Grefierii solicită Direcţiilor de Sănătate Publică testarea tuturor angajaţilor din cadrul autorităţii judecătoreşti
Grefierii solicită Direcţiilor de Sănătate Publică din întreaga ţară testarea tuturor angajaţilor din cadrul autorităţii judecătoreşti, în condiţiile în care "instanţele şi parchetele din România au devenit adevărate focare de răspândire a noului coronavirus", iar angajatorii nu au reuşit să identifice riscurile şi să întreprindă măsurile necesare pentru supravegherea şi atenuarea acestor riscuri.
"Sindicatul Naţional al Grefei Judiciare Dicasterial, afiliat la Federaţia Publisind, a dovedit public faptul ca instanţele şi parchetele din România au devenit adevărate focare de răspândire a noului coronavirus, iar pe măsură ce salariaţii continuă să se prezinte la locul de muncă, factorii decidenţi nu reuşesc să identifice resursele necesare pentru implementarea măsurilor adecvate de protecţie împotriva răspândirii virusului. În plus, este de notorietate că activitatea din instanţe şi parchete este bazată preponderent pe interacţiunea fizică cu justiţiabilii şi alţi participanţi la înfăptuirea actului de justiţie, iar activitatea propriu-zisă implică în cele mai multe cazuri prezenţa fizică a personalului la serviciu. Tragem, din nou, un semnal de alarmă şi reclamăm faptul că unele sectoare, precum arhive şi registraturi şi cele în care salariaţii sunt în contact direct cu publicul, cum este cazul şedinţelor de judecată, necesită măsuri de control şi prevenire, mai riguroase decât alte sectoare. Cu toate acestea, angajatorii nu au reuşit să identifice riscurile şi să întreprindă măsurile necesare pentru supravegherea şi atenuarea acestor riscuri", se arată într-un comunicat al Sindicatului Naţional al Grefei Judiciare Dicasterial (SNGJD) remis, sâmbătă, AGERPRES.
Având în vedere creşterea alarmantă de cazuri Covid-19 în rândul salariaţilor din instanţe şi parchete, media de vârstă şi bolile profesionale de care suferă grefierii, care îi plasează în grupa vulnerabilă de risc, sindicaliştii solicită public Direcţiile de Sănătate Publică din întreaga ţară testarea tuturor angajaţilor din cadrul autorităţii judecătoreşti.
"Întrucât o conduită preventivă poate limita răspândirea infectărilor, solicităm ca la nivelul fiecărei Direcţii de sănătate publică să se stabilească o procedură pentru ca întregul personal care desfăşoară program cu publicul să fie testat cu teste antigen, încă de la primele simptome. Imposibilitatea identificării celor infectaţi şi mai ales absenţa testării a generat contaminarea de-a valma a salariaţilor şi deschiderea unor adevărate focare de răspândire a virusului Covid-19 în oraşe precum Bucureşti, Bacău, Iaşi, Ploieşti, Timişoara, Sibiu, Cluj Napoca, Oradea", menţionează sursa citată.
De asemenea, în contextul în care instanţele judecătoreşti îşi suspendă activitatea cu publicul din cauza contaminării în masă a salariaţilor (cum este cazul la Cluj-Napoca), ce nu poate fi întreruptă în absenţa testării, autorităţile statului, prin DSP menţin procedurile care au generat acest dezastru, refuzând testarea salariaţilor care au intrat în contact cu persoane confirmate ca fiind infectate COVID-19, susţin sindicaliştii din instanţele judecătoreşti.
Aceştia spun că există posibilitatea ca angajaţii cu test antigen pozitiv să fie testataţi RT-PCR, iar în cazul în care acest test este pozitiv, testarea în masă devine obligatorie. "În acest sens, ne arătăm disponibilitatea de a sprijini DSP cu obţinerea informaţiilor necesare efectuării anchetelor epidemiologice la locul de muncă şi, pentru a nu pune presiune pe centrele de testare, inclusiv cu organizarea personalului pentru testare la locul de muncă", se mai spune în comunicat.
Nu în ultimul rând, sindicaliştii afirmă că "este de neînţeles de ce în Justiţie testarea salariaţilor este refuzată", în condiţiile în care s-a creat şi cadrul fiscal prin adoptarea O.U.G. nr.181/2020 - act normativ ce completează prevederile Codului fiscal, în sensul introducerii în categoria veniturilor din salarii şi asimilate salariilor neimpozabile şi care nu sunt cuprinse în baza lunară de calcul al contribuţiilor sociale a sumelor reprezentând contravaloarea cheltuielilor suportate de angajator/plătitor cu efectuarea testelor medicale de diagnosticare a infecţiei COVID-19, la iniţiativa angajatorului/plătitorului, pentru persoanele fizice care realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor.
