Comisia Europeană a adoptat o Comunicarea revizuită privind asigurarea creditelor la export pe termen scurt
Comisia Europeană a adoptat, luni, o Comunicare revizuită privind asigurarea creditelor la export pe termen scurt care stabileşte norme pentru a asigura că sprijinul acordat de stat pentru creditele la export nu denaturează concurenţa între asigurătorii de credite la export privaţi şi cei publici şi pentru a crea condiţii de concurenţă echitabile între exportatorii din diferitele state membre, informează un comunicat al Executivului comunitar.
Creditele la export le permit cumpărătorilor străini de bunuri şi servicii să amâne plata. Amânarea plăţii implică un risc de credit pentru vânzători, care se asigură la rândul lor faţă de acest risc (asigurarea creditelor la export). Comunicarea revizuită privind creditele la export pe termen scurt va intra în vigoare la 1 ianuarie 2022, fără termen de expirare.
"Comunicarea revizuită privind asigurarea creditelor la export pe termen scurt include ajustări specifice pentru a permite statelor membre să furnizeze asigurări publice exportatorilor europeni atunci când piaţa singură nu o poate face. Aceasta este rezultatul unei analize aprofundate a modului în care normele noastre funcţionează în practică", a declarat vicepreşedintele Comisiei Europene responsabil cu politica în domeniul concurenţei, Margrethe Vestager.
În conformitate cu Comunicarea din 2012 privind creditele la export pe termen scurt, comerţul în cele 27 de state membre ale UE şi în nouă ţări ale OCDE, cu o perioadă maximă de risc de până la doi ani, implică riscuri asigurabile pe piaţa privată. Aceasta înseamnă că ar trebui să existe o capacitate suficientă furnizată de asigurătorii privaţi şi că, în principiu, astfel de riscuri nu ar trebui să fie asigurate de stat sau de asigurători sprijiniţi de stat. Cu alte cuvinte, întrucât asigurătorii privaţi oferă acest tip de asigurare, nu este necesar ca statul să intervină şi să ofere un produs similar.
În 2019, Comisia a lansat o evaluare a Comunicării din 2012 privind creditele la export pe termen scurt, ca parte a verificării adecvării ajutoarelor de stat. Rezultatele evaluării au arătat că, în principiu, normele funcţionează bine şi necesită doar unele ajustări minore care să reflecte evoluţiile pieţei.
Ţinând seama de feedbackul pozitiv din partea părţilor interesate în urma consultării publice privind textul revizuit propus al Comunicării privind creditele la export pe termen scurt, aceasta include, prin urmare, o serie de ajustări specifice. De exemplu, comunicarea modifică criteriile de eligibilitate pentru întreprinderile mici şi mijlocii (IMM-uri), care, în anumite circumstanţe, pot beneficia de asigurarea oferită de stat. În timp ce, în conformitate cu normele anterioare, această posibilitate exista pentru IMM-urile cu o cifră de afaceri anuală la export de până la 2 milioane euro, în noua Comunicare privind creditele la export pe termen scurt pragul a fost majorat la 2,5 milioane euro.
Printre modificările incluse în comunicarea revizuită privind creditele la export pe termen scurt se numără: eliminarea treptată a listei ajustate a ţărilor cu riscuri neasigurabile pe piaţa privată precum şi faptul că lista ajustată temporar a ţărilor cu riscuri neasigurabile pe piaţa privată a fost prelungită cu modificări ulterioare ale cadrului temporar, până la ultima modificare din 18 noiembrie 2021.
În martie 2020, ca o consecinţă a epidemiei de COVID-19, Comisia a constatat că, în general, capacitatea serviciilor de asigurare privată a creditelor la export pe termen scurt era insuficientă şi a considerat că toate riscurile comerciale şi politice conexe exporturilor către ţările enumerate în anexa la Comunicarea privind asigurarea creditelor la export pe termen scurt sunt temporar neasigurabile pe piaţa privată. Prin urmare, Comisia a modificat anexa pentru a pune la dispoziţie pe scară mai largă asigurarea creditelor la export pe termen scurt, permiţând temporar asigurătorilor publici să intervină şi să ofere asigurări pentru exporturi către toate ţările. Modificarea a extins şi mai mult flexibilitatea introdusă de Cadrul temporar privind ajutoarele de stat pentru sprijinirea economiei în contextul epidemiei de COVID-19 adoptat la 19 martie 2020.
De asemenea, în urma unui feedback puternic din partea sectorului privat favorabil revenirii la normalitatea pieţei, în această versiune modificată a cadrului temporar, Comisia a constatat că nu ar fi necesară o prelungire pe termen lung a eliminării temporare. Prin urmare, cadrul temporar modificat prevede o prelungire de 3 luni (de la 31 decembrie 2021 până la 31 martie 2022), pentru a permite o perioadă suficientă de eliminare treptată.
