logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

RETROSPECTIVĂ 2020/Pandemia COVID-19 a obligat marile economii să aloce mii de miliarde de dolari pentru stimularea redresării

Image

Pandemia de coronavirus (COVID-19), care a afectat semnificativ sistemul sanitar global, a avut efecte negative asupra economiei mondiale, Banca Mondială estimând că până la 115 milioane de persoane au fost aruncate în sărăcie extremă în timp ce Fondul Monetar Internaţional prognozează o contracţie de 4,4% a economiei mondiale în acest an.

Pentru stimularea redresării economiei în urma crizei provocate de pandemie, guvernele şi băncile centrale din întreaga lume au adoptat importante măsuri de sprijin fiscal şi monetar.

Un exemplu evident este Uniunea Europeană. În decembrie, liderii statelor Uniunii Europene au ajuns la un acord asupra bugetului multianual al UE şi fondului de redresare post-COVID-19, ce totalizează 1.800 de miliarde de euro pentru perioada 2021-2027. Odată adoptat, acest buget îi va permite blocului comunitar să mobilizeze fonduri publice semnificative care să asigure un răspuns continuu al UE la pandemia de coronavirus şi la consecinţele acesteia, să demareze o redresare durabilă şi să protejeze şi să creeze locuri de muncă.

La rândul său, Banca Centrală Europeană a decis la ultima reuniune de politică monetară din acest an să majoreze cu 500 de miliarde de euro Programul de Achiziţii Urgente în Pandemie, principalul său instrument de combatere a crizei coronavirusului. Potrivit unui comunicat al BCE, anvelopa Programului de Achiziţii Urgente în Pandemie (PEPP) a fost majorată cu 500 de miliarde de euro, până la un total de 1.850 de miliarde de euro. De asemenea, a fost prelungit orizontul de timp pentru achiziţiile nete în cadrul PEPP până la finele lunii martie 2022.

 


Foto: (c) RONALD WITTEK / EPA


Pandemia a forţat deja UE să relaxeze limitele anterioare privind subvenţiile de stat, concepute să evite competiţia incorectă între state. Cu toate acestea, comisarul european pentru Concurenţă, Margrethe Vestager, s-a declarat în repetate rânduri îngrijorată că resursele financiare mari ale Germaniei ar putea crea dezechilibre economice în Europa. Germania, cea mai mare economie europeană, este deja responsabilă pentru aproape jumătate din ajutoarele în valoare de 3.000 de miliarde de euro promise de toate cele 27 de state membre ale Uniunii Europene.

Cu toate acestea, la începutul lunii decembrie, parlamentarii germani au aprobat un buget uriaş pentru 2021. Conform acestui proiect, cea mai puternică economie a Europei se angajează să cheltuiască anul viitor aproape 500 de miliarde de euro şi contracteze noi datorii pentru a putea face faţă pandemiei de coronavirus. Bugetul pe 2021 prevede că anul următor Germania va contracta noi împrumuturi în valoare de 179,8 miliarde de euro. La fel ca şi în 2020, a fost suspendată o prevedere constituţională care limitează capacitatea Guvernului federal de a se împrumuta până la echivalentul a 0,35% din Produsul Intern Brut.

Uniunea Europeană a suspendat în martie aplicarea regulilor din Pactul de stabilitate şi creştere. Printre obligaţiile pe care statele membre UE nu mai trebuie să le respecte în prezent se numără şi faimoasa regulă care cere ca deficitul public să nu depăşească 3% din Produsul Intern Brut, precum şi obligaţia de a menţine datoria publică sub pragul de 60% din PIB. După suspendarea regulilor de disciplină bugetară, statele membre au anunţat cheltuieli publice în valoare de miliarde de euro pentru a ajuta sistemele de sănătate şi a susţine economiile, companiile şi piaţa muncii să facă faţă impactului pandemiei de coronavirus. Recent, oficialii de la Bruxelles au promis că regulile bugetare europene vor rămâne suspendate şi în 2021.

