Predoiu, întâlnire cu şefii de penitenciare pe tema COVID: Am solicitat să discute mai aplicat cu subordonaţii, au pe mână vieţi
Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, le-a solicitat, joi, directorilor din sistemul penitenciar să discute "mai aplicat" cu subordonaţii lor responsabilitatea propriei protecţii şi în afara programului de lucru şi le-a transmis că trebuie să conştientizeze că au pe mână mii de vieţi.
Potrivit unui comunicat al MJ transmis AGERPRES, Cătălin Predoiu, a avut joi o întâlnire de lucru în sistem de videoconferinţă cu directorul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor şi cu directorii de penitenciare din toată ţara.
Discuţiile s-au axat, în principal, pe necesitatea implementării, în continuare, în penitenciare a măsurilor stricte pentru combaterea eficientă a pandemiei de COVID-19.
"Ministrul Cătălin Predoiu a subliniat că măsurile gândite la începutul pandemiei de Ministerul Justiţiei şi Administraţia Naţională a Penitenciarelor, pentru protejarea vieţii deţinuţilor şi a angajaţilor din sistemul penitenciar, au avut drept rezultat faptul că, timp de aproape 9 luni, ANP a înregistrat zero infectări în rândul deţinuţilor. Acest lucru a fost remarcat şi de miniştrii de justiţie din alte ţări, care s-au informat cu privire la măsurile luate în sistemul penitenciar românesc pentru combaterea pandemiei şi protejarea deţinuţilor şi a personalului administraţiei, în spiritul schimbului de experienţă şi de bune practici, transmiţând, în acelaşi timp, felicitări poliţiştilor români de penitenciare. (...) Din păcate, în ultima lună, au apărut primele cazuri de infectări în rândul deţinuţilor, însă cifra se menţine la un nivel rezonabil", se arată în comunicat.
Ministrul Cătălin Predoiu le-a transmis responsabililor din sistemul penitenciar că, în continuare, priorităţile sunt protejarea vieţii deţinuţilor şi a angajaţilor din sistem, precum şi păstrarea nivelului de disciplină şi de securitate.
"Cu toţii trebuie să fim conştienţi de faptul că avem obligaţii şi răspunderi suplimentare pe fondul pandemiei de COVID-19. Le-am solicitat directorilor din sistemul penitenciar să discute mai aplicat cu subordonaţii lor responsabilitatea propriei protecţii şi în afara programului de lucru, în viaţa socială desfăşurată în afara unităţilor de penitenciar, care trebuie să conştientizeze că au pe mână mii de vieţi şi să evite contaminarea din exterior a unităţilor. Comunicarea cu deţinuţii a nevoii de a respecta toate regulile de prevenţie şi disciplina de fier vor rămâne în continuare cheile menţinerii sub control a acestei situaţii speciale. Menţineţi, ca şi până acum, prioritatea protejării vieţii şi a sănătăţii deţinuţilor şi a angajaţilor administraţiei!', a transmis ministrul Justiţiei, citat în comunicat. AGERPRES/(AS - autor: Mihai Stoica, editor: Antonia Niţă, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
IPJ Ilfov: Hoții au furat bani și bunuri în valoare de 2 milioane de euro dintr-o casă din Corbeanca
Un bărbat și o femeie au fost reținuți pentru 24 de ore și vor fi propuși procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov cu măsuri preventive pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată, precum și pentru infracțiuni la regimul circulației rutiere, informează Biroul de presă al IPJ Ilfov.
