logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ponta, audiat în dosarul 'Rovinari - Turceni'; 27 februarie - ultimul termen al procesului

Imagine din galeria Agerpres

Fostul premier Victor Ponta a fost audiat, vineri, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în dosarul Rovinari - Turceni, în care este acuzat de fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală şi spălarea banilor.

Instanţa a stabilit ca ultimul termen al procesului să se desfăşoare pe 27 februarie, când vor avea loc dezbaterile finale.

Dan Şova a cerut, prin avocat, ca şedinţa să nu fie publică, însă judecătorii i-au respins cererea, mai ales că Victor Ponta a fost de acord cu participarea jurnaliştilor la proces.

Pe parcursul a două ore, Ponta a răspuns întrebărilor adresate de judecători şi procurorul de şedinţă, în legătură cu împrejurările în care a intrat în posesia unui autoturism Mitsubishi şi contractele încheiate cu casa de avocatură a fostului senator Dan Şova, inculpat şi el în acest dosar.

În legătură cu acuzaţia de complicitate la evaziune fiscală, Ponta a spus în sala de judecată că nu înţelege fapta de care este acuzat de DNA.

"Prin raportul de expertiză întocmit la urmărirea penală s-a stabilit că am plătit la timp toate taxele şi impozitele aferente sumelor primite prin convenţia de conlucrare încheiată cu SCA 'Şova şi Asociaţii', iar ANAF nu s-a constituit parte civilă împotriva mea, pentru că nu s-a constatat un prejudiciu. În urma controlului ANAF din 2011, s-a constatat că toate facturile emise în baza convenţiei de conlucrare au fost înregistrate în contabilitate şi s-au plătit taxele şi impozitele aferente acestora. Atâta timp cât am plătit toate taxele şi impozitele nu reuşesc să înţeleg care a fost implicarea mea în săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală", a declarat Ponta.

Pe de altă parte, Ponta a afirmat că, în anul 2008, l-a întrebat pe Şova dacă poate beneficia, la fel ca ceilalţi avocaţi din SCA Şova şi Asociaţii, de o maşină de serviciu.

"În toamna anului 2008, neavând alt autoturism, l-am întrebat pe Şova dacă aş putea avea şi eu o maşină în acelaşi regim cu ceilalţi asociaţi ai firmei de avocatură. Şova mi-a spus că ceilalţi asociaţi au autoturisme cu o valoare în jur de 50.000 de euro. Am ales un autoturism Mitsubishi Evo, cu un preţ de 35.000 euro, pe care l-am folosit atât în oraş, dar şi în activităţi sportive. Eu am configurat maşina şi am ridicat-o de la importator, însă firma de leasing a fost aleasă de casa de avocatură a lui Şova. Nu am folosit maşina în activităţi sportive, pentru că autoturismul a venit în octombrie 2008 şi atunci nu mai erau competiţii sportive. În decembrie 2008, am devenit membru al Guvernului şi m-am suspendat din activitatea de avocat, astfel încât a încetat şi contractul cu SCA 'Şova şi Asociaţii'. L-am întrebat pe Şova dacă este dispus să preiau eu contractul de leasing şi a fost de acord. Am încheiat un contract cu o altă firmă de leasing şi 90% din preţul maşinii l-am plătit din salariul meu. Autoturismul l-am folosit în competiţii sportive abia în 2010, când plăteam eu ratele", a explicat fostul premier.

De asemenea, Victor Ponta a spus că nu înţelege nici acuzaţia de spălare de bani care apare în rechizitoriu.

"Cunosc faptul că SCA 'Şova şi Asociaţii' avea venituri mari. Eu am primit prin convenţia de conlucrare suma de 181.000 lei, ceea ce reprezenta 1%. Nu văd cum aş putea spăla 1% din veniturile obţinute de 'Şova şi Asociaţii'. Suma de 51.000 lei a fost folosită pentru plata taxelor şi impozitelor. Nu aveam de unde să ştiu că o parte din sumele primite prin convenţia de conlucrare ar proveni dintr-un pretins abuz în serviciu pe care l-ar fi comis Şova. Abia în 2009, am aflat de contractele lui Şova şi complexurile Rovinari şi Turceni. În timpul campaniei electorale, Şova a fost criticat public pentru contractele încheiate cu cele două complexuri energetice. Se afirmă în rechizitoriu că banii i-aş fi folosit să cumpăr două apartamente. Acestea au costat 900.000 lei, bani pe care i-am dobândit în urma activităţii de avocat. Apartamentele le-am cumpărat în rate începând cu anul 2006. Nu cred nici acum că Dan Şova a comis infracţiuni", a precizat Victor Ponta.

