RECTIFICARE Pfizer a redus la jumătate livrările de vaccinuri pentru unele state europene, inclusiv pentru România
În ştirea cu titlul "Pfizer a redus la jumătate livrările de vaccinuri pentru unele state europene, inclusiv pentru România", difuzată joi, la ora 19:08, pe fluxurile Economic Intern şi Economic Extern, şi pe site-ul www.agerpres.ro, se va citi corect în paragraful al doilea "livrările vor reveni la normal începând de săptămâna viitoare", în loc de "până la finele lunii martie", în urma unei corecturi transmise de Reuters.
Reluăm ştirea în forma corectă:
Pfizer a redus la jumătate livrările de vaccinuri pentru unele state europene, inclusiv pentru România
Grupul farmaceutic american Pfizer a redus, la jumătate, volumul de vaccinuri COVID-19 pe care le va livra săptămâna aceasta unor state membre ale Uniunii Europene, au declarat joi pentru Reuters mai mulţi oficiali guvernamentali.
România a primit doar 50% din volumul programat pentru săptămâna aceasta, cealaltă jumătate urmând să fie alocată gradual până la finalul lui martie, iar livrările vor reveni la normal începând de săptămâna viitoare, a declarat Andrei Baciu, secretar de stat la Ministerul Sănătăţii.
Situaţia este similară în Polonia, ţară care luni a primit doar 176.000 de doze, adică aproape jumătate din ceea ce aşteptau autorităţile de la Varşovia.
Guvernul ceh se pregăteşte pentru o reducere a livrărilor care să se întindă pe mai multe săptămâni, astfel că a decis să încetinească programul de vaccinare tocmai când a început să administreze şi doza de rapel. "Trebuie să ne aşteptăm la o reducere a numărului de programări la vaccinare în următoarele trei săptămâni", a declarat joi ministrul ceh al Sănătăţii, Jan Blatny, adăugând că Pfizer a redus livrările cu 15% în cursul acestei săptămâni şi cu până la 30% pentru următoarele două săptămâni.
Pfizer şi partenerul german BioNTech nu au dorit să comenteze situaţia, reluând comunicatul transmis săptămâna trecută, în care anunţau o reducere a livrărilor pe măsură ce extind producţia în Europa.
În condiţiile în care guvernele din Europa încă nu şi-au revenit de pe urma anunţului privind reducerea surprinzătoare a livrărilor, oficialii subliniază că aceste reduceri le subminează eforturile de a-şi vaccina cetăţenii şi a combate o pandemie care a provocat decesul a peste două milioane de persoane.
Miercuri, autorităţile italiene au ameninţat că vor demara acţiuni în justiţie împotriva Pfizer.
În Ungaria, unde autorităţile şi-au dat aprobarea pentru utilizarea vaccinului produs de grupul britanic AstraZeneca şi a celui dezvoltat de grupul rus Sputnik V, înainte de o decizie a Autorităţii Europene din domeniul medicamentelor, un oficial guvernamental a cerut Comisiei Europene să ia măsuri pentru a se asigur că atât Pfizer cât şi alţi producători de vaccinuri respectă calendarul de livrări convenit.
Până acum, Comisia Europeană a comandat un număr de 600 de milioane de doze din vaccinul împotriva coronavirusului dezvoltat de Pfizer şi BioNTech, adică un număr suficient pentru a vaccina două treimi din populaţia blocului comunitar pe baza unui regim de două doze.
Deşi UE a semnat acorduri de furnizare cu mai multe companii care urmează să îi furnizeze aproape două milioane de doze, doar vaccinurile Pfizer-BioNTech şi Moderna au fost aprobat până acum de Autoritatea europeană de reglementare din domeniul medicamentelor. EMA examinează în prezent documentaţia pentru vaccinul AstraZeneca/Oxford şi a anunţat că o decizie privind acordarea Autorizaţiei de Comercializare Condiţionată (CMA) în UE ar putea fi luată la reuniunea din 29 ianuarie a Comitetului pentru produse medicamentoase de uz uman (CHMP). AGERPRES/ (AS-autor: Constantin Balaban, editor: Mariana Nica, editori online: Anda Badea, Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Grupul MOL a semnat un acord cu Shell pentru achiziționarea BG Cyprus Ltd
Grupul MOL a semnat un acord cu Shell pentru achiziționarea BG Cyprus Ltd, filiala sa deținută în proporție de 100%, ce are o participație de 35% fără calitatea de operator în Blocul offshore 12 din Cipru, care include zăcământul de gaze Aphrodite din estul Mediteranei. Conform unui comunicat al companiei, tranzacția oferă Gr
China a produs, pentru prima dată, mai puțin de jumătate din electricitatea sa din cărbune
China, cel mai mare consumator global de cărbune, a generat mai puțin de 50% din electricitatea sa din combustibili fosili, în primul semestru din 2026, o premieră în istoria țării, care promovează utilizarea surselor de energie regenerabilă, au declarat oficialii de la Beijing, transmite Reuters. Ponderea cărbunelui în mixul
Producția de hidrocarburi a OMV a scăzut în trimestrul doi din 2026, în urma conflictului din Orientul Mijlociu
OMV AG a anunțat vineri că producția sa de hidrocarburi a scăzut cu 4% în trimestrul doi din 2026, până la 291.000 barili echivalent petrol pe zi, comparativ cu perioada similară din 2025, în timp ce au crescut prețurile de referință la petrol, în urma conflictului din Orientul Mijlociu, a informat grupul austriac într-un comunicat de pr
