Ionescu (ANEIR): Preşedintele Iohannis vrea să facă din deficitul comercial o problemă de importanţă naţională
Preşedintele Klaus Iohannis intenţionează să considere deficitul balanţei comerciale a României drept o problemă naţională, a declarat, luni seară, preşedintele executiv al Asociaţiei Naţionale a Exportatorilor şi Importatorilor din România (ANEIR), Mihai Ionescu, la lansarea cărţii "100 de ani de comerţ exterior românesc", la care este co-autor.
"Să nu uităm că, în cazul datoriei, o firmă e falimentată de bancă, dar o ţară nu poţi să o falimentezi, iar datoria o lăsăm moştenire celor tineri. N-o să ne ierte nimeni de plata datoriei. (...) Problema deficitului e o problemă gravă. Astăzi la prânz am primit urgent un mesaj de la preşedintele ţării că vrea să facă din asta o problemă naţională. M-am bucurat", a afirmat preşedintele ANEIR.
Mihai Ionescu a criticat faptul că România îşi bazează creşterea economică pe consum.
"I-am spus că dacă Guvernul a îmbrăţişat latura asta social-democrată, 'haideţi să dăm', şi e bine că s-a dat, dar dacă nu venim din urmă şi cu producţie ca să poţi să acoperi cererea crescută de mărfuri... noi stăm de peste 3 ani de zile pe creştere bazată pe consum. Eu nu spun că nu e bine, şi China a stat ani de zile pe excedente îngrozitor de mari, dar nu poate sta la infinit pe consum. Deci trebuie să facem din asta o cauză naţională, un subiect naţional, iar noi am pregătit un set de măsuri, pentru că nu putem continua în această creştere de an de an a deficitului balanţei comerciale", a apreciat preşedintele ANEIR.
Reprezentantul exportatorilor şi importatorilor români a catalogat drept ruşinoasă situaţia în care România înregistrează deficit şi la alimente.
"Dacă te uiţi la componentele deficitului, constatăm că avem deficit şi la producţia agro-alimentară. E inacceptabil ca o ţară cu atâtea resurse să depindă de importuri de lucruri pe care le putem realiza în ţară. E o ruşine ca România să importe usturoi din China sau din alte ţări", a afirmat Mihai Ionescu.
Acesta a deplâns situaţia actuală, în care sectoarele petrochimic şi de prelucrare a ţiţeiului contribuie masiv la deficitul României.
"Însă grosul deficitului balanţei comerciale vine din două sectoare mari, pe care noi le-am pierdut. Întâi, sectorul de petrochimie - avem 6,5 miliarde în importuri de îngrăşăminte, ardem gazul la Ploieşti, când gazul ăla puteam foarte bine să îl folosim în industria de îngrăşăminte care acum e închisă, e terminată, iar noi avem deficit de 6 miliarde jumate. Pe locul doi sunt rafinăriile de petrol. Noi aveam 32 de milioane de tone capacitate de rafinare, acum abia avem zece milioane de tone capacitate de rafinare. Noroc că au venit cazacii şi au mărit rafinăria de la Năvodari", a adăugat preşedintele ANEIR.
La rândul ei, preşedintele Iniţiativei pentru Competitivitate (INACO), Andreea Paul, a declarat că deficitul comercial masiv înregistrat de România la mărfuri generale indică o problemă structurală a economiei româneşti.
"Poţi să fii competitiv vânzând mături, pâine şi zahăr, la fel cum poţi să fii competitiv vânzând Mercedes. Dacă lucrurile n-ar sta aşa, ţările nu ar putea să sară de la un nivel de dezvoltare la alt nivel de dezvoltare, superior. Asta e logica normală a lucrurilor, să poţi să vinzi pe piaţă în condiţii bune de cost-preţ-calitate. Însă noi avem deficit comercial de 14,8 miliarde de euro la mărfuri generale, deci nu la bunuri, ci la mărfuri generale! Adică importăm mături, pâine, zahăr, ceea ce ne dă un semnal că structural ceva nu merge bine", a afirmat preşedintele INACO.
Aceasta a propus ca soluţie creşterea, prin sistemul de învăţământ, a oamenilor angajaţi în sectoarele de ştiinţă şi tehnologie.
"Da, deficitul structural nu înseamnă că eşti condamnat pe termen lung, dar înseamnă că trebuie să schimbi ceva. Şi ce trebuie să schimbi? Trebuie să sărim de pe ultimul loc de la forţa de muncă angajată în ştiinţă şi tehnologie din Europa. De aici discutăm, de fapt, despre saltul pe lanţul de valoare adăugată superioară. Şi cine reuşeşte să facă acest lucru investeşte foarte mult în educaţie", a estimat Andreea Paul. AGERPRES/(AS - autor: George Coman; editor: Mariana Nica, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Gheorghiu: Hidroelectrica, modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile
Hidroelectrica este modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile pentru români, pentru că evoluția companiei demonstrează ce se întâmplă atunci când reprezentanții statului nu mai pot ascunde mizeria sub preș, consideră vicepremierul Oana Gheorghiu.
