logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

CERT-RO: În plină alertă Coronavirus, atacatorii folosesc identitatea vizuală a OMS pentru campanii de phishing

Imagine din galeria Agerpres

Atacatorii cibernetici folosesc, în plină alertă de coronavirus, identitatea vizuală a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii pentru campanii de phishing, avertizează experţii Centrului Naţional de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică (CERT-RO).

"Într-o perioadă în care lumea este alertată de pandemia COVID-19, infractorii cibernetici încearcă să profite de pe urma popularităţii subiectului şi a problemelor generate de răspândirea bolii la nivel mondial. Astfel, la nivel mondial au început să apară campanii de tip phishing/scam care încearcă să capitalizeze de pe urma utilizatorilor care caută să se informeze despre asta", precizează reprezentanţii CERT-RO.

Potrivit acestora, totul începe cu un e-mail, care poartă identitatea vizuală a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (siglă, culori) şi trimite utilizatorii să acceseze un document ataşat. Pentru a convinge victima să acceseze acel ataşament, atacatorii specifică faptul că acest document conţine informaţii cu privire la măsurile de siguranţă în cazul evitării răspândirii noului tip de coronavirus.

"Momentan, campania de tip phishing scam foloseşte mesaje exclusiv în limba engleză, dar corectitudinea textului este una îndoielnică, pentru un cunoscător al limbii. Atacatorii au redactat un text cu numeroase greşeli gramaticale şi de ortografie, acestea fiind semne clare de avertizare că mesajul chiar nu este ceea ce pare. La ora actuală, nu avem informaţii despre astfel de scam-uri care să ţintească vorbitori de limba română", explică experţii în securitatea cibernetică.

Link-ul care li se cere utilizatorilor să-l acceseze este la rândul lui dubios. În primul rând, pare a fi un site de muzică compromis, cu un nume ciudat, care nu are o legătură evidentă cu vreo organizaţie de sănătate cunoscută. În al doilea rând, este un site HTTP, nu un site HTTPS, un lucru neobişnuit pentru o organizaţie de anvergura OMS, mai subliniază CERT-RO.

Mai departe, pagina de phishing este incredibil de simplă şi uşor de făcut, nefiind necesare abilităţi tehnice deosebite pentru aşa ceva, însă una extrem de eficientă din punct de vedere vizual. Pagina falsă este formată din pagina oficială Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), cu o fereastră pop-up care se generează peste ea. Nu doar că arată exact ca pagina OMS în fundal, ci este pagina OMS încorporată ca imagine în site-ul fals.

Acea fereastră de pop-up are două câmpuri de completat - nume de utilizator şi parolă. Acolo, victima potenţial speriată şi interesată de acest tip de informaţii poate introduce orice credenţiale de acces crede de cuviinţă, poate unele folosite şi pe alte servicii. Aceste date ajung la atacatori, dar pot fi interceptate totodată de oricine foloseşte aceeaşi reţea wifi, spre exemplu, deoarece vorbim despre o conexiune necriptată. După ce au fost introduse datele şi trimise atacatorilor, cel care a completat este redirecţionat către pagina legitimă a OMS.

În acest context, CERT-RO recomandă: răbdarea şi vigilenţa sunt vitale atunci când activăm în mediul online! Nu vă lăsaţi niciodată presaţi să accesaţi un link. Cel mai important, nu acţionaţi la sfaturi pe care nu le-aţi solicitat şi pe care nu le aşteptaţi! Dacă se întâmplă să căutaţi cu adevărat sfaturi despre Coronavirus, faceţi propriile cercetări şi alegeţi-vă propria locaţie; nu daţi mereu crezare afişării iniţiale a numelui expeditorului! Această înşelătorie spune că provine de la "Organizaţia Mondială a Sănătăţii", dar atacatorii pot pune orice nume vor în câmpul corespondent expeditorului (from); aveţi grijă la erori ortografice şi gramaticale! Nu toţi escrocii fac greşeli, dar mulţi o fac. Fiţi răbdători atunci când examinaţi mesajele primite din online, pentru a identifica eventuale semne de potenţială fraudă.

