Harghita: Vicepremierul Tánczos Barna afirmă că reforma Romsilva trebuie făcută ''de jos în sus''
Vicepremierul Tánczos Barna (UDMR) a declarat vineri, la Miercurea-Ciuc, procesul de reformă prin care trece RNP Romsilva reprezintă 'un subiect de actualitate majoră', el arătând că această schimbare în instituție trebuie să fie făcută 'de jos în sus''.
El a participat vineri, la Miercurea-Ciuc, la deschiderea celei de-a patra ediții a Conferinței Administratorilor și Proprietarilor de Păduri, eveniment care oferă în fiecare an cadru de dezbatere pentru teme actuale din sectorul forestier.
Tema centrală a conferinței vizează, potrivit organizatorilor, redefinirea rolului strategic al gestionării pădurilor în contextul schimbărilor climatice, al transformării cadrului de reglementare european și al dinamicii accelerate a pieței, un accent deosebit fiind pus și pe analiza contextului juridic și al regimului de proprietate.
În deschiderea evenimentului la care sunt prezenți circa 300 de participanți, vicepremierul Tánczos Barna, unul dintre inițiatorii conferinței, a vorbit despre importanța pădurilor ca resursă prețioasă și moștenire de la generațiile trecute, punctând faptul că tema necesită o abordare rațională și științifică, în același timp.
Fost ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor în perioada 2020-2023, Tánczos Barna s-a referit și la procesul de reformă prin care trece RNP Romsilva, 'un subiect de actualitate majoră' și a punctat că schimbarea trebuie să se facă 'de jos în sus', altfel 'se vor impune lucruri din partea societății, fără cunoașterea tuturor detaliilor'.
'Îmi reproșez personal că nu am fost suficient de insistent când ar fi trebuit să fiu ca această schimbare venită de jos în sus, din interiorul RNP-ului, să ajungă la o finalitate și la o reformă', a spus vicepremierul.
Acesta a vorbit și despre importanța implicării specialiștilor în educația tinerilor.
'Eu nu aș dori să văd, de exemplu, un RNP care lipsește de la Săptămâna verde. Eu nu aș dori să văd Săptămână verde în școlile din România fără o zi, jumătate de zi, în care un pădurar, un inginer silvic, este în școală pentru a planta dragostea pentru pădure în inima copiilor și rațiunea cu privire la exploatarea sustenabilă a pădurii în mintea copiilor. De noi depinde când și cum vor învăța despre pădure cei care vin din urmă', a spus Tánczos.
De asemenea, vicepremierul și-a exprimat dorința ca reforma Romsilva să transforme compania într-una mult mai eficientă.
'Mi-ar plăcea să văd că Romsilva și administratorii de pădure, ocoalele de regim - private, ocoalele de la autoritățile locale - vor deveni model de administrare a naturii, un model de eficiență la nivel european, iar noi, cei care administrăm această resursă uriașă din România, trebuie să devenim jucători importanti pe piața internațională sau cel puțin pe piața europeană a lemnului și trebuie să ne unim forțele pentru a nu dispersa toate resursele pe care le avem la îndemână', a conchis Tánczos Barna.
Tánczos a atras atenția asupra provocărilor actuale, de la schimbările climatice și presiunea venită din partea societății până la conflictele internaționale, subliniind că specialiștii, proprietarii și administratorii de păduri trebuie să fie cei care generează schimbarea, nu doar să se adapteze la ea.
'Trebuie să fim extrem, extrem de atenți la aceste provocări. Avem, de fapt, două opțiuni: Suntem tot timpul cei care încearcă să se adapteze schimbărilor, încercăm să răspundem noi într-un fel sau altul la aceste schimbări, sau suntem noi cei care generăm schimbările? Și cred că trebuie să alegem a doua opțiune', a mai spus vicepremierul.
În deschiderea conferinței a luat cuvântul și președintele Consiliului Județean Harghita, Bíró Barna-Botond, care a subliniat importanța luării deciziilor pe baza realității din teren și a dialogului cu specialiștii în domeniu.
