logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ivan: Mai sunt 20.083 de locuri disponibile în Start-Up Nation 2025 pentru finanțarea afacerilor sustenabile

Imagine din galeria Agerpres

Aproape 20.100 de locuri sunt disponibile în cadrul ediției 2025 a programului Start-Up Nation, prin care sunt oferite oportunități concrete pentru tinerii români cu vârsta de până în 30 de ani, care doresc să-și transforme ideile în afaceri sustenabile, a anunțat, marți, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Bogdan Ivan.

'Înscrierile pentru cursurile gratuite de antreprenoriat au început marți, 15 aprilie 2025, la ora 10:00. Aceste cursuri sunt esențiale pentru pregătirea viitorilor antreprenori, oferindu-le cunoștințele necesare pentru a naviga în lumea afacerilor (...) În acest moment, mai sunt 20.083 de locuri disponibile, pentru categoria până în 30 de ani. Programul vizează stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, contribuind la crearea de locuri de muncă și la creșterea competitivității economice a României. Domeniile eligibile sunt numeroase, de la producție, industrii creative și servicii inovatoare, până la IT&C și comerț. Întreprinderile trebuie să activeze pe coduri CAEN eligibile, specificate în Ghidul Solicitantului', a subliniat Ivan, într-o postare publicată pe pagina personală de Facebook.

Potrivit ministrului de resort, prin Start-Up Nation 2025 se pot finanța cheltuieli pentru: achiziția de echipamente tehnologice (utilaje, instalații, echipamente informatice); achiziția de active necorporale (brevete, licențe, mărci comerciale); achiziția de mobilier și echipamente IT; costuri de promovare și publicitate; cursuri de formare profesională pentru antreprenori și angajați.

Înscrierea în program se realizează prin platforma electronică dedicată (https://minimis.imm.gov.ro/), iar Ghidul de utilizare a aplicației este disponibil la adresa https://economie.gov.ro/start-up-nation-ghid-de-utilizare-a-aplicatiei-minimis-imm-gov-ro/.

Viitorii antreprenori pot selecta furnizorul de formare profesională și aleg formatul de desfășurare a cursurilor: fie în sistem online, fie în format fizic, în una dintre locațiile puse la dispoziție de organizatori. Lista completă a furnizorilor contractați de Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT), alături de detalii despre locațiile și modalitățile de desfășurare a cursurilor, este disponibilă în aplicația informatică.

Platforma electronică va rămâne activă până la ocuparea integrală a locurilor disponibile pentru cursuri, fiind prevăzută și o listă de rezervă. Cursurile se vor desfășura pe durata a patru luni calendaristice, iar la finalizarea acestora participanții vor primi o adeverință/certificat de absolvire. În urma obținerii acestui document, absolvenții care intenționează să aplice pentru finanțare prin programul Start-Up Nation vor avea obligația de a înființa și înregistra la ONRC o societate.

Prin intermediul programului Start-Up Nation 2024-2025, MEDAT oferă sprijin financiar nerambursabil de până la 250.000 de lei (circa 50.000 de euro) pentru cel puțin 7.500 de beneficiari, cu obiectivul de a genera un minimum de 15.000 de noi locuri de muncă.

Programul Start-Up Nation, ajuns la a patra ediție, este structurat pe doi piloni principali: Pilonul I - Activarea potențialului antreprenorial al tinerilor, cu un buget de 295,750 milioane de euro, echivalent în lei - destinat tinerilor sub 30 de ani, atât în regiunile mai puțin dezvoltate, cât și în București-Ilfov; Pilonul II - Sprijin pentru dezvoltarea antreprenoriatului, cu un buget de 150.435.295 de euro, echivalent în lei, având ca grup țintă persoanele din regiunile mai puțin dezvoltate.

Grupul țintă din Pilonul II se va încadra în una dintre următoarele categorii eligibile: tineri cu vârsta de între 30 ani și până în 35 de ani neîmpliniți; persoane în căutarea unui loc de muncă; șomeri; șomeri de lungă durată; persoane inactive și persoane din grupurile dezavantajate pe piața muncii.

Bugetul total al celei de-a patra ediții Start-Up Nation este de 446,18 milioane de euro, din fonduri externe nerambursabile, prin Programul Educație și Ocupare 2021-2027. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 1323

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 30-08-2026 13:11

Prima licitație din România pentru tauri Limousine și Charolaise, pe 26 septembrie; 19 exemplare vor fi scoase la vânzare (asociație)

Prima licitație din România dedicată taurilor de reproducție din rasele Limousine și Charolaise va avea loc pe data de 26 septembrie, la Saschiz, în județul Mureș, unde 19 exemplare vor fi scoase la vânzare în cadrul unui eveniment dedicat ameliorării genetice și dezvoltării celor două rase în țara noastră. '&

Economic Intern 30-08-2026 12:32

Bursa de la București a pierdut în această săptămână peste 8,44 miliarde de lei la capitalizare

Bursa de Valori București (BVB) a pierdut, în această săptămână, peste 8,44 miliarde de lei la capitalizare (-1,16%), în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a scăzut cu peste 98,37 milioane de lei (-17,9%), potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a ajuns la 717,83 miliarde de

Economic Intern 30-08-2026 10:31

BNS solicită convocarea în Parlament a conducerii ANRE pentru a explica întârzierile în autorizarea de capacități de producție și stocare a energiei

Blocul Național Sindical (BNS) solicită Parlamentului să convoace de urgență conducerea Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) pentru a explica întârzierile în autorizarea unor noi capacități de producție și stocare a energiei electrice. ''Blocul Național Sindical solicită Comisiei pen

