logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Ikea se pregăteşte pentru consumatori cu bugete şi spaţii mici

Imagine din galeria Agerpres

Grupul suedez Ikea, cel mai mare retailer de mobilier din lume, a decis să renunţe la obiceiul de a face planuri în avans pe 5 până la 10 ani şi va pune la punct o strategie pe trei ani, în ideea de a ţine pasul cu o societate care se transformă rapid, transmite Bloomberg.

Această strategie va garanta că Ikea va putea satisface nevoile unei lumii urbanizate în care oamenii trăiesc în spaţii mici, au bugete mici de cheltuieli şi puţin timp la dispoziţie, a declarat directorul general de la Ikea, Jesper Brodin. Potrivit acestuia, prognozele realizate de Ikea arată că în 2030 aproximativ 60% din populaţia lumii va trăi în oraşe mari, dublu faţă de procentul actual.

"Timp de trei ani ne vom creşte ambiţiile pentru ţintele noastre de afaceri şi în care ne vom transforma parţial modul în care venim în întâmpinarea clienţilor", a declarat Jesper Brodin.

Grupul suedez este în mijlocul unei transformări cu privire la a plasarea mai multor magazine în centrul oraşelor pentru a ajunge mai bine la consumatori. În acest sens, a deschis mai mult de o duzină de mici showroom-uri în oraşe precum Londra şi Paris pentru a satisface mai bine nevoile cumpărătorilor urbani.

Brodin a spus că strategia este să ajungă direct în living room-urile consumatorilor prin creşterea operaţiunilor digitale, online shopping şi oferirea de servici mai bune pentru cei care au nevoie de livrare la domiciliu. Accentul pe marile depozite va rămâne dar va fi temperat de alte priorităţi.

"Trebuie să ne gândim la locul unde vom deschide marile noastre depozite şi de asemenea la investiţiile mari în centrele oraşelor şi apoi să extindem asta la marile oraşe şi apoi la toate ţările şi pieţele", a spus Brodin. Cu toate acestea, Brodin a subliniat că Ikea nu va abandona obsesia pentru costuri reduse a fondatorului Ingvar Kamprad. "Avem un plan financiar pentru toate aceste lucruri, ţinând cont de investiţii în preţuri scăzute, care va fi întotdeauna prioritatea numărul unu pentru noi", a spus directorul Brodin.

IKEA Group este lider mondial în comercializarea de mobilier şi decoraţiuni pentru acasă. IKEA Group deţine şi operează 355 de magazine în 29 de ţări (la 31 august 2017).

Magazinul IKEA din zona comercială Băneasa este cel de-al 253 magazin, deschis pe data de 21 martie 2007 ca franciză locală. În martie 2010, IKEA România a devenit parte a IKEA Group, în organizaţia IKEA South East Europe care include şi Croaţia, Slovenia şi Serbia. În anul financiar 2017 (1 septembrie 2016 - 31 august 2017), magazinul IKEA din România a fost vizitat de 3,3 milioane de persoane şi 7,5 milioane de vizitatori unici au vizitat site-ul companiei. AGERPRES/(AS-autor: Constantin Balaban, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea)

Afisari: 5

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic Extern 08-06-2025 18:16

Renault va produce drone în Ucraina, susține franceinfo

Constructorul auto francez Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a produce drone, potrivit unui reportaj difuzat duminică de postul de radio franceinfo, preluat de

Economic Extern 08-06-2025 11:36

Un oficial de la BCE crede că instituția monetară nu ar trebui să reacționeze exagerat dacă inflația coboară sub 2%

Banca Centrală Europeană nu ar trebui să 'reacționeze în mod exagerat' dacă inflația în zona euro va coborî sub ținta de 2%, deoarece există motive să credem că prețurile vor reveni pe creștere, a declarat guvernatorul Băncii Naționale a Croației, Boris Vujcic, care este și membru al consiliului guvernatorilor BCE, pentru Reuters.

Economic Extern 08-06-2025 09:59

BTA: Bulgaria a avut în aprilie cea mai redusă rată a șomajului de la aderarea la UE

În luna aprilie 2025 Bulgaria a avut o rată a șomajului de 3,3%, cel mai scăzut nivel de la aderarea la Uniunea Europeană în 2007, potrivit datelor furnizate de Eurostat, transmite BTA. Aceasta a fost și una din cele mai scăzute rate ale șomajului din Uniunea Europeană. Potrivit Eurostat, țările membre cu cele mai scăzute rate ale

Economic Extern 07-06-2025 16:20

Beijingul propune un 'canal verde' pentru exporturile de metale rare spre UE

China a propus înființarea unui 'canal verde' pentru accelerarea procesului de eliberare a licențelor necesare pentru exporturile de metale rare spre Uniunea Europeană, a anunțat, sâmbătă, Ministerul chinez al Comerțului, în contextul în care Beijingul a restricționat exporturile de metale rare ca răspuns la tarifele vamale americane,

Economic Extern 07-06-2025 11:26

Industria germană a pierdut 100.000 de locuri de muncă într-un an (analiză)

