ŞTIRILE AMIEZII - ECONOMIC - 20 MARTIE
* România este bolnavă de mitul aurului, iar partidul care ar îndrăzni să vândă un gram de aur ar ieşi din istorie, a declarat, miercuri, Adrian Vasilescu, consultant de strategie la Banca Naţională a României (BNR), la ''The Financial Conference''.
* Avem angajamentul concret că în prima şedinţă a Guvernului de săptămâna viitoare ordonanţa care elimină sintagma "în mod repetat" şi care prelungeşte programul interjudeţean, respectiv trece la Autoritatea Rutieră Română componenta de rent-a-car din sectorul nostru de activitate, va pleca spre Monitorul Oficial, a declarat, miercuri, preşedintele Federaţiei Operatorilor Români de Transport (FORT), Augustin Hagiu.
* Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobânda variabilă, a urcat miercuri la 3,13% pe an, de la 3,12% pe an marţi, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).
* Peste 150 de membri ai Federaţiei Sanitas protestează, miercuri, în faţa Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale, nemulţumiţi de efectele OUG 114/2018 şi ale Legii 153/2017 asupra celor care activează în domeniul sănătăţii, asistenţei sociale şi medicinei şcolare.
* Robotul umanoid Talos, creat de experţii de la Pal Robotics, a ajuns la Bucureşti, în cadrul primei ediţii a European Robotics Forum 2019.
* Robotica şi inteligenţa artificială reprezintă un business în care sunt investiţi din ce în ce mai mulţi bani, a declarat, miercuri, ministrul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, Alexandru Petrescu, la conferinţa de deschidere a evenimentului European Robotics Forum de la Bucureşti.
* Bucureştenii sunt invitaţi, joi, la o plimbare cu "Tramvaiul poeziei", unde vor putea asista la momente de muzică şi poezie pregătite de elevi şi liceeni.
* Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM) organizează, ca în fiecare an, la nivel naţional, Bursa Generală a Locurilor de Muncă, în data de 12 aprilie 2019.
* Asociaţia Europeană de Robotică, euRobotics, are în echipa de conducere în premieră o româncă, în persoana Anei-Maria Stancu, CEO al primului start-up din România adresat pieţei de roboţi umanoizi de servicii, se arată într-un comunicat de presă al companiei româneşti.
* Peste 100 de taxiuri, autocare şi autobuze din aproape toate judeţele au blocat miercuri dimineaţa cea mai mare parte din Piaţa Victoriei, la debutul unei manifestaţii de protest organizată de Federaţia Operatorilor Români de Transport (FORT).
* Procesul fostului preşedinte al Nissan, Carlos Ghosn, acuzat de încălcare a legislaţiei financiare şi de abuz de încredere, ar putea începe în această toamnă, au anunţat miercuri avocaţii săi, transmit Reuters şi Kyodo.
* Germania intenţionează să adopte până la sfârşitul anului legislaţia prin care se va crea un fond deţinut de stat ce va putea proteja companiile împotriva preluărilor ostile, au declarat, pentru Reuters, surse guvernamentale care au dorit să-şi păstreze anonimatul.
* Acţiunile Fiat Chrysler (FCA) au crescut la bursă după ce Robert Peugeot, preşedintele FFP - holdingul familiei Peugeot, a declarat publicaţiei franceze Les Echos că sprijină orice noi achiziţii şi a sugerat că Fiat Chrysler se află printre opţiuni, transmite Reuters.
* Volkswagen ar putea să-şi mute în Serbia fabrica din Ucraina, a afirmat Milenko Kostic, proprietarul Auto Cacak, dealer al Skoda în Serbia, pentru publicaţia sârbă Vecernje Novosti, transmite Tanjug.
* Porsche Automobil Holding SE, cel mai mare acţionar al Volkswagen AG, şi-a majorat drepturile de vot la producătorul auto german, de la 52,2% la 53,1%, transmit Xinhua, Reuters şi publicaţia The Peninsula Qatar.
* Germania a lansat licitaţia pentru frecvenţele destinate tehnologiei 5G, obţinând 332,5 milioane de euro în prima zi de vânzări, a anunţat Jochen Homan, şeful Autorităţii Federale de Reglementare a Reţelelor (BNetzA), transmit DPA şi Reuters. AGERPRES/(AS - editor: Oana Tilică, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Gheorghiu: Hidroelectrica, modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile
Hidroelectrica este modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile pentru români, pentru că evoluția companiei demonstrează ce se întâmplă atunci când reprezentanții statului nu mai pot ascunde mizeria sub preș, consideră vicepremierul Oana Gheorghiu.
