TAROM a plătit în 2018 taxe în valoare de 99,18 milioane de lei la bugetul de stat
Compania TAROM a plătit în anul 2018 la bugetul de stat suma de 99,18 milioane de lei, în condiţiile în care 82,72 milioane de lei au fost taxele pe munca angajaţilor, potrivit datelor operatorului, remise joi AGERPRES.
Cheltuielile de personal scad uşor în economia ultimilor 7 ani, însă recordul absolut al ultimilor 7 ani la capitolul cheltuieli se regăseşte la cele de reparaţii şi întreţinere motoare, care au ajuns anul trecut la 210,31 milioane de lei, de 10 ori mai mare decât în 2012. Cheltuielile totale preliminate pentru 2018 depăşesc 1,47 miliarde de lei, în creştere de la 1,27 miliarde de lei.
"Plusul de cheltuieli pentru anului 2018 este generat de surse indispensabile operării: controale aeronave, reparaţii motoare şi rotabile şi combustibili de aviaţie. Cheltuielile cu combustibilii de aviaţie sunt cele mai mari din ultimii patru ani, impactate mai ales de preţul combustibilului şi mai puţin de creşterea consumului", se spune în documentul companiei.
Costul mediu combustibil AVO a crescut în anul trecut la 2,980 lei/tonă, de la 2,439 lei/tonă în 2017 şi 2,023 lei/tonă în 2016.
O cheltuială relevantă pentru 2018 o reprezintă de asemenea avansul pentru achiziţionarea celor cinci aeronave de la constructorul American Boeing şi ratele pentru folosirea celor două aeronave Boeing 737-800 NG intrate în flotă în anul 2017, respectiv circa 1,2 milioane de dolari/lună.
Cheltuielile cu softurile IT ajung la 5,8 milioane de lei, cifră comparabilă numai cu anul 2012. Din 2012 nu s-au generat investiţii consistente în sistemele electronice, iar sistemul CRM şi echipamentele necesare este generatorul de cheltuieli principal la acest capitol.
"Reamintim că în 2018 s-a achiziţionat prima aplicaţie mobilă din istoria companiei (aproximativ 22.000 de euro)", afirmă TAROM.
Operatorul naţional aerian a făcut şi o serie de economii provenite din renunţarea la o parte din spaţiile închiriate de la Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti (1,3 milioane de euro/an, respectiv aproximativ 6 milioane de lei/an), renegocierea serviciilor de handling cu prestatorii (700.000 euro/an), renegocierea contractului cu transportatorul contractat pentru transportul personalului (713.000 euro/2 ani la 439.781 euro/2 ani), asigurarea nouă de sănătate care acoperă aproximativ 1.800 de beneficiari cu o economie de 3,44 milioane de euro/3 ani), economie consistentă prin valorificarea aeronavelor A310 (26,5 milioane dolari/2 ani pentru reoperaţionalizarea celor două aeronave + venituri de 5,5 milioane de dolari din valorificare) şi încheierea contractului de leasing operaţional cu Boeing pentru două aeronave 737-800 NG cu perioadă de graţie la plată de 24 de luni: (14.592.000 dolari la o rată negociată de 304.000 dolari/lună pentru fiecare aeronavă).
TAROM şi-a crescut numărul de zboruri la peste 19.000/an şi a dezvoltat noi rute către Est, precum Odessa, Tbilisi şi Erevan, şi spre nordul Africii, la Cairo.
Compania TAROM şi-a majorat cu 1,4% cota de piaţă în România în 2018, prin creşterea cu 40% a numărului de pasageri pe rute interne, faţă de anul 2017, potrivit datelor operatorului aerian naţional, remise AGERPRES.
Pentru anul 2018, transportatorul României raportează vânzări mai mari cu 49,63 milioane de dolari faţă de 2017 (+21%), iar veniturile totale sunt de asemenea pe plus cu 21%, ajungând la 1,41 miliarde de lei.
Vânzările totale (cu taxe incluse) au crescut cu 21%, la peste 237,1 milioane de dolari. Cel mai mult au urcat vânzările pe rute externe, cu 22%, cu o creştere cu 14,77% a numărului de pasageri pe curse internaţionale. În ceea ce priveşte vânzările interne, acestea au crescut cu 18%, în timp ce numărul pasagerilor pe cursele interne a consemnat un plus de 40%.
