logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Albumul de fotografie 'Regina şi Frontul', lansat la Biblioteca Centrală Universitară 'Carol I'

Imagine din galeria Agerpres

Albumul de fotografie "Regina şi Frontul", apărut la Editura MNLR, dedicat personalităţii reginei Maria, în contextul Centenarului Marii Uniri, şi coordonat de Anca Beatrice Todireanu, a fost lansat marţi în Aula Bibliotecii Centrale Universitare 'Carol I', în prezenţa principesei Maria a României.


Sursa foto: (c) LIVIU SOVA / AGERPRES FOTO

 

Potrivit organizatorilor, evenimentul cultural reprezintă o continuare a proiectului 'Regina Soldat', care a câştigat Premiul pentru Celebrarea Centenarului 2017 pe ţară.

Albumul 'Regina şi Frontul' l-a avut ca editor pe conf. univ. dr. Ioan Cristescu, director general - manager al MNLR.

'Regina şi Frontul' este un album bilingv ce poartă semnături cunoscute, precum ambasadorul Marii Britanii, Paul Brummell, şeful Statului Major General al Armatei, generalul Nicolae Ciucă, secretarul de stat dr. Raed Arafat, fostul ministru al culturii Lucian Romaşcanu, profesori universitari şi reputaţi specialişti.

Totodată, în prezenţa principesei Maria, în holul Bibliotecii Universitare, a fost vernisată şi expoziţia 'Regina şi Frontul'.

Secretarul de Stat în MAI Raed Arafat a declarat că prin ceea ce a făcut, regina Maria a stabilit un exemplu care este foarte greu de depăşit.

"Este un exemplu care pentru fiecare dintre noi dă o linie şi această linie este linia de a fi exemplu pentru ceilalţi. 'Regina Soldat' adică regina care a mers la front, care a stat lângă soldaţi şi care s-a comportat ca un soldat dând exemplu la toţi care sunt în jurul ei ce trebuie să facă o persoană, indiferent de poziţia ei socială, că face parte din familia regală, că este persoană politică - orice persoană ce trebuie să facă? Să fie acolo unde este nevoie şi să dea exemplu celorlalţi salvând vieţi", a spus secretarul de stat.

Regina Maria este un promotor pentru personalul din domeniul medicinei de urgenţă, a subliniat el.


Sursa foto: (c) LIVIU SOVA / AGERPRES FOTO

 

"Este persoana care a venit cu idei în timpul războiului, despre care astăzi discutăm pe timp de pace. Cum să facem faţă accidentelor colective, cum să fim pregătiţi la dezastre, cum să fim pregătiţi să ajutăm semenii noştri. Ce a aşternut regina Maria acum 100 de ani şi astăzi este un exemplu pentru noi. (...) Consider că lucrarea la care am avut onoarea să particip este doar o mică parte, care dă o idee generaţiilor de astăzi despre ce a putut să facă o regină a României pentru a ajuta semenii ei şi, bineînţeles, un exemplu pentru noi toţi să facem ceva, să ne implicăm şi tot timpul să fim alături de cei care au nevoie de noi", a arătat Arafat.

Ambasadorul Marii Britanii, Paul Brummell, a afirmat că regina Maria - supranumită şi "Regina Inimilor" sau "Regina Soldat" - este cetăţean de origine britanică care a avut o mare influenţă asupra istoriei României.

"Calităţile sale de lider au fost extrem de importante pentru ţară. (...) Calităţile sale de lider aveau să se dezvolte şi mai mult în perioada războaielor care au marcat istoria Europei. De exemplu, în Primul Război Mondial, ea şi cele trei fiice s-au oferit voluntare ca asistente medicale în spitalele militare îngrijind soldaţi răniţi sau suferinzi de boli grave precum holera. Datorită muncii ei altruiste, a ajuns să fie cunoscută drept 'mama răniţilor'. (...) Salut această carte, 'Regina şi Frontul', care ilustrează un aspect foarte important al reginei Maria în calitate de lider din România - 'Regina Soldat'", a spus diplomatul.

Coordonatorul volumului, Anca Beatrice Todireanu, a arătat că regina Maria reprezintă un simbol al curajului, al patriotismului, altruismului.

"Acest album a văzut lumina tiparului în luna decembrie 2017, dar am decis să îl lansăm abia în 2018. Aş fi vrut în luna iulie, pentru că se împlinesc opt decenii de când ni s-a stins regina", a afirmat ea.


