Modificările aduse legii privind integritatea funcţiilor publice nu vor produce niciodată efecte juridice (opinie separată)
Judecătorii Daniel Morar şi Ştefan Minea arată, într-o opinie separată la motivarea deciziei prin care Curtea Constituţională a României (CCR) a respins obiecţia de neconstituţionalitate referitoare la modificările aduse Legii 176/2010 privind integritatea în exercitarea funcţiilor publice, că actul normativ nu va produce niciodată efecte juridice, întrucât termenul interdicţiilor pe care le ridica a expirat înainte de intrarea în vigoare.
Obiecţia de neconstituţionalitate a vizat dispoziţiile legii care prevăd că "interdicţiile aplicate persoanelor care au avut calitatea de senator şi/sau deputat în oricare dintre mandatele cuprinse în perioada 2007 - 2013, (...) pe baza rapoartelor de evaluare întocmite de Agenţia Naţională de Integritate şi care au constatat nerespectarea prevederilor legale privind conflictul de interese în exercitarea oricăruia dintre mandatele de senator şi/sau deputat în perioada 2007 - 2013, până la intrarea în vigoare a Legii nr. 219/2013 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 96/2006 privind Statutul deputaţilor şi al senatorilor, încetează de drept".
"Constatăm că, dată fiind sfera de incidenţă temporală a legii supuse controlului de constituţionalitate, odată intrată în vigoare, aceasta nu va produce niciun efect juridic. Potrivit dispoziţiilor art. 251, introduse prin legea criticată, măsura de clemenţă se aplică interdicţiilor aplicate (...) pe baza rapoartelor de evaluare întocmite de Agenţia Naţională de Integritate, până la intrarea în vigoare a Legii nr. 219/2013 (...). Legea nr. 219/2013 a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 411 din 8 iulie 2013 şi a intrat în vigoare, potrivit art.78 din Constituţie, la trei zile de la data publicării (...). Aşadar, conflictul de interese despre care face vorbire legea supusă controlului de constituţionalitate trebuie să fi fost constatat, iar interdicţia aplicată, până la data de 12 iulie 2013, printr-un raport de evaluare definitiv sau printr-o hotărâre judecătorească definitivă de confirmare a raportului, de la data rămânerii definitive a acestor acte începând să curgă termenul de 3 ani în care operează interdicţia de a ocupa o funcţie publică", se arată în documentul publicat, miercuri, în Monitorul Oficial.
În opinia semnatarilor opiniei separate, întrucât starea de conflict de interese trebuie să fi fost constatată până cel târziu la data de 12 iulie 2013, interdicţia prevăzută de lege operează până cel târziu pe 12 iulie 2016.
"Or, în condiţiile în care legea supusă controlului va intra în vigoare în cursul anului 2018, este evident că aceasta nu va produce niciun efect asupra interdicţiilor prevăzute în ipoteza normei, întrucât termenul de trei ani al interdicţiilor a expirat, astfel că acestea au încetat de drept cel mai târziu la data de 12 iulie 2016. Având în vedere această împrejurare, nu putem decât să constatăm că actul normativ adoptat de Parlament şi validat de Curtea Constituţională nu va produce niciodată efecte juridice, astfel că acesta încalcă şi prevederile art.1 alin.(5) din Constituţie", se mai menţionează în opinia separată.
Curtea Constituţională a respins pe 1 februarie, cu majoritate de voturi, obiecţia formulată în cadrul controlului anterior promulgării cu privire la neconstituţionalitatea dispoziţiilor Legii pentru modificarea Legii nr.176/2010 privind integritatea în exercitarea funcţiilor şi demnităţilor publice, pentru modificarea şi completarea Legii nr.144/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale de Integritate, precum şi pentru modificarea şi completarea altor acte normative.
"În prealabil analizei sale, Curtea a constatat că legea criticată vizează, în mod exclusiv, materia extrapenală a conflictului de interese, neavând nicio incidenţă asupra hotărârilor judecătoreşti pronunţate în materie penală cu privire la infracţiunea de conflict de interese prevăzută de art. 253 indice 1 din Codul penal din 1969 sau art. 301 din noul Cod penal, după caz", preciza CCR.