Victor Ponta a fost trimis în judecată de DNA în dosarul 'Rovinari - Turceni' pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată (17 infracţiuni), complicitate la evaziune fiscală, în formă continuată, şi spălarea banilor, fapte săvârşite în calitate de avocat, reprezentant legal al Cabinetului Individual de Avocat ''Ponta Victor-Viorel''.

În dosar mai sunt trimişi în judecată senatorul Dan Şova, avocat coordonator al Societăţii Civile de Avocaţi ''Şova şi Asociaţii'', Laurenţiu Ciurel, la data faptelor director general al SC Complexul Energetic Rovinari SA, Dumitru Cristea, la data faptelor director general al Complexului Energetic Turceni, şi Octavian Laurenţiu Graure, la data faptelor director economic al Complexului Energetic Turceni.

Procurorii susţin că, în perioada octombrie 2007 - decembrie 2008, Victor Ponta, prin cabinetul individual de avocatură, a obţinut de la SCA ''Şova şi Asociaţii'' suma de peste 181.000 lei, pentru presupuse activităţi efectuate în conlucrare, dar care, în realitate, nu s-au efectuat. AGERPRES/(AS - autor: Eusebi Manolache, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 53

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 30-05-2026 19:31

VIDEO Bărbat urmărit pentru furt și conducere fără permis, prins după o urmărire pe A2 și un accident rutier

Un bărbat în vârstă de 26 de ani, pe numele căruia era emis un mandat de arestare preventivă pentru furt și conducere fără permis, a fost prins de polițiști după ce a refuzat să oprească la semnalele acestora pe Autostrada A2 și a fost implicat într-un accident rutier, a informat, sâmbătă, Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).

Justitie si interne 30-05-2026 14:27

Prahova: Bărbat cercetat pentru ultraj, după ce și-a instigat câinele să-i atace pe polițiști

Polițiștii Secției Rurale Puchenii Mari au intervenit vineri pentru punerea în executare a unui ordin de protecție emis de instanță, în comuna Gorgota, județul Prahova. Potrivit informațiilor transmise de IPJ Prahova, persoanei protejate i-au fost comunicate măsurile dispuse de instanță, iar bărbatului împotriva căruia fusese emis ordinul i-au fost

Justitie si interne 30-05-2026 13:17

Poliția Română: Peste 8.400 de sancțiuni și aproape 3.000 de intervenții în ultimele 24 de ore

Poliția Română a intervenit în ultimele 24 de ore la aproape 2.900 de solicitări ale cetățenilor și a constatat peste 8.400 de fapte contravenționale, în cadrul acțiunilor desfășurate la nivel național pentru menținerea ordinii și siguranței publice. Potrivit datelor transmise de IGPR, polițiștii au organizat 516 acțiuni și a

Justitie si interne 30-05-2026 10:41

MapN a semnat contracte pentru blindate, sisteme anti-dronă, nave și muniție, în cadrul Programului SAFE

Ministerul Apărării Naționale (MApN), prin Direcția Generală pentru Armamente, a semnat vineri mai multe contracte majore de înzestrare a Armatei Române, în cadrul Programului SAFE (Acțiunea pentru Securitatea Europei), a anunțat instituția. 'Ministerul Apărării Naționale, prin Direcția generală pentru armamente, a semnat

Justitie si interne 30-05-2026 10:27

Prahova: Antrenorul de înot acuzat de agresarea sexuală a unei minore a fost arestat preventiv

Antrenorul de înot din cadrul Clubului Sportiv (CS) Câmpina acuzat de agresiune sexuală săvârșită asupra unui minor a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Conform datelor de pe portalul instanțelor de judecată, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Câmpina a admis propunerea formulată de Parc

Justitie si interne 29-05-2026 19:44

VIDEO Dronă căzută la Galați/ Predoiu anunță că ofițerii criminaliști au încheiat cercetarea la fața locului

Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a anunțat vineri seară că, în cazul dronei care a lovit un bloc de locuințe la Galați, ofițerii criminaliști au încheiat cercetarea la fața locului, urmând ca datele să fie transmise procurorilor care se ocupă de ancheta penală.