Sursa foto: (c) LIVIU SOVA / AGERPRES FOTO

 

Consilierul de stat în cadrul Administraţiei Prezidenţiale Diana Păun a amintit, la rândul său, că pentru români anul 2018 este unul de o mare însemnătate, Anul Centenarului Marii Uniri, un an de celebrare a trecutului.

"Or, trecutul nostru nu poate fi disociat de personalitatea reginei Maria a României. În anii războiului, regina Maria a fost cea care a pus bazele Serviciului de Ambulanţă, care transporta răniţii de pe front către spitale, şi totodată s-a implicat în coordonarea Serviciului de Cruce Roşie care se afla sub înaltul său patronaj. (...) Zi de zi, aproape doi ani, regina a vizitat spital după spital lăsând haine, mâncare, soldaţilor, dar şi prizonierilor de război. (...) Toate vizitele reginei erau inopinate, pentru că domnia sa voia să ştie ce se întâmplă în realitate în acele spitale. Mai mult decât atât, regina a înfiinţat cantina pentru copii săraci şi case pentru copii orfani şi în anul 1917 a reuşit să se strecoare în tranşee, cunoscând că îşi expune viaţa, iar pentru atitudinea sa curajoasă din timpul Primului Război Mondial a primit titlul de 'Regina Soldat'", a subliniat Diana Păun. AGERPRES/(A - autor: Roberto Stan, editor: Florin Marin, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 29

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Culte 05-04-2026 12:06

Începe Săptămâna Pătimirilor: Deniile, oficiate de duminică și până vineri la Catedrala Patriarhală

Creștinii ortodocși participă, în Săptămâna Pătimirilor, la slujbele numite Denii din parcursul anului bisericesc. La Catedrala Patriarhală aceste slujbe vor fi oficiate de duminică și până vineri, începând cu ora 17:00. Slujbele vor fi transmise în direct de Trinitas TV pe Youtube și pe pagin

Culte 05-04-2026 11:29

PS Paisie Sinaitul: De Florii, suntem chemați să începem să fim cu adevărat aproape de Iisus Hristos pe drumul Crucii

Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul a îndemnat la o 'bucurie reținută' în Duminica Floriilor, subliniind că în această zi suntem chemați să începem să fim cu adevărat aproape de Iisus pe drumul Crucii, să suferim alături de Iisus Hristos și să credem în Învierea Lui și în posibilitatea învierii noastre.

Culte 05-04-2026 10:12

Harghita: Cea mai mare ceremonie de sfințire a bucatelor de Paștele Catolic din Bazinul Carpatic, la Miercurea-Ciuc

Tradiționala ceremonie de sfințire a bucatelor cu ocazia Paștelui Catolic, la care au participat mii de oameni, a avut loc duminică, în centrul municipiului Miercurea-Ciuc, autoritățile locale susținând că evenimentul este cel mai mare de acest gen din Bazinul Carpatic. La fel ca în fiecare an, oamenii au început să vin

Culte 05-04-2026 05:30

Credincioșii ortodocși și greco-catolici sărbătoresc Intrarea Domnului în Ierusalim - Floriile

Credincioșii ortodocși și greco-catolici sărbătoresc duminică Intrarea Domnului în Ierusalim - Floriile. Potrivit tradiției Bisericii, Intrarea lui Iisus Hristos în Ierusalim este singurul moment din viața Sa pământească în care a acceptat să fie aclamat ca Împărat. De data aceasta, își pregătește singur int

Culte 05-04-2026 05:20

Credincioșii romano-catolici și protestanți sărbătoresc duminică Paștele

Credincioșii romano-catolici și protestanți sărbătoresc duminică Învierea Domnului, cea mai mare sărbătoare a creștinilor. În acest an, Paștele Catolic este sărbătorit pe, 5 aprilie, iar Paștele Ortodox pe 12 aprilie. Arhiepiscopul-Mitropolit romano-catolic de București, Aurel Percă, amintește, în Scrisoarea pa

Culte 04-04-2026 19:19

PF Daniel: Pelerinajul de Florii - bucurie a învierii sufletului din moartea cauzată de păcat; aduce binecuvântare orașului

Pelerinajul de Florii nu este doar o 'simplă comemorare istorică', ci o 'bucurie a învierii sufletului' din moartea cauzată de păcat, pentru a primi cu inimă curată de copil lumina neînserată a Împărăției iubirii Preasfintei Treimi, le-a spus sâmbătă seară Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, miilor de credincioș