Curtea a statuat că legea criticată reglementează aspecte cu privire la efectele rapoartelor de evaluare ale ANI în domeniul conflictelor de interese, drept pentru care se adoptă ca lege organică. Analizând parcursul legislativ al actului normativ, s-a constatat că a fost adoptat ca lege organică atât de Camera Deputaţilor, cât şi de Senat.
"Prin urmare, au fost respectate prevederile constituţionale ale art. 75 alin. (1) teza întâi din Constituţie referitoare la ordinea sesizării Camerelor şi art. 117 alin. (3) referitoare la natura legii. De altfel, atât Legea nr. 144/2007, cât şi Legea nr. 176/2010 au fost adoptate ca legi organice, în aceeaşi ordine a sesizării Camerelor Parlamentului, ceea ce denotă consecvenţa legiuitorului sub aspectul procedurilor parlamentare", menţiona CCR.
CCR a mai constatat că încetarea de drept a interdicţiei de a mai ocupa o funcţie publică aplicată deputatului sau senatorului pe o perioadă de trei ani nu anulează interdicţia, ci doar înlătură efectele acesteia pentru viitor.
"Interdicţiile ale căror efecte juridice, în mod obiectiv, s-au consumat în timp rămân valabile, subiectele de drept neputând invoca legea criticată pentru situaţii trecute. Ca atare, legea examinată se referă numai la acele interdicţii ale căror efecte juridice continuă să se producă, urmând ca acestea să înceteze de drept, prin voinţa legiuitorului, de la data intrării în vigoare a legii", argumentează instanţa constituţională.
CCR a mai reţinut că legea criticată nu pune în discuţie hotărârile judecătoreşti pronunţate în domeniul conflictului de interese "privit ca ilicit administrativ". AGERPRES/(AS - autor: George Onea, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Cluj: Doi bărbați, arestați pentru trafic de droguri de mare risc
Doi bărbați, de 43 și 49 de ani, au fost arestați pentru trafic de droguri de mare risc, în urma a 11 percheziții domiciliare efectuate de polițiști, a anunțat IPJ Cluj. 'Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Cluj-Napoca, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Or
Cinci persoane, reținute pentru braconaj piscicol, după efectuarea de percheziții în Arad și Timiș
Șase percheziții domiciliare au fost efectuate în județele Arad și Timiș la persoane suspectate de braconaj piscicol, cinci bărbați fiind reținuți, a informat duminică IPJ Arad. Perchezițiile au fost efectuate sâmbătă de polițiștii Serviciului de Ordine Publică împreună cu cei ai Biroului de Ordine Publică, sub coordonarea pr
Ziua Jandarmeriei, marcată în Parcul Carol; exerciții demonstrative, expoziții, standuri de promovare
Ziua Jandarmeriei Române va fi marcată duminică, în Parcul Carol I din Capitală, printr-o serie de evenimente, publicul fiind așteptat cu exerciții demonstrative, expoziție cu uniforme militare, muzică de promenadă. Manifestările încep la ora 10:00. ''O să avem o zi plină de energie, demonstrații specta
Mureș: Primarul din Sânpetru de Câmpie, plasat sub control judiciar în dosarul de furt de energie electrică
Primarul comunei Sânpetru de Câmpie, Spiru Șerban Crăciun, a fost plasat, vineri, sub control judiciar pentru 60 de zile în dosarul care vizează executarea sau folosirea de instalații clandestine de racordare la rețeaua electrică sau pentru ocolirea echipamentelor de măsurare, prejudiciul estimat în cauză fiind de circa 750.000 lei.
