logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

DNA: Administratorul unei firme de pază și directorul economic - evaziune de peste 26 de milioane de lei

Imagine din galeria Agerpres

Administratorul și directorul economic de la o firmă de pază și protecție au fost puși sub control judiciar de procurorii anticorupție într-un dosar în care sunt acuzați de evaziune fiscală în valoare de peste 26 de milioane de lei.

Potrivit unui comunicat al DNA transmis, vineri, AGERPRES, procurorii Secției de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar, pe o perioadă de 60 de zile, față de administratorul 'în fapt' al unei societăți comerciale, pentru săvârșirea infracțiunilor de evaziune fiscală, în formă continuată (90 de acte materiale) și stabilire cu rea-credință de către contribuabil a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor, având ca rezultat obținerea, fără drept, a unor sume de bani cu titlu de rambursări sau restituiri de la bugetul general consolidat ori compensări datorate bugetului general consolidat (58 de acte materiale).

Aceleași măsuri au fost luate și față de o inculpată, director economic în cadrul aceleiași societăți comerciale, acuzată de săvârșirea infracțiunilor de complicitate la evaziune fiscală, în formă continuată (90 de acte materiale), și complicitate la stabilire cu rea-credință de către contribuabil a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor (58 de acte materiale).

Procurorii anticorupție notează în ordonanță că, în perioada februarie 2018 - ianuarie 2025, administratorul - asociat unic și directorul economic, care ținea evidența contabilă a societății, ar fi acționat cu intenție, în baza aceleiași rezoluții infracționale, în scopul sustragerii de la plata obligațiilor fiscale aferente activității comerciale desfășurate în domeniul activităților de pază și protecție. Prejudiciul calculat este de 26.440.081 lei.

În perioada menționată 30 ianuarie 2025, administratorul ar fi evidențiat achiziții fictive în declarațiile fiscale privind decontul de TVA, fără corespondent în documente justificative înregistrate în evidența contabilă, în valoare totală de 93.150.382 lei, în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligațiilor fiscale, cauzând astfel bugetului de stat un prejudiciu în cuantum de 16.027.350 lei, sumă care reprezintă TVA de plată.

Totodată, între 1 aprilie 2019 - 29 iulie 2024, același inculpat ar fi evidențiat în declarațiile fiscale privind impozitul pe profit cheltuieli care nu au la bază operațiuni reale, în cuantum total de 34.962.331 lei, tot pentru a se sustrage de la îndeplinirea obligațiilor fiscale, cauzând astfel bugetului de stat un prejudiciu în cuantum de 5.551.273 lei, sumă aferentă obligațiilor fiscale privind acest impozit.

DNA mai spune că, în perioada 5 februarie 2020 - 21 februarie 2025, administratorul, cu complicitatea directoarei, ar fi stabilit cu rea-credință impozite pe salarii și contribuții CAS și CASS într-un cuantum mai mic decât cele datorate bugetului de stat, prin depunerea unui număr de 58 de declarații rectificative aferente perioadei fiscale mai 2019 - aprilie 2024 la organele fiscale, obținând astfel, pe nedrept, compensarea sumei totale de 4.861.458 lei.

Pe parcursul urmăririi penale, a fost achitată către bugetul de stat suma de 16.027.350 lei, corespunzătoare prejudiciului care reprezintă TVA de plată, menționează anchetatorii.

Totodată, procurorii anticorupție au instituit măsura asigurătorie a sechestrului asupra bunurilor mobile și imobile aparținând celor doi inculpați și societății comerciale, până la concurența sumei de 10.412.731 lei, în scopul garantării recuperării prejudiciului cauzat bugetului de stat.

'Măsura asigurătorie a fost dispusă asupra a 14 imobile și 6 autoturisme aparținând inculpaților și societății, valoarea cumulată a acestora fiind de aproximativ 9,4 milioane de lei, informează DNA. AGERPRES/(AS - redactor: Mihai Stoica, editor: Florin Marin, editor online: Anda Badea)

Afisari: 1141

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Justitie si interne 24-06-2026 17:50

Primarul general Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar; Tribunalul București i-a respins contestația

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Tribunalul București a respins, miercuri, contestația formulată de edil împotriva măsurii impuse de procurorii anticorupție în dosarul în care este acuzat de luare de mită. Ciprian Ciucu este acuzat de DNA că, î

Justitie si interne 24-06-2026 17:35

Șoferii care transportă mărfuri nu pot fi obligați să le descarce sau să le încarce (lege promulgată)

Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea pentru reglementarea obligațiilor privind desfășurarea operațiunilor de încărcare și descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor. 'Conducătorii auto ai vehiculelor de transport rutier contra cost de mărfuri cu vehicule ce au o masă maximă autorizată mai mare de 12,5 tone

Justitie si interne 24-06-2026 17:26

Brașov: Mai mulți tineri - printre care și minori - cercetați pentru aderare la o grupare de tip fascist

Mai mulți tineri din județul Brașov, cu vârste între 16 și 22 de ani, sunt cercetați în arest la domiciliu, respectiv control judiciar, pentru aderarea la o grupare care susține ideologia fascismului, ei fiind și 'simpatizanți ai nazismului', a transmis, miercuri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ). Conform surse

Justitie si interne 24-06-2026 16:56

IGPR: Srilankezii care organizau petreceri unde se consumau droguri, arestați preventiv

