Mureş: Lucrători ai SAS au reclamat MAI, DGA şi DNA "periclitarea sistemului de apărare a ordinii şi siguranţei publice"

Aproximativ 20 de lucrători ai Serviciului pentru Acţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Mureş au sesizat Ministerul Afacerilor Interne, Direcţia Generală Anticorupţie şi Direcţia Naţională Anticorupţie cu privire la o serie de aspecte din interiorul serviciului, care "duc la periclitarea şi disfuncţionalitatea întregului sistem de apărare a ordini şi siguranţei publice pe plan local şi naţional", însă conducerea inspectoratului susţine că nu există nicio vulnerabilitate.
"Lucrătorii din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Mureş, Serviciului pentru Acţiuni Speciale, vă aduc la cunoştinţă următoarele aspecte ce se petrec în cadrul I.P.J.Mureş şi la nivelul Serviciului pentru Acţiuni Speciale Mureş, fapte care, din punctul nostru de vedere, duc la periclitarea şi disfuncţionalitatea întregului sistem de apărare a ordini şi siguranţei publice pe plan local şi naţional. Luptătorii din cadrul IPJ Mureş vă solicită sprijinul în vederea susţinerii şi depistării persoanelor responsabile de situaţia defectuoasă, necorespunzătoare şi nelegală a activităţii acestui departament de urgenţă", au arătat lucrătorii SAS.
Majoritatea lucrătorilor SAS din IPJ Mureş, excepţie făcând tinerii încadraţi recent, au solicitat instituţiilor sesizate verificarea unor aspecte, despre care spun că ar fi fost aduse la cunoştinţa conducerii IPJ Mureş în repetate rânduri, însă susţin că nu s-a luat nicio măsură, cu excepţia unor "intimidări şi ameninţări" formulate la adresa lucrătorilor SAS.
Plângerea celor din SAS vizează atât aspecte legate de repartizarea pe schimburi a lucrărilor SAS, adică una, două sau trei persoane, în loc de patru, fapt ce ar duce la imposibilitatea capacităţii operaţionale la nivelul judeţului, sau depăşirea timpului de muncă, cât şi aspecte legate de persoana numită la conducerea acestui serviciu, despre care susţin că a fost cercetată penal pentru evaziune fiscală.
Lucrătorii SAS susţin că în ultima perioadă li se dau tot felul de sarcini neconforme cu statutul lor, inclusiv să verifice lacătele de la arest, şi că uneori nici nu sunt solicitaţi să intervină de către conducerea serviciului, un exemplu fiind şi evenimentul din Târgu Mureş când un lider al unui clan din Reghin s-a plimbat călare pe un cal chiar prin faţa sediului IPJ Mureş, imediat ce a fost eliberat din arest, fiind aşteptat de circa 30 de persoane.
Angajaţii mai susţin că de la numirea noului şef al serviciului, atât în fişa postului, cât şi în Anexa la fişa postului pentru lucrătorii S.A.S. Mureş au fost cuprinse prevederi care ar fi pe lângă legislaţia în vigoare, în sensul că un lucrător "face parte din rezerve de intervenţie, în afara orelor de program..." fapt ce ar contraveni prevederilor Dispoziţiei nr. 37 din 27.07.2009.
De asemenea, luptătorii SAS susţin că sunt obligaţi să consemneze în agenda de lucru toate activităţile desfăşurate în timpul programului de lucru şi să o prezinte spre aprobare şefului serviciului sau ofiţerului responsabil cu pregătirea, însă şi faptul că "menţine starea de curăţenie şi ordine în spaţiile aparţinând serviciului nostru, desfăşurând în acest sens, alături de ceilalţi lucrători din serviciu, activităţi administrative".
Un alt aspect sesizat de lucrătorii SAS este legat de numirea în funcţie a noului şef al Serviciului pentru Acţiuni Speciale Mureş (prin Dispoziţia şefului IPJ nr. 488 din 29.03.2016) ocazie cu care nu s-ar fi ţinut cont de faptul că acesta ar avea o sancţiune administrativă beneficiind de o clauză de exonerare prevăzută de art.10 Legea nr.241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale, după ce ar fi fost cercetat pentru evaziune fiscală.
În plus, lucrătorii SAS susţin că au fost ameninţaţi şi chiar s-a trecut la detaşarea unora pe la posturile locale de Poliţie pe motiv că au continuat să sesizeze aspecte legate de activitatea conducerii SAS.