Călin Georgescu scapă definitiv de controlul judiciar și poate să părăsească România
Tribunalul București a decis, vineri, revocarea măsurii controlului judiciar în cazul fostului candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu în dosarul în care este judecat pentru propagandă legionară. Decizia tribunalului este definitivă, astfel încât Georgescu scapă de toate interdicțiile pe care le avea d
Șefii unei companii care furnizează arme MApN și MAI, trimiși în judecată pentru trageri ilegale
Șefii unei companii care importă armament și muniție pentru Armată și Ministerul Afacerilor Interne au fost trimiși în judecată de Parchetul General pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor, precum și pentru uz de armă fără drept. Potrivit unor oficiali ai Parchetului, este vorba despre Dinu Solojan și Bogdan Diaconu, adminis
Iași: Neurochirurg din Constanța, trimis în judecată pentru înșelăciune în cazul unui pacient
Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași au dispus trimiterea în judecată a unui medic neurochirurg, pentru 'înșelăciune', după ce ar fi indus în eroare un pacient pentru a obține sume importante de bani. Potrivit unui comunicat de presă remis vineri de Parchetul de pe lângă Judecătoria Iași, me
Bacău: Ofițer din cadrul IPJ - arestat la domiciliu sub acuzația de luare de mită
Șeful Biroului de investigare a criminalității din mediul de afaceri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Bacău a fost arestat la domiciliu sub acuzația de luare de mită, a informat, vineri, Direcția Națională Anticorupție (DNA). Anterior, procurorii au dispus reținerea ofițerului pentru 24 de ore. 'În contex
Iași: Doi minori și un adult, reținuți pentru trafic de minori, trafic de persoane și proxenetism
Trei persoane, cu vârste de 16, 17 și 34 de ani, au fost reținute pentru 24 de ore și sunt cercetate pentru trafic de minori, trafic de persoane și proxenetism, ca urmare a unei cercetări făcute de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Iași, împreună cu procurorii DIICOT - Serviciul Teritorial Iași. Potrivit
Mureș: Primarul din Sânpetru de Câmpie, reținut în dosarul de folosire de instalații clandestine de energie electrică (surse)
Primarul comunei Sânpetru de Câmpie, Spiru Șerban Crăciun, în vârstă de 32 de ani, a fost reținut, împreună cu alte două persoane, în urma celor 20 de percheziții efectuate într-un dosar de executare sau folosire de instalații clandestine de racordare la rețeaua electrică, susțin surse judiciare. 'În urma cel
Mureș: Polițist rănit în timpul intervenției la un scandal; s-a făcut uz de armă, fiind împușcat în picior agresorul
Un polițist a fost rănit, joi, în timpul intervenției la un scandal izbucnit în comuna Vătava, județul Mureș, în aceste condiții făcându-se uz de armă, agresorul fiind împușcat în zona piciorului. ''La data de 2 aprilie 2026, polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Brâncovenești au fost
Dosarul privind livrarea de kerosen neconform la MApN și degradarea unor MIG-uri - judecat la Curtea de Apel Ploiești
Judecata în dosarul care vizează livrarea a mii de tone de kerosen neconform Ministerului Apărării Naționale (MApN), fapt care a dus la degradarea unor avioane militare de luptă MIG 21 Lancer, punând în pericol securitatea națională, va avea loc la Curtea de Apel Ploiești. Curtea de Apel Constanța, pe rolul căreia a fost &ici
Sibiu: Femeie din comuna Cristian, reținută; peste 100 de bijuterii suspecte de contrafacere, ridicate de la ea de acasă
O femeie în vârstă de 30 de ani, din comuna Cristian, a fost reținută de polițiștii sibieni, în urma unei percheziții în casa acesteia, de unde au fost ridicate peste 100 de bijuterii suspecte de contrafacere, ea comercializând aceste obiecte pe un site de internet, informează un comunicat de presă al Inspectoratului de Poliție al Județu
CAB dispune începerea judecății pe fond în dosarul Georgescu - gruparea Potra
Curtea de Apel București a dispus, joi, începerea judecății pe fond în dosarul în care fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu este acuzat alături de gruparea mercenarului Horațiu Potra de acțiuni împotriva ordinii constituționale. Un complet de cameră preliminară de la CAB a constatat legalitatea ses
Coiful de la Coțofenești și două dintre cele trei brățări dacice de aur - predate autorităților române (FOTO/VIDEO)
Coiful de la Coțofenești și două dintre cele trei brățări dacice de aur au fost predate autorităților române, joi, la sediul Muzeului Drents din Țările de Jos. Foto: (c) SEM VAN DER WAL / EPA Potrivit unui comun










