IGPR: 536 de permise pentru deţinerea şi folosirea armelor, anulate

Poliţia Română, prin structurile de Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase, a anulat dreptul de deţinere, respectiv port şi folosire al armelor în 536 de cazuri de la începutul anului.
Conform unui comunicat de presă al IGPR, peste 200 de amenzi au fost date celor care nu au respectat condiţiile privind regimul armelor şi muniţiilor sau vânătorii, iar dosare penale au fost întocmite în urma constatării a 860 de infracţiuni.
Pentru combaterea faptelor de braconaj şi a deţinerii ilegale a armelor au fost organizate şi efectuate 772 de acţiuni, printre care şi verificări privind îndeplinirii condiţiilor de păstrare a armelor, arată IGPR.
Au fost depistate 860 de infracţiuni şi indisponibilizate, în vederea confiscării, 143 de arme.
În urma abaterilor constatate, poliţiştii au aplicat 242 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de aproape 170.000 de lei.
Poliţia Română, prin structurile de Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase, notifică titularii permiselor de armă cu privire la aspecte ce ţin de valabilitatea permisului de armă, prin scrisoare cu confirmare de primire, scrisoare recomandată, poştă electronică, telefonic, încheindu-se în acest sens un proces-verbal sau prin verificări acasă.
IGPR reaminteşte că, la data de 29 ianuarie, în Monitorul Oficial, a fost publicată Hotărârea Guvernului nr. 11/2018 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, precum şi Anexa la hotărâre, act ce a intrat în vigoare la data de 28 februarie 2018.
Prin acest act normativ au fost aduse unele modificări:
* Persoanele fizice sau juridice nu au voie să deţină sau să folosească armele de foc lungi, letale, a căror muniţie dezvoltă o energie cinetică la gura ţevii ce depăşeşte 10.000 Jouli.
* Sunt interzise deţinerea, portul şi folosirea de către persoanele juridice a armelor utilitare cu ţeavă lungă, în activităţi de pază a obiectivelor, bunurilor şi valorilor, cu excepţia societăţilor specializate de pază.
* Cine împrumută arma de vânătoare unei persoane autorizate are obligaţia ca, în termen de 2 zile lucrătoare, să informeze poliţia. În caz contrar, riscă o amendă între 501 şi 1.000 lei.
* Depunerea permisului de vânătoare, în original şi în copie, este obligatorie, în vederea autorizării pentru procurarea armelor letale de vânătoare, în cazul în care se solicită acordarea dreptului de deţinere, precum şi a carnetului de membru vânător, în original şi în copie, în cazul se solicită acordarea dreptului de port şi folosire a acestor arme.
* Armele letale şi muniţiile acestora trebuie păstrate, la domiciliul sau la reşedinţa menţionată în permisul de armă, în dulapuri sau casete metalice special amenajate, fixate în perete sau în pardoseală, încuiate şi asigurate, astfel încât să nu permită accesul persoanelor neautorizate. Armele letale, cu excepţia celor cu destinaţia apărare şi pază, se păstrează neîncărcate cu muniţie.
* Colecţionarii de arme pot fi autorizaţi, la cerere, să transporte şi să folosească armele deţinute în colecţie în vederea participării la manifestări culturale, artistice sau istorice, organizate de instituţii sau organizaţii cu atribuţii în domeniu.
* Durata pregătirii teoretice şi practice în cadrul cursului de instruire teoretică şi practică în domeniul armelor şi muniţiilor este de 80 de ore. Durata pregătirii teoretice şi practice, în cadrul cursului de instructor în poligonul de tragere este de 720 de ore.
* Certificatul de absolvire îşi pierde valabilitatea dacă se constată că persoanei i-a fost anulat dreptul de deţinere sau port şi folosire a armelor, cu anumite excepţii.
* În situaţia în care la data expirării valabilităţii permiselor de armă, titularul care are suspendat dreptul de deţinere, respectiv de port şi folosire al armelor, este obligat ca, în termen de 3 luni de la data încetării acestei măsuri, să depună la organul de poliţie competent documentele necesare prelungirii valabilităţii permiselor de armă.
