logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

România găzduieşte, la Bucureşti, prima ediţie a Forumului European al Roboticii, în perioada 20-22 martie

Image

Peste 600 de expozanţi vor fi prezenţi la Bucureşti, în perioada 20 - 22 martie, în cadrul primei ediţii a Forumului European al Roboticii (European Robotics Forum), eveniment în cadrul căruia România va fi reprezentată, printre altele, de prima companie autohtonă de roboţi umanoizi şi de servicii.

Forumul European al Roboticii aduce în premieră pentru firmele de robotică din Europa ultimele rezultate ale cercetărilor în cadrul proiectelor de robotică. Practic, acesta este locul în care companiile prezintă noutăţi puse la cale de-a lungul anului şi pe care le promovează pentru a identifica noi parteneri şi pieţe de desfacere.

"Ceea ce aduce nou pentru România, anume că este un tip de eveniment unic până acum, în format Forum, 50 de ateliere de discuţii timp de 3 zile, şi o expoziţie cu roboţi. Acest eveniment se organizează în fiecare an, în urma unei competiţii, în altă ţară, şi anul acesta este prima dată când vine la noi, dar şi în Europa de Est", susţin organizatorii evenimentului, pentru AGERPRES.

În total, la European Robotics Forum vor participa peste 600 de expozanţi din toate ţările Europei, dar şi din Asia şi Statele Unite ale Americii. Printre expozanţi se vor afla universităţi prestigioase din Europa, marile firme de braţe robotice, start-up-uri de roboţi etc.

România este prezentă cu câteva firme expozante în cadrul acestui eveniment, respectiv: Bucharest Robots - prima firmă de roboţi umanoizi şi de servicii din România, Comau, Elektrobit, Hyperpragma şi INCAS - Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Aerospaţială.

Pe lista atracţiilor ediţiei din acest an a forumului se află: PAL Robotics - robotul biped, înalt cât un om, şi care vorbeşte nouă limbi, Lux.ai - roboţi folosiţi pentru copiii cu autism, Bucharest Robots, sisteme de mâini inteligente - Schunk, Shadow şi QB Robotics, roboţi modulari, care pot simula mâini, picioare sau animale cu mai multe membre (Hebi Robotics), roboţi pentru depozite logistice, ca Amazon şi Robotnik, tehnologii pentru maşini autonome, roboţi pentru fabricile viitorului, majoritatea lucrând alături de oameni (Universal Robots, ABB, KUKA şi Rolls-Royce.

Conform ultimelor rapoarte privind industria mondială a roboticii, piaţa roboţilor umanoizi va creşte de la 320,3 milioane de dolari, cât este în prezent, la 3,9 miliarde, până în 2023.

Majorarea accentuată se va datora, pe de o parte, dezvoltării constante a capabilităţii roboţilor, precum şi preţurilor din ce în ce mai accesibile ale acestora, dar şi datorită schimbărilor ce vor avea loc în societate.

Studiile previzionează, totodată, o creştere a numărului de roboţi umanoizi folosiţi în Educaţie, dar şi în industria de retail şi cea a ospitalităţii, cea din urmă cu scopul de a personaliza cât mai mult experienţa clientului. De asemenea, industria medicală şi cea a logisticii vor integra tot mai multe capabilităţi ale Inteligenţei Artificiale (AI) în aceşti roboţi pentru a răspunde nevoilor din aceste domenii.

În acest moment, în România există câteva companii integratoare de roboţi industriali şi una singura dedicată roboţilor umanoizi de servicii. "România, din păcate, încă nu este parte a acestei industrii şi de aceea am şi participat la competiţia prin care am câştigat organizarea evenimentului aici: pentru a atrage atenţia asupra unui domeniu în plină dezvoltare în care ţara noastră poate deveni un jucător important", precizează organizatorii.

În cadrul celor trei trei zile de European Robotics Forum 2019 de la Bucureşti vor fi prezenţi şi oficiali de top din România şi din străinătate, precum Lucilla Sioli - directorul pentru 'Inteligenţă Artificială şi Industrie Digitală' de la DG Connect, respectiv Peter Dröll - director pentru Tehnologii Industriale, DG Cercetare şi Inovare. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Simona Aruştei)

 

Sursa foto: euRobotics - European Robotics / Facebook

Afisari: 24

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 17-04-2026 16:51

Guvernul a aprobat majorarea plafonului pentru finanțările rambursabile ale autorităților locale la 3 miliarde lei

Guvernul a aprobat o Hotărâre pentru majorarea cu un miliard de lei, la 3 miliarde de lei, a plafonului de finanțări rambursabile pentru autoritățile administrației publice locale în anul 2026, a anunțat vineri, Ministerul Finanțelor, inițiatorul proiectului de act normativ. Potrivit comunicatului MF, unitățile administrativ-terito

Economic Intern 17-04-2026 15:35

Curtea de Apel București a dispus reluarea evaluării ofertelor pentru contracte de irigații depuse de Grupul EM (companie)

Curtea de Apel București confirmă soluția favorabilă a Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) și impune reluarea evaluării ofertelor depuse de două societăți ce fac parte din Grup EM pentru contracte de infrastructură de irigații în valoare totală de aproape 429 milioane de lei. 'Prin Hotărârea nr. 296 din

Economic Intern 17-04-2026 15:21

Lucrări pe linia de cale ferată București - Videle; restricții temporare de circulație în zona București Nord - Chitila