'Faptul că am ajuns la cea de-a patra ediție a Conferinței Administratorilor și Proprietarilor de Păduri arată că există o comunitate profesională puternică, preocupată nu doar de prezentul, ci mai ales de viitorul pădurilor noastre. Acest lucru este cu atât mai important într-un moment în care sectorul forestier se confruntă cu schimbări și decizii importante la nivel național și european. Un exemplu este procesul de delimitare a Zonelor cu Protecție Strictă, care ridică numeroase întrebări și preocupări în rândul comunităților locale și al proprietarilor de păduri. Experiența recentă ne arată foarte clar că astfel de decizii nu pot fi luate doar pe baza unor analize realizate de la distanță. Gestionarea responsabilă a patrimoniului natural presupune cunoașterea realităților din teren și consultarea celor care îl administrează zi de zi. De aceea, dialogul dintre specialiști, administratori, proprietari și autorități este esențial. Iar conferințe precum cea de astăzi oferă tocmai acest cadru necesar pentru schimb de experiență, clarificarea problemelor și formularea unor soluții sustenabile', a transmis președintele Consiliului Județean Harghita.
Reprezentanții organizatorilor au mai subliniat că evenimentul a evoluat, de la an la an, de la o inițiativă regională la o platformă de dialog de nivel național.
Printre cei care au luat parte la evenimentul de deschidere și au transmis mesaje participanților s-au numărat și George Gârbacea, inspector general al Gărzii Forestiere Naționale, Gabriel-Simion Oltean, consilier în cadrul cabinetului ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor și directorul general al Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva, Jean Vișan.
Programul conferinței, care se desfășoară pe tot parcursul zilei, este structurat în trei paneluri tematice: 'Pădurea ca resursă strategică în contextul schimbărilor climatice', 'Drept, proprietate și responsabilitate în administrarea pădurilor' și 'Lanțul valoric al pădurii și lemnului în Europa - piață, reglementare și competitivitate'.
Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Harghita, Asociația Proprietarilor și Administratorilor de Păduri din Estul Transilvaniei, în parteneriat cu Asociația Organizațiilor Fermierilor Secui și Asociația Forestierilor din România. AGERPRES / (A, AS - redactor: Gina Ștefan, editor: Marius Frățilă, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Muraru: PNL nu renunță la candidatul propriu de premier și nu acceptă să fie anexa nimănui; ne delimităm clar de PSD
Partidul Național Liberal nu renunță la candidatul propriu de premier, nu acceptă să fie anexa nimănui și se delimitează clar de PSD, a declarat, vineri, vicepreședintele PNL Alexandru Muraru. 'Astăzi, PNL a ales limpezimea, nu ambiguitatea. În ședința extraordinară a Biroului Politic Național, am votat în unanimitate două deci
Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoșilor din PNL și USR că nu ne temem de votul cetățenilor
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că social-democrații nu mai înaintează o altă propunere și le-a transmis 'curajoșilor' din PNL și USR că PSD nu se teme de votul cetățenilor. 'PSD a fost mereu constructiv în ceea ce privește găsirea unei soluții pentru ca România să aibă un guvern cu puteri dep
Claudiu Manda (PSD) îl acuză pe Bolojan că 'l-a mințit de două ori' pe președintele Nicușor Dan
Secretarul general al PSD, Claudiu Manda, l-a acuzat vineri pe Ilie Bolojan că l-a 'mințit de două ori' pe președintele României și că de fiecare dată când PSD și-a respectat cuvântul, el și-a schimbat condițiile. 'Domnule Bolojan, ați mințit din nou! L-ați mințit de două ori pe președintele României. I-ați
Siegfried Mureșan: PNL nu îl va susține - și nici nu a spus vreodată că îl va susține - pe Sorin Grindeanu ca prim-ministru, cu autonomie totală
Partidul Național Liberal nu îl va susține și nici nu a spus vreodată că îl va susține pe Sorin Grindeanu ca prim-ministru, cu autonomie totală și fără nicio asumare concretă privind obiectivele guvernării, a declarat, vineri, europarlamentarul Siegfried Mureșan, vicepreședinte al PNL, care a fost propus premier din partea PNL, USR și UDMR.