''Fane Văncică', recidivist, trimis în judecată pentru șantaj; a cerut 'taxă de protecție' lunară unui afacerist
Un bărbat a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 într-un dosar în care este acuzat că ar fi cerut unui afacerist o 'taxă de protecție' lunară în valoare de 25.000 de lei. Potrivit unui comunicat al Parchetului transmis AGERPRES, joi a fost sesizată instanța competentă cu re
DGPMB: Focuri de armă pentru prinderea unor tineri care dețineau o pungă cu droguri
Doi tineri, bănuiți că dețineau substanțe susceptibile a avea efecte psihoactive, au fost prinși după o urmărire a polițiștilor pe mai multe străzi din Capitală, în cadrul căreia oamenii legii au folosit armamentul din dotare pentru somarea unuia dintre suspecți. La data de 24 iunie, în jurul orei 20:20, polițiști din cadrul Secției 4 Poliție, afla
MAI: Creștere cu aproape 25% a infracțiunilor de trafic de droguri, în primele 5 luni ale anului
Poliția a constatat, în perioada 1 ianuarie - 31 mai, 6.666 de infracțiuni privind traficul ilicit de droguri, cu 24,7% mai multe față de perioada similară a anului trecut, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, vineri, AGERPRES. 'Creșterea numărului de fapte constatate reflectă atât adaptarea permanentă a gr
Timiș: Trei persoane, reținute pentru mărturie mincinoasă, într-un dosar instrumentat de Parchetul European
Trei persoane au fost reținute, joi seara, de polițiștii timișeni pentru mărturie mincinoasă, într-un dosar instrumentat de Parchetul European (EPPO) cu privire la fraude cu bani europeni la primăria comunei Tomnatic. Sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, polițiștii Serviciulu
VIDEO Vâlcea: Doi bărbați din Horezu care ar fi furat componente de la rețeaua electrică a carierei Costești, reținuți
Doi bărbați din Horezu, bănuiți că ar fi sustras componente din rețeaua electrică și de la utilaje de foraj din cariera de calcar de la Costești, estimate la aproximativ 500.000 de lei, au fost reținuți de polițiști în urma unor percheziții domiciliare, au informat, joi, reprezentanții Poliției Vâlcea. Potrivit sursei citate, fapta
Gorj: Primarul comunei Drăguțești, reținut într-un dosar referitor la o delapidare de peste 560.000 lei (surse)
Primarul comunei Drăguțești, Ion Dumitru Popescu, a fost reținut, joi, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări pentru omisiunea sesizării, au informat surse judiciare. Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, joi dimineață, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalități
Gorj: Primarul orașului Tismana, reținut pentru favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă (surse)
Primarul orașului Tismana, Narcis Petre Remetea, a fost reținut, joi, într-un dosar penal privind favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă, potrivit unor surse judiciare. Conform Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică Gorj au continuat, joi, cercetările într-un do
Gorj: Percheziții la Primăria Dănești și la opt persoane într-un dosar privind infracțiuni de fals (surse)
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice efectuează, joi, nouă percheziții într-un dosar privind infracțiuni de fals, una dintre ele având loc la sediul Primăriei Dănești, potrivit unor surse judiciare. 'În această dimineață, polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al I
IGSU avertizează: Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară; luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea
Autoritățile vin cu o serie de sfaturi în contextul valului de căldură anunțat pentru aceste zile. ''Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară! Astăzi și mâine, 25 - 26 iunie, sunt în vigoare avertizări meteorologice de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat. (...) Fiți precauți și
Neamț: Percheziții în trei județe într-un dosar de camătă și șantaj
Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Neamț efectuează, joi, mai multe percheziții domiciliare în trei județe într-un dosar penal privind comiterea infracțiunilor de camătă și șantaj. 'Polițiștii Serviciului Investigații Criminale Neamț, cu sprijinul birourilor investigații criminale Piatra-Neamț și Roman, al Serviciulu
Primarul general Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar; Tribunalul București i-a respins contestația
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Tribunalul București a respins, miercuri, contestația formulată de edil împotriva măsurii impuse de procurorii anticorupție în dosarul în care este acuzat de luare de mită. Ciprian Ciucu este acuzat de DNA că, î
Șoferii care transportă mărfuri nu pot fi obligați să le descarce sau să le încarce (lege promulgată)
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea pentru reglementarea obligațiilor privind desfășurarea operațiunilor de încărcare și descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor. 'Conducătorii auto ai vehiculelor de transport rutier contra cost de mărfuri cu vehicule ce au o masă maximă autorizată mai mare de 12,5 tone
Brașov: Mai mulți tineri - printre care și minori - cercetați pentru aderare la o grupare de tip fascist
Mai mulți tineri din județul Brașov, cu vârste între 16 și 22 de ani, sunt cercetați în arest la domiciliu, respectiv control judiciar, pentru aderarea la o grupare care susține ideologia fascismului, ei fiind și 'simpatizanți ai nazismului', a transmis, miercuri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ). Conform surse
IGPR: Srilankezii care organizau petreceri unde se consumau droguri, arestați preventiv
Tribunalului București a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a celor nouă srilankezi reținuți pentru infracțiunile de constituire a unui grup infracțional și trafic de droguri, fiind cercetat și decesul unui tânăr de supradoză la o petrecere organizată de suspecți. 'În urma celor 15 percheziții domiciliare efectuate l