Tribunalului București a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a celor nouă srilankezi reținuți pentru infracțiunile de constituire a unui grup infracțional și trafic de droguri, fiind cercetat și decesul unui tânăr de supradoză la o petrecere organizată de suspecți. 'În urma celor 15 percheziții domiciliare efectuate l

Justitie si interne 24-06-2026 16:49

Timiș: Două persoane arestate pentru trafic de droguri; au vândut în Timișoara 'cristal' și 'ecstasy'

Un bărbat de 27 de ani și o femeie de 43 de ani au fost arestați preventiv pentru trafic de droguri, ei vânzând în municipiul Timișoara droguri de mare risc de tip 3CMC (cristal) și MDMA (ecstasy), informează, miercuri, Poliția Timiș. Potrivit sursei citate, dosarul a fost documentat de polițiștii Brigăzii de Combatere a Crim

Justitie si interne 24-06-2026 16:41

Timiș: Administrator al unei societăți de exploatare a lemnului, reținut pentru infracțiuni silvice

Un bărbat de 50 de ani din orașul Făget, administrator al unei societăți de exploatare a materialului lemnos, a fost reținut, miercuri, pentru 24 de ore, de polițiștii timișeni, în urma unor percheziții domiciliare, într-un dosar care vizează infracțiuni la regimul silvic. Potrivit unui comunicat transmis de Inspectoratul de Poliți

Justitie si interne 24-06-2026 15:49

Arad: Patru angajați de la CFR Călători, suspectați să au furat o tonă de motorină din depou

Patru angajați ai Depoului de Locomotive Arad, din cadrul Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători 'CFR Călători S.A.', au fost puși sub control judiciar, miercuri, în cadrul unei anchete în care sunt suspectați că ar fi furat o tonă de motorină dintr-un rezervor destinat alimentării locomotivelor. Potrivit un

Justitie si interne 24-06-2026 14:59

CCR respinge sesizarea președintelui Nicușor Dan pe Legea privind prevenirea și combaterea atacurilor de urs brun

Curtea Constituțională a României a respins, miercuri, sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind aprobarea metodelor de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora, stabilind că actul normativ este constituțional. Potrivit unui comunicat

Justitie si interne 24-06-2026 14:53

CCR a amânat discuțiile asupra sesizării președintelui Nicușor Dan în legătură cu Legea privind drepturile copilului

Curtea Constituțională a României a amânat, miercuri, pentru 15 iulie discuțiile asupra sesizării președintelui Nicușor Dan în legătură cu actul normativ pentru modificarea și completarea Legii privind protecția și promovarea drepturilor copilului, în care acesta evocă o eventuală dublă sancționare și lipsa implicării familiei în consili

Justitie si interne 24-06-2026 14:38

CCR: Sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind utilizarea plajei Mării Negre - amânată

Curtea Constituțională a României a amânat, miercuri, pentru 15 iulie pronunțarea deciziei în cazul sesizării președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind utilizarea plajei Mării Negre. În luna noiembrie a anului trecut, șeful statului a trimis Curții Constituționale o sesizare de neconstituționalitate asupra Legii pe

Justitie si interne 24-06-2026 14:36

CCR: Sesizarea pe legea prin care comuna Cociuba Mare devine zonă cu resurse turistice - amânată

Curtea Constituțională a României a amânat miercuri, pentru 15 iulie, pronunțarea deciziei în cazul sesizării președintelui Nicușor Dan în legătură cu Legea pentru modificarea OUG privind aprobarea planului de amenajare a teritoriului național, secțiunea a VIII-a - zone cu resurse turistice. Actul normativ modifică anex

Justitie si interne 24-06-2026 13:35

Galați: Mama copilului de doi ani găsit decedat, fiind deshidratat și subnutrit - reținută pentru omor

Mama copilului de 2 ani și 9 luni găsit decedat, pe 10 iunie, într-un apartament din municipiul Galați, în condițiile în care era deshidratat și subnutrit, a fost reținută pentru 24 de ore și este cercetată pentru omor asupra unui membru de familie și rele tratamente aplicate minorului. Potrivit unui comunicat de presă transmis miercuri de Pa

Justitie si interne 24-06-2026 13:31

Fotbalistul ivorian Kader Keita - trimis în judecată pentru ucidere din culpă și părăsirea locului accidentului

Fotbalistul ivorian Kader Keita a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 din Capitală pentru ucidere din culpă și părăsirea locului accidentul, după ce, în luna martie, a lovit cu mașina o femeie care traversa pe trecerea de pietoni și a fugit. Potrivit unui comunicat al PJS2 transmis, miercuri,

Justitie si interne 24-06-2026 11:12

DGPMB: 5 tineri au fost reținuți după ce au cheltuit 13.000 de lei din contul unei bătrâne

Polițiștii au reținut trei bărbați și două femei care ar fi efectuat tranzacții financiare din contul unei femei în vârstă de 70 de ani, în valoare de circa 13.000 de lei. Marți, polițiștii Capitalei - Serviciul Combaterea Infracțiunilor Informatice au pus în executare opt mandate de percheziție domiciliară în București și î

Justitie si interne 24-06-2026 10:51

PCAB: Administratorul unui post de radio online care promova doctrine legionare - trimis în judecată

Administratorul postului de radio online 'Radio Camarad', care promova idei, concepții și doctrine legionare, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București. Potrivit unui comunicat al PCAB transmis, miercuri, AGERPRES, marți au fost finalizate cercetările, fiind dispuse de către procurorul de caz d