Justitie si interne 29-05-2026 17:16

Argeș: Încă doi suspecți reținuți într-un dosar de furturi de mărfuri cu prejudiciu de 3 milioane de euro

Încă doi suspecți au fost reținuți într-un dosar de furturi de mărfuri cu prejudiciu de 3 milioane de euro, în care au fost efectuate mai multe percheziții la sfârșitul lunii martie, a anunțat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Argeș. Dosarul este instrumentat de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminal

Justitie si interne 29-05-2026 17:03

Argeș: Turistul bulgar mușcat de urs pe Transfăgărășan, amendat de jandarmi cu 20.000 de lei

Turistul bulgar care a fost mușcat de un urs pe DN 7C - Transfăgărășan, în ziua de 27 mai, a fost amendat de jandarmi cu 20.000 de lei. Potrivit unui comunicat transmis vineri de Inspectoratul Județean de Jandarmi (IJJ) Argeș, sancțiunea contravențională a fost aplicată pentru hrănirea urșilor aflați în libertate. &#

Justitie si interne 29-05-2026 16:52

Cei doi procurori din Constanța acuzați de corupție rămân în arest; o judecătoare a făcut opinie separată

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis vineri menținerea arestului preventiv în cazul procurorilor Gigi Ștefan și Teodor Niță de la Parchetul Curții de Apel Constanța, acuzați de corupție. Contestația celor doi procurori față de decizia de arestare, luată în primă instanță pe 15 mai, s-a judecat la ICCJ pe parcursul a tr

Justitie si interne 29-05-2026 16:30

Pastor penticostal, trimis în judecată sub acuzația că a violat o fată de 15 ani

Un pastor penticostal, în vârstă de 72 de ani, a fost trimis în judecată de procurori sub acuzația că a agresat sexual și a violat o fată de 15 ani. ''În cauză s-a reținut că, în perioada 2021 - 2022, inculpatul, având calitatea de pastor la o biserică penticostală situată în București, a supus

Justitie si interne 29-05-2026 16:19

Asistent medical ATI, judecat pentru ucidere din culpă în legătură cu decesul unui pacient

Un asistent medical ATI de la o clinică privată din Capitală a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă, fiind acuzat de procurori că a efectuat unui pacient o transfuzie de sânge fără a verifica grupa sanguină a acestuia, fapt ce a dus la instalarea unui șoc hemolitic și insuficiențe multiple de organe, pacientul decedând în august 20

Justitie si interne 29-05-2026 16:05

Parchetul General preia ancheta în cazul dronei rusești care a lovit un bloc în Galați

Parchetul General anunță că preia ancheta în cazul dronei de proveniență rusească, care a lovit un bloc de locuințe situat în centrul municipiului Galați și a explodat la impact. Inițial, dosarul a fost deschis la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Galați. ''În continuarea comunicatului de presă

Justitie si interne 29-05-2026 16:03

Bacău: Două persoane au fost reținute pentru trafic de droguri de risc și mare risc (GALERIE FOTO)

Două persoane au fost reținute de polițiști sub acuzația de trafic de droguri de risc și mare risc, a informat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. ''Din actele de urmărire penală a reieșit că, în perioada martie - mai 2026, o persoană ar fi procurat, deținut și vândut, în județul Bacău, diferite ca

Justitie si interne 29-05-2026 15:56

Un medic de la Spitalul Floreasca recunoaște că a primit mită de la pacienți; va primi o pedeapsă cu suspendare

Un medic ortoped de la Spitalul Floreasca a încheiat cu procurorii un acord de recunoaștere a vinovăției, prin care a acceptat să primească o pedeapsă cu suspendare pentru că ar fi primit mită de la pacienți. ''Procurorii au dispus sesizarea instanței cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu un inculpat (un bărba

Justitie si interne 29-05-2026 15:52

Patru polițiști rutieri din Capitală, acuzați că au primit mită pentru a mușamaliza un accident auto

Patru polițiști de la Brigada Rutieră a Capitalei au fost plasați în arest la domiciliu de către judecători, într-un dosar în care sunt acuzați că ar fi primit aproximativ 2.000 de euro pentru a mușamaliza un accident rutier provocat de un șofer aflat sub influența alcoolului. Cei patru au fost reținuți în urmă cu două