De cealaltă parte, conducerea IPJ Mureş, prin comisar şef de poliţie Dumitru Bîltag şi comisar şef de poliţie Adrian Nicuşan, a precizat, la solicitarea AGERPRES, că dat fiind faptul că sesizarea a fost depusă la instituţii ierarhic superioare, nu poate oferi un răspuns atâta timp cât inspectoratului nu i s-a solicitat oficial un punct de vedere de către acestea şi nu există o soluţie definitivă a acestora.
"Nu putem da curs solicitărilor dumneavoastră atâta timp cât respectivele petiţii nu au fost soluţionate în mod definitiv de structurile ierarhic superioare şi, până în acest moment, unităţii noastre nu i s-a cerut, pe cale oficială, un punct de vedere referitor la cele sesizate de lucrătorii Serviciului de Acţiuni Speciale, respectiv apreciem că se impune ca organele de sesizate să dispună o soluţie la petiţiile înaintate iar, ulterior, I.P.J. Mureş va expune public un punct de vedere în funcţie de rezultatul verificărilor. În al doilea rând, referitor la programul lucrătorilor SAS în schimburi de 8 ore facem precizarea că, până în acest moment, la nivelul IPJ Mureş nu s-a constatat nicio vulnerabilitate în cadrul acestei structuri şi nici în desfăşurarea activităţilor curente ale celorlalte subunităţi din cadrul IPJ Mureş. Mai mult decât atât, pe rolul instanţei de judecată există un proces civil cu acest obiect, iar în momentul în care instanţa de judecată va pronunţa o hotărâre definitivă, IPJ Mureş o va pune în aplicare fără întârziere, dar până la pronunţarea unei hotărâri judecătoreşti apreciem că nu se impune discutarea unui dosar civil în afara sălii de judecată", se arată în răspunsul transmis AGERRES de către conducerea IPJ Mureş.
În document se mai precizează că la nivelul IPJ Mureş se fac în permanenţă şedinţe de analiză şi pregătire profesională cu toţi lucrătorii de poliţie, că lucrătorilor de poliţie li se aduce la cunoştinţă necesitatea respectării normelor legale incidente în fiecare domeniu în parte şi că în cadrul inspectoratului se iau constant măsuri ca activitatea poliţiştilor să se desfăşoare în condiţiile şi în limitele legii. AGERPRES / (A, AS - autor: Dorina Matiş, editor: Marius Frăţilă, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Predoiu: Combaterea traficului de droguri - prioritate clară a MAI; lupta este dusă cu fermitate și rezultate concrete
Combaterea traficului de droguri este 'o prioritate clară' a Ministerului Afacerilor Interne, iar lupta este dusă 'cu fermitate' și 'rezultate concrete', a transmis vineri ministrul Cătălin Predoiu, potrivit unui comunicat de presă al MAI remis AGERPRES. 'Deși nu am vorbit public până acum despre această tragedie, sunt profund
Poliția Română: 23 de grupuri infracționale organizate destructurate în primele trei luni ale anului
Polițiștii structurilor de combatere a criminalității organizate au desfășurat în primele trei luni ale anului peste 400 de acțiuni operative, în urma cărora au fost destructurate 23 de grupuri infracționale organizate, formate din 173 persoane. Potrivit unui comunicat de presă al Poliției Române transmis vineri AGERPRES, în cadrul dosa
'Maru' - arestat preventiv, după moartea prietenului său de la o supradoză de metadonă
Tribunalul București a dispus joi arestarea preventivă pentru 30 de zile a lui Tudor Duma, zis 'Maru', după ce prietenul său de 20 de ani, Rareș Ion, cunoscut sub porecla de 'Castron', a murit în urmă cu două zile de la o supradoză de metadonă. Tudor Duma este acuzat de procurorii DIICOT că i-a pus la dispoziție lui Rareș
Constanța: Directorul DSVSA Tulcea, arestat preventiv pentru luare de mită
Directorul executiv al Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Tulcea, Mitică Tuchilă, a fost arestat preventiv pentru luare de mită, după ce ar fi pretins 50.000 de euro reprezentantului unei firme, au informat, joi, procurorii anticorupție. Conform sursei citate, procurorii Direcției Naționale Anticorupție - Ser
Arad: Un pescar prins cu un somn de 40 de kilograme în barcă, amendat cu 10.000 de lei
Un bărbat din Arad care a fost prins de autorități că avea în barcă un somn de 40 de kilograme, deși este perioadă de prohibiție, a fost amendat cu 10.000 de lei, în timp ce peștele a fost eliberat în apele Mureșului. Pescarul a fost prins în timpul unei acțiuni desfășurate de polițiștii din Săvârșin, reprezentanț