În ceea ce priveşte SUA, prima economia mondială, relansarea a fost stimulată de ajutoarele în valoare de peste 3.000 de miliarde de dolari acordate de administraţia de la Washington. Congresul SUA a aprobat luna aceasta un nou pachet de salvare în valoare de aproape 900 miliarde de dolari, care va permite acordarea unor plăţi directe către majoritatea americanilor şi ajutoare de şomaj majorate pentru cei fără un loc de muncă. De asemenea, va fi extins un program de credite pentru micile companii şi vor fi direcţionate fonduri către şcoli, companii aeriene şi vaccinuri. Noul pachet de salvare se adaugă unui gigantic plan de 2.200 miliarde de dolari adoptat în regim de urgenţă la finele lunii martie.

Preşedintele în exerciţiu Donald Trump a semnat în cele din urmă duminică seara, după mai multe zile de amânare, proiectul de lege privind noul plan de relansare economică în valoare de 900 de miliarde de dolari, adoptat anterior de Congresul american. Totodată, Donald Trump a semnat şi legea bugetului guvernului federal, în valoare de 1,4 trilioane de dolari, prin care se evită închiderea serviciilor publice - shutdown.

 


Foto: (c) Oliver Contreras POOL / EPA


"Ratific această lege pentru restabilirea indemnizaţiilor de şomaj, oprirea evacuării (chiriaşilor), acordarea de asistenţă locatorilor, adăugarea de fonduri suplimentare programului de împrumuturi pentru companii, pentru a permite angajaţilor companiilor aeriene să se întoarcă la muncă şi a oferi fonduri suplimentare substanţiale pentru distribuirea vaccinurilor", informează un comunicat al Casei Albe. În document se precizează că preşedintele Donald Trump a fost de acord să semneze pentru o sumă mai mică decât cea dorită, dar că luni (28 decembrie, n.r.) Camera Reprezentanţilor va vota pentru a creşte ajutorul suplimentar pentru şomaj la 2.000 de dolari, de la 600 cât era prevăzut în proiectul de lege care i-a fost transmis de Congres săptămâna trecută.

Ajutorul de şomaj prevăzut de două programe federale de asistenţă create în martie ca parte a primului plan de susţinere a economiei a expirat sâmbătă la miezul nopţii, lăsând în voia sorţii cel puţin 12 milioane de americani care au beneficiat de aceste ajutoare, potrivit grupului de reflecţie progresist The Century Foundation.

Noul plan de relansare extinde ajutorul federal acordat şomerilor până la jumătatea lunii martie, acordă împrumuturi garantate întreprinderilor, oferă ajutoare în valoare de miliarde de dolari IMM-urilor, industriei de ospitalitate şi restaurantelor, transportului aerian, prelungeşte moratoriul ce interzice evacuarea persoanelor care nu îşi pot plăti chiria, suspendă executarea silită şi oferă fonduri pentru distribuirea vaccinurilor anti-COVID-19.

În Japonia, a treia economie mondială, Guvernul premierului Yoshihide Suga a aprobat la începutul lunii decembrie un buget record pentru anul fiscal 2021, în valoare de 1.030 miliarde de dolari, pentru a accelera redresarea după pandemia de coronavirus (COVID-19). Bugetul pentru perioada martie 2021 - martie 2022 este la un nivel ridicat record pentru al nouălea an consecutiv, în pofida temerilor privind finanţele publice ale Japoniei. Autorităţile de la Tokyo vor să emită noi obligaţiuni în valoare de 43,6 miliarde de yeni pentru a finanţa noul buget, în creştere cu 11 miliarde de yeni faţă de nivelul din acest an, în condiţiile în care nivelul datoriei publice a Japoniei este de două ori mai mare decât mărimea economiei - 5.000 miliarde de dolari - apreciază analiştii.

 


Foto: (c) Nicolas Datiche POOL / EPA


Tot la începutul lunii decembrie, Japonia a anunţat un nou pachet de stimulare a economiei, în valoare de 708 miliarde de dolari, pentru a accelera redresarea după pandemie, în timp ce sunt majorate investiţiile pentru proiecte de transformarea ecologică şi digitală. Noul pachet va include aproximativ 40.000 miliarde de yeni (384,54 miliarde de dolari) cheltuieli fiscale directe şi iniţiative menite să reducă emisiile de carbon şi să sporească adaptarea tehnologiei digitale, a informat Guvernul nipon. Valoarea combinată a măsurilor de stimulare a economiei din 2020 se ridică la aproximativ 3.000 de miliarde de dolari.

