CCR: Legea de modificare a OUG privind pescuitul şi acvacultura este neconstituţională în ansamblul său

Curtea Constituţională a României (CCR) a decis miercuri, cu unanimitate de voturi, că Legea de modificare a OUG privind pescuitul şi acvacultura este neconstituţională în ansamblul său.
Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, CCR a fost sesizată de preşedintele României, în cadrul controlului anterior promulgării, cu soluţionarea obiecţiei de neconstituţionalitate a Legii privind aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr.85/2016 pentru modificarea şi completarea OUG nr.23/2008 privind pescuitul şi acvacultura.
"În urma deliberărilor, Curtea Constituţională, cu unanimitate de voturi, a admis obiecţia de neconstituţionalitate şi a constatat că Legea privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 85/2016 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura este neconstituţională, în ansamblul său", se precizează în comunicat.
Conform aceleiaşi surse, judecătorii constituţionali au constatat că întreaga problematică a privatizării societăţilor cu profil piscicol şi a amenajărilor piscicole, aflate în portofoliul Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură, ţine de regimul juridic general al proprietăţii, deci de domeniul legii organice, iar condiţiile administrării, concesionării sau închirierii bunurilor proprietate publică trebuie, de asemenea, stabilite prin lege organică.
"Prin urmare, Legea privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 85/2016 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.23/2008 privind pescuitul şi acvacultura ar fi trebuit să fie adoptată şi votată ca lege organică (...). Totodată, întrucât dispoziţiile art.I pct.17 din legea criticată modifică limitele speciale ale pedepsei cu închisoarea pentru infracţiunile din domeniul piscicol stabilite prin lit.a)-c) ale art.65 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.23/2008, Curtea a constatat că acestea au un caracter organic şi, în consecinţă, legea supusă controlului de constituţionalitate trebuia votată şi adoptată ca lege organică", se mai arată în comunicat.
CCR a mai constatat că, în condiţiile în care forma adoptată de Camera Deputaţilor modifică substanţial configuraţia iniţiativei legislative şi a formei adoptate de Senat, au fost încălcate şi dispoziţiile constituţionale referitoare la principiul bicameralismului.
Pe 5 aprilie, preşedintele Klaus Iohannis a trimis Curţii Constituţionale a României o sesizare de neconstituţionalitate asupra Legii privind aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 85/2016 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura, considerând că actul normativ încalcă mai multe prevederi ale Legii fundamentale.
"Considerăm că, atât prin modul în care a fost adoptată, cât şi prin conţinutul normativ, această lege încalcă prevederile art. 1 alin. (5), ale art. 15 alin. (2), ale art. 44 alin. (1) - (3), ale art. 45 coroborat cu art. 135, ale art. 73 alin. (3) lit. h) şi m) raportat la art. 76 alin. (1) din Constituţie, precum şi pe cele ale art. 75 alin. (3) din Constituţie", se arăta în sesizarea transmisă preşedintelui CCR, Valer Dorneanu.
Parlamentul a transmis pe 21 martie preşedintelui, în vederea promulgării, Legea privind aprobarea OUG nr. 85/2016 pentru modificarea şi completarea OUG nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura.
Şeful statului a invocat motive de neconstituţionalitate extrinsecă.
"Legea privind aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 85/2016 pentru modificarea şi completarea OUG 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura a fost adoptată în temeiul prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (2) ca lege ordinară, deşi în conţinutul său normativ se regăsesc dispoziţii care se încadrează în domeniul de reglementare al legii organice", a spus Iohannis.
El a arătat că o prevedere stabileşte măsurile privind concesionarea, închirierea sau privatizarea în domeniul piscicol. De asemenea, se prevede o nouă atribuţie în sarcina Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură, respectiv aceea de a privatiza societăţi comerciale cu profil piscicol şi amenajări piscicole pe care le are în portofoliu în conformitate cu prevederile Legii nr. 268/2001 privind privatizarea societăţilor ce deţin în administrare terenuri proprietate publică şi privată a statului cu destinaţie agricolă şi înfiinţarea Agenţiei Domeniilor Statului. În plus, se instituie posibilitatea atribuirii directe - spre concesionare investitorilor - a terenurilor pe care sunt amplasate amenajări piscicole, precum şi terenurile aferente acestora, din domeniul public sau privat al statului.