"În raport de aceste noi prevederi fiscale, solicităm public Ministerului Justiţiei emiterea unei circulare către toţi angajaţii din cadrul Autorităţii judecătoreşti pentru a demara procedurile de testare a angajaţilor prin intermediul DSP-urilor sau de a deconta contravaloarea testelor efectuate în privat de salariaţi din banii proprii. Măsura este una de prevenire a răspândirii virusului şi de contaminare a întregului personal, care dacă nu va fi luată va conduce, gradual, la suspendarea activităţii în toate instanţele şi parchetele din ţară", se mai menţionează în comunicatul Sindicatului Naţional al Grefei Judiciare Dicasterial. AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Dâmbovița: Bărbat de 38 de ani arestat preventiv pentru viol; a abuzat sexual o fetiță de 5 ani
Un bărbat în vârstă de 38 de ani din comuna dâmbovițeană Șelaru a fost arestat preventiv pentru violarea unei fetițe de cinci ani, informează, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița. 'Din cercetările efectuate a reieșit că la data de 21 iunie a.c., în jurul orei 15:00, în timp ce s-ar
Mureș: Două persoane reținute pentru trafic de droguri; trimiteau scrisori impregnate cu stupefiante către deținuți
Un bărbat și o femeie, membri ai aceleiași familii, au fost reținuți, după ce au trimis scrisori impregnate cu droguri către deținuți din penitenciare din Mureș, Arad și Hunedoara, informează, vineri, Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). 'Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Târgu Mureș, &ici
IPJ Ilfov: Hoții au furat bani și bunuri în valoare de 2 milioane de euro dintr-o casă din Corbeanca
Un bărbat și o femeie au fost reținuți pentru 24 de ore și vor fi propuși procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov cu măsuri preventive pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată, precum și pentru infracțiuni la regimul circulației rutiere, informează Biroul de presă al IPJ Ilfov.
''Fane Văncică', recidivist, trimis în judecată pentru șantaj; a cerut 'taxă de protecție' lunară unui afacerist
Un bărbat a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 într-un dosar în care este acuzat că ar fi cerut unui afacerist o 'taxă de protecție' lunară în valoare de 25.000 de lei. Potrivit unui comunicat al Parchetului transmis AGERPRES, joi a fost sesizată instanța competentă cu re
DGPMB: Focuri de armă pentru prinderea unor tineri care dețineau o pungă cu droguri
Doi tineri, bănuiți că dețineau substanțe susceptibile a avea efecte psihoactive, au fost prinși după o urmărire a polițiștilor pe mai multe străzi din Capitală, în cadrul căreia oamenii legii au folosit armamentul din dotare pentru somarea unuia dintre suspecți. La data de 24 iunie, în jurul orei 20:20, polițiști din cadrul Secției 4 Poliție, afla
MAI: Creștere cu aproape 25% a infracțiunilor de trafic de droguri, în primele 5 luni ale anului
Poliția a constatat, în perioada 1 ianuarie - 31 mai, 6.666 de infracțiuni privind traficul ilicit de droguri, cu 24,7% mai multe față de perioada similară a anului trecut, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, vineri, AGERPRES. 'Creșterea numărului de fapte constatate reflectă atât adaptarea permanentă a gr
Timiș: Trei persoane, reținute pentru mărturie mincinoasă, într-un dosar instrumentat de Parchetul European
Trei persoane au fost reținute, joi seara, de polițiștii timișeni pentru mărturie mincinoasă, într-un dosar instrumentat de Parchetul European (EPPO) cu privire la fraude cu bani europeni la primăria comunei Tomnatic. Sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, polițiștii Serviciulu
VIDEO Vâlcea: Doi bărbați din Horezu care ar fi furat componente de la rețeaua electrică a carierei Costești, reținuți
Doi bărbați din Horezu, bănuiți că ar fi sustras componente din rețeaua electrică și de la utilaje de foraj din cariera de calcar de la Costești, estimate la aproximativ 500.000 de lei, au fost reținuți de polițiști în urma unor percheziții domiciliare, au informat, joi, reprezentanții Poliției Vâlcea. Potrivit sursei citate, fapta
Gorj: Primarul comunei Drăguțești, reținut într-un dosar referitor la o delapidare de peste 560.000 lei (surse)
Primarul comunei Drăguțești, Ion Dumitru Popescu, a fost reținut, joi, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări pentru omisiunea sesizării, au informat surse judiciare. Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, joi dimineață, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalități
Gorj: Primarul orașului Tismana, reținut pentru favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă (surse)
Primarul orașului Tismana, Narcis Petre Remetea, a fost reținut, joi, într-un dosar penal privind favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă, potrivit unor surse judiciare. Conform Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică Gorj au continuat, joi, cercetările într-un do
Gorj: Percheziții la Primăria Dănești și la opt persoane într-un dosar privind infracțiuni de fals (surse)
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice efectuează, joi, nouă percheziții într-un dosar privind infracțiuni de fals, una dintre ele având loc la sediul Primăriei Dănești, potrivit unor surse judiciare. 'În această dimineață, polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al I
IGSU avertizează: Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară; luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea
Autoritățile vin cu o serie de sfaturi în contextul valului de căldură anunțat pentru aceste zile. ''Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară! Astăzi și mâine, 25 - 26 iunie, sunt în vigoare avertizări meteorologice de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat. (...) Fiți precauți și
Neamț: Percheziții în trei județe într-un dosar de camătă și șantaj
Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Neamț efectuează, joi, mai multe percheziții domiciliare în trei județe într-un dosar penal privind comiterea infracțiunilor de camătă și șantaj. 'Polițiștii Serviciului Investigații Criminale Neamț, cu sprijinul birourilor investigații criminale Piatra-Neamț și Roman, al Serviciulu
Primarul general Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar; Tribunalul București i-a respins contestația
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Tribunalul București a respins, miercuri, contestația formulată de edil împotriva măsurii impuse de procurorii anticorupție în dosarul în care este acuzat de luare de mită. Ciprian Ciucu este acuzat de DNA că, î
Șoferii care transportă mărfuri nu pot fi obligați să le descarce sau să le încarce (lege promulgată)
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea pentru reglementarea obligațiilor privind desfășurarea operațiunilor de încărcare și descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor. 'Conducătorii auto ai vehiculelor de transport rutier contra cost de mărfuri cu vehicule ce au o masă maximă autorizată mai mare de 12,5 tone