În pofida acestor sume de ordinul miilor de miliarde de dolari, analiştii susţin că este dificil de estimat care sunt pagubele pe termen lung provocate de pandemie asupra societăţilor. Pentru unii experţi, vor trebui să treacă mai mulţi ani pentru a ajunge la o imunitate de masă. Dimpotrivă, alţii mizează pe o revenire la normalitate încă de la mijlocul anului 2021. Pentru alţi experţi, pandemia ar putea favoriza o abordare mai flexibilă în ceea ce priveşte telemunca şi chiar o relocare parţială a lanţurilor de producţie. Alţi sunt însă îngrijoraţi de posibilitatea ca pandemia să aibă consecinţe profunde asupra transportului, turismului şi evenimentelor sportive şi culturale. Dacă pandemia va deveni noua regulă pentru sectorul terţiar, ce se va întâmpla cu piaţa imobiliară din centrul oraşelor? Marile centre urbane se vor depopula, vor pierde locuitori care vor căuta spaţii de locuit în afara oraşelor în dorinţa de a evita mijloacele transport în comun? AGERPRES/ (autor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 75

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 31-07-2026 17:55

Exportatorii de cereale din Rusia, îngrijorați de atacurile Ucrainei asupra porturilor și navelor rusești

Principalul grup de lobby pentru cereale din Rusia a avertizat vineri că atacurile Ucrainei asupra porturilor și navelor rusești ar putea opri în viitorul apropiat exporturile de cereale via Marea Neagră, majorând prețurile și provocând foamete în Africa și Orientul Mijlociu, transmite Reuters. Rusia, cel mai mare exportator global de g

Economic Extern 31-07-2026 17:27

UPDATE Ungaria: Centrala nucleară Paks ar putea rămâne oprită mai multe săptămâni

Centrala nucleară Paks din Ungaria, care generează aproximativ jumătate din energia electrică a acestei țări și a cărei activitate va fi suspendată în urma scăderii record a nivelului apelor Dunării, ar putea rămâne oprită multe săptămâni, întrucât se estimează că nivelul apei fluviului va fi în continuare prea scăzut pentru ca centrala să

Economic Extern 31-07-2026 16:44

UE discută cu OpenAI și Anthropic după incidentele cibernetice care au implicat modelele lor de inteligență artificială

Comisia Europeană a anunțat vineri că discută cu giganții OpenAI și Anthropic despre recentele atacuri cibernetice care au implicat modelele lor de inteligență artificială (AI), înaintea i

Economic Extern 31-07-2026 15:45

CE va pune în aplicare normele Regulamentului privind IA și noile cerințe în materie de transparență, în 2 august

Începând cu 2 august 2026, Oficiul pentru IA al Comisiei Europene, împreună cu autoritățile naționale, va începe să asigure respectarea Legii privind inteligența artificială (AI). La aceeași dată, vor începe să se aplice noi norme în materie de transparență, care impun anumitor sisteme de AI să informeze utilizatorii atunci când inte

Economic Extern 31-07-2026 15:37

Temu, acuzat de obstrucționarea inspecției CE în temeiul Regulamentului privind subvențiile străine

Comisia Europeană a trimis vineri o declarație de motive proprietarului Temu, PDD Holdings Inc. ('PDD'), și filialei sale WhaleCo Technology Limited ('Whaleco'), în care își exprimă îngrijorarea cu privire la faptul că acestea ar fi putut obstrucționa o inspecție la sediul WhaleCo din Irlanda, se arată într-un comunicat al Executivului

Economic Extern 31-07-2026 15:35

UE a adoptat măsuri de sprijin pentru fermierii care se confruntă cu criza îngrășămintelor

Comisia Europeană a adoptat vineri măsuri pentru a-i ajuta pe fermierii care se confruntă cu o creștere bruscă a costurilor îngrășămintelor și pentru a sprijini securitatea alimentară a Europei, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. În ultimele luni, tensiunile geopolitice și întreruperile aprovizionării au determinat cr

Economic Extern 31-07-2026 15:11

Germania: Numărul șomerilor a crescut peste așteptări în iulie

Numărul șomerilor din Germania a crescut mai mult decât se estima în iulie, arată datele oficiale publicate vineri, și a ajuns aproape de pragul de trei milioane, în termeni ajustați sezonier, în condițiile în care dificultățile din ultimii ani afectează în continuare piața muncii din cea mai mare economie europeană, transmite Reuters.

