logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Cseke Attila: Pachetul privind reforma administrativă răspunde provocărilor autorităților locale și va rezolva unele inadvertențe

Image

Măsurile referitoare la reforma administrativă, cuprinse în pachetul doi, răspund provocărilor și necesităților autorităților locale, în contextul anului 2025, și va rezolva unele inadvertențe care au existat sau există pe partea de proceduri administrative, a declarat pentru AGERPRES Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.

Cseke Attila a anunțat că în câteva zile acest text va fi pus în transparență decizională, adăugând că în prezent se lucrează la finalizarea măsurilor, inclusiv în urma unei noi runde de dezbateri, avute marți cu Asociația Municipiilor din România, alături de premierul Ilie Bolojan, vicepremierul Tánczos Barna și ministrul Muncii, Florin Manole.

''În momentul în care avem finalizat acest text, el va fi pus în transparență decizională. (...) Eu cred că aceste discuții, care s-au întins pe mai multe săptămâni, au fost binevenite și au arătat deschiderea la dialog a Guvernului, evident în sensul în care, împreună cu autoritățile locale, să găsim soluțiile cele mai bune, în contextul economic și financiar în care suntem, dar în care să acordăm și pârghii în plus inclusiv financiare autorităților locale. Concluzia noastră este aceea că acest pachet va răspunde provocărilor și necesităților autorităților locale, în contextul anului 2025, va rezolva unele inadvertențe care au existat sau există și astăzi pe partea de proceduri administrative, va ajuta autorității locale să aibă o capacitate financiară crescută și să aibă o structură eficientizată din punct de vedere al personalului'', a subliniat ministrul Dezvoltării.

El a precizat că acest pachet de măsuri administrative privește trei mari părți.

O primă parte este legată de descentralizare și transferul deciziilor și atribuțiilor aferente către autoritățile administrației publice locale, inclusiv descentralizarea deciziei pe posibila organizare a activităților jocurilor de noroc la nivelul autorităților locale, care astăzi sunt excluse de la această autorizare.

''A doua parte, care privește o parte însemnată de creștere a capacității financiare a autorităților administrației publice locale, unde vor fi propuse măsuri pentru ca veniturile să fie asigurate către autoritățile locale, să creăm pârghii, statul român să creeze pârghii prin care aceste venituri ajung într-o pondere mult mai mare la autoritățile locale. Deci asigurarea capacității financiare a autorităților locale este a doua parte, cu posibilitate de reținere la sursă din alte surse ale statului român, în cazul în care o persoană nu își plătește impozitele și taxele locale, cu obligația ca pentru a putea primi o autorizație de construire, pentru a putea cumpăra un imobil, un autoturism, să fie plătite toate dările către comunitatea locală. Toate acestea se subsumează ideii de echitate și dreptate socială, pentru că nu doar unii cetățenii ai României trebuie să plătească taxe și impozite, nu doar unii cetățenii ai României trebuie să respecte legile și trebuie să facem în așa fel încât și cei care până acum nu au respectat sau nu și-au îndeplinit această obligație să și-o îndeplinească și să respecte legile în vigoare'', a adăugat ministrul Dezvoltării.

A treia parte a pachetului de măsuri privind administrația publică locală, care privește partea de eficientizare a activității, cuprinde măsuri care, unele dintre acestea, vor fi aplicabile și pentru administrația publică centrală și care se referă la eficientizarea activității legat de numărul total de posturi care pot fi înființate la nivelul autorității sau administrației publice locale. Măsura de reducere a numărului de posturi cu 20%, cuprinsă în acest capitol, ar putea însemna și doar eliminarea unor posturi vacante, a precizat ministrul Dezvoltării.