Bursa de la București a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de Valori București (BVB) a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare din această săptămână, cu un rulaj total care a depășit ușor 134 milioane de lei (aproximativ 26,3 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața
TAROM: Niciunul dintre scenarii nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile pe motivul penuriei de carburant
Niciunul dintre scenariile TAROM nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile, pe motivul penuriei de carburant, în aceste condiții de piață, precizează operatorul aerian național, printr-un comunicat transmis vineri AGERPRES. 'În România nu avem o criză de aprovizionare cu kerosen, impactul resimțit la nive
ElbitSystems reafirmă angajamentul de a livra sistemele WatchkeeperX la jumătatea anului, sub rezerva coordonării între părțile implicate
Elbit Systems își reafirmă angajamentul de a livra sistemele tactice de avioane fără pilot Watchkeeper X la jumătatea anului, sub rezerva coordonării finale între toate părțile implicate, a anunțat compania, printr-un comunicat. Președintele Elbit Systems, Bezhalel Machlis, împreună cu Lior Ben Dor, ambasadorul Statului Israe
Guvernul a aprobat majorarea plafonului pentru finanțările rambursabile ale autorităților locale la 3 miliarde lei
Guvernul a aprobat o Hotărâre pentru majorarea cu un miliard de lei, la 3 miliarde de lei, a plafonului de finanțări rambursabile pentru autoritățile administrației publice locale în anul 2026, a anunțat vineri, Ministerul Finanțelor, inițiatorul proiectului de act normativ. Potrivit comunicatului MF, unitățile administrativ-terito
Curtea de Apel București a dispus reluarea evaluării ofertelor pentru contracte de irigații depuse de Grupul EM (companie)
Curtea de Apel București confirmă soluția favorabilă a Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) și impune reluarea evaluării ofertelor depuse de două societăți ce fac parte din Grup EM pentru contracte de infrastructură de irigații în valoare totală de aproape 429 milioane de lei. 'Prin Hotărârea nr. 296 din
Lucrări pe linia de cale ferată București - Videle; restricții temporare de circulație în zona București Nord - Chitila
Administratorul de infrastructură feroviară CFR SA va executa, în perioada 20 aprilie - 29 mai, lucrări de tip Quick Wins pentru eliminarea restricțiilor de viteză și restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii ferate pe linia 100 București - Videle. Potrivit unui comunicat al companiei, remis vineri AGERPRES, lucrările viz
ONJN: Finanțare de 5 milioane de euro pentru proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocuri de noroc
Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) anunță deschiderea primului apel de finanțare în cadrul Programului Național de Interes Public 'Conștient și Liber', prin intermediul căruia vor fi acordate finanțări nerambursabile în valoare de cinci milioane de euro pentru implementarea unor proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocu
ANPC actualizează sistemul de soluționare alternativă a litigiilor, în linie cu noile reguli europene
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a inițiat actualizarea cadrului național privind informarea consumatorilor în materia soluționării alternative a litigiilor (SAL), prin modificarea Ordinului nr. 449/2022 privind Placheta SAL, în vederea alinierii la noile evoluții ale legislației Uniunii Europene și a consolidării mecanismului
Patru agenții din Ministerul Muncii vor fi comasate, rezultând două cu rol de control și gestionarea plăților
Patru agenții din Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) vor fi reorganizate, urmând a rămâne două, una cu rol de control, iar cealaltă se va ocupa de gestionarea plăților, a anunțat, vineri, ministrul Florin Manole într-o postare pe Facebook.
Italia și România au fost țările UE cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă în 2025
Rata de ocupare a forței de muncă în UE a crescut la peste 76% în 2025, însă România este printre țările membre cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă, arată datele publicate vineri de Eurostat. Conform acestor date, anul trecut, 76,1% (197,7 milioane de persoane) dintre persoanele în vârstă de muncă (20-64 ani)
Ivan: Am obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale a României
România a obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, într-o postare pe Facebook, după o întâlnire la Washington cu ministrul american al Energiei, Chris Wright, la care a fost prezent și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. 'La Washington, alături de ministru
ANAF: Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF Antifraudă
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) atrage atenția, din nou, asupra unor apeluri telefonice frauduloase efectuate de persoane care se prezintă în mod fals drept inspectori ANAF Antifraudă. 'Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea u
Patronatul European al Femeilor de Afaceri lansează, la Sibiu, proiectul național Business Outlook 2026, pe 21 aprilie
Patronatul European al Femeilor de Afaceri (PEFA) anunță demararea proiectului național Business Outlook 2026, prin organizarea la Sibiu, pe 21 aprilie, a primei conferințe din seria dialogurilor regionale, ce își propun să conecteze ecosistemele antreprenoriale locale și să ofere o imagine realistă, bazată pe date și dialog, asupra evoluției economiei românești.
Sindicatele acuză conducerea Poștei după ce compania a fost inclusă pe lista privind posibila listare la bursă
Federația Sindicatelor din Poștă și Comunicații (FSPC) atrage atenția că rezultatele financiare oficiale ale Companiei Naționale Poșta Română (CNPR) nu descriu performanțe excepționale, ci o evoluție oscilantă, prezentată public selectiv, în funcție de interesele conducerii acesteia. 'Federația atrage atenția că rezultatele financiare oficiale