Preşedintele Iohannis a precizat că, pe fond, obiectul de reglementare al acestor dispoziţii instituie posibilităţi de punere în valoare a bunurilor proprietate publică sau privată a statului din domeniul specific al pescuitului şi acvaculturii, sub forma concesionării, închirierii sau privatizării, după caz.
"Toate aceste reglementări vizează regimul juridic general al proprietăţii, cu privire la care art. 73 alin. (3) lit. m) din Constituţia României impune adoptarea de legi cu caracter organic", a subliniat preşedintele Iohannis în sesizarea adresată CCR.
El a adăugat că CCR a statuat că bunurile proprietate publică sunt inalienabile şi pot fi concesionate ori închiriate instituţiilor de utilitate publică, numai în condiţiile legii organice. De asemenea, şeful statului a menţionat că o altă prevedere modifică regimul sancţionatoriu aplicabil unor fapte stabilite în OUG nr. 23/2008, ce constituie infracţiuni, ceea ce atrage incidenţa Constituţiei ce prevede că infracţiunile şi pedepsele se reglementează prin lege organică.
Klaus Iohannis a argumentat şi că în jurisprudenţa sa Curtea Constituţională a precizat faptul că "este posibil ca o lege organică să cuprindă, din motive de politică legislativă, şi norme de natura legii ordinare, dar fără ca aceste norme să capete natură de lege organică, întrucât, altfel, s-ar extinde domeniile rezervate de Constituţie legii organice", dar să nu vizeze criteriul material.
Şeful statului a mai arătat că actul normativ vizează materia legii organice şi a fost adoptat de Camera decizională, Camera Deputaţilor, cu 162 voturi pentru, număr insuficient de voturi.
Iohannis a subliniat că legea încalcă principiul bicameralismului.
Totodată, preşedintele a invocat şi motive de neconstituţionalitate intrinsecă. Astfel, el a indicat faptul că actul normativ nu respectă principiul supremaţiei legilor şi nici principiul securităţii raporturilor juridice, invocând o decizie a CCR. AGERPRES/(AS - autor: George Onea, editor: Florin Marin, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Dosar Nordis/ Patronul Vladimir Ciorbă poate părăsi România
Curtea de Apel București a decis ca patronul Nordis, Vladimir Ciorbă, să rămână sub control judiciar, însă are permisiunea să părăsească teritoriul României. Pe 13 iunie, DIICOT a prelungit măsura controlului judiciar pe numele lui Vladimir Ciorbă, însă acesta a atacat decizia în instanță. ''
Olt: Percheziții după ce doi minori au tras cu un pistol neletal pe o stradă din comuna Iancu Jianu
Polițiștii au efectuat mai multe percheziții după ce doi minori au tras cu o armă neletală pe o stradă din comuna Iancu Jianu, iar la domiciliile verificate a fost găsită arma, informează, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean Olt. Potrivit IPJ, inițial, un bărbat a crezut că sunt aruncate petarde pe stradă și a anunțat Poliția.
Harghita: Penitenciarul Miercurea-Ciuc oferă forță de muncă necalificată pentru firme, în condiții avantajoase
Penitenciarul Miercurea-Ciuc lansează un apel către mediul de afaceri, oferind acces la forță de muncă specială necalificată, formată din persoane private de libertate, în condiții contractuale avantajoase, se arată, vineri, într-un comunicat transmis presei. ''Penitenciarul Miercurea-Ciuc vine în sprijinul mediului d
DNA: Șeful secției de neurochirurgie a Spitalului ''Carol Davila'' - urmărit penal pentru luare de mită
Colonelul Marian Mitrică, șeful secției de neurochirurgie din cadrul Spitalul Militar ''Carol Davila'' din Capitală, și alți doi medici au fost puși sub urmărire penală de procurorii anticorupție într-un dosar în care sunt acuzați de luare de mită. Potrivit unui comunicat al DNA transmis, vineri, AGERPRES, procurori
Dosarul morții lui Rareș Ion/ Maru și o femeie au fost trimiși în judecată de DIICOT
Tudor Duma, zis ''Maru'', și încă o femeie, cunoscută sub numele de ''Pika'', au fost trimiși în judecată de procurorii DIICOT în dosarul în care sunt acuzați că i-ar fi vândut droguri și pus la dispoziție locuința pentru a se droga lui Rareș Ion, tânărul de 20 de ani care a decedat în luna apr
