logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Vincze Lorant: Problema urşilor nu mai trebuie tergiversată; este responsabilitatea statului şi e nevoie de o decizie politică

Imagine din galeria Agerpres

Europarlamentarul Vincze Lorant afirmă că problema urşilor, care s-au înmulţit excesiv în România, nu mai trebuie tergiversată şi că este responsabilitatea statului să ia măsuri pentru protejarea vieţilor şi bunurilor cetăţenilor, aflate în pericol din cauza acestor animale sălbatice.

Vincze a declarat marţi, în cadrul conferinţei cu tema "Ursul brun o situaţie scăpată de sub control", organizată la Muzeul Cinegetic din Sfântu Gheorghe, că s-a ajuns la o "suprapopulare" cu urşi a României, iar în atare condiţii nu se mai justifică menţinerea statutului de specie strict protejată de lege în cazul acestor animale.

Europarlamentarul a arătat, printre altele, că în alte ţări, precum Suedia, spre exemplu, care are o populaţie de urşi estimată la 3.000 de exemplare, adică mai puţin de jumătate faţă de câţi ar exista în ţara noastră, se adoptă o cotă de intervenţie de 10% pe an pentru a "ţine în frâu" înmulţirea necontrolată a acestei specii.

Vincze Lorant a amintit, de asemenea, că o comisie din partea Parlamentului European a venit, recent, în România pentru a se informa cu privire la problema urşilor, iar, cel mai probabil, raportul realizat în urma vizitei va fi finalizat în toamna acestui an.

"În prezent se lucrează la un raport care va fi gata cândva în toamnă şi eu sper că acel raport va conţine şi recomandări la adresa României, cum să soluţioneze această problematică şi, de obicei, conţine şi recomandările Comisiei Europene, cum să gestioneze la nivel european o problemă", a declarat Vincze Lorant.

Acesta a arătat, totodată, că ordinul Ministerului Mediului, semnat în luna iunie a.c, care prevede sacrificarea a 426 exemplare de urs brun pentru prevenţie şi 55 exemplare pentru intervenţie, este blocat de Comisia pentru Ocrotirea Monumentelor Naturii din cadrul Academiei Române şi consideră că este nevoie de o decizie politică pentru a remedia situaţia.

"S-a lucrat mult în a pregăti o soluţie legislativă, acel ordin de ministru, şi acum asistăm la situaţia în care se opreşte, nu se mai aprobă, nu se mai implementează. Ce ne lipseşte? Ne lipseşte curajul? (...) În acest caz este foarte clar că e o problemă care trebuie soluţionată şi responsabilitatea este a statului. Statul trebuie să-şi protejeze cetăţenii şi să protejeze bunurile oamenilor. Deci, eu aş dori să fac apel la responsabilitatea ministrului ca acel ordin, care a fost pregătit pe baza unor studii ştiinţifice, să fie aprobat şi să fie implementat, pentru că altfel ne vom găsi cu alte victime, cu alte pagube. Şi cine va fi responsabil în cazul ăsta? Statul, ministerul, ministrul va fi responsabil pentru că nu a implementat o soluţie care era pregătită, era la îndemâna lui (...) E o decizie politică ce trebuie luată şi asumată", a declarat Vincze Lorant.

La întâlnire au mai participat prof. dr. Mihai Fedorca de la Facultatea de Silvicultură a Universităţii Transilvania Braşov, cercetător la Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare în Silvicultură, directorul executiv al Agenţiei de Protecţie a Mediului Covasna, ing. Gheorghe Neagu, precum şi ing. Benedek Barna, preşedintele Asociaţiei Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi PRO SILVA şi Sarkany Arpad, directorul Abies Hunting, vicepreşedinte al Consiliului Internaţional de Vânătoare şi Protecţie a Vânatului (CIC), care au împărtăşit aceeaşi poziţie în legătură cu problema urşilor.

