logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Florian Walter neagă că i s-ar fi cerut să retragă firma Romprest de la o licitaţie câştigată de Polaris la Constanţa

Imagine din galeria Agerpres

Omul de afaceri Florian Walter a negat marţi, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, că fostul deputat Eduard Martin i-ar fi cerut în anul 2008 să retragă firma Romprest de la o licitaţie organizată de Primăria Constanţa pentru un contract de salubritate, câştigat de compania Polaris.

Florian Walter a fost audiat marţi, în calitate de martor, în dosarul în care sunt judecaţi fostul primar al municipiului Constanţa Radu Mazăre, omul de afaceri Gabriel Strutinsky şi fostul deputat Eduard Martin, acţionar la firma Polaris M Holding SRL.

Walter a relatat că, în anul 2008, firma Romprest, unde deţinea 42% din acţiuni, a cumpărat caietul de sarcini pentru a participa la o licitaţie organizată de Primăria Constanţa pentru servicii de salubritate. Acesta a adăugat că Romprest cumpăra anual în jur de 300 - 400 de caiete de sarcini, însă câştiga doar 3 - 4% din contracte, cel mai mare fiind cel din Sectorul 1 al Capitalei.

"În legătură cu licitaţia de la Constanţa, în caietul de sarcini era prevăzută o clauză cu privire la achiziţia de utilaje. Pentru a cumpăra utilaje trebuia să ne împrumutăm, însă noi aveam deja contractat un credit de 20 milioane euro. Nu am mai participat la licitaţie, pentru că directorul executiv de la Romprest mi-a spus că nu aveam puterea financiară să cumpărăm utilajele. Eu conduceam o companie cu 5.000 de angajaţi, dar nu am citit caietul de sarcini. Pentru asta aveam un departament tehnic şi de ofertare", a spus Florian Walter.

El a recunoscut că a fost sunat în acea perioadă de Eduard Martin, însă a negat că acesta i-ar fi cerut să retragă firma Romprest de la licitaţie.

"Mă cunoşteam cu Eduard Martin, cel care conducea firma Polaris. Compania executa serviciul de salubrizare în Constanţa. Am primit un telefon de la Eduard Martin şi acesta mi-a spus că Polaris participă la licitaţie şi că mă poate ajuta pe viitor să ne asociem în contracte de salubritate din alte oraşe. Nu mi-a cerut să mă retrag. I-am spus că oricum nu puteam să luăm contractul pentru că aveam contractul de la Sectorul 1 al Capitalei. Nu a fost o înţelegere între noi în sensul să nu participăm noi la Constanţa. (...) Nu îmi aduc aminte ce tarife erau la Sectorul 1. Romprest a ajuns numărul 1 în România. Am făcut publicitate pentru Romprest la mai multe televiziuni, unde au fost difuzate spoturi publicitare. La Realitatea, România TV, Antena 3, B1 TV. Nu am încheiat contract cu Soti Neptun TV", a precizat Florian Walter.

La un moment dat, procurorul de şedinţă l-a întrebat pe Walter dacă, în timpul unei audieri la DNA într-un dosar în care era acuzat de evaziune fiscală, a spus că Eduard Martin i-ar fi cerut să retragă compania Romprest de la licitaţia organizată de Primăria Constanţa.

"Sunt inculpat într-un dosar de evaziune fiscală, pornit în urmă cu 3 ani de DNA. În ziua respectivă, am fost anchetat 6 - 7 ore la DNA şi un procuror m-a chemat şi m-a întrebat despre contractul din Constanţa. Nu cred că am spus altceva, decât ce am declarat acum", a răspuns Florian Walter.

Fostul primar al municipiului Constanţa Radu Mazăre a fost trimis în judecată de DNA în decembrie 2015, pentru luare de mită, abuz în serviciu şi conflict de interese. Mazăre a părăsit teritoriul României, în decembrie 2017, şi a anunţat că cere azil politic în Madagascar.

În acelaşi dosar, sunt judecaţi fostul deputat Eduard Martin, acţionar la compania Polaris M Holding SRL, acuzat de dare de mită şi complicitate la abuz în serviciu, precum şi omul de afaceri Gabriel Strutinsky, pentru săvârşirea a trei infracţiuni de complicitate la luare de mită.

Potrivit DNA, în perioada 2006 - 2009, Radu Mazăre, beneficiind de ajutorul lui Sorin Strutinsky, a solicitat peste 2 milioane euro, din care a primit un milion de euro şi 2.472.303 lei, de la reprezentanţii a două societăţi comerciale, în scopul facilitării emiterii documentaţiilor de urbanism necesare dezvoltării unor proiecte imobiliare de tip mall, pe care aceste firme intenţionau să le dezvolte în Constanţa.

