Deficitul de cont curent a crescut cu 57%, în primele 11 luni din 2021
Contul curent al balanţei de plăţi a înregistrat un deficit de 15,313 miliarde de euro, în primele 11 luni din 2021, în creştere cu 57% comparativ cu cel din perioada similară din 2020, potrivit unui comunicat al Băncii Naţionale a României (BNR) remis, joi, AGERPRES. "În perioada ianuarie - noiembrie 2021 contul curent al ba
Comisia Europeană a virat 1,94 miliarde de euro în contul Ministerului Finanţelor
Comisia Europeană a virat 1,942 miliarde de euro în contul Ministerului Finanţelor (MF) deschis la BNR, suma reprezentând prefinanţarea de 13% din împrumutul de aproximativ 14,94 miliarde de euro contractat de România în cadrul Mecanismului de Redresare şi Rezilienţă, a anunţat joi MF. De altfel,
RECTIFICARE ACAROM: Producţia naţională de autoturisme a scăzut cu 3,96% în 2021
În ştirea cu titlul "ACAROM: Producţia naţională de autoturisme a scăzut cu 0,38% în 2021", difuzată joi, la ora 10:17, pe fluxul Economic Intern în titlu şi lead se va citi corect "3,96%", iar în lead şi în paragraful trei "420.755 de unităţi", respectiv "163.350 de unităţi marca Ford", conform unei erate
Producţia de gaze a OMV Petrom a scăzut cu 14,5% în ultimul trimestru al anului trecut
Producţia de gaze a OMV Petrom a fost mai mică cu 14,5% în ultimul trimestru al anului trecut, comparativ cu perioada similară din 2020, ajungând la 62.400 barili echivalent petrol pe zi (bep/zi), potrivit unui raport remis de companie, joi, Bursei de Valori Bucureşti. Comparativ cu trimestrul al treilea din 2021, producţia în trimestrul al p
Câştigul salarial mediu net a crescut cu 101 lei în noiembrie 2021, comparativ cu luna precedentă
Câştigul salarial mediu nominal brut a fost 5.944 lei, în noiembrie 2021, cu 171 lei (+3%) mai mare decât în octombrie 2021, iar câştigul salarial mediu nominal net s-a situat la 3.645 lei, în creştere faţă de luna precedentă cu 101 lei (+2,8%), a anunţat joi Institutul Naţional de Statistică. INS menţionează că valorile cel
VIDEO Popescu: Săptămâna viitoare dorim să ieşim cu OUG pentru aprobarea măsurilor ce vor fi luate în contextul preţurilor la energie
Ordonanţa de Urgenţă cu măsurile ce vor fi luate în contextul preţurilor ridicate la energie ar putea fi aprobată săptămâna viitoare, a declarat miercuri ministrul Energiei, Virgil Popescu, la finalul şedinţei de Guvern.
MIPE: Fonduri de 1,9 miliarde de euro intră joi în contul României, prin PNRR
Fonduri în valoare de 1,9 miliarde de euro vor intra, joi, în contul statului român, acestea reprezentând prefinanţarea din împrumutul acordat României, prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), după ce au fost atinse ţintele şi jaloanele din trimestrul IV 2021, informează Ministerul Inve
VIDEO Culeafă (ANPC): Consumatorii pot face sesizări privind facturile la energie telefonic sau pe site
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Mihai Culeafă, a anunţat miercuri că persoanele care vor să depună reclamaţii privind facturile la energie pot face acest lucru pe site-ul ANPC sau telefonic.
VIDEO Ministrul Energiei: Consumatorii nu vor fi deconectaţi de la electricitate şi gaze în perioada de aplicare a măsurilor de sprijin
Consumatorii casnici de electricitate şi gaze nu vor putea fi deconectaţi de la reţea pe toată perioada de aplicare a Legii privind măsurile de sprijin, a afirmat, miercuri, ministrul Energiei, Virgil Popescu, în briefingul de la finalul şedinţei de Guvern. "După ce am văzut ce fac furnizorii, emit fact
Ministrul Mediului prezintă joi noutăţile aferente programelor Rabla Clasic şi Rabla Plus
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Barna Tanczos, susţine joi o conferinţă de presă privind lansarea Programelor Rabla Clasic şi Rabla Plus - ediţia 2022, precum şi noutăţile aferente celor două programe. Conform sursei citate, la conferinţa de presă va participa şi preşedintele Administraţiei Fondului pentru Mediu, Lorand-Arpad Fulop. AGERPRES/(AS - aut
BRM lansează o platformă de tranzacţionare a contractelor bilaterale cu livrare mai mare sau egală cu o lună
Bursa Română de Mărfuri (BRM) anunţă lansarea şi intrarea în funcţionare, începând cu data de 7 februarie 2022, a platformei sale de negociere şi tranzacţionare a contractelor bilaterale de furnizare de energie electrică cu o durată de livrare mai mare sau egală cu o lună, potrivit unui comunicat remis, miercuri,
Banca Mondială: Economia românească ar urma să înregistreze în acest an un avans de 4,3%
Economia românească ar urma să înregistreze în acest an o creştere de 4,3%, faţă de un avans 4,5% previzionat în iunie 2021, conform raportului Băncii Mondiale "Perspective Economice Globale" (Glo
Eurostat: România, printre ţările UE care au consemnat un declin al zborurilor comerciale
Numărul zborurilor comerciale în UE a crescut cu 130% în decembrie, comparativ cu perioada similară din 2020, iar România se află printre statele membre UE cu un declin pe acest segment, arată datele publicate miercuri de Oficiul European de Statistică (Eurostat). Chiar dacă numărul zborurilor co
Ministrul Finanţelor: Toate deciziile referitoare la eventuale măsuri fiscale vor fi adoptate transparent
Toate deciziile referitoare la eventuale măsuri fiscale vor fi adoptate transparent, în urma dialogului cu reprezentanţii mediului de afaceri, susţine ministrul Finanţelor, Adrian Câciu. "Firmele şi cetăţenii au nevoie de măsuri predictibile şi sustenabile, deoarece acestea produc efecte profunde
MIPE: AM POIM ajută beneficiarii să evite erorile în implementarea proiectelor
Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Infrastructură Mare (AM POIM) vine în sprijinul beneficiarilor prin acţiuni de conştientizare a riscurilor ce pot interveni în perioada de implementare a proiectelor, a anunţat miercuri Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene (MIPE). Potri