Numărul total de pasageri transportaţi de TAROM pe curse regulate, în 2018, a depăşit 2,74 milioane, în creştere cu 20% raportat la 2017. Acesta este cel mai mare număr de pasageri din ultimii 10 ani consemnat de companie.
În plus, vânzările online au consemnat o creştere cu 34%, în 2018 vs 2017, la 10,34 milioane de dolari.
"Piaţa transporturilor aeriene din România raportează o dinamică pozitivă pentru TAROM. Din datele noastre, prin creşterea numărului de pasageri transportaţi în România, compania şi-a crescut cota de piaţă cu 1,4% în 2018. Mai mult decât atât, TAROM obţine prima creştere pozitivă a cotei de piaţă domestice din 2013 şi până în prezent", precizează compania.
Potrivit rezultatelor preliminate la finalul anului 2018 ale TAROM, profitul înainte de dobânzi, impozite, depreciere şi amortizare (indicatorul EBITDA - Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) este pozitiv, de 10,897 milioane de lei, faţă de minus 33,269 milioane de lei în 2017. De altfel, este prima oară când EBITDA creşte după anul 2015.
De asemenea, TAROM a reuşit în 2018 să îşi reducă pierderea cu 23%, respectiv cu circa 40 de milioane de lei, comparativ cu 2017, când aceasta s-a ridicat la 172,36 milioane de lei. Pierderile companiei au fost alimentate de creşterea preţului la combustibilul de aviaţie, precizează transportatorul.
"TAROM a plătit mai mult pe combustibil în 2018, faţă de anul anterior, cu nu mai puţin de 89.036.029 lei. Raportul se face la acelaşi consum, raportând numai diferenţa de preţ, nu şi consumul suplimentar din 2018. Subliniem că o mare parte din cheltuieli sunt nemonetare, reprezentând amortizări ale investiţiilor realizate în anii anteriori. Cuantumul total al cheltuielilor de amortizare ajunge la 125.257.950 lei. Pierderea TAROM, în 2017, a fost de 172.355.730 lei. În 2018, compania a reuşit să recupereze din această pierdere 23 de procente, aproximativ 40 de milioane de lei", afirmă operatorul aerian.
Conform sursei citate, cheltuielile totale au urcat anul trecut cu 16%, la peste 1,52 miliarde de lei (din care 125,26 milioane de lei cheltuieli nemonetare), doar cheltuielile cu combustibilul pentru aeronave consemnând un plus de 37%. Totodată, cheltuielile de exploatare au urcat cu 15%, iar cele financiare cu 23%.
TAROM este Compania Naţională de Transporturi Aeriene a României şi a fost înfiinţată în 1954. TAROM îşi desfăşoară activitatea sub autoritatea Ministerului Transporturilor şi este membră a Alianţei SkyTeam din 25 iunie 2010. Compania naţională operează peste 50 de destinaţii proprii şi destinaţii deservite de partenerii code share.
Transportatorul României deţine una dintre cele mai tinere flote din Europa, alcătuită din 25 de aeronave, şi este membru al Asociaţiei Internaţionale a Transportatorilor Aerieni (IATA) din 1993. AGERPRES/(AS - autor: Oana Tilică, editor: Mariana Nica, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Gheorghiu: Hidroelectrica, modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile
Hidroelectrica este modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile pentru români, pentru că evoluția companiei demonstrează ce se întâmplă atunci când reprezentanții statului nu mai pot ascunde mizeria sub preș, consideră vicepremierul Oana Gheorghiu.
