar al unui spital din Capitală, și ulterior, a decedat. Potrivit unei informări a DGPMB, s&acir
Poliția de Frontieră: Șase percheziții în Teleorman și Olt, la persoane suspectate de braconaj piscicol
Polițiștii din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu, sprijiniți de jandarmi, au efectuat șase percheziții domiciliare și au pus în executare trei mandate de aducere, pe raza județelor Teleorman și Olt, la persoane suspectate de braconaj piscicol.
Bistrița-Năsăud: Mai multe persoane, reținute după ce au făcut scandal și au aruncat cu pietre într-un tren
Polițiștii Biroului Județean de Poliție Transporturi Bistrița-Năsăud au reținut mai multe persoane implicate într-un scandal în trenul de pe ruta Beclean pe Someș - Sighetu Marmației, care după ce au fost date jos pentru că nu aveau bilete, au început să arunce cu pietre în trenul staționat în halta Coșbuc. Potriv
DIICOT: Un ucrainean și un român, reținuți după ce au introdus în țară canabis și cocaină
Un cetățean ucrainean de 57 ani și un cetățean român de 23 de ani au fost reținuți, după ce ar fi introdus în țară, pe la Nădlac, 26 kilograme de canabis și patru kilograme de cocaină, informează sâmbătă, Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT). Aceștia sunt acuzați de trafic
Botoșani: Bărbat găsit mort pe o stradă din Dorohoi; lângă el se afla un dispozitiv de eutanasiere a animalelor
Un bărbat de 42 de ani a fost găsit mort pe o stradă din Dorohoi, iar lângă cadavrul acestuia se afla un dispozitiv de eutanasiere a animalelor, a transmis, sâmbătă dimineață, purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanță Județean (SJA), Carmen Răgoșcă. Potrivit acestuia, bărbatul avea o leziune puternică în zona cap
Prahova: Autoturisme de lux, bani, bancnote contrafăcute și chei de mașini, ridicate în urma a zeci de percheziții
Un număr de 17 autoturisme de lux, sume de bani, peste 100 de chei de mașini, dar și bancnote contrafăcute, certificate de înmatriculare în alb și cărți de identitate în alb au fost ridicate de anchetatorii prahoveni în urma celor 30 de percheziții efectuate în dosarul privind infracțiuni din sfera traficului intern și internațional de autovehic
ICCJ: 18 iunie - pronunțare în procesul în care Dominic Fritz a fost declarat în conflict de interese
Înalta Curte de Casație și Justiție a anunțat vineri că se va pronunța pe 18 iunie în procesul în care primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, are o decizie în primă instanță prin care a fost declarat în conflict de interese. Procesul se află în faza de recurs, depus de Dominic Fritz împotriva unei decizii a Cu
Mureș: Cristian Pomohaci, arestat preventiv și într-un dosar de trafic de droguri de mare risc
Tribunalul Mureș a admis, vineri, propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile a cântărețului Cristian Pomohaci, cercetat pentru trafic de droguri de mare risc, acesta fiind al doilea mandat de arestare emis pe numele său în ultimele 24 de ore. 'La data de 5 iunie 2026, pe rolul secției penale a Tribunalului Mureș a fost
Încă 30 de zile de arest pentru cei doi procurori din Constanța acuzați de corupție
Înalta Curte de Casație și Justiție a decis vineri prelungirea cu 30 de zile a mandatelor de arestare preventivă emise pe numele procurorilor Gigi Ștefan și Teodor Niță de la Parchetul Curții de Apel Constanța, acuzați de corupție. Conform deciziei instanței, care nu este definitivă, noile mandate de arestare vor expira pe 13 iulie. Gigi Ș
Procurorii din Constanța demarează o anchetă penală în legătură cu explozia dronei în port
Procurorii din Constanța au deschis vineri un dosar penal in rem pentru săvârșirea infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor și nerespectarea regimului materiilor explozive, în legătură cu explozia dronei maritime în port. 'Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța s-au sesizat din oficiu &icir
DIICOT: Au fost reținuți 22 de traficanți care vindeau droguri în cluburi bucureștene
DIICOT anunță că a dispus reținerea a 22 de traficanți care fac parte dintr-o rețea care vindea droguri (cocaină, canabis, ecstasy) în mai multe cluburi și localuri bucureștene, aceștia urmând a fi duși în instanță cu propunere de arestare preventivă. Conform unor surse judiciare, traficanții din această rețea vindeau droguri în zona un
ICCJ anulează interceptări pe legea securității naționale în dosarul 'Loteria', în care este judecat Maricel Păcuraru
Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a dispus anularea mai multor probe - constând în interceptări - din dosarul în care omul de afaceri Maricel Păcuraru, care finanțează postul de televiziune Realitatea, este judecat de peste zece ani alături de foști șefi ai Loteriei Române pentru o fraudă de 5 milioane de euro cu cartele telefon
Șeful Armatei, Gheorghiță Vlad, cere în instanță restituirea unor bunuri ridicate de procurori
Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, solicită la Curtea de Apel București să-i fie restituite bunuri ridicate de la el de către procurorii DNA, în dosarul în care este acuzat de complicitate la uzurparea funcției. Cererea a fost depusă miercuri în instanță de generalul Gheorghiță Vlad, primind un terme