Economic Extern 31-07-2026 14:06

Eurostat: Înmatriculările de vehicule noi complet electrice în UE au crescut cu aproape 30% anul trecut

Anul trecut, 1,89 milioane vehicule noi complet electrice au fost înmatriculate în UE, reprezentând o redresare solidă, de 29,7%, comparativ cu 2024, când s-a înregistrat un declin de 6% față de 2023 (1,46 milioane de mașini), potrivit datelor publicate vineri de Oficiul de statistică al Uniunii Europene (Eurostat). Număru

Economic Extern 31-07-2026 13:04

Eurostat: Rata inflației a urcat până la 2,9% în iulie, sporind șansele ca BCE să majoreze dobânda

Rata anuală a inflației în zona euro a urcat până la 2,9% în iulie, de la 2,8% luna precedentă, în linie cu previziunile analiștilor, potrivit unei estimări preliminare publicate vineri de Oficiul de statistică al Uniunii Europene (Eurostat

Economic Extern 31-07-2026 11:41

Grupul MOL a semnat un acord cu Shell pentru achiziționarea BG Cyprus Ltd

Grupul MOL a semnat un acord cu Shell pentru achiziționarea BG Cyprus Ltd, filiala sa deținută în proporție de 100%, ce are o participație de 35% fără calitatea de operator în Blocul offshore 12 din Cipru, care include zăcământul de gaze Aphrodite din estul Mediteranei. Conform unui comunicat al companiei, tranzacția oferă Gr

Economic Extern 31-07-2026 10:58

China a produs, pentru prima dată, mai puțin de jumătate din electricitatea sa din cărbune

China, cel mai mare consumator global de cărbune, a generat mai puțin de 50% din electricitatea sa din combustibili fosili, în primul semestru din 2026, o premieră în istoria țării, care promovează utilizarea surselor de energie regenerabilă, au declarat oficialii de la Beijing, transmite Reuters. Ponderea cărbunelui în mixul

Economic Extern 31-07-2026 09:49

Producția de hidrocarburi a OMV a scăzut în trimestrul doi din 2026, în urma conflictului din Orientul Mijlociu

OMV AG a anunțat vineri că producția sa de hidrocarburi a scăzut cu 4% în trimestrul doi din 2026, până la 291.000 barili echivalent petrol pe zi, comparativ cu perioada similară din 2025, în timp ce au crescut prețurile de referință la petrol, în urma conflictului din Orientul Mijlociu, a informat grupul austriac într-un comunicat de pr

Economic Extern 30-07-2026 20:02

Guvernul ungar cere limitarea consumului de energie în zilele caniculare odată cu oprirea centralei nucleare Paks

Guvernul ungar le va cere marilor consumatori de energie electrică, inclusiv producătorilor de baterii și celor din industria auto, să-și reducă în mod voluntar consumul de electricitate între orele 17:00 și 22:00 în zilele caniculare, pentru a susține astfel sistemul energetic național afectat de

Economic Extern 30-07-2026 19:55

Pentru a rămâne în cursa inteligenței artificiale, Uniunea Europeană lansează o licitație gigant

Uniunea Europeană a lansat joi o licitație masivă pentru a încerca să recupereze decalajul în domeniul inteligenței artificiale, cu scopul de a mobiliza investiții de 30 de miliarde de euro pentru a construi primele sale 'mega-uzine de AI', infrastructuri informatice care oferă o putere de calcul masivă, relatează AFP. Această licitație 

Economic Extern 30-07-2026 18:06

Rusia extinde până la 31 ianuarie 2027 interdicția privind exporturile de motorină și benzină

Rusia extinde, până la 31 ianuarie 2027, interdicția privind exporturile de motorină și benzină, a anunțat joi Guvernul de la Moscova într-un comunicat, transmite Reuters. Pentru a menține stabilitatea pe piața internă, Executivul va interzice temporar exporturile de motorină, benzină, combustibili marini și combustibili gazoși, se arată în c