''Din discuțiile care au fost de-a lungul mai multor întâlniri, s-a degajat ideea de reducere cu 20% a numărului de posturi care pot fi înființate la nivelul autorităților locale pe categorii de localități și pe categorii legate de numărul de populație, așa cum ele sunt astăzi definite prin ordonanța guvernului 63/2010. Acest sistem are un mare avantaj și anume acela că nu la toată lumea va trebui să fie reorganizare, pentru că în primăriile și în consiliile județene, unde și până acum s-a desfășurat o activitate bazată pe eficiență, inclusiv din punct de vedere a resursei umane, această scădere cu 20% sau reducere cu 20% a posturilor s-ar putea să însemne doar eliminarea unor posturi vacante. Deci cine și-a administrat și-a gestionat resursa umană în mod eficient, va fi mai puțin afectat. În schimb, la autoritățile locale unde organigrama a fost ocupată la maxim, acolo vor trebui făcute măsuri de reorganizare pentru a reduce numărul de posturi din organigrama aprobată'', a explicat Cseke Attila.

De asemenea, a mai spus ministrul Dezvoltării, în pachet se propun măsuri de reducere a numărului de polițiști locali care vor putea activa pe raza unității administrativ-teritoriale.

''Dacă astăzi norma prevede un polițist la o mie de locuitori, din discuțiile pe care le-am avut de-a lungul acestor săptămâni, propunerea va fi aceea ca un polițist să poată fi înființat la 1.200 de locuitori și aici va fi vorba despre o reducere a numărului de posturi'', a spus Cseke Attila.

De asemenea, potrivit ministrului, o reducere semnificativă de posturi din administrația locală, dar și centrală este cea referitoare la cabinetele aleșilor locali și cabinetele demnitarilor de la nivel central.

''Ca să vă dau un exemplu, viceprimarii de comune și de orașe sub 10.000 de locuitori nu vor mai avea dreptul la un consilier și primarii acestor localități în loc de doi consilieri vor avea un consilier. Dar și la nivel central, la cabinetele miniștrilor, secretarilor de stat, se propune o reducere cu un post. Acum doi ani a fost o altă reducere, acum se propune din nou o reducere cu un post a acestor cabinete'', a precizat Cseke Attila.

Un punct important se referă la posibilitatea asigurării competențelor și atribuțiilor de specialitate, prin faptul că funcțiile publice vor putea fi exercitate și prin normă parțială, nu numai prin normă întreagă, ceea ce, la nivelul comunităților mai mici, va putea să dea posibilitatea ocupării unor funcții publice de specialitate la mai multe autorități locale.

''La două comune, dacă vreți învecinate, ca ambele comune să aibă pe același tip de funcție publică același angajat, care poate deservi patru ore o comună, celelalte patru ore pe cealaltă comună, încercăm să asigurăm atribuții de specialitate la nivelul autorităților locale'', a punctat ministrul Dezvoltării.

Potrivit acestuia, o măsură importantă este propunerea de a trece asistenții personali ale persoanelor cu handicap de la nivelul autorităților locale la nivelul Ministerului Muncii.

''Astăzi sunt aproape 102.000 de asistenți personali ale persoanelor cu handicap care, conform legilor în vigoare, au contract individual de muncă cu autoritățile locale, în condițiile în care angajarea acestor asistenți nu depinde și nu e determinată de voința de niciun fel a autorităților locale. Ei sunt persoane care ajută persoanele cu handicap, e pe legislația muncii, este în regulă, doar că autoritățile locale nu au nicio atribuție cu privire la ei, dar aproape 102.000 de astfel de persoane sunt în contract cu autoritățile locale. Și, atunci când vedem cifrele legate de numărul de angajați la autoritățile locale, trebuie să știm că din 282.000, 102.000 de fapt sunt angajați pe lege ai autorităților locale, dar nu autoritățile locale au determinat angajarea acestora. Și atunci această atribuție trebuie să revină la nivel central, respectiv prin AJPIS-urile județene, plățile care trebuie făcute către însoțitor să fie transferate acolo unde există și competența de decizie'', a explicat Cseke Attila.

El a menționat și posibilitatea ca structurile suport de la nivelul ordonatorilor principali de credite să poată prelua integral sau parțial, de la 1 ianuarie 2026, activitatea unor structuri de suport din subordinea, coordonarea sau autoritatea ordonatorului principal de credite.