Comunicarea revizuită privind creditele la export pe termen scurt va fi publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene şi pe site-ul web al Comisiei în domeniul concurenţei, la secţiunea destinată instrumentelor de ajutor specifice. AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tesla face angajări în Europa
Producătorul american de vehicule electrice (EV) Tesla a anunțat joi că intenționează să angajeze încă 1.000 de persoane la fabrica sa din Grunheide, lângă Berlin, în încercarea de a majora producția la singura sa facilitate europeană, transmite DPA Compania Tesla, deținută de miliardarul Elon Musk, a informat că din oc
Eurostat: Bulgaria, Ungaria și România, cea mai rapidă creștere a prețului de construcție al clădirilor rezidențiale
Prețul de construcție al clădirilor rezidențiale a crescut cu 48,2% în Uniunea Europeană, între anii 2015 și 2025, arată datele publicate joi de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat). La nivel de țară, prețurile au crescut cel mai rapid &
Wopke Hoekstra: Vânzările spectaculoase de vehicule electrice slăbesc presiunile pentru standarde mai reduse de mediu
Creșterea spectaculoasă a vânzărilor de vehicule electrice (EV) pe piața europeană a schimbat opinia unor țări care cereau atenuarea reglementărilor privind viitoarele vânzări de mașini cu motoare pe combustie, a declarat joi comisarul pentru climă, zero emisii nete și creștere curată, Wopke Hoekstra, transmite Reuters. 'Unii într-adevăr
Honda și Nissan vor să folosească componente comune standardizate pentru a reduce costurile (Kyodo)
Producătorii auto niponi Honda Motor și Nissan Motor au intrat în faza finală a discuțiilor pentru a standardiza unitățile electronice de control (UEC) pentru viitoarele lor generații de vehicule, în vederea reducerii costurilor prin dezvoltarea în comun a tehnologiei, au declarat pentru Kyodo surse care au dorit să-și păstreze anonimatul. Di
Great Wall Motors ar putea produce în Bulgaria vehicule electrice pentru piața UE
Bulgaria se pregătește de reluarea fabricării de automobile, țara intenționând să fie un hub exclusiv de producție în UE pentru viitorul model GWM Ora 5, un vehicul electric (EV) al grupului chinez Great Wall Motors (GWM). Linia de asamblare ar urma să fie localizată în Bahovitsa, lângă Lovech, o unitate folosită anterior pentru
Cotația țițeiului Brent, la cel mai scăzut nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran
Cotația țițeiului Brent, referința globală, a scăzut miercuri cu peste trei dolari, la cel mai redus nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran, după ce au apărut informații că mai multe petroliere trec prin Strâmtoarea Ormuz, transmite Reuters. La 13:27 GMT, cotația barilului de petrol Brent din Marea Nordului a scăzut cu 3,32 do
BCE: Folosirea intensivă a inteligenței artificiale încă este rară în rândul firmelor din zona euro
Doar o mică parte dintre firmele din zona euro utilizează intens AI (inteligența artificială) și ele tind să fie companii mici, proaspăt înființate și orientate spre servicii, lăsând spațiu suficient pentru răspândire, se arată într-o postare pe blog publicată miercuri de Banca Centrală Europeană (BCE), transmite Reuters.
BCE: România, Cehia, Ungaria, Polonia și Suedia încă se confruntă cu obstacole în drumul lor către adoptarea monedei euro
Statele membre ale Uniunii Europene (UE) din afara zonei euro, respectiv România, Cehia, Ungaria, Polonia și Suedia, au înregistrat din 2024 și până în prezent progrese limitate în ceea ce privește convergența economică cu zona euro, conform Raportului de convergență din 2026 al Băncii Centrale Europene (BCE). Raportul bienal eval
Europa trebuie să regândească prețul medicamentelor sau riscă pierderea investițiilor (șeful EFPIA)
Europa va trebui să regândească cum evaluează și cum plătește pentru medicamentele inovatoare sau riscă să piardă investiții în producție și teste clinice, a avertizat șeful lobby-ului industriei farmaceutice, în condițiile în care guvernele și producătorii de medicamente au divergențe privind prețurile, transmite Reuters. Stefan Oelric
Airbus va inspecta 16 avioane A380, după găsirea unor fisuri la aripi
Airbus a anunțat marți că va inspecta 16 avioane A380, din care cinci imediat, după ce au fost găsit fisuri într-o componentă cheie a aripii aeronavelor folosite de companiile Emirates și Qantas, transmite AFP. Agenția Europeană de Siguranță a Aviației (EASA) a cerut inspecții urgente în urma cărora operatorii aerieni să verifice structura lonjeron
Euro digital înlătură un obstacol cheie, pe fondul eforturilor UE de a-și reduce dependența de Visa și Mastercard
Banca Centrală Europeană (BCE) a obținut marți un sprijin cheie de la Parlamentul European (PE) pentru lansarea euro digital, un mijloc electronic de plată menit să facă zona euro mai puțin dependentă de firmele americane Visa și Mastercard, într-o perioadă de tensiuni transatlantice, transmite Reuters. Euro digital este o versiune elect
Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere (analiză)
Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere, iar prețurile la contractele futures au scăzut sub 80 de dolari pe baril pentru petrolul Brent, o valoare care nu a mai fost înregistrată de la începutul lunii martie a acestui an, relevă o analiză eToro, dată marți publicității.
BERD va majora investițiile în sectoarele critice din Ucraina cu peste 500 milioane de euro
Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) intenționează să semneze noi acorduri de investiții, în valoare de peste 500 milioane de euro, în sectoarele critice ale Ucrainei, la conferința de săptămâna aceasta dedicată reconstrucției țării, a anunțat marți vicepreședintele Matteo Patrone, transmite Reuters. BERD
Finlanda va permite livrarea alcoolului la domiciliu și extinderea vânzărilor online
Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației țării privind alcoolul, deschizând calea pentru serviciile de livrare la domiciliu și extinderea vânzărilor online, în timp ce societatea publică care deține monopolul vânzării cu amănuntul a băuturilor alcoolice - Alko - va avea program și duminica, informează publicația Helsinki
Oracle a concediat la 21.000 de angajați în ultimul an, în urma implementării tehnologiilor AI
Oracle a renunțat pe plan global la aproximativ 21.000 de angajați în ultimul an, gigantul tehnologic american reorganizându-și afacerea în jurul AI (inteligența artificială), arată cel mai recent raport anual al firmei, transmite BBC. Compania de software și cloud computing avea aproximativ 141.000 de angajați cu normă &icir








