Aproape jumătate dintre companiile active în România se așteaptă ca angajații să vină la birou 3-4 zile/săptămână (sondaj)
Aproape jumătate dintre companiile din România se așteaptă ca angajații să vină la birou 3-4 zile pe săptămână, în 2026, pe măsură ce modelul de lucru hibrid devine mai bine structurat, arată un sondaj realizat de o companie de consultanță imobiliară și de management al investițiilor.
Conform datelor analizate de Colliers, aproximativ trei sferturi dintre organizații intenționează să păstreze suprafața actuală de birouri, chiar dacă 55% dintre acestea susțin că spațiile sunt, astăzi, mai puțin ocupate decât înainte, semn că modul de utilizare a birourilor continuă să se schimbe.
În ceea ce privește perspectivele pentru acest an, 75,25% din totalul celor chestionați au declarat că intenționează să păstreze aproximativ aceeași suprafață de birouri și doar 8,9% estimează o reducere de până la 25% a spațiului, în timp ce aproximativ 9% anticipează o creștere moderată, iar mai puțin de 3% se așteaptă la extinderi semnificative.
În paralel, aproape o treime (31,3%) dintre companii anticipează un model de lucru cu o zi - două zile pe săptămână la birou, timp în care 36% descriu atmosfera din birouri ca fiind vibrantă. De asemenea, majoritatea afirmă că spațiile sunt mai puțin folosite de către angajați, iar atmosfera este mai degrabă liniștită. În plus, aproape jumătate dintre companii se așteaptă ca angajații să fie prezenți la birou 3-4 zile pe săptămână, în timp ce doar o mică parte rămân în modele complet remote sau complet bazate pe prezență fizică.
Cercetarea de specialitate arată că, în multe companii, între 30% și 70% dintre angajați sunt prezenți la birou într-o zi obișnuită, iar doar o mică parte dintre organizații spun că spațiile sunt aproape de capacitatea maximă de ocupare.
'Majoritatea angajaților sunt mulțumiți de avantajele de bază ale locațiilor de birouri, precum accesul facil la clădiri și proximitatea stațiilor de metrou, dar și de restaurantele, magazinele și serviciile din apropiere. Aceste rezultate sugerează că multe dintre zonele moderne de birouri din România oferă deja facilitățile urbane pe care angajații le consideră importante în viața de zi cu zi. Cu toate acestea, prezența la birou rămâne în continuare parțială, iar angajații caută tot mai mult beneficii și facilități suplimentare pentru a fi motivați să lucreze mai mult de la birou', se menționează în concluziile studiului.
Pe de altă parte, în privința măsurilor prin care companiile încearcă să încurajeze prezența angajaților la birou, aproximativ 50,5% spun că nu au introdus inițiative speciale, bazându-se mai degrabă pe politicile interne și pe opțiunea angajaților. Companiile care încearcă, totuși, să stimuleze revenirea la birou recurg, în principal, la organizarea de evenimente interne (34,6%), introducerea unor reguli privind prezența fizică (27,7%) sau modernizarea spațiilor de lucru (20,8%). O pondere mică (5%) dintre organizații apelează la beneficii financiare sau stimulente directe pentru a-i atrage pe salariați, fizic, la locul de muncă.
În același timp, costurile ridicate de chirie și mentenanță sunt principala preocupare pentru 44,55% dintre respondenți, urmate de utilizarea ineficientă a spațiului (24,75%) și de flexibilitatea limitată a clădirilor pentru a susține munca hibridă (18,81%).
Totodată, companiile acordă o atenție tot mai mare sănătății mintale a angajaților, astfel că 38,6% dintre cei intervievați precizează că munca remote nu a avut un impact semnificativ asupra stării de bine a angajaților, în timp ce 34,6% consideră că efectul a fost pozitiv, iar 26,7% că impactul a fost negativ. 'Ca răspuns la aceste schimbări, două treimi dintre companii au implementat deja programe de wellbeing, care includ inițiative precum coaching, terapie, workshopuri sau activități sociale', notează consultanții.
Sondajul a fost realizat în rândul a 101 companii din principalele centre de birouri ale țării. Majoritatea respondenților sunt din București (90%), dar studiul include și companii din Cluj-Napoca (25%) și Timișoara (16%). Sectorul IT&C reprezintă 33% dintre respondenți, iar serviciile profesionale 14%, cele mai multe companii participante fiind angajatori medii sau mari, cu peste o sută de angajați.
Colliers (NASDAQ, TSX: CIGI) ) este unul dintre liderii globali în servicii de consultanță imobiliară și de management al investițiilor, ce operează prin trei platforme - Servicii Imobiliare, Consultanță Tehnică și Managementul Investițiilor. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Nicoleta Bănciulea, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Premiul de 1,487 milioane de lei, la categoria I, la Loto 5/40 a fost câștigat
Premiul de categoria I în valoare de 1,487 milioane de lei a fost câștigat la Loto 5/40, la extragerea de duminică, biletul norocos fiind jucat la o agenție loto din București, sector 3, informează Loteria Română. Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de duminică
Parlament-audieri miniștri/ Ministrul propus al Energiei, Bogdan Ivan, a primit aviz favorabil în comisiile reunite din Parlament
Candidatul la funcția de ministru al Energiei, Bogdan Ivan, propus de către premierul desemnat, Adrian Veștea, a primit, luni, aviz favorabil din partea Comisiilor de specialitate reunite din Parlament. Astfel, din totalul deputaților și senatorilor prezenți în sală și online, 35 au votat 'pentru', 17 'împotrivă', la care s-a adăuga
Parlament - audieri miniștri/ Florin Barbu, aviz favorabil pentru funcția de ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale
Ministrul propus pentru preluarea portofoliului la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a primit luni aviz pozitiv din partea comisiilor de specialitate reunite ale Parlamentului. Înainte de votul final asupra avizului, reprezentanții AUR au părăsit sala. 'Faptul că AUR părăsește sala, nu este altceva decât un vot pentru
Parlament-audieri miniștri/ Bogdan Ivan: O reducere a participației statului în anumite companii strategice din energie nu reprezintă un interes
O reducere a participației statului în anumite companii strategice din energie nu reprezintă un interes și nu consider că o companie va fi mai profitabilă sau că va fi condusă mai bine dacă 10% sau 15% din pachetul de acțiuni nu va mai fi al statului, ci al altor companii, a declarat, luni, în cadrul audierilor din comisiile reunite, de specialitate, din Parlamen
România, singura țară membră UE unde motorina s-a scumpit în luna mai față de luna precedentă
Prețul combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal în Uniunea Europeană a crescut cu 20,7% în luna mai 2026 comparativ cu aceeași perioadă din 2025, după un avans de 20,8% în aprilie și unul de 12,9% în martie, arată datele publicate luni de Eurostat. În ritm anual, în luna mai 2026 prețurile combustibililo
Folcuț (ARB): România se situează la jumătatea mediei europene în privința competențelor digitale de bază
România se află, în prezent, încă la jumătatea mediei Uniunii Europene (UE), în privința competențelor digitale de bază, cu o pondere de 31,8%, dar în creștere de 27,7% comparativ cu datele anterioare disponibile, a declarat, luni, la în cadrul conferinței 'Digitalizare și siguranță cibernetică - amenințările cibernetice în era I
Rus (Senat): România poate fi un exemplu pentru Europa pe zona digitalizării; e important să avem un Minister al Transformării Digitale
România poate fi un exemplu pentru Europa pe zona digitalizării și ar fi un pas important să avem un Minister al Transformării Digitale, pentru că nu putem vorbi în era Inteligenței Artificiale de un minister al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, în care digitalizarea este acolo la 'pe ultima sută', a declarat, luni, în cadrul confer
Bularda (ECCC): Peste 200 de proiecte pe securitatea cibernetică sunr în curs de implementare, multe pe componenta de AI
Peste 200 de proiecte pe securitate cibernetică sunt în curs de implementare, la nivelul Uniunii Europene, multe dintre acestea fiind pe componenta de Inteligență Artificială (AI), a declarat, luni, în cadrul conferinței 'Digitalizare și siguranță cibernetică - amenințările cibernetice în era Inteligenței Artificiale', Daniela Bularda, responsabilă
Dumitrașcu (ARSC): Avem nevoie de o entitate care să gestioneze ce se întâmplă în România reală, nu în România politicilor publice
Anul 2026 va fi un an care poate crea următorul ciclu din punct de vedere al transformării digitale la nivel național și avem nevoie de o entitate care să gestioneze ceea ce se întâmplă în România reală, nu în România politicilor publice sau în România surselor de finanțare, a declarat, luni, în cadrul conferinței 'Di
Scăderea dobânzilor a ieftinit creditele ipotecare în Europa; București intră în top 5 (raport)
Scăderea dobânzilor la creditele ipotecare, înregistrată în ultimele șase luni în statele Uniunii Europene, a dus la îmbunătățirea accesibilității contractării unei finanțări imobiliare, iar România a intrat în top cinci state cu cele mai ieftine astfel de împrumuturi, luând în calcul salariile medii și costurile cu
Program de guvernare/Profitul companiilor din energie, repartizat într-un fond de investiții; legislația ce obligă companiile de stat să emită, anual, dividende se abrogă
Profitul companiilor din energie va fi repartizat într-un fond de investiții în domeniul energetic și va fi abrogată legislația prezentă care obligă companiile de stat să emită dividende anual, conform programului de guvernare propus de prim-ministrul desemnat Adrian Veștea. Potrivit sursei citate, Ministerul Energiei, în colaborare cu alte i
Program de guvernare/Capitalizarea BID va fi majorată în acest an cu cel puțin 100 milioane euro
Banca de Investiții și Dezvoltare va fi consolidată ca principal instrument financiar strategic al statului român pentru mobilizarea capitalului privat, susținerea investițiilor, creșterea absorbției fondurilor europene și dezvoltarea competitivității economiei, iar capitalizarea inițială de 3 miliarde de lei va fi majorată în acest an cu cel puțin 100 mi
Program de guvernare/Construirea de 50 de centre respiro pentru persoane cu dizabilități și vouchere de 8.000 de euro pentru tehnologii asistive
Integrarea persoanelor cu dizabilități în câmpul muncii prin parteneriate între instituții publice și mediul privat, lansarea unei platforme de angajare asistată, extinderea serviciilor și acordarea de vouchere pentru tehnologii asistive sunt printre măsurile prevăzute în programul de guvernare pe domeniul 'Muncă, familie, tineret și solid
Program de guvernare/Dezvoltarea pieței de capital românești ca sursă de finanțare pentru economie, printre obiective
Guvernul va sprijini utilizarea pieței de capital pentru finanțarea companiilor românești, atragerea economiilor populației către investiții productive și creșterea transparenței companiilor la care statul deține participații, fără afectarea controlului strategic al statului acolo unde acesta este necesar, se arată în programul de guvernare propus de prim
Program de guvernare/ Se va definitiva platforma informatică modernă, ce va permite interconectări native și automatizări de fluxuri
Proiectele de digitalizare finanțate prin PNRR vor fi finalizate în termen, îndeplinind toate jaloanele stabilite cu Comisia Europeană, iar digitalizarea Ministerului de Finanțe, a Agenției Naționale de Administrare Fiscală și Autorității Vamale Române va continua și va presupune modernizarea întregului mediu aplicativ pe fundația creată prin