''De exemplu, structurile de suport, care sunt partea juridică, partea economică, partea de resurse umane, de comunicații, de IT, ministerele vor putea exercita aceste atribuții și pentru autoritățile subordonate unui minister. La fel și în cazul primăriilor, dacă sunt instituții subordonate, direcția juridică a unei primării să poată exercita aceste atribuții și pentru instituțiile subordonate. Este o măsură de eficientizare și de specializare în administrație'', a detaliat ministrul Dezvoltării. AGERPRES/(A-redactor: Cătălina Matei, editor: Mihai Simionescu, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 2715

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 26-05-2026 22:25

Teleorman: Reprezentanți ai mediului de afaceri francez, în vizită în județ pentru oportunități de investiții (GALERIE FOTO)

Potențialul economic și investițional al județului Teleorman a fost prezentat reprezentanților companiilor franceze din România și ai Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Franceză, aflați într-o vizită în plan local.

Administratie 26-05-2026 22:13

VIDEO Sector 2: Aparatul de specialitate al primarului se reorganizează, conform Ordonanței de urgență nr. 7/2026

Aparatul de specialitate al primarului Sectorului 2 se reorganizează, conform Ordonanței de urgență nr. 7/2026 pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru adoptarea unor măsuri pentru creșterea capacității financiare a unităților administrativ-teritoriale, după ce Consiliul Local Sector 2 a adoptat un proiect de hotărâre în ace

Administratie 26-05-2026 21:56

VIDEO/CJ Vâlcea: Centrul pentru îngrijirea persoanelor cu dizabilități de la Slătioara va fi extins cu două noi corpuri

Centrul de îngrijire și asistență pentru persoane adulte cu dizabilități din Slătioara va fi extins cu două corpuri de clădire noi, printr-un proiect cu finanțare de la Ministerul Muncii și Solidarității Sociale în valoare de aproximativ 2,7 milioane de euro, anunță Consiliul Județean (CJ) Vâlcea. Președintele forului, Consta

Administratie 26-05-2026 21:51

Maramureș: Volumul ''Bunicul meu - Regele Mihai'' și filmul ''Maria - Inima României'', prezentate la Sighetu Marmației

Nicolae al României a prezentat, marți seara, volumul ''Bunicul meu - Regele Mihai'', o mărturie emoționantă despre viața și valorile Regelui Mihai I al României, la Centrul Cultural Pastoral Sfântul Iosif Mărturisitorul din municipiul Sighetu Marmației. ''În această seară (...), am trăit un mome

Administratie 26-05-2026 18:40

Sector 1: Dezbatere privind importanța lecturii ca alternativă la timpul petrecut în fața ecranelor (FOTO/VIDEO)

Importanța lecturii ca alternativă sănătoasă la timpul petrecut în fața ecranelor a fost tema principală a unei dezbateri organizate marți de Primăria Sectorului 1, la hub-ul cultural deGalben. Primarul Sectorului 1, George Tuță, a subliniat, într-o postare pe Face

Administratie 26-05-2026 17:35

Sector 4: Extinderea Parcului ''Tudor Arghezi'' va primi denumirea de ''Parcul Prieteniei Româno-Americane Donald Trump''

Extinderea cu încă patru hectare a Parcului ''Tudor Arghezi'' va primi denumirea de ''Parcul Prieteniei Româno-Americane Donald Trump'', iar Doru Tureanu, legenda hocheiului românesc, va da numele patinoarului construit în Sectorul 4, în zona Apărătorii Patriei, a decis Consiliul Local în ședința de

Administratie 26-05-2026 15:00

Bihor: Consiliul Județean cumpără 24 de autobuze electrice de ultimă generație pentru transportul intrajudețean

Președintele Consiliului Județean (CJ) Bihor, Mircea Mălan, a anunțat, marți, semnarea la ADR Nord-Vest a trei contracte de finanțare în valoare totală de aproximativ 86 de milioane de lei, destinate achiziției a 24 de autobuze electrice de ultimă generație. Potrivit lui Mălan, proiectul are ca obiectiv modernizarea transportului public