Arad: Zece străini, scoși din țară sub escortă și cu interdicție de a reveni cinci ani
Zece persoane din Nepal, Bangladesh, Sri Lanka și Ghana, care se aflau în Centrul de Cazare a Străinilor Luați în Custodie Publică Arad, au fost scoase din țară sub escortă, după ce fie au fost prinse încercând să treacă ilegal granița, fie erau în ședere ilegală în România. Potrivit unui comunicat de
'Maru' - reținut de DIICOT, după moartea prietenului său de la o supradoză de metadonă
Tudor Duma, zis 'Maru', a fost reținut de DIICOT, fiind acuzat că i-ar fi dat droguri tânărului de 20 de ani care a murit în urmă cu două zile de la o supradoză de metadonă. 'La data de 17 aprilie 2025, procurorii DIICOT- Structura Centrală au dispus reținerea unui inculpat, în vârstă de 21 de ani, recidivis
Ciprian Ciucu a dat în judecată MApN; el a atacat autorizația pentru construirea unui hotel
Primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, anunță că a dat în judecată Ministerul Apărării și că a atacat autorizația de construire pentru un hotel 'cu circuit închis' care ar urma să fie edificat în Drumul Taberei. 'Ministerul Apărării și-a dat singur autorizație de construire pentru terenul de vizavi de parc, î
Gorj: Tânăr arestat preventiv pentru trafic de persoane, proxenetism, trafic de droguri de risc și de mare risc
Un tânăr de 28 de ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, miercuri, acesta fiind cercetat pentru mai multe infracțiuni, printre care trafic de persoane, proxenetism și trafic de droguri de risc și de mare risc în formă continuată. Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, Mirun
Prezidențiale2025/CAB amână pentru joi pronunțarea în două procese privind conflictul dintre USR și Lasconi
Curtea de Apel București a amânat pentru joi pronunțarea unei soluții pe contestația depusă de USR împotriva deciziei Biroului Electoral Central prin care formațiunii i s-a interzis să facă campanie în favoarea lui Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale. De asemenea, instanța a amânat cu o zi pronu
MJ: Marinescu a discutat cu reprezentanții conducerii Curții de Apel Paris despre progresele în sfera cooperării judiciare
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, s-a întâlnit, miercuri, cu reprezentanții conducerii Curții de Apel Paris și ai conducerii Parchetului de pe lângă această instanță, context în care au discutat despre progresele realizate până în prezent în sfera cooperării judiciare și au fost analizate direcțiile concrete de consolidare
Femeia din București prinsă de trei ori conducând haotic și fără permis era dealer de droguri
Femeia de 33 de ani prinsă de trei ori conducând haotic pe străzile din Capitală și fără permis de conducere valabil a fost reținută de DIICOT pentru trafic de droguri și va fi dusă în instanță cu propunere de arestare preventivă. În zilele de 3, 4 și 13 aprilie, femeia a fost prinsă de un polițist de la Secția 18 din Capital
Timiș: Serviciul de Investigare a Criminalității Economice al IPJ verifică situația de la Colegiul Tehnologic de Vest
Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Poliției Timiș efectuează verificări pentru stabilirea situației de fapt, în urma informațiilor apărute în spațiul public referitoare la faptul că în internatul Colegiului Tehnologic de Vest din Timișoara ar fi fost cazate și alte persoane în afară de elevi.
Cluj: 11 persoane reținute de polițiști pentru violarea unei minore de 13 ani
Un număr de 11 persoane au fost reținute de polițiști, dintre care șapte au fost arestate, pentru violarea unei minore de 13 ani. 'Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dej - Secția 5 Poliție Rurală Dej, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Dej au documentat și instrumentat un dosar penal ce vizează infracțiunea
Iași: Morel Bolea, trimis în judecată de DIICOT pentru trafic de minori
Fondatorul agenției de modelling Kasta Morrely din Iași și al organizației neguvernamentale Eurodemos, Morel Bolea, în vârstă de 66 de ani, a fost trimis în judecată pentru trafic de minori. 'Prin rechizitoriul din data de 15 aprilie, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Tero