Guvernul ungar cere limitarea consumului de energie în zilele caniculare odată cu oprirea centralei nucleare Paks
Guvernul ungar le va cere marilor consumatori de energie electrică, inclusiv producătorilor de baterii și celor din industria auto, să-și reducă în mod voluntar consumul de electricitate între orele 17:00 și 22:00 în zilele caniculare, pentru a susține astfel sistemul energetic național afectat de
Pentru a rămâne în cursa inteligenței artificiale, Uniunea Europeană lansează o licitație gigant
Uniunea Europeană a lansat joi o licitație masivă pentru a încerca să recupereze decalajul în domeniul inteligenței artificiale, cu scopul de a mobiliza investiții de 30 de miliarde de euro pentru a construi primele sale 'mega-uzine de AI', infrastructuri informatice care oferă o putere de calcul masivă, relatează AFP. Această licitație
Rusia extinde până la 31 ianuarie 2027 interdicția privind exporturile de motorină și benzină
Rusia extinde, până la 31 ianuarie 2027, interdicția privind exporturile de motorină și benzină, a anunțat joi Guvernul de la Moscova într-un comunicat, transmite Reuters. Pentru a menține stabilitatea pe piața internă, Executivul va interzice temporar exporturile de motorină, benzină, combustibili marini și combustibili gazoși, se arată în c
Inflația în SUA a încetinit ușor, în iunie
Un indicator al inflației urmărit cu atenție de Rezerva Federală a SUA (Fed) a încetinit ușor în iunie, în linie cu previziunile analiștilor, după creșterile din ultimele luni, transmit DPA și Reuters. Departamentul Comerțului a informat joi că indicele PCE (personal consumption expenditures) a înregistrat o creștere de 3,7% în ri
Ungaria oprește complet centrala nucleară Paks, din cauza scăderii nivelului Dunării
Centrala nucleară ungară de la Paks va fi oprită complet începând de joi sau de vineri, din cauza nivelului scăzut al Dunării, a anunțat premierul ungar Peter Magyar, transmite Reuters. Centrala, care dispune de patru reactoare rusești, cu o capacitate totală de 2 gigawați, și-a redus producția de energie deja din cursul zilei de luni și funcționea
Profitul ING a crescut în trimestrul doi din 2026
ING Groep, cel mai mare grup bancar din Țările de Jos, a informat joi că profitul înainte de taxe a crescut în ritm anual cu 23,2% în trimestrul doi din 2026, la 2,92 miliarde de euro (3,34 miliarde de dolari), de la 2,37 miliarde de euro în urmă cu un an, transmite DPA. De asemenea, grupul bancar și-a îmbunătățit previziunile din
Eurostat: 27,5% dintre europeni nu-și permit o săptămână de vacanță pe an departe de casă
Aproximativ 27,5% din populația Uniunii Europene cu vârsta de peste 16 ani nu și-a putut permite anul trecut o săptămână de vacanță pe an departe de casă, arată datele publicate joi de Oficiul European de Statistică (Eurostat). Această pondere a crescut cu 1,5 puncte procentuale (pp) comparativ cu 2024, dar este semnificativ mai scăzută (cu 7,7 pp)
UE va stimula capacitatea de calcul a Europei și va debloca investiții în valoare de peste 30 de miliarde euro
UE a lansat joi o procedură de ofertare pentru a înființa până la șapte gigafabrici de IA în întreaga Europă, ca parte a celui mai recent efort major al său de a accelera suveranitatea tehnologică a Europei și a ambiției de a deveni continentul IA, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Condusă de industrie și sprij
Economia UE a crescut cu 0,5% în trimestrul doi din 2026 (Eurostat)
Produsul intern brut a crescut cu 0,4% în zona euro și cu 0,5% în Uniunea Europeană, în trimestrul doi din 2026, comparativ cu precedentele trei luni, când zona euro a raportat o creștere zero, iar economia UE un avans de 0,1%, arată datele preliminare publicate joi de Oficiul European de Statistică (Eurostat). În
Renault a revenit pe profit datorită vânzărilor solide de vehicule electrice
Producătorul auto francez Renault a raportat o creștere a veniturilor de 9,4% în primul semestru din 2026, și a revenit pe profit datorită vânzărilor solide de vehicule electrice (EV), în pofida sporirii presiunilor din partea rivalilor din China, transmite Reuters. Renault a informat că vânzările de vehicule complet el
Rusia: Compania Wildberries caută spații de depozitare în Kazahstan, ca soluție în fața atacurilor ucrainene cu drone
Compania rusă de comerț electronic Wildberries, o variantă rusească a companiei Amazon, caută spații de depozitare disponibile în Kazahstanul vecin pentru a-și reloca operațiunile logistice în urma atacurilor ucrainene masive împotriva depozitelor sale din Rusia, care i-au provocat pierderi de milioane de dolari, scrie miercuri presa rusă, preluată de agenț
Angajații fabricii Audi din Neckarsulm se opun planurilor de închidere a uzinei
Mii de angajați ai Audi protestează miercuri față de posibila închidere a fabricii din Neckarsulm (Germania), după ce firma mamă Volkswagen a anunțat deja planuri de a desființa 50.000 de locuri de muncă în Germania până în 2030, inclusiv 35.000 la marca principală Volkswagen și restul la filiale precum Audi și Porsche, transmite Reuters.