Simion: AUR la guvernare! Dacă Nicușor Dan nu se conformează, trebuie suspendat
Președintele AUR, George Simion, solicită că Alianța pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susținând că șeful statului, Nicușor Dan, trebuie suspendat 'dacă nu se conformează'. 'AUR la guvernare! E singura soluție! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat', a scris Simion, vineri, pe Faceboo
Adrian Câciu (PSD): Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români
Deputatul PSD Adrian Câciu a declarat vineri că 'devine evident' că Ilie Bolojan 'își bate joc' de România și de români, 'îl minte' pe președintele Nicușor Dan și 'sfidează pur și simplu orice elementar bun-simț politic'. 'Devine evident că Bolojan își bate joc de Rom&acir
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit; PNL și-a schimbat poziția
Președintele Nicușor Dan transmite că partidele au revenit la 'blocajul politic', după ce PNL se angajase marți să voteze un guvern minoritar PSD, însă ulterior și-a schimbat poziția. 'Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singu
Președintele a semnat decretul privind pensionarea procurorului-șef adjunct al DIICOT, Claudia Curelaru
Președintele Nicușor Dan a semnat vineri decretul privind pensionarea procurorului-șef adjunct al DIICOT, Claudia Curelaru. Aceasta își încheie mandatul luni. Claudia Curelaru iese la pensie după ce a pierdut concursul pentru un nou mandat. Secția pentru procurori a CSM a admis cererea depusă de Claudi
Pricopie: Responsabilitatea formării unui guvern funcțional aparține, în primul rând, partidelor politice
Responsabilitatea formării unei majorități parlamentare și a unui guvern funcțional aparține, în primul rând, partidelor politice, a declarat vineri rectorul Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative, Remus Pricopie. 'Guvernul Mureșan sau Guvernul Grindeanu? Cred că aceasta este o întrebare greșită. (...) Lun
Siegfried Mureșan și Ilie Bolojan, la sediul USR
Președintele USR, Dominic Fritz, transmite că i-a primit la sediul partidului pe europarlamentarul Siegfried Mureșan, susținut pentru funcția de premier, și pe liderul PNL, Ilie Bolojan. Discuțiile au vizat prioritățile pentru România, scrie liderul USR pe pagina sa de Facebook. 'Propunerea unui guvern minoritar PNL-US
Diana Buzoianu (USR): Dacă niciun guvern minoritar nu va fi votat, alegerea corectă sunt alegerile anticipate
Ministrul interimar al Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu (USR), a afirmat vineri că soluția alegerilor anticipate ar fi una corectă pentru România, dacă niciuna dintre variantele de guvern minoritar nu va reuși să adune voturile necesare în Parlament. 'Eu sunt convinsă că soluția pe care noi am propus-o este o soluț
PNL: Consecvența și respectarea cuvântului dat sunt mai importante decât orice dispută politică
PNL a transmis, vineri, că poziția partidului și a președintelui formațiunii, Ilie Bolojan, a fost aceeași în discuțiile cu partenerii, în consultările oficiale și în declarațiile publice și rămâne aceeași, menționând că pentru liberali 'consecvența și respectarea cuvântului dat sunt mai importante decât orice dispută pol
Năsui: Continuarea guvernului Bolojan, cel mai probabil scenariu
Deputatul USR Claudiu Năsui avertizează că nici varianta unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR, nici cea a unui executiv monocolor PSD nu ar strânge suficiente voturi în Parlament, motiv pentru care menținerea Cabinetului Bolojan rămâne, în opinia sa, scenariul cel mai probabil. 'Dacă ne uităm după comportamentul de vot de până a
Ziua Drapelului/ Miruță: Să fim mândri de Tricolorul nostru, să facem în fiecare zi ceva pentru a fi demni de el
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a transmis vineri, de Ziua Drapelului Național, că românii ar trebui să fie mândri de Tricolor și să facă în fiecare zi ceva pentru a fi demni de el. 'Opriți-vă un minut. Lăsați d
PSD: PNL-USR-UDMR sabotează formarea Guvernului și inventează condiții pentru a rămâne pe funcții
Partidul Social Democrat consideră că PNL-USR-UDMR 'sabotează' formarea Guvernului și inventează condiții pentru a rămâne pe funcții. 'PNL-USR-UDMR sabotează formarea Guvernului: inventează condiții pentru a rămâne pe funcții. Partidul Social Democrat denunță blocajul politic total iresponsabil al PNL, USR și UDMR, care riscă să arunce