Economic Intern 30-08-2026 10:04

Report la Joker de aproape un milion de euro, la extragerile loto de duminică

Noi extrageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc au loc, duminică după amiaza, după ce joi, 27 august, Loteria Română a acordat 18.111 câștiguri în valoare totală de peste 1,42 milioane de lei. Potrivit unui comunicat de presă al Loteriei Române, la Loto 6/49, la categoria I, se înregist

Economic Intern 29-08-2026 08:00

Spectacol aerian pe cerul Capitalei; F-16, IAR-330 Puma, Spartan și Hercules evoluează sâmbătă în deschiderea BIAS 2026 (FOTO/VIDEO)

Aeroclubul României și Forțele Aeriene Române vor deschide, sâmbătă, Bucharest International Air Show - BIAS 2026, un spectacol aerian ce va reuni, pe aeroportul Băneasa, peste 200 de participanți militari și civili din România și din străinătate. BIAS 2026 este programat să înceapă la ora 9:00 și se va înch

Economic Intern 29-08-2026 00:06

Bolojan: CET Palas din Constanța și CET Hidrocarburi din Arad - racordate la Sistemul Energetic Național

CET Palas din Constanța și CET Hidrocarburi din Arad sunt racordate, de vineri, la Sistemul Energetic Național, a anunțat premierul interimar Ilie Bolojan. ''Transelectrica și Rețele Electrice România au emis astăzi acceptul și notificarea de punere sub tensiune pentru două proiecte importante finanțate prin PNRR: CET Palas din C

Economic Intern 28-08-2026 19:33

Ministerul Energiei a efectuat plăți din PNRR în valoare de 233,07 milioane de euro, până la 28 august 2026

Ministerul Energiei a efectuat, până pe 28 august 2026, plăți către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în valoare de 233,07 milioane de euro, informează vineri instituția. În comparație, plățile efectuate până la finalul anului trecut s-au ridicat la 212,57 milioane de euro, iar tot

Economic Intern 28-08-2026 18:06

Ambasadoarea Germaniei în România: Războiul împotriva Ucrainei ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți capacitățile de securitate și de apărare

Războiul de agresiune pe care Rusia îl poartă în continuare împotriva Ucrainei, împreună cu atacurile hibride continue împotriva democrației noastre occidentale, reprezintă o amenințare constantă la adresa păcii și stabilității în Europa și ne-a arătat nevoia de a ne îmbunătăți fundamental capacitățile de securitate și de apărare, a

Economic Intern 28-08-2026 17:58

Ministerul Finanțelor reduce cu 25% acciza la motorină în prima jumătate a lunii septembrie

Ministerul Finanțelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situației de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere. Potrivit unui comunicat al MF, rem

Economic Intern 28-08-2026 16:50

Ministerul Finanțelor a avizat alocarea a 135,6 milioane de lei pentru asigurarea continuității serviciilor ROMATSA

Ministerul Finanțelor a avizat alocarea sumei de 135,622 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului pentru suplimentarea bugetului Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, astfel încât activitatea ROMATSA și serviciile de navigație aeriană să poată continua în condiții de siguranță. Potrivit unui comunicat

Economic Intern 28-08-2026 16:10

Consumatorii care folosesc AI și social media la cumpărături cheltuiesc cu aproape 50% mai mult (analiză)

Consumatorii care folosesc inteligența artificială, motoarele de căutare și rețelele sociale pentru a-și pregăti cumpărăturile ajung să cheltuiască cu aproape 50% mai mult decât cei care utilizează doar motoare de căutare, relevă o analiză a XTB România, dată vineri publicității. 'În goana după optimizarea resurselor, sugestiile din mediu

Economic Intern 28-08-2026 16:02

Avrămescu (ASF), despre Piața de Creștere: Este o decizie importantă;ajută companiile care au nevoie de capital

Aprobarea noului Cod al Bursei de Valori București - Sistem Multilateral de Tranzacționare și înregistrarea Pieței de creștere pentru IMM-uri în Registrul ASF reprezintă o decizie importantă dar nu pentru că mai adăugă un segment într-o structură bursieră, ci pentru că deschide o nouă cale pentru companiile românești care vor să crească, susține Gabri

Economic Intern 28-08-2026 15:52

MADR: Peste 802 milioane de lei pentru Programul pentru școli în anul școlar 2026-2027

Guvernul a aprobat, vineri, un buget de 802,45 milioane de lei pentru implementarea Programului pentru școli al României în anul școlar 2026-2027, de care vor beneficia peste 1,86 milioane de elevi și preșcolari. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), actul normativ asigură continuitatea participării Rom&

Economic Intern 28-08-2026 14:52

Caravana Organizației Femeilor Antreprenor se oprește, în septembrie, în șapte orașe din țară

Organizația Femeilor Antreprenor (OFA), în parteneriat cu Federația pentru Inovare și Competitivitate Sustenabilă în IMM-uri (FICSIMM) și ING Bank România, organizează, în luna septembrie, ediția a V-a a Caravanei OFA, ce va cuprinde o serie de conferințe regionale dedicate mediului antreprenorial, sub tema 'Leadership antreprenorial și inovare pe

Economic Intern 28-08-2026 14:49

ANAF lansează aplicații care îi ajută pe contribuabili să verifice datele raportate prin declarația D406 SAF-T

 Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) pune la dispoziția contribuabililor două aplicații gratuite, create pentru a face mai simplă verificarea datelor raportate prin declarația D406 SAF-T, conform unui comunicat de presă al instituției. Prin aceste instrumente, contribuabilii pot compara mai ușor informațiile din SAF-T cu cele din decontul de