Administratie 26-05-2026 14:43

Buzău: Primarul și angajații din Primăria Lopătari, fără salarii după demisia contabilei

În jur de 20 de angajați din cadrul Primăriei Lopătari, inclusiv primarul unității administrativ teritoriale, nu și-au încasat salariile aferente lunii aprilie, după ce contabila instituției și-a dat demisia. Potrivit primarului comunei Lopătari, pentru a debloca situația, a fost angajată o firmă specializată care să se ocupe de do

Administratie 26-05-2026 14:06

Bacău/ Prefectul Andreea Negru susține că a cerut organizatorilor evenimentului de la Ghimeș înlăturarea steagului Ungariei de pe Cetatea Rakoczi

Prefectul județului Bacău, Andreea Negru, a declarat marți, pentru AGERPRES, că a solicitat organizatorilor evenimentului de la Cetatea Rakoczi din localitatea Ghimeș să înlăture steagul Ungariei de pe acest obiectiv, fapt care s-ar fi întâmplat imediat. Reacția acesteia vine după ce președintele PSD Bacău, eurodeputatul Drag

Administratie 26-05-2026 13:06

Emil Boc face apel pentru reducerea prețului energiei electrice

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a lansat, marți, un apel către cei responsabili din domeniu pentru reducerea prețului la energia electrică, pentru ca România și UE să nu piardă bătălia competitivității cu SUA și China. 'Trebuie coborât prețul la energie în mod obligatoriu pentru cetățeni și pentru firme, altfel nu suntem cred

Administratie 26-05-2026 12:52

USR Sector 3 critică proiectul privind construirea unui supermarket în spațiul fostului Parc Postăvarul

USR Sector 3 a anunțat, marți, că va vota împotriva proiectului care vizează construirea unui supermarket pe terenul din Strada Postăvarul nr. 13, cunoscut de comunitate ca fostul Parc Postăvarul, Codrii Neamțului. Pe ordinea de zi a ședinței de miercuri a Consiliului Local Sector 3 figurează Planul Urbanistic de Detaliu (PUD) care prevede construirea un

Administratie 26-05-2026 12:47

USR Sector 4 se opune redenumirii Parcului Tudor Arghezi; consultarea publică online - contestată

USR Sector 4 se opune redenumirii Parcului Tudor Arghezi în Parcul Prieteniei Româno-Americane Donald Trump, pe motiv că decizia a fost luată în baza unor proceduri 'contestate' și 'netransparente'. Filiala USR a cerut, totodată, un audit al platformei Primăriei Sectorului 4 prin care s-a desfășurat consultarea publică

Administratie 26-05-2026 11:43

Sector 4: Circulația în zona fântânilor din Piața Unirii, pe sensul către Biblioteca Națională, se închide de miercuri

Circulația rutieră în zona fântânilor din Piața Unirii, pe sensul dinspre Parlament către Biblioteca Națională, se închide, de miercuri dimineața, a anunțat primarul Sectorului 4, Daniel Băluță. El a scris, marți,

Administratie 26-05-2026 10:05

PMB: Accesul mașinilor pe linia tramvaiului 5, împiedicat cu ajutorul stâlpișorilor

Un număr de 5.000 de stâlpișori vor fi amplasați de-a lungul liniei de tramvai 5, pentru a preveni accesul mașinilor, informează Primăria Capitalei. Lucrările au început de la Șoseaua Pipera spre Aerogării și vor fi finalizate în două săptămâni. Normativul nu permite amplasarea stâlpișorilor metalici pe carosabil, din motive de si

Administratie 25-05-2026 20:32

Sector 3: Direcția Generală de Salubritate introduce linii WhatsApp dedicate sesizărilor

Direcția Generală de Salubritate Sector 3 actualizează numerele de contact și introduce linii WhatsApp dedicate sesizărilor pentru comunicare mai rapidă și mai eficientă cu cetățenii. Reprezentanții Primăriei Sectorului 3 au scris, luni, pe