STS: Nu dezvoltăm o aplicaţie bazată pe colectarea informaţiilor de localizare a persoanelor, ci o funcţionalitate suplimentară a aplicaţiei Corona-Forms
Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) a transmis că nu dezvoltă o aplicaţie bazată pe colectarea informaţiilor de localizare a persoanelor, ci o funcţionalitate suplimentară a aplicaţiei Corona-Forms, utilizată în prezent de autorităţile medicale.
Potrivit unui comunicat de presă al STS, precizarea vine ca urmare a informaţiilor vehiculate în spaţiul public referitoare la sistemele informatice dezvoltate de STS pentru Ministerul Sănătăţii care să sprijine prevenirea răspândirii noului coronavirus.
Conform sursei citate, noua funcţionalitate va permite o monitorizare medicală a cazurilor COVID-19, pe baza informaţiilor introduse în aplicaţie de entităţile prevăzute în Ordinul Ministrului Sănătăţii pentru aprobarea fluxului informaţional utilizat în raportarea datelor referitoare la infecţia cu virusul SARS-CoV-2.
La solicitarea Ministerului Sănătăţii, pe platforma Corona-Forms, vor fi prezentate într-o interfaţă grafică internă de tip hartă adresele declarate în timpul anchetei epidemiologice de către persoanele care au rezultate pozitive la virusul SARS-CoV-2. Această funcţionalitate va fi disponibilă doar factorilor de decizie şi va permite filtrarea cazurilor confirmate cu noul coronavirus, pe zone, până la nivelul străzilor.
STS reiterează faptul că această funcţionalitate nu presupune monitorizarea persoanelor.
STS a dezvoltat, pe baza cerinţelor operaţionale stabilite de Ministerul Sănătăţii, un sistem informatic care permite centralizarea datelor cu privire la persoanele confirmate cu noul coronavirus.
"La acest moment, potrivit Ordinului Ministrului Sănătăţii pentru aprobarea fluxului informaţional utilizat în raportarea datelor referitoare la infecţia cu virusul SARS-CoV-2, fiecare laborator care realizează teste a început procedura de introducere în sistemul informatic a rezultatelor obţinute, fiind posibilă generarea rapoartelor la nivel naţional ori judeţean sau doar pentru anumite zone. De asemenea, sistemul informatic permite transmiterea către fiecare pacient şi către medicii de familie a mesajelor SMS şi e-mail-urilor cu rezultatele testului COVID-19. În continuare, STS oferă asistenţă tehnică de specialitate pe domeniul IT&C şi îşi manifestă toată deschiderea pentru susţinerea demersurilor guvernamentale în gestionarea efectelor pandemiei de coronavirus", se arată în comunicat.
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat, duminică, la Arena Naţională, că nu s-a pus problema să se carantineze sectoare din Bucureşti, însă există ipoteza de a se impune o carantină locală pe mai multe străzi.
"Ministerul Sănătăţii a implementat sau este în curs de implementare a acelui sistem informatic care să permită localizarea în timp real a persoanelor care sunt infectate. Deci, acest sistem mai are trei-patru zile până la momentul în care o să fie complet funcţional. Şi dacă în urma acelui sistem o să vedem străzi sau o mare aglomerare pe o stradă, pe mai multe străzi, putem să luăm această decizie de carantinare locală. Dar e prematur (...) Eu cred că putem să o luăm, pentru că avem un efectiv de 1.500 de oameni care sunt alocaţi pentru această chestiune, pe tot ce înseamnă ordine publică legată de coronavirus, care vin de la Poliţia Naţională, Jandarmerie şi cele şapte poliţii locale ale Bucureştiului. Şi dacă o să fim în situaţia să luăm această măsură, o s-o luăm", a spus Nicuşor Dan. AGERPRES/(AS - editor: Oana Popescu, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Dâmbovița: Bărbat de 38 de ani arestat preventiv pentru viol; a abuzat sexual o fetiță de 5 ani
Un bărbat în vârstă de 38 de ani din comuna dâmbovițeană Șelaru a fost arestat preventiv pentru violarea unei fetițe de cinci ani, informează, vineri, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița. 'Din cercetările efectuate a reieșit că la data de 21 iunie a.c., în jurul orei 15:00, în timp ce s-ar
Mureș: Două persoane reținute pentru trafic de droguri; trimiteau scrisori impregnate cu stupefiante către deținuți
Un bărbat și o femeie, membri ai aceleiași familii, au fost reținuți, după ce au trimis scrisori impregnate cu droguri către deținuți din penitenciare din Mureș, Arad și Hunedoara, informează, vineri, Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). 'Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Târgu Mureș, &ici
IPJ Ilfov: Hoții au furat bani și bunuri în valoare de 2 milioane de euro dintr-o casă din Corbeanca
Un bărbat și o femeie au fost reținuți pentru 24 de ore și vor fi propuși procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov cu măsuri preventive pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată, precum și pentru infracțiuni la regimul circulației rutiere, informează Biroul de presă al IPJ Ilfov.