"Au trecut şapte ani de când nu se mai face niciun fel de intervenţie la populaţia de urşi. Din 2016, de 7 ani de zile, se caută soluţii pentru rezolvarea acestei probleme, care până acum nu a fost încă găsită, cu toate că în 7 ani de zile şase miniştri au încercat să gestioneze problema surplusului mare de urşi, care fac pagube însemnate şi pun în pericol vieţile oamenilor (...) Noi ne-am bucurat foarte mult când am văzut că fostul ministru al Mediului a publicat un proiect de ordin care prevedea o cotă de intervenţie, de reducere a numărului de exemplare din această specie, încercând să restabilească puţin această balanţă, acest acest număr exagerat de mare de urşi care sunt în zona noastră. Din păcate acest ordin nu a putut fi publicat pentru că a intervenit încă un factor care vrea, care trebuie să fie parte la rezolvarea acestei probleme, o comisie a Academiei Române, de care până acum nu s-a auzit deloc, nu ştiam că există", a declarat Sarkany Arpad.

Directorul Agenţiei de Protecţie a Mediului Covasna, Gheorghe Neagu, a concluzionat că se impun măsuri urgente pentru echilibrarea situaţiei, arătând, printre altele, că nu este normal să trăim "îngrădiţi cu garduri electrice" din cauza animalelor sălbatice. AGERPRES/(A-autor: Oana Mălina Negrea, editor: Karina Olteanu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 12

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Social 08-04-2025 22:24

Poliția Capitalei: Un șofer a lovit cu mașina un tânăr pieton de 17 ani, după un conflict privind acordarea de prioritate

Un șofer în vârstă de 57 de ani a lovit cu autovehiculul un pieton, un tânăr în vârstă de 17 ani, după ce a avut cu acesta un conflict spontan cu privire la acordarea de prioritate, incidentul având loc pe Calea Vitan din Sectorul 3, informează Poliția Capitalei. Tânărul a fost rănit ușor, fiind transp

Social 08-04-2025 20:48

Dolj: Târgul de Paște Craiova își va deschide porțile vineri seara, în ritm de carnaval

Târgul de Paște Craiova își deschide porțile, vineri seara, în ritm de carnaval, într-un peisaj feeric în Parcul Nicolae Romanescu. Potrivit Primăriei Craiova, târgul a fost conceput ca o explozie de bucurie, culori și veselie ce are ca temă 'Carnavalul Primăverii' și se va desfășura în perioada 11 aprilie - 1

Administratie 08-04-2025 17:50

Tescaru (ANRSC): S-au făcut investiții mari în domeniul colectării deșeurilor; ar trebui o rețea națională de reciclare

În România s-au făcut investiții mari în domeniul colectării deșeurilor, însă este necesară și o rețea națională de instalații pentru tratare și reciclare, a declarat, marți, președintele Autorității Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, Ionel Tescaru. 'Din punctul nostru de vedere, din analiza

Social 08-04-2025 14:58

Vaslui: Colonelul Marian Panfil a preluat comanda Inspectoratului de Jandarmi Județean

Noul inspector-șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Vaslui, col. Marian Panfil, a participat, marți, la ceremonia de predare-primire a comenzii și a drapelului de luptă, în prezența autorităților publice locale și județene și a colegilor de armă. Cu o carieră de aproximativ 20 de ani în cadrul Jandarmeriei, Marian Panfil a participat l

Social 08-04-2025 13:43

Harghita: Zeci de sortimente de brânzeturi artizanale, evaluate la un eveniment tradițional organizat la Miercurea-Ciuc

Zeci de sortimente de brânzeturi artizanale vor fi evaluate și degustate în cadrul unui eveniment devenit tradițional care va avea loc la Miercurea-Ciuc, organizat de Asociația ''Székely Gazdaszervezetek Egyesülete''/Asociația Agricultorilor din Secuime, în parteneriat cu Primăria orașului, Consiliul Județean și Agenția d

Social 08-04-2025 12:42

Neamț: Polițist din cadrul IPJ, campion mondial la Freestyle Kickboxing

Agentul șef adjunct Adrian Podoleanu, din cadrul Poliției orașului Roznov, a obținut titlul de campion mondial la Freestyle Kickboxing, în cadrul unei competiții care a adunat la start peste 700 de sportivi din toată lumea. Potrivit IPJ Neamț, polițistul este legitimat la clubul sportiv Sabaki Wolf Buhuși și practică arte marțiale full-c

