Primarul Timişoarei, Nicolae Robu: DNA a cerut documente de la Direcţia de urbanism; nu a fost nicio descindere sau percheziţie
Primarul Nicolae Robu susţine că procurorii DNA care au venit luni la Primăria Municipiului Timişoara i-au prezentat o adresă prin care au solicitat documentaţia legată de circa zece autorizaţii de construcţie şi a certificatelor de urbanism conexe, nefiind vorba despre nicio descindere sau percheziţie. "Nu a fost nicio descindere şi nicio percheziţie, ci
Primarul Iaşiului, Mihai Chirica: Această ipocrizie trebuie să înceteze, acest guvern trebuie să se schimbe
Primarul Iaşiului, Mihai Chirica, a declarat luni că este nemulţumit de actuala guvernare, pe care o acuză de ipocrizie, motiv pentru care consideră că este necesară o schimbare. "Nu am mai văzut atâta ipocrizie de la momentul în care fostul preşedinte Iliescu, pe baricada Televiziunii Române, se bucura de moartea lui Ce
Timiş: Primăria a lansat proiectul 'Visit Timişoara', pentru promovarea Capitalei Culturale Europene 2021
Primăria Timişoara a lansat proiectul "Visit Timişoara", o campanie prin care urmăreşte o promovare mai amplă şi mai eficientă a Capitalei Culturale Europene 2021 şi care li se adresează tuturor celor care călătoresc în străinătate. Aceştia sunt invitaţi să îşi pună în bagajele de vacanţă colantul cu bulina galbenă
Nicuşor Dan, despre situaţia de la PMB: E absurd ca o primărie cu un buget de un miliard de euro să intre în faliment
Deputatul independent Nicuşor Dan consideră că este absurd ca o primărie care are un buget de un miliard de euro să intre în faliment şi a arătat că veniturile totale de 6,7 miliarde de lei pe care le-a estimat Primăria Capitalei pentru acest an au reprezentat o "sumă mult supradimensionată". În cadrul unei conferinţe de presă, deputatul
PMB: Doi operatori au depus oferte pentru cele 100 de autobuze electrice
Doi operatori - asocierea Bozankaya Otomotiv Makina Imalat Ithalat ve Ihracat A.Ş. (Turcia) şi SILEO GmbH (Germania), respectiv New Kopel Car Import (România - Otopeni, reprezentant al companiei BYD - China) - au depus oferte pentru cele o sută de autobuze electrice şi a staţiilor de încărcare lentă, a informat sâmbătă Primăria Capitalei, printr-un comunica
Robert Negoiţă: Guvernul să ne dea înapoi banii furaţi pe primele trei luni ale anului
Comitetul Director al Asociaţiei Municipiilor din România (AMR) a decis în cadrul reuniunii de vineri, de la Suceava, să solicite, pentru săptămâna viitoare, o întrevedere cu premierul Viorica Dăncilă şi cu ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, în vederea găsirii de soluţii pentru ieşirea din riscul de faliment al administraţiei publice local
Firea: Toţi suntem în faliment nedeclarat; avem un minus de un miliard de lei la Primăria Capitalei
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat vineri că instituţia pe care o conduce se află în "faliment nedeclarat", alături de primăriile de sector, fiindu-i necesar "urgent" un miliard de lei pentru a-şi asigura activitatea. "Eu sunt mult mai preocupată în acest timp de faptul că atât Primăria Capitale
9 iunie - Ziua conştientizării bolii Batten; clădirea Primăriei sectorului 2 - iluminată duminică în turcoaz
Primăria sectorului 2 se implică în campania de conştientizare a bolii Batten, o afecţiune neurodegenerativă rară, care afectează copiii cu vârsta cuprinsă între 2 - 4 ani, şi va fi iluminată duminică, între orele 21,00 - 22,00, în culoarea turcoaz, informează administraţia locală. Boala Batten este o afecţiune rară a sistemului n
Vrancea: Noul prefect al judeţului, Titu Costandache, a depus jurământul de învestire în funcţie
Noul prefect al judeţului Vrancea, Ticu Costandache, a depus jurământul de învestire în funcţie, joi, în prezenţa secretarului de stat din Ministerul Afacerilor Interne, Adrian Petcu, şi al reprezentanţilor instituţiilor deconcentrate din judeţ. "Sunt onorat de încrederea acordată şi îmi asum această re
Primele documentaţii depuse la autorităţi pentru realizarea drumului expres Arad-Oradea, proiect de 1,35 miliarde euro
Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a depus, joi, primele documentaţii la autorităţi, respectiv la Consiliile Judeţene Arad şi Bihor, pentru realizarea drumului expres Arad - Oradea, un proiect de 1,35 miliarde de euro, la care lucrările ar urma să înceapă în 2021. Şeful Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri (DRD
Firea spune că Primăria nu are bani să-i dea lui Constanda
Primarul general, Gabriela Firea, a declarat, miercuri, referitor la cei 115 milioane de euro pe care Bucureştiul trebuie să-i dea omului de afaceri Costică Constanda, ca urmare a unei decizii judecătoreşti, că Primăria nu are aceşti bani şi că nu se pune problema achitării lor într-o tranşă. "Ne afectează, în primul rând gândiţi-v
Arad: Primăria Ineu a obţinut o finanţare europeană de 23 milioane de lei pentru reabilitarea cetăţii oraşului
Administraţia locală a oraşului arădean Ineu a obţinut o finanţare europeană de peste 23 milioane de lei pentru reabilitarea cetăţii din oraş, grav afectată de degradări, iar lucrările ar urma să se deruleze pe o perioadă de patru ani. Primarul oraşului Ineu, Călin Abrudan, reprezentanţi ai Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice şi conduc
Buzău: Zeci de oi şi capre surprinse de o viitură, salvate de jandarmi
Zeci de oi şi de capre, surprinse marţi de o viitură pe o insulă de pe cursul râului Buzău, în zona comunei Unguriu, au fost salvate de jandarmi. Potrivit purtătorului de cuvânt al Prefecturii Buzău, Gabriel Cozma, jandarmii au efectuat o misiune contracronometru.
Vâlcea: Transalpina, redeschisă pentru turişti
Circulaţia rutieră pe Transalpina, şoseaua din România aflată la cea mai mare altitudine, s-a redeschis marţi, a anunţat prefectul judeţului Vâlcea, Florian Marin. Acesta a precizat că decizia a fost luată după ce o comisie tehnică, formată din reprezentanţi ai CNAIR, ai Poliţiei, Jandarmeriei şi Salvamontului din judeţele Gorj şi
Vaslui: Peste 1.800 de cetăţeni au rămas fără energie electrică
Un număr de zece localităţi din judeţ, cu peste 1.800 de locuitori, au rămas fără energie electrică, luni, în urma condiţiilor meteorologice nefavorabile, au informat reprezentanţii Instituţiei Prefectului Vaslui. "21 de posturi de transformare sunt nealimentate, 1.876 de cetăţeni rămânând fără energie electrică în locuinţe. Sunt a