Sumele de bani au fost transferate sub forma unor contracte de publicitate fictive încheiate de reprezentanţii societăţilor respective cu o firmă controlată de Radu Mazăre atât direct, cât şi prin intermediul lui Strutinsky. Acesta din urmă a transmis solicitarea lui Mazăre către reprezentanţii societăţilor respective şi a semnat contracte fictive de publicitate între acele societăţi şi o firmă pe care el o administra.

DNA mai spune că, în perioada 2008 - 2014, Radu Mazăre, cu ajutorul lui Strutinsky, a primit de la firma Polaris M Holding SRL, al cărei asociat şi administrator în fapt era Eduard Martin, peste 7 milioane de euro, pentru că a asigurat acestei companii câştigarea unei licitaţii organizate de Primăria Constanţa pentru delegarea gestiunii serviciului de salubrizare a oraşului.

În anul 2008, între SC Polaris M Holding SRL SRL şi primăria condusă de Radu Mazăre a fost încheiat un contract având ca obiect delegarea serviciului de salubrizare pentru o perioadă de 25 de ani şi un act adiţional la acest contract prin care valoarea acestuia a fost majorată nejustificat cu 10 milioane de lei.

Şi în acest caz mita a fost primită într-o manieră identică, prin intermediul unor contracte de publicitate fictive încheiate între Polaris M Holding SRL şi aceeaşi firmă controlată de Mazăre şi Strutinsky. Suma totală achitată în baza acestor contracte a fost, conform calculelor expertului desemnat, de 33.987.771 lei.

DNA mai arată că, urmare a încheierii acestui contract, a fost produs Primăriei Constanţa un prejudiciu de 200.213.248 lei, iar principalul răspunzător pentru nerespectarea prevederilor legale şi crearea acestui prejudiciu a fost Radu Mazăre. AGERPRES/(AS - autor: Eusebi Manolache, editor: Andreea Rotaru, editor online: Anda Badea)

Afisari: 27

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 30-05-2026 19:31

VIDEO Bărbat urmărit pentru furt și conducere fără permis, prins după o urmărire pe A2 și un accident rutier

Un bărbat în vârstă de 26 de ani, pe numele căruia era emis un mandat de arestare preventivă pentru furt și conducere fără permis, a fost prins de polițiști după ce a refuzat să oprească la semnalele acestora pe Autostrada A2 și a fost implicat într-un accident rutier, a informat, sâmbătă, Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).

Justitie si interne 30-05-2026 14:27

Prahova: Bărbat cercetat pentru ultraj, după ce și-a instigat câinele să-i atace pe polițiști

Polițiștii Secției Rurale Puchenii Mari au intervenit vineri pentru punerea în executare a unui ordin de protecție emis de instanță, în comuna Gorgota, județul Prahova. Potrivit informațiilor transmise de IPJ Prahova, persoanei protejate i-au fost comunicate măsurile dispuse de instanță, iar bărbatului împotriva căruia fusese emis ordinul i-au fost

Justitie si interne 30-05-2026 13:17

Poliția Română: Peste 8.400 de sancțiuni și aproape 3.000 de intervenții în ultimele 24 de ore

Poliția Română a intervenit în ultimele 24 de ore la aproape 2.900 de solicitări ale cetățenilor și a constatat peste 8.400 de fapte contravenționale, în cadrul acțiunilor desfășurate la nivel național pentru menținerea ordinii și siguranței publice. Potrivit datelor transmise de IGPR, polițiștii au organizat 516 acțiuni și a

Justitie si interne 30-05-2026 10:41

MapN a semnat contracte pentru blindate, sisteme anti-dronă, nave și muniție, în cadrul Programului SAFE

Ministerul Apărării Naționale (MApN), prin Direcția Generală pentru Armamente, a semnat vineri mai multe contracte majore de înzestrare a Armatei Române, în cadrul Programului SAFE (Acțiunea pentru Securitatea Europei), a anunțat instituția. 'Ministerul Apărării Naționale, prin Direcția generală pentru armamente, a semnat

Justitie si interne 30-05-2026 10:27

Prahova: Antrenorul de înot acuzat de agresarea sexuală a unei minore a fost arestat preventiv

Antrenorul de înot din cadrul Clubului Sportiv (CS) Câmpina acuzat de agresiune sexuală săvârșită asupra unui minor a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Conform datelor de pe portalul instanțelor de judecată, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Câmpina a admis propunerea formulată de Parc

Justitie si interne 29-05-2026 19:44

VIDEO Dronă căzută la Galați/ Predoiu anunță că ofițerii criminaliști au încheiat cercetarea la fața locului

Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a anunțat vineri seară că, în cazul dronei care a lovit un bloc de locuințe la Galați, ofițerii criminaliști au încheiat cercetarea la fața locului, urmând ca datele să fie transmise procurorilor care se ocupă de ancheta penală.

