logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Doi poliţişti din Capitală, acuzaţi că cereau mită şoferilor, condamnaţi la 6 ani de închisoare cu executare

Imagine din galeria Agerpres

Claudiu Aurel Cojocariu şi Marius Gabriel Necula, agenţi în cadrul Secţiei 17 Poliţie din Capitală, au fost condamnaţi de Tribunalul Bucureşti la câte 6 ani de închisoare cu executare, ei fiind acuzaţi că cereau mită de la şoferii prinşi că treceau pe culoarea roşie a semaforului în zona Răzoare.

Potrivit deciziei instanţei, Claudiu Aurel Cojocariu şi Marius Gabriel Necula au interdicţia de a exercita profesia de poliţist, pe o perioadă de 5 ani, după executarea pedepsei închisorii.

În acelaşi dosar, alţi doi poliţişti, Constantin Cristian Rădulescu şi Adrian Stobocică, au fost condamnaţi la 3 ani de închisoare cu suspendare, ei fiind obligaţi să muncească 100 de zile în folosul comunităţii, primul în cadrul a două şcoli din Slatina, judeţul Olt, iar al doilea - poliţist la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului din sectoarele 3 şi 5 din Bucureşti.

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel.

Cei patru poliţişti au fost trimişi în judecată în iunie 2017 de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti, pentru săvârşirea unor infracţiuni de corupţie - luare de mită în formă continuată şi trafic de influenţă.

Procurorii susţin că Aurel Cojocariu şi Marius Gabriel Necula, agenţi în cadrul Secţiei 17 Poliţie, au pretins şi primit bani de la şoferi, pentru a nu îi sancţiona sau pentru a interveni în favoarea lor pe lângă alţi oameni ai legii.

"În ziua de 27.03.2017, în timpul exercitării atribuţiilor de serviciu privind circulaţia pe drumurile publice, agenţii de poliţie au pretins şi primit de la un conducător auto suma de 900 de lei, în schimbul influenţei pe care urmau să o exercite pe lângă funcţionarii competenţi, în vederea ştergerii înregistrărilor efectuate de camerele de supraveghere din zona intersecţiei dintre bulevardul Timişoara şi strada Răzoare, care surprindeau comiterea unei contravenţii de către conducătorul auto, respectiv nerespectarea semnificaţiei culorii roşii a semaforului la pătrunderea în intersecţie", declara PTB.

De asemenea, poliţiştii au fost acuzaţi că i-au cerut aceluiaşi şofer 200 de euro, pentru a nu aplica măsura suspendării dreptului de a conduce pe drumurile publice şi amenda contravenţională corespunzătoare abaterii constatate. Ulterior, Marius Gabriel Necula a primit de la conducătorul auto suma de 200 de euro, fiind prins în flagrant de procurori.

Anchetatorii au mai constatat că poliţiştii au pretins şi primit de la un alt conducător auto suma de 600 de lei, pentru a nu îi suspenda permisul şi a nu îl sancţiona contravenţional.

"O parte din această sumă de bani a fost pretinsă şi în schimbul influenţei pe care cei doi lucrători de poliţie urmau să o exercite pe lângă funcţionarii competenţi, în vederea ştergerii înregistrărilor efectuate de camerele de supraveghere din zona intersecţiei dintre bulevardul Timişoara şi strada Răzoare, care surprindeau comiterea contravenţiei în cauză, respectiv nerespectarea semnificaţiei culorii roşii a semaforului la pătrunderea în intersecţie", menţiona PTB. AGERPRES/(AS - autor: Eusebi Manolache, editor: Andreea Rotaru, editor online: Anda Badea)

Afisari: 142

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 05-06-2026 15:12

Încă 30 de zile de arest pentru cei doi procurori din Constanța acuzați de corupție

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis vineri prelungirea cu 30 de zile a mandatelor de arestare preventivă emise pe numele procurorilor Gigi Ștefan și Teodor Niță de la Parchetul Curții de Apel Constanța, acuzați de corupție. Conform deciziei instanței, care nu este definitivă, noile mandate de arestare vor expira pe 13 iulie. Gigi Ș

Justitie si interne 05-06-2026 14:57

Procurorii din Constanța demarează o anchetă penală în legătură cu explozia dronei în port

Procurorii din Constanța au deschis vineri un dosar penal in rem pentru săvârșirea infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor și nerespectarea regimului materiilor explozive, în legătură cu explozia dronei maritime în port. 'Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța s-au sesizat din oficiu &icir

Justitie si interne 05-06-2026 14:17

DIICOT: Au fost reținuți 22 de traficanți care vindeau droguri în cluburi bucureștene

DIICOT anunță că a dispus reținerea a 22 de traficanți care fac parte dintr-o rețea care vindea droguri (cocaină, canabis, ecstasy) în mai multe cluburi și localuri bucureștene, aceștia urmând a fi duși în instanță cu propunere de arestare preventivă. Conform unor surse judiciare, traficanții din această rețea vindeau droguri în zona un

Justitie si interne 05-06-2026 13:46

ICCJ anulează interceptări pe legea securității naționale în dosarul 'Loteria', în care este judecat Maricel Păcuraru

Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a dispus anularea mai multor probe - constând în interceptări - din dosarul în care omul de afaceri Maricel Păcuraru, care finanțează postul de televiziune Realitatea, este judecat de peste zece ani alături de foști șefi ai Loteriei Române pentru o fraudă de 5 milioane de euro cu cartele telefon

Justitie si interne 05-06-2026 11:15

Șeful Armatei, Gheorghiță Vlad, cere în instanță restituirea unor bunuri ridicate de procurori

Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, solicită la Curtea de Apel București să-i fie restituite bunuri ridicate de la el de către procurorii DNA, în dosarul în care este acuzat de complicitate la uzurparea funcției. Cererea a fost depusă miercuri în instanță de generalul Gheorghiță Vlad, primind un terme

Justitie si interne 05-06-2026 11:01

Peste 30 de percheziții legate de tăieri ilegale de arbori, furt de lemne și gestionarea deșeurilor și anvelopelor uzate

Procurorii Parchetului General și polițiști ai Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează, vineri, percheziții în opt dosare penale vizând infracțiuni silvice, infracțiuni contra mediului și infracțiuni economice conexe. Activitățile au loc în contextul marcării Zilei Internaționale a Mediului, în ca

Justitie si interne 05-06-2026 10:13

Prahova: Două persoane, una fiind minoră, judecate pentru omor calificat, loviri și tâlhărie

Două persoane, una fiind minoră, au fost trimise în judecată pentru mai multe fapte, între care omor calificat, loviri și alte violențe și tâlhărie, victimele fiind două persoane de 68 și 77 de ani din comuna prahoveană Filipeștii de Pădure. Potrivit unui comunicat transmis de Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova, p

Justitie si interne 05-06-2026 09:53

Suceava: 5 persoane reținute într-un dosar privind nerespectarea regimului armelor și munițiilor și braconaj cinegetic

Polițiștii din Suceava au efectuat 38 de percheziții într-un dosar privind săvârșirea infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și munițiilor, nerespectarea regimului materiilor explozive și braconaj cinegetic, cinci persoane fiind reținute, informează vineri Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ).

Justitie si interne 04-06-2026 20:37

VIDEO Mureș: Cântărețul Cristian Pomohaci - arestat preventiv

Cântărețul Cristian Pomohaci, cercetat într-un dosar penal referitor la săvârșirea unor infracțiuni contra libertății și integrității sexuale, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Decizia a fost luată joi de Judecătoria Târgu Mureș.

Justitie si interne 04-06-2026 18:17

CCR: Adoptarea printr-o ordonanță a unui 'pachet de măsuri legislative' ce vizează instituirea programului SAFE - constituțională

Curtea Constituțională a României a stabilit, joi, că adoptarea printr-o ordonanță de urgență a unui 'pachet de măsuri legislative' care vizează instituirea Instrumentului ''Acțiunea pentru securitatea Europei'' (SAFE) nu contravine dispozițiilor constituționale. Potrivit unui comunicat al CCR transmis AGERPRES, judecătorii consti

Justitie si interne 04-06-2026 17:03

Gimnasta Sabrina Voinea, cercetată pentru că și-ar fi bătut iubitul în incinta complexului 'Lia Manoliu' (surse)

Gimnasta clubului CSM Constanța Sabrina Voinea este cercetată de poliție după ce și-ar fi agresat iubitul în timp ce se aflau în incinta complexului sportiv 'Lia Manoliu' din Capitală, au declarat pentru AGERPRES surse judiciare. Miercuri, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București (DGPMB) - Secția 9 Poliție

Justitie si interne 04-06-2026 17:02

CSM: Adunările Generale - convocate pe 9 iunie pentru un punct de vedere pe noua lege a salarizării

Secțiile din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii au decis convocarea Adunărilor Generale din instanțe și parchete pentru exprimarea unui punct de vedere față de proiectul de lege privind salarizarea pentru personalul plătit din fonduri publice. Potrivit unui comunicat al Secției pentru judecători a CSM transmis AGERPRES, s-a hotărât, joi, convoc

Justitie si interne 04-06-2026 15:53

PTB: Două persoane, arestate după ce ar fi racolat un cetățean străin și i-ar fi furat cardurile și banii

Două persoane au fost arestate preventiv de Tribunalul București, după ce ar fi racolat în Centrul Vechi din Capitală un cetățean străin aflat sub influența alcoolului și i-ar fi sustras cardurile bancare, banii și ceasul. Potrivit unui comunicat al PTB transmis, joi, AGERPRES, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul București, &ic

Justitie si interne 04-06-2026 14:50

Brașov: Angajat al unui service auto din Bod care ar fi vândut mașinile clienților - reținut de polițiști

Un bărbat din localitatea brașoveană Vulcan a ajuns în arestul poliției și este cercetat pentru furt după ce, în timp ce lucra la un service auto din Bod, ar fi profitat de faptul că clienții îi lăsau cheile și ar fi vândut mașinile a doi dintre aceștia. Potrivit Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Brașov, bărbatul ar fi vându

Justitie si interne 04-06-2026 14:32

CCR: OUG privind instituirea programului SAFE - constituțională

Curtea Constituțională a României a respins, joi, sesizarea referitoare la Legea de aprobare a modificărilor aduse Ordonanței de Urgență a Guvernului privind instituirea Instrumentului ''Acțiunea pentru securitatea Europei'' (SAFE) și a stabilit că actul normativ este constituțional, au precizat, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR.