Prefectul Bucureștiului, Mugur-Mihai Toader: O lege a Capitalei ar fi imperios necesară în perioada următoare

O lege a Bucureștiului ar fi imperios necesară în perioada următoare, consideră prefectul Capitalei, Mugur-Mihai Toader.
'În momentul de față, primăriile de sector, în special, asigură o dezvoltare destul de programată și au niște planuri de dezvoltare pe termen scurt, mediu și chiar lung destul de bine întocmite. Sincope sunt, într-adevăr, majoritatea sunt puse pe seama finanțărilor insuficiente. Pe de altă parte, din punctul meu de vedere, o reformă administrativă - o lege a Bucureștiului ar fi imperios necesară în perioada următoare', a declarat pentru AGERPRES prefectul Mugur-Mihai Toader.
Pe 2 aprilie, în România este marcată Ziua Instituției Prefectului. În acest context, prefectul Capitalei a vorbit despre provocările cu care s-a confruntat instituția în ultimul an.
'În ultimul an am parcurs o perioadă în care am avut succesiv toate tipurile de alegeri. Și, în acest context, pot să spun că organizarea a fost foarte bună, fără nicio sincopă și nu am avut niciun incident major. Și aș profita de ocazie să mulțumesc tuturor instituțiilor responsabile și implicate în această succesiune de procese electorale. Pe de altă parte, în contextul politic și social de astăzi, ca realizare destul de importantă, consider eu, a fost menținerea Bucureștiului în topul orașelor sigure. Am reușit să asigurăm un climat de liniște și ordine publică, fără de care nu putem să avem o viață socială normală', a arătat Mugur-Mihai Toader.
Conform prefectului, instituția funcționează 'destul de bine', în ciuda faptului că deficitul de personal este de aproximativ 40%.
'Ne confruntăm într-adevăr cu o lipsă de personal, dar lucrul acesta nu îl putem pune pe seama unui eșec de organizare administrativă. (...) În momentul de față, am avea nevoie de colegi noi, cel puțin la Departamentul Juridic, având în vedere volumul foarte-foarte mare de documente pe care trebuie să le gestionăm, dar pe parcursul ultimului an nu am avut probleme deosebite și în niciun caz nu pot să vorbesc despre o situație de eșec', a precizat prefectul Capitalei.
Acesta afirmă, într-un mesaj transmis de Ziua Instituției Prefectului, că, în actualul context, scopul comun trebuie să fie, în primul rând, siguranța cetățenilor.
''Astăzi, când ne confruntăm cu provocări fără precedent la nivel european, cetățenii municipiului București așteaptă de la administrația publică să dea serviciului public o dimensiune democratică cu un conținut contemporan, adecvat provocărilor cu care ne confruntăm. În acest context, al preocupărilor pentru o adecvare a administrației publice la provocările viitorului, trebuie să ieșim mai puternici, mai solidari, mai bine pregătiți pentru a valorifica potențialul de care dispunem. Fără unitate și coeziune, situațiile de criză ar fi mai greu de depășit, acțiunile comune trebuie să ne ghideze mai departe și să ne dea încredere în viitorul nostru comun. În actualul context, scopul nostru comun trebuie să fie, în primul rând, siguranța cetățenilor, iar responsabilitatea și prudența trebuie să ne ghideze permanent'', se arată în mesajul prefectului.
***
Ziua Instituției Prefectului este marcată la 2 aprilie, semnificând data la care, în anul 1864, a fost instituită, prin lege, noțiunea de ''prefect''.
Instituită prin Legea 348/2018, această zi se sărbătorește anual începând din 2019.
Noțiunea de 'prefect' în România era întâlnită în Muntenia și în Moldova înainte de Unirea Principatelor din 1859, dar pe atunci purtau denumirea de 'ispravnici de județe' sau 'ispravnici administratori', cea de 'prefect' fiind instituită propriu-zis prin Legea comunală din 1 aprilie 1864 și prin Legea pentru înființarea consiliilor județene din 2 aprilie 1864, potrivit www.cdep.ro.
În prezent, prefectul este reprezentantul Guvernului în teritoriu.
Instituția Prefectului este o instituție publică, cu personalitate juridică, având patrimoniu propriu și buget propriu. Până în anul 2004, prefectul a fost demnitar al statului român, funcție politică având rolul de a reprezenta Guvernul la nivel local, iar din 2004 acesta se bucură de o reglementare de sine stătătoare, odată cu adoptarea Legii nr. 340/2004 privind prefectul și instituția prefectului, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Conform acestei legi 'prefectul este reprezentantul Guvernului pe plan local (...), garantul respectării legii și a ordinii publice la nivel local', care 'conduce serviciile publice deconcentrate ale ministerelor și ale celorlalte organe ale administrației publice centrale din subordinea Guvernului, organizate la nivelul unităților administrativ-teritoriale'. AGERPRES/(A, AS - redactor: Iulia Carciog, editor: Andreea Rotaru, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Înființarea liniei de transport turistic, dezbătută miercuri de consilierii generali
Consilierii generali ai Capitalei vor dezbate, miercuri, proiectul care prevede înființarea liniei de transport public de călători în scop turistic ''Bucharest City Tour''. Astfel, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov va fi împuternicită să emită licențele de traseu
Două noi poduri peste Bega se vor construi în Timișoara
Primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, a anunțat, vineri, că două poduri noi peste Bega se vor construi în oraș, cu peste 130 de milioane de lei, din fonduri europene. Este vorba despre podul Solventul, care va lega strada Gării de bulevardul Dâmbovița și va completa Inelul IV de circulație, fiind primul pod nou construit
Giurgiu: Un port pentru ambarcațiuni mici construit la Dunăre, nefuncțional din cauza apelor scăzute
Administrațiile locale din municipiul Giurgiu și orașul bulgar Ruse au implementat, în parteneriat, un proiect transfrontalier în cadrul căruia obiectivul de investiții al părții române a fost amenajarea unui port pentru ambarcațiuni mici pe canalul Sfântul Gheorghe. Construcția s-a dislocat din cauza fluctuațiilor nivelului apelor Dună
Harghita: Noi desprinderi din planșeul minei vechi, la Praid; a crescut conductivitatea pârâului Corund
Prefectul Harghitei, Petres Sándor, a declarat, joi, că în cursul dimineții au avut loc desprinderi din planșeul minei vechi, care au dislocat apă sărată în pârâul Corund și au dus la creșterea conductivității, dar situația din zona afectată de la Praid rămâne stabilă, fără riscuri suplimentare pentru populație.
Tulcea: Primăria municipiului cere fonduri pentru reabilitarea adăposturilor civile
Primăria municipiului Tulcea va solicita în prima ședință a noului Guvern circa patru milioane de euro din Fondul de rezervă pentru reabilitarea în regim de urgență a celor zece adăposturi civile pe care le are în administrare. Primarul municipiului, Ștefan Ilie, a declarat joi, pentru AGERPRES, că, pentru prima dată
Ioan Ovidiu Sabău, Cetățean de Onoare al județului Cluj
Antrenorul echipei de fotbal 'Universitatea' Cluj, fostul internațional Ioan Ovidiu Sabău, va deveni cetățean de onoare al județului Cluj, la inițiativa președintelui Consiliului Județean (CJ), Alin Tișe. 'Președintele Consiliului Județean Cluj, domnul Alin Tișe, a inițiat un proiect de hotărâre care vizează acordarea titlulu
ANCPI: Peste un milion de documente, eliberate online în 2025
Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a eliberat, online, prin intermediul platformei EPAY.ANCPI.RO, 1.018.489 de documente, în primele cinci luni ale anului 2025. Potrivit unui comunicat transmis joi AGERPRES, în aceeași perioadă a anului precedent, ANCPI a eliberat online 821.365 de extrase de carte funciară pen
Bihor: Consiliul Județean a desemnat constructorii a patru pasaje rutiere noi în Oradea, din fonduri europene
Consiliul Județean (CJ) Bihor a finalizat procedura de licitație pentru desemnarea constructorilor care vor executa patru pasaje rutiere noi, din care două subterane și două supraterane, la periferia municipiului Oradea, în valoare totală de 102 milioane de lei, din fonduri europene. Potrivit unui comunicat al CJ, pasajele rutiere sunt m
Sector 1: Poliția Locală va verifica vara, în weekend, cluburile cu sonometre și va aplica amenzi pentru zgomot excesiv
Poliția Locală a Sectorului 1 va verifica, vara aceasta, la sfârșit de săptămână, cluburile cu sonometre și va aplica amenzi pentru zgomot excesiv. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis miercuri AGERPRES, Poliția Locală va fi în teren la fiecare sfârșit de săptămână pentru a monitoriza și a interveni prompt &i
Busuioc (Curtea de Conturi): Utilizată strategic, datoria publică poate deveni un instrument eficient de finanțare a investițiilor
Datoria publică, atunci când este utilizată în mod strategic, poate deveni un instrument eficient de finanțare a investițiilor în infrastructură, educație, sănătate sau în alte domenii prioritare pentru cetățeni, a susținut președintele Curții de Conturi a României, Mihai Busuioc, în deschiderea Reuniunii Anuale a Grupului de Lucru INTOSAI
Satu Mare: Un loc de joacă inaugurat recent, vandalizat de turiști norvegieni
Noul loc de joacă de pe malul Someșului din municipiul Satu Mare a fost vandalizat în noaptea de marți spre miercuri de către trei turiști norvegieni, la nici o săptămână de la inaugurarea lucrărilor, informează administrația locală, printr-un comunicat de presă. 'Noaptea trecută, trei turiști norvegieni cu vârsta cuprins
Sector 6: Puncte de prim ajutor, de distribuire a apei potabile, cișmele și dușuri stradale împotriva caniculei
Șapte puncte de prim ajutor, precum și de distribuire a apei potabile, 137 de cișmele și zece dușuri stradale sunt pregătite în Sectorul 6 pentru perioada caniculei. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 6 transmis marți, când temperaturile depășesc 35 de grade Celsius, în Sectorul 6 se activează cele șapte puncte d
Termoenergetica București: Lucrări la sistemul de termoficare; furnizarea apei calde, sistată în patru sectoare
Compania Municipală Termoenergetica București (CMTEB) anunță luni că în următoarele zile se vor efectua lucrări de înlocuire, modernizare și de reparații pe conductele rețelei termice, în mai multe zone din Capitală, intervențiile având durate diferite de realizare. Astfel, furnizarea agentului termic pentru apă caldă va fi sistată, &ic
Tulcea: Noul sediu al Primăriei municipiului, deschis contribuabililor
Persoanele care nu-și pot rezolva online problemele administrative pe care le au cu Primăria municipiului Tulcea sunt așteptate, începând de luni, în noul sediu al autorității locale care a fost modernizat în ultimii doi ani, timp în care funcționarii publici au lucrat într-un hotel din centrul orașului. &Ic
Sibiu: Parcarea Teatrului se închide începând de luni, pentru pregătirile Festivalului Internațional de Teatru
Parcarea Teatrului din Sibiu va fi închisă începând de luni până la 1 iulie, în contextul pregătirilor pentru Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), au anunțat autoritățile locale printr-un comunicat de presă. Măsura face parte dintr-un plan amplu de logistică aprobat de Comisia de Avizare a Adunăr