Criza economică în curs în Germania a costat industria din această țară peste 100.000 de locuri de muncă într-un an, sectorul auto cheie al țării fiind cel mai afectat, potrivit unei analize realizate de firma de audit și consultanță EY, citat sâmbătă de dpa. În sectorul auto, aproximativ 45.400 de locuri de muncă

Economic Extern 07-06-2025 11:06

Politica fiscală americană și datoria publică influențează dolarul, care rămâne cea mai importantă monedă (analiști)

Dolarul rămâne cea mai importantă monedă pentru rezervele valutare ale statelor, dar analiștii atrag atenția privind viabilitatea politicii fiscale americane și sustenabilitatea datoriei publice a SUA. Un raport de cercetare al CFA Institute din Statele Unite ale Americii, intitulat 'Privilegiul exorbitant al dolarului', și dat s

Economic Extern 06-06-2025 22:02

Discuții comerciale sino-americane luni, la Londra (Trump)

Președintele american Donald Trump a anunțat vineri că noi discuții comerciale sino-americane vor avea loc, luni, la Londra, în încercarea de a se ajunge la un 'acord' între cei doi giganți aflați într-o dispută vamală, relatează AFP. Liderul de la Casa Albă a precizat pe rețeaua sa Truth Social că din delegația

Economic Extern 06-06-2025 15:03

Germania riscă încă doi ani de recesiune dacă războiul comercial cu SUA escaladează, avertizează Bundesbank

O escaladare a războiului comercial cu SUA ar putea prelungi recesiunea în Germania pentru încă doi ani, din cauza reculului exporturilor și incertitudinilor asupra investițiilor, a avertizat vineri Banca Centrală a Germaniei (Bundesbank), informează AFP. Germania este singura țară G7 care nu a înregistrat o creștere a PIB-ul

Economic Extern 06-06-2025 13:52

Noile cote la importurile de produse agricole din Ucraina în UE vor fi mai mari decât înainte de război (comisar)

Uniunea Europeană și Ucraina negociază un nou acord care va fixa cote la importurile de produse agricole din Ucraina, cote care vor fi 'undeva între' nivelurile actuale și scutirile temporare acordate Ucrainei în 2022, după începerea invaziei rusești, a declarat comisarul european pentru Agricultură, Christophe Hansen, citat de Reuters.

Economic Extern 06-06-2025 13:01

Economia europeană a înregistrat un avans de 0,6% în primul trimestru; economia României a stagnat

Economia zonei euro și cea a Uniunii Europene au înregistrat o creștere peste așteptări în primul trimestru al acestui an, comparativ cu trimestrul precedent, însă economia România a stagnat, conform datelor revizuite publicate vineri de Eurostat. Potrivit acestor date, Produsul Intern Brut al Uniunii Europene, precum ș

Economic Extern 06-06-2025 12:36

FAO: Prețurile mondiale la alimente au scăzut în mai, grație ieftinirii cerealelor, zahărului și uleiului

Indicele global al prețurilor produselor alimentare a scăzut în luna mai, grație diminuării cotațiilor la cereale, zahăr și uleiuri vegetale, a anunțat, vineri, Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO), transmite Reuters. FAO publică lunar propriul său Food Price Index, care măsoară modificările de prețuri înregistrate l

Economic Extern 06-06-2025 11:44

UE și-a dat aprobarea finală pentru posibila sacrificare a lupilor

Consiliul Uniunii Europene a adoptat, joi, modificarea Directivei privind habitatele, care modifică nivelul de protecție a lupului din 'strict protejat' în 'protejat', informează DPA. Această actualizare aliniază directiva la Convenția de la Berna actualizată, acordul internațional pentru protecția plantelor, a animalelor

Economic Extern 06-06-2025 09:05

Acțiunile Hello Kitty au un rulaj mai mare la bursă decât cele ale gigantului auto Toyota

Acțiunile Sanrio Co, proprietarul Hello Kitty, au avut luna trecută un rulaj mai mare la bursa de la Tokyo decât titlurile celei mai mari companii japoneze, producătorul auto Toyota Motor Corp, grație includerii firmei în MSCI index și a presupusei sale rezistențe la riscurile create de tarifele vamale, transmite Bloomberg. Acțiuni

Economic Extern 05-06-2025 18:58

Trump spune că a discutat cu Xi despre comerț și că echipele lor se vor întâlni în curând

Președintele american Donald Trump a declarat că discuția telefonică purtată joi cu omologul său chinez Xi Jinping a avut ca subiect comerțul și s-a încheiat 'în manieră foarte bună', convenindu-se continuarea negocierilor între țările lor pentru aplanarea divergențelor legate de taxele vamale, care au perturbat economia mondială, transmit Reuters ș

Economic Extern 05-06-2025 18:57

Un grup de state din UE, inclusiv România, cer o finanțare adecvată a Politicii Agricole Comune

Un grup de state membre ale UE, inclusiv România, au solicitat Comisiei Europene o Politică Agricolă Comună (PAC) 'bine finanțată și cu personalitate juridică și instituțională proprie'. Într-o scrisoare trimisă comisarului european pentru buget, Piotr Serafin, aceste țări cer de asemenea ca PAC să fie 'separată de restul politicilor co