Vaslui: Percheziții într-un dosar de corupție care vizează agenți de poliție; un polițist a fost reținut
Ofițeri de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție - Serviciile Județene Anticorupție Vaslui, Iași și Constanța, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui, au efectuat patru percheziții domiciliare, trei dintre locațiile percheziționate aparținând unor polițiști care, la momentul comiteri
IGPR: Polițiștii au intervenit în aproape 50.000 de cazuri de violență domestică în primele cinci luni ale acestui an
Polițiștii au intervenit în aproape 50.000 de cazuri de violență domestică în primele cinci luni ale acestui an, dintre care peste 25.000 fiind în mediu rural. 'În primele 5 luni ale anului, polițiștii au emis 4.670 de ordine de protecție provizorii, 1.783 dintre acestea fiind transformate în ordine de protecț
Prahova: Anchetă internă la IJP după cazul tinerei de 22 de ani ucisă cu toporul
O anchetă internă a fost demarată la nivelul Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Prahova în urma crimei care a avut loc, luni, în localitatea Lipănești, o tânără de 22 de ani fiind ucisă cu toporul de către concubinul său. 'Am solicitat prin Serviciul de Ordine Publică și Biroul de Control Intern efectuarea de verificări interne cu
Bacău: O sabie de patrimoniu veche de circa 3.500 de ani, găsită în urma unei percheziții
O sabie care ar putea face parte din patrimoniul național a fost găsită în urma unei percheziții domiciliare, a anunțat, joi, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. Polițiștii au pus în executare, în urmă cu o zi, un mandat de percheziție domiciliară emis de către Judecătoria Podu Turcului, într-un dosar penal privind săvâ
Dâmbovița: Aproximativ 550 de infracțiuni de violență domestică; peste o treime au avut loc în spațiul public
Peste 550 de infracțiuni de violență domestică au fost înregistrate în Dâmbovița în primele cinci luni ale acestui an, mai mult de o treime dintre ele având loc în spațiul public, informează, joi, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița. 'În perioada ianuarie - mai 2025, la nivelul județului Dâ
Senatorul PSD Marius Humelnicu, trimis în judecată pentru că a condus o mașină cu permisul suspendat (surse)
Senatorul PSD Marius Humelnicu a fost trimis în judecată de Parchetul General, după ce în martie 2024 a condus în București o mașină având permisul suspendat, au declarat joi, pentru AGERPRES, surse judiciare. Parchetul General a anunțat joi că a trimis în judecată un senator pentru săvârșirea infracțiunii d
Arad: Tatăl care și-ar fi abuzat copiii, ce obținuseră ordin de protecție, a fost reținut
Tatăl celor doi copii de 13 și 15 ani din comuna Bîrsa care obținuseră ordin de protecție față de părinți, după ce ar fi fost abuzați de-a lungul timpului, a fost reținut miercuri seară, în urma audierilor de la parchet. Reprezentanții Parchetului de pe lângă Judecătoria Ineu au declarat joi, pentru AGERPRES, că bărba
Prahova: Elena Udrea și-a retras cererea de liberare condiționată (surse)
Fostul ministru al Turismului Elena Udrea și-a retras cererea de liberare condiționată care fusese înregistrată la Judecătoria Ploiești, au declarat, joi, pentru AGERPRES, surse judiciare. Potrivit acestora, Udrea va formula o nouă cerere după ce va intra în comisia de liberare condiționată a Penitenciarului Târgșor, care va
DNA: Percheziții în București și județul Dâmbovița în legătură cu fapte de corupție comise de medici militari (oficial)
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) efectuează, joi, percheziții în București și în județul Dâmbovița într-un dosar în care cadre medicale militare sunt acuzate de corupție. Surse judiciare au precizat pentru AGERPRES că percheziții au loc și la
Percheziții DNA la Spitalul Militar 'Carol Davila'; medici suspectați că luau mită (surse)
Procurorii DNA efectuează, joi dimineață, percheziții la Spitalul Militar 'Carol Davila' din Capitală, într-un dosar în care mai mulți medici sunt suspectați că luau mită de la pacienți, au declarat surse judiciare pentru AGERPRES. Conform surselor, în acest caz ar fi implicați medici de la secția de Neurochirurgie a