logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Dragoş Pîslaru: Pachetul fiscal propus este unul greşit; va avea efecte negative asupra economiei

Imagine din galeria Agerpres

Pachetul fiscal care a fost propus este unul greşit şi va avea efecte negative asupra economiei, inclusiv asupra absorbţiei de fonduri europene, a declarat, joi, Dragoş Pîslaru, membru al Parlamentului European, preşedinte al Comisiei de Muncă şi Afaceri Sociale, Grupul Renew.

"În acest moment există un dezechilibru major în ceea ce priveşte măsurile care se iau. Comisia Europeană nu ne spune
'puneţi totul pe sectorul privat şi lăsaţi-o mai moale cu reformele la stat'. În PNRR spune exact diferit: statul are nevoie să facă o reformă profundă şi substanţială. De aceea, ca să fie răspunsul foarte clar, unu: consider că pe conţinut pachetul fiscal care a fost propus este un pachet greşit şi care va avea efecte negative asupra economiei, inclusiv asupra absorbţiei de fonduri europene. Doi: un lucru absolut esenţial, nu cred că bifăm ţintele şi jaloanele din tranşa a 4-a care ţin de reforma fiscală şi de îmbunătăţirea fiscalităţii. Şi trei: cred că amânarea acestor reforme, cum este, vă dau un singur exemplu digitalizarea ANAF, pe care din 2016 am lăsat-o la un nivel foarte avansat şi în mod intenţionat a fost abandonată, pentru că ar fi scos o mulţime de lucruri în evidenţă legate de cine evită fiscalitatea, unde este evaziunea? Pentru că evaziunea nu e o chestiune generală în eter. Ea se întâmplă localizat în judeţe precum Vaslui, în locuri specifice din ţară în care este un sport naţional să nu plăteşti banii la stat. Cum? Sub oblăduirea unei clase politice care are grijă să nu se întâmple ceva cu inspectorii care să aibă exces de zel", a spus Dragoş Pîslaru, la a XI-a ediţie a forumului de afaceri europene din România - Eurosfat, eveniment organizat de Europuls - Centrul de Expertiză Europeană.

El a explicat că reforma în sine este o reformă amânată în mod intenţionat, iar pentru că reforma nu există nu avem analiză de risc cu ajutorul căreia să vedem ce antreprenori nu trebuie să rămână necontrolaţi.

"În acest moment există suspiciune că toată clasa antreprenorială este o clasă de hoţi, toţi trebuie să li se dea în cap pentru că nu avem niciun fel de analiză de detaliu de unde sunt cu adevărat probleme. Şi deci asta este concluzia. Mi se pare că pachetul care a fost adoptat nu răspunde necesităţilor acum, creează isterie şi va duce economia în zid", a afirmat Dragoş Pîslaru.

De asemenea, el a menţionat că atunci când un stat are o gestiune slabă a banilor publici, în general nu poate avea o gestiune bună a banilor europeni.

"Noi încă avem acest tratament dublu diferit între banii europeni şi banii naţionali. România are nevoie de o gestiune bună a banilor în general. Sunt nenumărate cazuri, şi sunt experţi de fonduri europene în sală, în care proiectele nu se pot implementa pentru că nu sunt bani în trezorerie să achiţi plăţile. Deci toate lucrurile sunt legate. Revenind exact la problema esenţială pe care România o are în acest moment este că în PNRR nu scrie doar de deficitul bugetar. În PNRR ne spune foarte clar, şi este o recomandare specifică de ţară de mai mulţi ani, este vorba de reformă administraţiei şi a Fiscului pentru o mai bună gestiune a banilor publici şi o colectare mai eficientă. În timpul verii, când Guvernul ne-a prezentat prima oară pachetul, părea că este o chestiune echitabilă. Jumătate preia statul şi reduce cheltuielile şi este o reformă şi jumătate sectorul privat. În forma finală, dacă vă uitaţi în avizul Comitetului Economic Social, patronatele, sindicatele, societatea civilă au cerut informaţii de la Ministerul de Finanţe care să spună care e impactul. Şi vedem de fapt ce se întâmplă acolo, conform datelor oficiale. Economiile sau în fine, banii care se strâng din reducerea de cheltuieli sau din reforme sunt 15% şi 85% sunt de fapt taxe care se duc către sectorul privat", a mai spus Dragoş Pîslaru.

Europuls - Centrul de Expertiză Europeană organizează joi la Bucureşti cea de-a XI-a ediţie Eurosfat, cel mai mare forum de afaceri europene din România Uniunea, cu tema " Uniunea Europeană şi noi orizonturi".AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Irina Giurgiu)
 

Afisari: 33

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 05-07-2026 17:30

Troleibuzele liniei 79 vor circula, de luni, între 'Clăbucet' și Calea Moșilor

Troleibuzele liniei 79 vor circula, de luni, pe un traseu modificat, între Calea Moșilor și 'Clăbucet', din cauza lucrărilor la rețeaua de apă și canalizare din zona Foișorului de Foc, fapt ce necesită întreruperea curentului electric în rețeaua de contact. Astfel, potrivit unui comunicat al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară pe

Economic Intern 05-07-2026 17:01

Ritmurile vegetative ale culturilor de câmp și speciilor pomi-viticole vor fi intensificate în majoritatea regiunilor agricole (agrometeo)

Ritmurile vegetative ale culturilor de câmp și speciilor pomi-viticole vor fi intensificate în majoritatea regiunilor agricole, în special pe suprafețele agricole cu o bună aprovizionare cu apă a solului, reiese din prognoza agrometeorologică emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). 'În cultura de por

Economic Intern 05-07-2026 16:44

Opt din zece români susțin că statul implementează prea lent digitalizarea (studiu)

