Creci (STB): Numărul autobuzelor va fi suplimentat în zonele Gara de Nord şi Aeroportul Otopeni cu ocazia vizitei Papei Francisc
Numărul autobuzelor va fi suplimentat în zonele Gara de Nord şi Aeroportul Otopeni cu ocazia vizitei Papei Francisc, a declarat vineri Andrei Creci, director general al Societăţii de Transport Bucureşti (STB). "Având în vedere restricţiile de trafic care vor fi impuse în această perioadă, cu ocazia acestei vizite şi STB a luat anum
Bistriţa-Năsăud: Investiţii în judeţ de peste 250 de milioane lei, anunţate de ministrul Dezvoltării Regionale
Vicepremierul Daniel Suciu, ministru al Dezvoltării Regionale, a anunţat vineri, la Bistriţa, că judeţul Bistriţa-Năsăud va beneficia în perioada următoare de investiţii prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală (PNDL) şi Programul Operaţional Regional (POR) de peste 250 milioane lei, contractele fiind semnate cu ocazia conferinţei de presă organizate în preze
Firea: Există întârzieri la plata datoriilor RADET către ELCEN; în sezonul cald, reparaţii la reţeaua de termoficare
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunţat joi că au existat întârzieri la plata datoriilor RADET către ELCEN, exprimându-şi convingerea totodată că, în perioada următoare, prin atragerea de fonduri, atât din Trezorerie, cât şi de pe piaţa liberă privată, municipalitatea va putea face faţă a
Vâlcea: Autorităţile verifică minele din Alunu după prăbuşirea unui excavator gigant de pe o haldă de steril
Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă din Alunu şi Inspectoratul Teritorial de Muncă Vâlcea au demarat joi mai multe verificări la Exploatarea Minieră Berbeşti, după ce un utilaj de mari dimensiuni, folosit la exploatarea cărbunelui, s-a prăbuşit, potrivit prefectului Florian Marian. Reprezentantul Guvernului în V
Contracte cu finanţare europeană în valoare de 320 de milioane de euro, pentru achiziţia de tramvaie şi autobuze electrice în Bucureşti
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, şi vicepremierul Vasile-Daniel Suciu au semnat joi contracte de finanţare din fonduri europene pentru 11 proiecte depuse în cadrul Programului Operaţional Regional 2014 - 2020, care vizează achiziţia a 80 de tramvaie, 100 de autobuze electrice şi modernizarea unui tronson de 1,1 km cale dublă
Hunedoara: Consiliul Judeţean a alocat aproape 22 de milioane de lei pentru drumuri; între priorităţi, şi cel spre Sarmizegetusa Regia
Consiliul Judeţean (CJ) Hunedoara a alocat, în acest an, peste 21,8 milioane de lei pentru întreţinerea şi repararea drumurilor judeţene, suma fiind ''substanţial'' mai mare decât bugetul de anul trecut, pentru 40% din lucrările necesare fiind lansate deja comenzi, potrivit datelor instituţiei publice.
Gabriela Firea: Apreciez că în ultima perioadă Guvernul a reconsiderat relaţia cu Primăria Capitalei
Primarul general, Gabriela Firea, precizează că, în ultima perioadă, Guvernul a reconsiderat relaţia cu Primăria Capitalei şi că se încearcă repararea întârzierilor de anul trecut. "Au fost trei ani grei, dar realizările îmi dau putere să merg înainte şi să spun tuturor, inclusiv reprezentanţilor Guvernului, că o capita
Mureş: Două familii, evacuate la Sânpaul după ruperea unui dig de pe râul Mureş
Două familii din comuna Sânpaul au fost evacuate, miercuri după-amiază, după ce o porţiune din digul de apărare de pe râul Mureş s-a rupt iar apa a inundat mai multe sute de hectare de teren arabil şi două case. "În zona comunei Sânpaul, un dig mai vechi, construit în anii '60, a fost rupt de ape şi o zonă importantă din
Hunedoara: Culoarul de trafic Mureş Nord va fi modernizat printr-un proiect european de peste 35 de milioane euro
Mai multe drumuri judeţene care străbat judeţul Hunedoara de la vest la est, în paralel cu râul Mureş, vor fi modernizate în cadrul unui proiect finanţat cu fonduri europene în valoare de peste 35,74 milioane euro, contractul de proiectare pentru cele cinci sectoare rutiere fiind semnat miercuri la sediul Consiliului Judeţean (CJ) Hunedoara.
Tulcea: Începe reabilitarea şcolii din Zebil, construită de fondatorul serviciului secret al Armatei, Mihail Moruzov
Primăria comunei Sarichioi a semnat contractul de execuţie a lucrărilor de reabilitare a Şcolii din satul Zebil, unitate care funcţionează într-un imobil construit în urmă cu aproape 100 de ani de către Mihail Moruzov, întemeietorul serviciului secret al Armatei. Primarul comunei, Vitali-Cristian Finoghen, a declarat pentru AGERPRES că valoar
Iaşi: A fost semnat contractul pentru desemnarea staţiilor de transfer a gunoiului
Reprezentanţii Consiliului Judeţean Iaşi au semnat, miercuri, contractul, în valoare de aproximativ 40 milioane de euro, pentru delegarea gestiunii operării celui mai mare centru de management al deşeurilor din ţară. Contractul a fost semnat cu asocierea Sorain Cecchini Techno Espana Slu, SC Iaşicon SA, SC Edil Industry SRL- Potrivit preşe
Moldoveanul liberal Andrei Năstase, propus cetăţean de onoare al Sucevei de către primarul municipiului reşedinţă
Liberalul moldovean Andrei Năstase, absolvent al Universităţii "Ştefan cel Mare" din Suceava, va fi propus pentru conferirea titlului de "Cetăţean de Onoare" al municipiului, a anunţat, miercuri, primarul Ion Lungu. Proiectul de hotărâre, al cărui iniţiator este primarul, va fi supus votului spre aprobare în şedinţa Consiliului
USR Bucureşti propune crearea Parcului Vitan, într-o zonă vizată pentru un proiect imobiliar
Consilierul municipal USR Ana Ciceală anunţă că alături de alţi reprezentanţi ai formaţiunii a depus un proiect de hotărâre care vizează crearea unui nou parc în sectorul 3 al Capitalei, Parcul Vitan, cu o suprafaţă de patru hectare. Pe acelaşi teren, societatea Administrarea Domeniului Public Bucureşti SA, având ca acţionar majoritar Consili
Protocol între PMB, CFR şi Ministerul Transporturilor; Cuc anunţă modernizarea Podului Constanţa în două-trei luni
Un protocol de colaborare a fost semnat, miercuri, la sediul Primăriei Capitalei, între PMB, Ministerul Transporturilor şi Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA, pentru reabilitarea unor obiective de infrastructură din Bucureşti, printre care se numără şi Podul Constanţa. "Prin semnarea acestui protocol, Primăria Capitalei şi autorităţile centrale
PMB: Poliţia locală va putea vizualiza în timp real camerele de supraveghere administrate de către primării
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a inaugurat marţi, la sediul Direcţiei Generale de Poliţie Locală şi Control a Municipiului Bucureşti, un dispecerat care permite vizualizarea în timp real a tuturor camerelor de supraveghere administrate de către autorităţile publice locale din Bucureşti. "În premieră, începând de ast