Justitie si interne 29-05-2026 17:16

Argeș: Încă doi suspecți reținuți într-un dosar de furturi de mărfuri cu prejudiciu de 3 milioane de euro

Încă doi suspecți au fost reținuți într-un dosar de furturi de mărfuri cu prejudiciu de 3 milioane de euro, în care au fost efectuate mai multe percheziții la sfârșitul lunii martie, a anunțat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Argeș. Dosarul este instrumentat de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminal

Justitie si interne 29-05-2026 17:03

Argeș: Turistul bulgar mușcat de urs pe Transfăgărășan, amendat de jandarmi cu 20.000 de lei

Turistul bulgar care a fost mușcat de un urs pe DN 7C - Transfăgărășan, în ziua de 27 mai, a fost amendat de jandarmi cu 20.000 de lei. Potrivit unui comunicat transmis vineri de Inspectoratul Județean de Jandarmi (IJJ) Argeș, sancțiunea contravențională a fost aplicată pentru hrănirea urșilor aflați în libertate. &#

Justitie si interne 29-05-2026 16:52

Cei doi procurori din Constanța acuzați de corupție rămân în arest; o judecătoare a făcut opinie separată

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis vineri menținerea arestului preventiv în cazul procurorilor Gigi Ștefan și Teodor Niță de la Parchetul Curții de Apel Constanța, acuzați de corupție. Contestația celor doi procurori față de decizia de arestare, luată în primă instanță pe 15 mai, s-a judecat la ICCJ pe parcursul a tr

Justitie si interne 29-05-2026 16:30

Pastor penticostal, trimis în judecată sub acuzația că a violat o fată de 15 ani

Un pastor penticostal, în vârstă de 72 de ani, a fost trimis în judecată de procurori sub acuzația că a agresat sexual și a violat o fată de 15 ani. ''În cauză s-a reținut că, în perioada 2021 - 2022, inculpatul, având calitatea de pastor la o biserică penticostală situată în București, a supus

Justitie si interne 29-05-2026 16:19

Asistent medical ATI, judecat pentru ucidere din culpă în legătură cu decesul unui pacient

Un asistent medical ATI de la o clinică privată din Capitală a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă, fiind acuzat de procurori că a efectuat unui pacient o transfuzie de sânge fără a verifica grupa sanguină a acestuia, fapt ce a dus la instalarea unui șoc hemolitic și insuficiențe multiple de organe, pacientul decedând în august 20

Justitie si interne 29-05-2026 16:05

Parchetul General preia ancheta în cazul dronei rusești care a lovit un bloc în Galați

Parchetul General anunță că preia ancheta în cazul dronei de proveniență rusească, care a lovit un bloc de locuințe situat în centrul municipiului Galați și a explodat la impact. Inițial, dosarul a fost deschis la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Galați. ''În continuarea comunicatului de presă

Justitie si interne 29-05-2026 16:03

Bacău: Două persoane au fost reținute pentru trafic de droguri de risc și mare risc (GALERIE FOTO)

Două persoane au fost reținute de polițiști sub acuzația de trafic de droguri de risc și mare risc, a informat, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. ''Din actele de urmărire penală a reieșit că, în perioada martie - mai 2026, o persoană ar fi procurat, deținut și vândut, în județul Bacău, diferite ca

Justitie si interne 29-05-2026 15:56

Un medic de la Spitalul Floreasca recunoaște că a primit mită de la pacienți; va primi o pedeapsă cu suspendare

Un medic ortoped de la Spitalul Floreasca a încheiat cu procurorii un acord de recunoaștere a vinovăției, prin care a acceptat să primească o pedeapsă cu suspendare pentru că ar fi primit mită de la pacienți. ''Procurorii au dispus sesizarea instanței cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu un inculpat (un bărba

Justitie si interne 29-05-2026 15:52

Patru polițiști rutieri din Capitală, acuzați că au primit mită pentru a mușamaliza un accident auto

Patru polițiști de la Brigada Rutieră a Capitalei au fost plasați în arest la domiciliu de către judecători, într-un dosar în care sunt acuzați că ar fi primit aproximativ 2.000 de euro pentru a mușamaliza un accident rutier provocat de un șofer aflat sub influența alcoolului. Cei patru au fost reținuți în urmă cu două