Culte 04-04-2026 16:02

Moaștele Sfântului Lazăr, depuse la Catedrala Patriarhală

Un fragment din moaștele Sfântului și Dreptului Lazăr a fost depus spre cinstire, sâmbătă, la Catedrala Patriarhală, informează agenția Basilica a Patriarhiei Române. Credincioșii vor putea, astfel, să se reculeagă în memoria lui Lazăr, cel pe care Biserica îl cinstește în ajunul Sărbătorii Intrării Domnului

Culte 04-04-2026 05:08

Pelerinajul de Florii - în București; procesiunea va începe la Catedrala Națională

Ierarhi, preoți, monahi, monahii și credincioși mireni din Capitală și din județul Ilfov vor participa, sâmbătă, la Pelerinajul de Florii organizat de Patriarhia Română și Arhiepiscopia Bucureștilor. Acest eveniment religios-misionar va avea loc în București, cu sprijinul Centrului de Presă Basilica al Patriarhiei Român

Cultura - Media 03-04-2026 19:58

Maestrul Cristian Măcelaru va coordona Masterclass-urile Concursului Enescu 2026; în premieră - compoziție

Maestrul Cristian Măcelaru revine la pupitrul formării unei noi generații de artiști, coordonând, în perioada 24-28 august, o nouă serie de masterclass-uri în cadrul ediției a XX-a a Concursului Internațional George Enescu. 'După impactul remarcabil al ediției anterioare, care a redefinit rolul Concursului Internațional G

Cultura - Media 03-04-2026 19:38

Sibiul, fostă Capitală Culturală Europeană, nu are galerie de artă comercială și nici hub cultural (curator)

Curatorul Liviana Dan atrage atenția asupra lipsei infrastructurii pentru arta contemporană în Sibiu și afirmă că orașul nu are galerii de artă comerciale, spații alternative sau un hub cultural, în pofida statutului de primul oraș românesc care a fost Capitală Culturală Europeană în urmă cu 19 ani. 'Sunt foarte mul

Cultura - Media 03-04-2026 18:43

Mihaela Simion (MNIR): Vă asigurăm că noi suntem primii interesați de autentificarea Coifului de la Coțofenești

Mihaela Simion, director interimar adjunct al Muzeului Național de Istorie a României, a declarat vineri că specialiștii instituției sunt primii interesați și cei mai în măsură să verifice autenticitatea Coifului de la Coțofenești și a celor două brățări dacice recuperate după furtul de anul trecut din Muzeul Drents. 'Lucrurile

Cultura - Media 03-04-2026 17:18

Demeter: Raportul Comisiei de control a Ministerului Culturii pentru verificări la Muzeul Enescu - transmis Parchetului

Raportul Comisiei de control a Ministerului Culturii privind verificările efectuate la Muzeul Național 'George Enescu' a fost transmis Parchetului, a anunțat vineri ministrul Culturii, Demeter Andras. 'Raportul de control a fost transmis Parchetului pentru investigarea aspectelor legale de degradarea bunurilor culturale de Tezaur.

Cultura - Media 03-04-2026 16:33

Bihor: Expoziția 'Arta vitraliului la 360 de grade' a Amaliei Verzea a ajuns la Oradea

Expoziția personală 'Arta vitraliului la 360 de grade', semnată de artista orădeană de renume internațional Amalia Verzea, a ajuns, după prezentarea de la București, în orașul natal, la Muzeul Țării Crișurilor, unde poate fi vizitată până în 10 mai, ulterior urmând să fie itinerată la Roma. 'Toată viața mea

Cultura - Media 03-04-2026 15:04

Covasna: Benzile desenate și biblioterapia printre noutățile SepsiBook; invitați - Ioana Pârvulescu, Berg Judit și Andrei Dosa

Scriitorii Ioana Pârvulescu, Berg Judit, Dan Coman și Andrei Dosa se numără printre invitații celei de-a cincea ediții a Târgului de carte și Festivalului de literatură contemporană SepsiBook, ce va avea loc în perioada 14 și 17 mai, la Arena Sepsi din Sfântu Gheorghe, sub semnul 'Anului liceenilor'. Potrivit or

Cultura - Media 03-04-2026 14:54

Film O'Clock International Festival #6 - în 12 țări din Europa și Africa

Film O'Clock International Festival #6 va avea loc în perioada 16 - 19 aprilie în 12 țări din Europa și Africa, informează un comunicat al organizatorilor transmis, vineri, AGERPRES. Festivalul reunește 12 țări - Lituania, Polonia, Germania, Ucraina, Moldova, Serbia, România, Bulgaria, Cipru, Grecia, Egipt și Africa de Su