Social 08-04-2025 12:07

Harghita: Salvamontiștii au început curățarea traseelor turistice din zonele joase

Salvamontiștii harghiteni au început curățarea traseelor turistice din zonele joase ale județului, care sunt frecventate de turiști, urmând ca activitatea să continue și la altitudine, atunci când vremea o va permite. Șeful Serviciului Salvamont și Salvaspeo al Consiliului Județean Harghita, Simon László

Social 08-04-2025 12:03

Vaslui: Proiect privind dotarea cu 16 birouri moderne pentru vameși, inaugurat la Albița

Proiectul comun de modernizare a Punctului de Trecere a Frontierei Albița - Leușeni, derulat de Compania Naționala de Administrare a Infrastructurii Rutiere din România în parteneriat cu Ministerul Infrastructurii din Republica Moldova, a fost lansat, marți, în prezența autorităților. Proiectul prevede amenajarea a 16 birouri

Administratie 08-04-2025 11:54

Sălaj: 51 de microbuze școlare electrice pentru elevii din județ

Un total de 51 de microbuze școlare electrice, achiziționate de administrația județeană în cadrul unui proiect european în valoare de 7,2 milioane de euro, au fost predate, marți, beneficiarilor, respectiv reprezentanților a 48 de comune, două orașe și Consiliul Județean Sălaj, în cadrul unei festivități ce a avut loc pe platoul din centrul Zalăului

Social 08-04-2025 11:48

Atenționare de călătorie MAE/ Slovacia - puncte de trecere a frontierei cu Ungaria și Austria temporar închise

Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Slovacia asupra faptului că, în contextul confirmării unor focare de febră aftoasă în Ungaria, Slovacia și Austria, autoritățile de la Bratislava au decis ca în intervalul 8 aprilie - 7 mai să fie restabilite temporar

Social 08-04-2025 11:39

Buzău: Temperaturile scăzute omoară puietul de albine, scad producția de miere și cresc cheltuielile apicultorilor

Vremea deosebit de rece pentru perioada pe care o traversăm pune în pericol puietul familiilor de albine, care poate muri sau deveni neviabil, crește cheltuielile apicultorilor cu hrana suplimentară necesară stupilor și ar putea scădea producție de miere, sunt de părere specialiștii din Buzău.

Social 08-04-2025 09:22

Bistrița-Năsăud: Dosare penale pentru exploatări ilegale de pietriș, descoperite de Garda de Mediu

Comisariatul Județean al Gărzii de Mediu Bistrița-Năsăud a întocmit, de la începutul acestui an, acte de sesizare penală pentru trei situații de exploatări ilegale din albiile unor râuri, potrivit informațiilor furnizate marți AGERPRES de șeful instituției, Grațian Morariu. Comisarii de mediu au găsit gropi din care a fost sc

Social 08-04-2025 09:00

REPORTAJ/ Vâlcea: ''Drumul haiducilor'' - un nou traseu turistic din zona Olteniei de sub munte

Cel mai nou traseu turistic din Vâlcea este ''Drumul haiducilor'' din zona Olteniei de sub munte, o rută care se străbate călare, din stațiunea Băile Olănești și până sub crestele Munților Căpățânii, în Vaideeni, pe cărări de dealuri și de munte umblate în trecut de oamenii care au ales calea codrilor.

Social 08-04-2025 08:45

Infotrafic: Trafic restricționat pe A1 București-Pitești, în urma unui accident; au fost implicate 3 autoturisme

Traficul rutier este restricționat pe autostrada A1 pe sensul de mers spre București, pe banda de urgență și banda 2, și se circulă cu viteză redusă pe prima bandă, după ce trei autoturisme au fost implicate într-un accident. F

Social 08-04-2025 08:42

Atenționare de călătorie MAE/ Slovacia - Actualizare a restricțiilor de trecere a frontierei, în contextul focarelor de febră aftoasă

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Slovacă asupra faptului că, în contextul confirmării unor focare de febră aftoasă în Ungaria, Slovacia și Austria, autoritățile slovace au decis ca în intervalul 8 aprilie - 7 mai să fie restabilite tem