Bursa de la București a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de Valori București (BVB) a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare din această săptămână, cu un rulaj total care a depășit ușor 134 milioane de lei (aproximativ 26,3 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața
TAROM: Niciunul dintre scenarii nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile pe motivul penuriei de carburant
Niciunul dintre scenariile TAROM nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile, pe motivul penuriei de carburant, în aceste condiții de piață, precizează operatorul aerian național, printr-un comunicat transmis vineri AGERPRES. 'În România nu avem o criză de aprovizionare cu kerosen, impactul resimțit la nive
ElbitSystems reafirmă angajamentul de a livra sistemele WatchkeeperX la jumătatea anului, sub rezerva coordonării între părțile implicate
Elbit Systems își reafirmă angajamentul de a livra sistemele tactice de avioane fără pilot Watchkeeper X la jumătatea anului, sub rezerva coordonării finale între toate părțile implicate, a anunțat compania, printr-un comunicat. Președintele Elbit Systems, Bezhalel Machlis, împreună cu Lior Ben Dor, ambasadorul Statului Israe
Guvernul a aprobat majorarea plafonului pentru finanțările rambursabile ale autorităților locale la 3 miliarde lei
Guvernul a aprobat o Hotărâre pentru majorarea cu un miliard de lei, la 3 miliarde de lei, a plafonului de finanțări rambursabile pentru autoritățile administrației publice locale în anul 2026, a anunțat vineri, Ministerul Finanțelor, inițiatorul proiectului de act normativ. Potrivit comunicatului MF, unitățile administrativ-terito
Curtea de Apel București a dispus reluarea evaluării ofertelor pentru contracte de irigații depuse de Grupul EM (companie)
Curtea de Apel București confirmă soluția favorabilă a Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) și impune reluarea evaluării ofertelor depuse de două societăți ce fac parte din Grup EM pentru contracte de infrastructură de irigații în valoare totală de aproape 429 milioane de lei. 'Prin Hotărârea nr. 296 din
Lucrări pe linia de cale ferată București - Videle; restricții temporare de circulație în zona București Nord - Chitila
Administratorul de infrastructură feroviară CFR SA va executa, în perioada 20 aprilie - 29 mai, lucrări de tip Quick Wins pentru eliminarea restricțiilor de viteză și restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii ferate pe linia 100 București - Videle. Potrivit unui comunicat al companiei, remis vineri AGERPRES, lucrările viz
ONJN: Finanțare de 5 milioane de euro pentru proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocuri de noroc
Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) anunță deschiderea primului apel de finanțare în cadrul Programului Național de Interes Public 'Conștient și Liber', prin intermediul căruia vor fi acordate finanțări nerambursabile în valoare de cinci milioane de euro pentru implementarea unor proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocu
ANPC actualizează sistemul de soluționare alternativă a litigiilor, în linie cu noile reguli europene
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a inițiat actualizarea cadrului național privind informarea consumatorilor în materia soluționării alternative a litigiilor (SAL), prin modificarea Ordinului nr. 449/2022 privind Placheta SAL, în vederea alinierii la noile evoluții ale legislației Uniunii Europene și a consolidării mecanismului
Patru agenții din Ministerul Muncii vor fi comasate, rezultând două cu rol de control și gestionarea plăților
Patru agenții din Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) vor fi reorganizate, urmând a rămâne două, una cu rol de control, iar cealaltă se va ocupa de gestionarea plăților, a anunțat, vineri, ministrul Florin Manole într-o postare pe Facebook.
Italia și România au fost țările UE cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă în 2025
Rata de ocupare a forței de muncă în UE a crescut la peste 76% în 2025, însă România este printre țările membre cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă, arată datele publicate vineri de Eurostat. Conform acestor date, anul trecut, 76,1% (197,7 milioane de persoane) dintre persoanele în vârstă de muncă (20-64 ani)
Ivan: Am obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale a României
România a obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, într-o postare pe Facebook, după o întâlnire la Washington cu ministrul american al Energiei, Chris Wright, la care a fost prezent și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. 'La Washington, alături de ministru
ANAF: Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF Antifraudă
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) atrage atenția, din nou, asupra unor apeluri telefonice frauduloase efectuate de persoane care se prezintă în mod fals drept inspectori ANAF Antifraudă. 'Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea u
Patronatul European al Femeilor de Afaceri lansează, la Sibiu, proiectul național Business Outlook 2026, pe 21 aprilie
Patronatul European al Femeilor de Afaceri (PEFA) anunță demararea proiectului național Business Outlook 2026, prin organizarea la Sibiu, pe 21 aprilie, a primei conferințe din seria dialogurilor regionale, ce își propun să conecteze ecosistemele antreprenoriale locale și să ofere o imagine realistă, bazată pe date și dialog, asupra evoluției economiei românești.
Sindicatele acuză conducerea Poștei după ce compania a fost inclusă pe lista privind posibila listare la bursă
Federația Sindicatelor din Poștă și Comunicații (FSPC) atrage atenția că rezultatele financiare oficiale ale Companiei Naționale Poșta Română (CNPR) nu descriu performanțe excepționale, ci o evoluție oscilantă, prezentată public selectiv, în funcție de interesele conducerii acesteia. 'Federația atrage atenția că rezultatele financiare oficiale