''Fane Văncică', recidivist, trimis în judecată pentru șantaj; a cerut 'taxă de protecție' lunară unui afacerist
Un bărbat a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 într-un dosar în care este acuzat că ar fi cerut unui afacerist o 'taxă de protecție' lunară în valoare de 25.000 de lei. Potrivit unui comunicat al Parchetului transmis AGERPRES, joi a fost sesizată instanța competentă cu re
DGPMB: Focuri de armă pentru prinderea unor tineri care dețineau o pungă cu droguri
Doi tineri, bănuiți că dețineau substanțe susceptibile a avea efecte psihoactive, au fost prinși după o urmărire a polițiștilor pe mai multe străzi din Capitală, în cadrul căreia oamenii legii au folosit armamentul din dotare pentru somarea unuia dintre suspecți. La data de 24 iunie, în jurul orei 20:20, polițiști din cadrul Secției 4 Poliție, afla
MAI: Creștere cu aproape 25% a infracțiunilor de trafic de droguri, în primele 5 luni ale anului
Poliția a constatat, în perioada 1 ianuarie - 31 mai, 6.666 de infracțiuni privind traficul ilicit de droguri, cu 24,7% mai multe față de perioada similară a anului trecut, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, vineri, AGERPRES. 'Creșterea numărului de fapte constatate reflectă atât adaptarea permanentă a gr
Timiș: Trei persoane, reținute pentru mărturie mincinoasă, într-un dosar instrumentat de Parchetul European
Trei persoane au fost reținute, joi seara, de polițiștii timișeni pentru mărturie mincinoasă, într-un dosar instrumentat de Parchetul European (EPPO) cu privire la fraude cu bani europeni la primăria comunei Tomnatic. Sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, polițiștii Serviciulu
VIDEO Vâlcea: Doi bărbați din Horezu care ar fi furat componente de la rețeaua electrică a carierei Costești, reținuți
Doi bărbați din Horezu, bănuiți că ar fi sustras componente din rețeaua electrică și de la utilaje de foraj din cariera de calcar de la Costești, estimate la aproximativ 500.000 de lei, au fost reținuți de polițiști în urma unor percheziții domiciliare, au informat, joi, reprezentanții Poliției Vâlcea. Potrivit sursei citate, fapta
Gorj: Primarul comunei Drăguțești, reținut într-un dosar referitor la o delapidare de peste 560.000 lei (surse)
Primarul comunei Drăguțești, Ion Dumitru Popescu, a fost reținut, joi, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări pentru omisiunea sesizării, au informat surse judiciare. Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, joi dimineață, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalități
Gorj: Primarul orașului Tismana, reținut pentru favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă (surse)
Primarul orașului Tismana, Narcis Petre Remetea, a fost reținut, joi, într-un dosar penal privind favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă, potrivit unor surse judiciare. Conform Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Gorj, polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică Gorj au continuat, joi, cercetările într-un do
Gorj: Percheziții la Primăria Dănești și la opt persoane într-un dosar privind infracțiuni de fals (surse)
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice efectuează, joi, nouă percheziții într-un dosar privind infracțiuni de fals, una dintre ele având loc la sediul Primăriei Dănești, potrivit unor surse judiciare. 'În această dimineață, polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al I
IGSU avertizează: Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară; luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea
Autoritățile vin cu o serie de sfaturi în contextul valului de căldură anunțat pentru aceste zile. ''Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară! Astăzi și mâine, 25 - 26 iunie, sunt în vigoare avertizări meteorologice de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat. (...) Fiți precauți și
Neamț: Percheziții în trei județe într-un dosar de camătă și șantaj
Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Neamț efectuează, joi, mai multe percheziții domiciliare în trei județe într-un dosar penal privind comiterea infracțiunilor de camătă și șantaj. 'Polițiștii Serviciului Investigații Criminale Neamț, cu sprijinul birourilor investigații criminale Piatra-Neamț și Roman, al Serviciulu
Primarul general Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar; Tribunalul București i-a respins contestația
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va fi cercetat în continuare sub control judiciar, după ce Tribunalul București a respins, miercuri, contestația formulată de edil împotriva măsurii impuse de procurorii anticorupție în dosarul în care este acuzat de luare de mită. Ciprian Ciucu este acuzat de DNA că, î
Șoferii care transportă mărfuri nu pot fi obligați să le descarce sau să le încarce (lege promulgată)
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea pentru reglementarea obligațiilor privind desfășurarea operațiunilor de încărcare și descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor. 'Conducătorii auto ai vehiculelor de transport rutier contra cost de mărfuri cu vehicule ce au o masă maximă autorizată mai mare de 12,5 tone








