Piaţa Cibin din Sibiu, prima din România unde se pot face cumpărături şi cu cardul
Piaţa Cibin din municipiul Sibiu este prima piaţă din România unde, începând de vineri, se pot face cumpărături şi cu cardul, a anunţat preşedintele Asociaţiei Administratorilor de Pieţe din România (AAPR), Director General al Pieţe Sibiu, Teodor Ioan Birţ. Un număr de 30 de tarabe din piaţa sibiană au fost dotate cu PO
Tratamente pregătitoare de combatere a ţânţarilor, sâmbătă, în parcurile din Capitală
Compania Municipală Eco Igienizare Bucureşti va efectua sâmbătă dimineaţa tratamente pregătitoare de combatere a ţânţarilor în parcurile din Capitală. Primăria Capitalei precizează că acţiunea va avea loc sâmbătă, între orele 04,00 - 07,00. Potrivit PMB, se vor pulveriza substanţe de combatere a ţânţarilor &ic
Comercianţii de artă, nemulţumiţi de proiectul privind cota de 5% pentru vânzările de bunuri culturale prin licitaţii în Capitală
Proiectul privind instituirea de municipalitate a unei cote de 5% asupra preţului obţinut din vânzările de bunuri culturale efectuate prin licitaţii, anticariate, consignaţii şi case de amanet din Bucureşti a fost dezbătut public, joi, mai mulţi reprezentanţi ai pieţei de artă exprimându-şi nemulţumirile. "Hotărârea ce se doreşte a fi pu
City managerul Capitalei: Suntem în plin proces de electrificare a transportului în comun din Bucureşti
Autorităţile locale se află în pregătirea unui cluster energetic în Capitală, iar printre proiectele prioritare sunt electrificarea transportului în comun şi construirea uneia sau mai multor centrale care să utilizeze deşeuri urbane drept materie primă, a declarat, joi, Sorin Chiriţă, city managerul Capitalei. El a participat la conferinţa &q
PMB: Consolidarea podului Străuleşti, finalizată; lucrările de reabilitare vor fi realizate până în octombrie
Lucrările de consolidare a podului Străuleşti au fost finalizate iar întreaga lucrare, ce presupune consolidarea şi reabilitarea podului, este realizată în proporţie de 70%, informează Primăria Capitalei prin intermediul unui comunicat. "În acest moment, Compania Străzi, Poduri şi Pasaje lucrează la infrastructura podulu
Primarul Robert Negoiţă susţine Codul administrativ, dar nu şi pensiile speciale
Primarul Sectorului 3, Robert Negoiţă, îşi exprimă susţinerea pentru Codul administrativ, dar nu şi pentru pensiile speciale, menţionând că edilii au în prezent salarii "absolut decente". "Dacă discutăm despre normalizare, este cât se poate de pozitiv faptul că astăzi primarii au salarii absolut decente. Însă pensii
Dâmboviţa: Autorităţile judeţene au solicitat Guvernului 5,3 milioane de lei în urma calamităţilor produse de inundaţii
Autorităţile judeţene au solicitat Guvernului 5,3 milioane de lei pentru patru comune afectate de inundaţiile din ultima perioadă, se arată într-un comunicat al Consiliului Judeţean Dâmboviţa remis, marţi, AGERPRES. "Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa, Alin Manole, însoţit de directorul general al Direcţiei Generale In
Neamţ: Primarul Dragoş Chitic consideră condamnarea sa ''neaşteptată, nedreaptă şi neconformă cu adevărul''
Primarul municipiului Piatra-Neamţ, Dragoş Chitic, a apreciat condamnarea sa la trei ani de închisoare cu suspendare de către Curtea de Apel Bacău ca fiind una ''neaşteptată, nedreaptă şi neconformă cu adevărul''. Într-o postare pe contul său de facebook, apreciază că soluţia corectă, în opinia sa, ar fi fost achitarea şi susţ
Negoiţă: Avem un angajament de la premier şi ministrul de Finanţe că sumele de care am fost vitregiţi vor fi restituite
Primarul sectorului 3, Robert Negoiţă, a anunţat marţi că, în urma discuţiilor avute la Palatul Victoria cu premierul Viorica Dăncilă şi cu ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, s-a ajuns la concluzia că sumele de care primăriile "au fost vitregite" în ultimele trei luni vor fi restituite la rectificarea bugetară. "În primul
Firea: S-a agreat cu premierul şi cu ministrul de Finanţe depăşirea blocajului financiar
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunţat marţi, la finalul unor discuţii avute la Palatul Victoria, că s-a agreat cu premierul Viorica Dăncilă şi cu ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, depăşirea blocajului financiar al PMB la rectificarea bugetară care va avea loc în luna iulie. "S-a agreat atât cu doamna prim-ministru, c&
Primarul Timişoarei, Nicolae Robu: Am cerut ca acolo unde legea poate fi interpretată, să fie în defavoarea copiilor mei
Primarul Nicolae Robu a declarat, marţi, că printre recentele solicitări de documente ale DNA de la Direcţia de urbanism a Primăriei Municipiului Timişoara, privind regimul de înălţime a construcţiilor, se află şi cele două locuinţe ale celor doi copii ai săi şi a precizat că a atenţionat ca acolo unde legea poate fi interpretată, să se aplice în defavoar
Firea: Primăria Capitalei a investit peste 1,3 milioane de euro în blocul operator şi ATI de la Spitalul Foişor
Primăria Capitalei a investit peste 1.300.000 de euro în blocul operator şi ATI de la Spitalul Foişor, conform unui mesaj publicat, marţi, de edilul general, Gabriela Firea, pe pagina sa de Facebook. "Blocul operator de la Spitalul Clinic de Ortopedie-Traumatologie 'Foişor', aflat în administrarea Administraţiei Spital
Constanţa: Cetăţenii vor avea acces gratuit la internet pe faleza Cazinoului, anunţă municipalitatea
Primăria Constanţa a informat luni că cetăţenii vor avea acces gratuit la internet wireless pe faleza Cazinoului, de la Poarta nr.1 a portului maritim până la Comandamentul Flotei, municipalitatea instalând respectiva reţea în zona menţionată. "Primăria Municipiului Constanţa începe lucrările la 10 puncte de acces ce vor fi montate
Constanţa: Lucrări pentru înfiinţarea reţelei de alimentare cu gaze, demarate la Limanu, Vama Veche şi 2 Mai
Primăria Limanu a anunţat luni începerea lucrărilor pentru înfiinţarea reţelei de distribuţie a gazelor naturale în comună, cât şi în localităţile arondate, 2 Mai şi Vama Veche, proiect în valoare de circa 5,8 milioane lei, de care vor beneficia locuitorii din 1.800 de imobile, a informat administraţia comunală. Conform unui
Primarul Iaşiului: Introducerea digitizării trebuie să devină realitate în administraţia publică
Introducerea digitizării trebuie să devină realitate în toate sectoarele de activitate ale administraţiei publice, a declarat, luni, primarul Iaşiului, Mihai Chirica, în opinia căruia conceptul de smart city este o provocare pentru municipiul reşedinţă, ca şi pentru întreaga Românie, şi face parte dintr-un proces de modificare a tuturor conceptelor fu