Administratorul de infrastructură feroviară CFR SA va executa, în perioada 20 aprilie - 29 mai, lucrări de tip Quick Wins pentru eliminarea restricțiilor de viteză și restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii ferate pe linia 100 București - Videle. Potrivit unui comunicat al companiei, remis vineri AGERPRES, lucrările viz

Economic Intern 17-04-2026 14:48

ONJN: Finanțare de 5 milioane de euro pentru proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocuri de noroc

Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) anunță deschiderea primului apel de finanțare în cadrul Programului Național de Interes Public 'Conștient și Liber', prin intermediul căruia vor fi acordate finanțări nerambursabile în valoare de cinci milioane de euro pentru implementarea unor proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocu

Economic Intern 17-04-2026 14:13

ANPC actualizează sistemul de soluționare alternativă a litigiilor, în linie cu noile reguli europene

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a inițiat actualizarea cadrului național privind informarea consumatorilor în materia soluționării alternative a litigiilor (SAL), prin modificarea Ordinului nr. 449/2022 privind Placheta SAL, în vederea alinierii la noile evoluții ale legislației Uniunii Europene și a consolidării mecanismului

Economic Intern 17-04-2026 13:47

Patru agenții din Ministerul Muncii vor fi comasate, rezultând două cu rol de control și gestionarea plăților

Patru agenții din Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) vor fi reorganizate, urmând a rămâne două, una cu rol de control, iar cealaltă se va ocupa de gestionarea plăților, a anunțat, vineri, ministrul Florin Manole într-o postare pe Facebook.

Economic Intern 17-04-2026 13:33

Italia și România au fost țările UE cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă în 2025

Rata de ocupare a forței de muncă în UE a crescut la peste 76% în 2025, însă România este printre țările membre cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă, arată datele publicate vineri de Eurostat. Conform acestor date, anul trecut, 76,1% (197,7 milioane de persoane) dintre persoanele în vârstă de muncă (20-64 ani)

Economic Intern 17-04-2026 13:27

Ivan: Am obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale a României

România a obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, într-o postare pe Facebook, după o întâlnire la Washington cu ministrul american al Energiei, Chris Wright, la care a fost prezent și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. 'La Washington, alături de ministru

Economic Intern 17-04-2026 13:24

ANAF: Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF Antifraudă

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) atrage atenția, din nou, asupra unor apeluri telefonice frauduloase efectuate de persoane care se prezintă în mod fals drept inspectori ANAF Antifraudă. 'Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea u

Economic Intern 17-04-2026 12:26

Patronatul European al Femeilor de Afaceri lansează, la Sibiu, proiectul național Business Outlook 2026, pe 21 aprilie

Patronatul European al Femeilor de Afaceri (PEFA) anunță demararea proiectului național Business Outlook 2026, prin organizarea la Sibiu, pe 21 aprilie, a primei conferințe din seria dialogurilor regionale, ce își propun să conecteze ecosistemele antreprenoriale locale și să ofere o imagine realistă, bazată pe date și dialog, asupra evoluției economiei românești.

Economic Intern 17-04-2026 12:16

Sindicatele acuză conducerea Poștei după ce compania a fost inclusă pe lista privind posibila listare la bursă

Federația Sindicatelor din Poștă și Comunicații (FSPC) atrage atenția că rezultatele financiare oficiale ale Companiei Naționale Poșta Română (CNPR) nu descriu performanțe excepționale, ci o evoluție oscilantă, prezentată public selectiv, în funcție de interesele conducerii acesteia. 'Federația atrage atenția că rezultatele financiare oficiale

Economic Intern 17-04-2026 11:44

Sindicate: CNAB nu este de vânzare; respingem continuarea politicii de cedare a activelor strategice ale României

Sindicatul Companiei Aeroporturi București (SCAB) își exprimă dezacordul față de intenția reprezentanților Guvernului de a lista la bursă o parte din acțiunile companiei, atrăgând atenția că aceasta are un rol esențial în infrastructura națională și în funcționarea economiei. 'Ne exprimăm ferm dezacordul față de anunțul actualului G

Economic Intern 17-04-2026 11:37

Chirițoiu, despre investigația CE privind Unitatea 1 de la Cernavodă: Este o procedură standard; ne așteptăm la o decizie favorabilă la începutul anului viitor

Deschiderea de către Comisia Europeană a unei investigației aprofundate privind ajutorul de stat pentru retehnologizarea reactorului 1 de la Cernavodă este o procedură standard pentru proiectele energetice de mare complexitate și, având în vedere practica decizională în cazuri similare, ne așteptăm la o decizie favorabilă la începutul anului v

Economic Intern 17-04-2026 11:27

Cristian Popa: BNR, o instituție care a știut să rămână în picioare indiferent de lovitură

România, o țară care a trecut prin multe greutăți, a avut întotdeauna în Banca Națională a României o instituție care a știut să rămână în picioare indiferent de lovitură și să ducă mai departe ideea de unitate națională, susține Cristian Popa, președintele Comisiei de numismatică și membru al Consiliului de Administrație al băncii central

Economic Intern 17-04-2026 11:04

Nuclearelectrica și Universitatea Valahia înființează programul de masterat 'Tehnologii avansate pentru industria nucleară'

Nuclearelectrica și Universitatea Valahia din Târgoviște au înființat, în cadrul domeniului de studii universitare de masterat inginerie energetică, programul de masterat 'Tehnologii avansate pentru industria nucleară', disponibil începând cu anul universitar 2026-2027. Potrivit unui comunicat al Nuclearelectrica transmis,