Peste trei sferturi dintre români (75,4%) consideră că digitalizarea este 'benefică' sau 'foarte benefică', în timp ce 81,6% susțin că statul român se digitalizează într-un ritm prea lent, reiese dintr-un sondaj de opinie dat recent publicității. Potrivit datelor centralizate de AtlasIntel, percepțiile n

Economic Intern 05-07-2026 16:03

Fondurile de pensii private obligatorii aveau active de 227,5 miliarde de lei, la finalul lunii mai

Fondurile de pensii private obligatorii aveau active în valoare de 227,5 miliarde de lei, la finalul lunii mai 2026, în creștere cu 37% față de nivelul înregistrat la aceeași dată din 2025, conform statisticii Autorității de Supraveghere Financiară (ASF). 'Investițiile fondurilor de pensii administrate privat s-au realiza

Economic Intern 05-07-2026 15:47

Peste 6,47 milioane de contracte individuale de muncă active, înregistrate în ReGes/Revisal, la finele anului 2025(MMFTSS)

Numărul contractelor individuale de muncă active înregistrate în sistemul informatic ReGes/Revisal era, la finele anului 2025, de 6.477.997, cu 249.374 mai puține comparativ cu perioada similară a anului anterior, conform statisticilor publicate de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, consultate de AGERPRES.

Economic Intern 05-07-2026 14:24

Numărul pasagerilor care au circulat cu trenul a scăzut cu 8,8% în primul trimestru din 2026 (INS)

Numărul pasagerilor care au circulat cu trenul a fost, în primul trimestru din 2026, de 14,679 de milioane, în scădere cu 8,8%, comparativ cu perioada similară din 2025, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, parcursul pasagerilor s-a redus în primele trei luni cu 9,3%

Economic Intern 05-07-2026 14:04

INHGA: Debitul Dunării la intrarea în țară, în scădere până la 2.100 mc/s pe parcursul săptămânii viitoare

Debitul Dunării va fi în scădere în următoarele zile la intrarea în țară (secțiunea Baziaș), până la aproximativ 2.100 metri cubi pe secundă (mc/s), de peste două ori mai mic decât media multianuală a lunii iulie, de 4.700 mc/s, potrivit prognozei Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) valabilă pentru perioad

Economic Intern 05-07-2026 13:37

Suprafața cultivată în România, în creștere cu 40.000 de hectare în 2025

Suprafața cultivată în România a crescut anul trecut, pe total țară, cu 40.000 de hectare, raportat la 2024, ajungând la 8,214 milioane de hectare, sectorul majoritar privat având o pondere de 99,1%, respectiv 8,139 milioane de hectare, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS). Județele care

Economic Intern 05-07-2026 12:15

Aproape 400 de primării rurale au primit 41 milioane de euro pentru implementarea proiectului de incluziune socială SCI2000

Primele aproape 400 de primării rurale au primit avansurile în valoare de peste 41,2 milioane de euro pentru demararea activităților în vederea implementării celui mai mare proiect european de incluziune socială SCI2000, informează duminică Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale. 'Implementarea celui

Economic Intern 05-07-2026 11:13

Capitalizarea Bursei de la București a crescut cu peste 36 de miliarde de lei într-o săptămână

Bursa de Valori București (BVB) a câștigat în această săptămână 36,18 miliarde de lei la capitalizare, în creștere cu 5,5% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a crescut cu 216,47 milioane de lei (+55,3%), potrivit datelor BVB, consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursi

Economic Intern 05-07-2026 10:17

Județele Dolj, Mehedinți și Caraș - Severin, sub atenționare meteo de intensificări ale vântului

Administrația Națională de Meteorologie a emis, duminică, o atenționare Cod galben de vânt puternic, valabilă pe parcursul zilei în trei județe din sud-vestul țării. Potrivit meteorologilor, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în sudul Banatului și în vestul și sud-vestul Olteniei vor fi intensificări ale vânt

Economic Intern 05-07-2026 10:09

Unitatea 1 CNE Cernavodă, reconectată la Sistemul Energetic Național

Unitatea 1 CNE Cernavodă a fost reconectată la Sistemul Energetic Național în duminică dimineața, după finalizarea programului de oprire planificată, a anunțat Nuclearelectrica. Potrivit unui comunicat al companiei, în perioada opririi planificate, au fost efectuate activități din următoarele programe: programul de mentenanță preve

Economic Intern 05-07-2026 09:56

Chisăliță: Exploatarea gazelor din Marea Neagră oferă României o oportunitate istorică, însă resursele nu creează automat prosperitate

Exploatarea gazelor din Marea Neagră oferă României o oportunitate istorică, însă adevărata valoare strategică nu constă în gazul extras, ci în modul în care veniturile rezultate vor fi utilizate, susține președintele Asociației Energia Inteligentă, Dumitru Chisăliță. 'Exploatarea gazelor din Marea Neagră ofer

Economic Intern 05-07-2026 09:09

Noi reporturi la tragerile de duminică, la toate categoriile

Un report de 37,72 milioane de lei (7,02 milioane de euro) se înregistrează, duminică, la Loto 6/49, la categoria I, în timp ce la tragerea Noroc este în joc un report cumulat de 7,10 milioane de lei (1,35 milioane de euro). Duminică, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după

Economic Intern 04-07-2026 14:25

Cod portocaliu de averse și descărcări electrice în localități din Prahova și Dâmbovița, până la ora 15:00

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare nowcasting Cod portocaliu de averse torențiale, valabilă până la ora 15:00 în mai multe localități din județele Prahova și Dâmbovița. Astfel pe raza localităților Câmpina, Băicoi, Breaza, Filipeștii de Pădure, Ariceștii Rahtivani, Filipeștii de Târg, Flor