Bursa de la București a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de Valori București (BVB) a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare din această săptămână, cu un rulaj total care a depășit ușor 134 milioane de lei (aproximativ 26,3 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața
TAROM: Niciunul dintre scenarii nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile pe motivul penuriei de carburant
Niciunul dintre scenariile TAROM nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile, pe motivul penuriei de carburant, în aceste condiții de piață, precizează operatorul aerian național, printr-un comunicat transmis vineri AGERPRES. 'În România nu avem o criză de aprovizionare cu kerosen, impactul resimțit la nive
ElbitSystems reafirmă angajamentul de a livra sistemele WatchkeeperX la jumătatea anului, sub rezerva coordonării între părțile implicate
Elbit Systems își reafirmă angajamentul de a livra sistemele tactice de avioane fără pilot Watchkeeper X la jumătatea anului, sub rezerva coordonării finale între toate părțile implicate, a anunțat compania, printr-un comunicat. Președintele Elbit Systems, Bezhalel Machlis, împreună cu Lior Ben Dor, ambasadorul Statului Israe
Guvernul a aprobat majorarea plafonului pentru finanțările rambursabile ale autorităților locale la 3 miliarde lei
Guvernul a aprobat o Hotărâre pentru majorarea cu un miliard de lei, la 3 miliarde de lei, a plafonului de finanțări rambursabile pentru autoritățile administrației publice locale în anul 2026, a anunțat vineri, Ministerul Finanțelor, inițiatorul proiectului de act normativ. Potrivit comunicatului MF, unitățile administrativ-terito
Curtea de Apel București a dispus reluarea evaluării ofertelor pentru contracte de irigații depuse de Grupul EM (companie)
Curtea de Apel București confirmă soluția favorabilă a Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) și impune reluarea evaluării ofertelor depuse de două societăți ce fac parte din Grup EM pentru contracte de infrastructură de irigații în valoare totală de aproape 429 milioane de lei. 'Prin Hotărârea nr. 296 din
Lucrări pe linia de cale ferată București - Videle; restricții temporare de circulație în zona București Nord - Chitila
Administratorul de infrastructură feroviară CFR SA va executa, în perioada 20 aprilie - 29 mai, lucrări de tip Quick Wins pentru eliminarea restricțiilor de viteză și restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii ferate pe linia 100 București - Videle. Potrivit unui comunicat al companiei, remis vineri AGERPRES, lucrările viz
ONJN: Finanțare de 5 milioane de euro pentru proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocuri de noroc
Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) anunță deschiderea primului apel de finanțare în cadrul Programului Național de Interes Public 'Conștient și Liber', prin intermediul căruia vor fi acordate finanțări nerambursabile în valoare de cinci milioane de euro pentru implementarea unor proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocu
ANPC actualizează sistemul de soluționare alternativă a litigiilor, în linie cu noile reguli europene
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a inițiat actualizarea cadrului național privind informarea consumatorilor în materia soluționării alternative a litigiilor (SAL), prin modificarea Ordinului nr. 449/2022 privind Placheta SAL, în vederea alinierii la noile evoluții ale legislației Uniunii Europene și a consolidării mecanismului
Patru agenții din Ministerul Muncii vor fi comasate, rezultând două cu rol de control și gestionarea plăților
Patru agenții din Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) vor fi reorganizate, urmând a rămâne două, una cu rol de control, iar cealaltă se va ocupa de gestionarea plăților, a anunțat, vineri, ministrul Florin Manole într-o postare pe Facebook.
Italia și România au fost țările UE cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă în 2025
Rata de ocupare a forței de muncă în UE a crescut la peste 76% în 2025, însă România este printre țările membre cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă, arată datele publicate vineri de Eurostat. Conform acestor date, anul trecut, 76,1% (197,7 milioane de persoane) dintre persoanele în vârstă de muncă (20-64 ani)
Ivan: Am obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale a României
România a obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, într-o postare pe Facebook, după o întâlnire la Washington cu ministrul american al Energiei, Chris Wright, la care a fost prezent și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. 'La Washington, alături de ministru
ANAF: Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF Antifraudă
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) atrage atenția, din nou, asupra unor apeluri telefonice frauduloase efectuate de persoane care se prezintă în mod fals drept inspectori ANAF Antifraudă. 'Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea u
Patronatul European al Femeilor de Afaceri lansează, la Sibiu, proiectul național Business Outlook 2026, pe 21 aprilie
Patronatul European al Femeilor de Afaceri (PEFA) anunță demararea proiectului național Business Outlook 2026, prin organizarea la Sibiu, pe 21 aprilie, a primei conferințe din seria dialogurilor regionale, ce își propun să conecteze ecosistemele antreprenoriale locale și să ofere o imagine realistă, bazată pe date și dialog, asupra evoluției economiei românești.
Sindicatele acuză conducerea Poștei după ce compania a fost inclusă pe lista privind posibila listare la bursă
Federația Sindicatelor din Poștă și Comunicații (FSPC) atrage atenția că rezultatele financiare oficiale ale Companiei Naționale Poșta Română (CNPR) nu descriu performanțe excepționale, ci o evoluție oscilantă, prezentată public selectiv, în funcție de interesele conducerii acesteia. 'Federația atrage atenția că rezultatele financiare oficiale