* De asemenea, noua normă mai prevede unele schimbări în ceea ce priveşte atestatul de instructor sau călătoria cu arme în străinătate sau introducerea armelor în ţară. AGERPRES/(AS - editor: Florin Marin, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Soț și soție depistați cu 1,4 milioane de dolari ascunși pe corp, în PTF Siret
Doi soți care au încercat să intre în România din Ucraina, prin Punctul de Trecere a Frontierei Siret au fost descoperiți având asupra lor ascunși pe corp 1,4 milioane de dolari, întreaga sumă fiind reținută în vederea continuării cercetărilor, potrivit unui comunicat al Poliției de Frontieră transmis, duminică, AGERPRES. Ba
Nouă străini fără drept de a călători în spațiul Schengen, depistați ascunși într-o semiremorcă în apropiere de Nădlac
Nouă cetățeni străini din Siria, Egipt și Sri Lanka, fără drept de a călători în spațiul Schengen, au fost depistați de către polițiștii de frontieră din Nădlac, în urma controalelor efectuate în zona de competență, potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, duminică, de Poliția de Frontieră Română. Cei nouă erau ascunși în semire
Sibiu: Trei tineri prinși în timp ce tăiau un cablu de cupru de pe linia tramvaiului din Pădurea Dumbrava
Trei tineri au fost prinși, sâmbătă dimineață, de polițiștii sibieni în timp ce tăiau un cablu de cupru, destinat alimentării cu energie electrică a liniei de tramvai din zona Pădurii Dumbrava, informează un comunicat de presă al Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sibiu. Intervenția a avut loc în jurul orei 3:30, pe DJ 1
Dâmbovița: Tânăr arestat preventiv după ce a sechestrat-o și a agresat-o pe fosta iubită
Un tânăr în vârstă de 32 de ani a fost arestat preventiv, după ce, pe fondul geloziei, a urmărit-o pe fosta iubită, în vârstă de 18 ani, a sechestrat-o și a lovit-o cu un bici, informează, sâmbătă, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița. Pe numele tânărului de 23 de ani a fost deschis un dosar penal pe
IGPR: Aproximativ 500 de permise de conducere reținute în ultimele 24 de ore
Aproximativ 500 de permise de conducere au fost reținute au fost reținute de polițiști, vineri, peste 30 fiind pentru consum de alcool, a informat, sâmbătă, Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). Potrivit unui comunicat al IGPR transmis AGERPRES, polițiștii au acționat vineri, la nivel național, pentru a preveni faptele antisociale, organ
IGPR: Amenzi de peste 38.000 de lei în urma unei acțiuni privind transportul de persoane în zona aeroporturilor
Peste 100 de amenzi au fost aplicate de polițiști în urma unor acțiuni în zona aeroporturilor, pentru verificarea transportului de persoane, informează Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). Potrivit unui comunicat al IGPR transmis sâmbătă AGERPRES, Direcția de Poliție Transporturi a organizat marți, 10 iunie, o acțiune de con
IGPR: Aproximativ 2.200 de amenzi aplicate de polițiștii Brigăzii Autostrăzi în prima săptămână a lunii iunie
Aproximativ 2.200 de amenzi au fost aplicate de polițiștii Brigăzii Autostrăzi, în prima săptămână a lunii iunie, în urma verificărilor făcute pentru siguranța traficului. Potrivit unui comunicat al Poliției Române, transmis sâmbătă AGERPRES, în perioada 2 - 8 iunie polițiștii Brigăzii Autostrăzi au acționat pentru prevenire
Bacău: Patru suspecți de trafic internațional și intern de droguri de risc, arestați preventiv
Cei patru suspecți de trafic internațional și intern de droguri de risc, vizați de mai multe percheziții, au fost arestați preventiv pentru 30 zile, a informat, sâmbătă, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. Este vorba de trei bărbați și o femeie cu vârste de 26, 30, 37, respectiv 56 de ani, cercetați în două dosare penale.
Procuror pus sub acuzare pentru că ar fi sustras documente într-un dosar de viol și le-ar fi înlocuit cu altele
Un procuror a fost pus, vineri, sub acuzare pentru că ar fi sustras mai multe documente dintr-un dosar de viol asupra unui minor și le-ar fi înlocuit cu altele întocmite ulterior. 'În cursul zilei de azi, 13 iunie 2025, procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii față de un procuror al unui parchet de pe l&ac
Botoșani: Administratorul locului de joacă al cărui tavan s-a prăbușit în timpul unei petreceri, reținut de polițiști
Administratorul locului de joacă din municipiul Botoșani al cărui tavan s-a prăbușit, la finalul săptămânii trecute, în timpul unei petreceri a fost reținut de polițiști, au anunțat, vineri, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ). Potrivit acestora, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au em
Ministrul Angel Tîlvăr: Exercițiul Saber Guardian testează limitele în situații reale
Ministrul Apărării Naționale, Angel Tîlvăr, a declarat, vineri, la Suraia, că exercițiul Saber Guardian 25 testează limitele în situații reale care pot să apară în teren. 'Armata României se pregătește în permanență. Cred că este important să se știe că la acest exercițiu, la Saber Guardian, care este parte a
Iași: Deținut găsit spânzurat în toaleta celulei de la Penitenciar
O persoană condamnată la închisoare cu executare pentru conducerea unii vehicul sub influența alcoolului și care era închisă la Penitenciarul Iași a fost găsită spânzurată în toaleta camerei de deținere, au informat, vineri, reprezentanții instituției. Potrivit unui comunicat de presă transmis de Penitenciarul Iași, inc
Radu Marinescu: Ministerul Justiției va sprijini toate inițiativele legitime care vizează dezvoltarea profesiei de avocat
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a afirmat vineri că ministerul pe care îl conduce va sprijini toate proiectele și inițiativele legitime care vizează dezvoltarea profesiei de avocat și pot aduce îmbunătățiri relevante sistemului judiciar din România. Potrivit unui comunicat al MJ transmis AGERPRES, Radu Marinescu a partic
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar după ce judecătorii i-au respins plângerea
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar după ce Judecătoria Sectorului 1 a respins, vineri, plângerea depusă de fostul candidat la prezidențiale împotriva deciziei procurorilor de a-i prelungi această măsură preventivă. 'În temeiul art.215 ind.1 alin. 5 Cpp, respinge, ca neîntemeiată, plângerea formu
Arad: Trei persoane suspectate că încercau să fraudeze examenul de Bacalaureat, prinse în flagrant
Trei persoane suspectate că încercau să fraudeze examenul de Bacalaureat, în județul Arad, au prinse în flagrant, vineri, informează Direcția Generală Anticorupție (DGA). 'Intervenția operativă a avut loc în incinta a două instituții de învățământ preuniversitar din orașele Ineu și Sebiș, precum și la sediul unei societă