De asemenea, experţii recomandă verificarea adresei URL, înainte de accesarea link-ului şi, dacă site-ul web la care utilizatorul este trimis nu arată 100% legitim, trebuie evitată descărcarea de resurse de pe el sau introducerea de date.

Totodată, nu trebuie introduse niciodată date pe care un site web nu ar trebui să le ceară. Nu există niciun motiv pentru o pagină web de conştientizare a sănătăţii să solicite adresa de e-mail, cu atât mai puţin parola. Dacă se dezvăluie cumva parola impostorilor, aceasta trebuie schimbată cât mai repede.

"Infractorii care produc site-uri de phishing încearcă de obicei parolele furate imediat (acest proces poate fi adesea făcut automat), astfel încât, cu cât veţi reacţiona mai devreme, cu atât este mai probabil să remediaţi problema. Nu folosiţi niciodată aceeaşi parolă pe mai multe site-uri! Odată ce atacatorii vor avea o parolă, ei vor încerca, de obicei, pe fiecare site web, unde s-ar putea să aveţi un cont, pentru a vedea dacă pot avea noroc", explică specialiştii CERT-RO.

Aceştia propun activarea autentificării cu doi factori (2FA), acolo unde este posibil, deoarece aceste coduri de şase cifre primite pe telefon sau generate printr-o aplicaţie sunt un inconvenient minor, dar sunt de obicei o barieră imensă pentru infractori, pentru că doar cunoaşterea parolei cuiva nu este suficientă. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Gherasi, editor: Oana Tilică, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 98

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 12-07-2026 15:34

Bursa de la București a câștigat în această săptămână 857,4 milioane de lei la capitalizare

Bursa de Valori București (BVB) a câștigat în această săptămână 857,4 milioane de lei la capitalizare, în creștere cu 0,12% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a crescut cu 197,8 de milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a aj

Economic Intern 12-07-2026 12:35

Fondul de câștiguri, suplimentat la Loto 6/49, Joker și Loto 5/40 la Tragerile Speciale ale Verii

Loteria Română organizează, duminică, Tragerile Speciale Loto ale Verii și suplimentează, cu această ocazie, fondul de câștiguri al categoriei I pentru jocurile Loto 6/49, Joker și Loto 5/40. Potrivit unui comunicat, fondul de câștiguri la Loto 6/49 va fi suplimentat cu 100.000 de lei, la Joker cu 50.000 de lei și la Loto 5/40 cu 25.000 de le

Economic Intern 12-07-2026 09:59

INS: 557.319 de sosiri ale turiștilor în Capitală, în primele patru luni din 2026

Numărul de sosiri ale turiștilor în București a fost, în primele patru luni din 2026, de 557.319, cel mai mare număr de sosiri fiind înregistrat în martie, respectiv 155.794, iar cel mai mic în ianuarie - 124.020, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică. Potrivit INS, cele mai multe sosiri, respectiv 463.

Economic Intern 11-07-2026 13:14

MMFTSS: 5.323 de persoane au suferit accidente de muncă, în 2025; 96 și-au pierdut viața

Un număr de 5.323 de persoane au suferit accidente de muncă în 2025, cu 11,4% mai puține față de anul anterior, iar 96 dintre acestea și-au pierdut viața (minus 47,5%), conform statisticilor publicate de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale și consultate de AGERPRES. Sectoarele economiei naționale în care au fost consem

Economic Intern 11-07-2026 11:49

INS: 1.104.195 de salariați în Capitală, la finele lunii aprilie 2026

Numărul salariaților din Capitală era, la finele lunii aprilie 2026, de 1.104.195 persoane, în scădere cu 805 persoane față de luna anterioară și cu 15.303 comparativ cu perioada similară din 2025, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică. Câștigul salarial mediu brut era, la sfârșitul lunii aprilie 2026, de 1

Economic Intern 10-07-2026 20:00

România se alătură inițiativei europene de investiții care vizează mobilizarea a 80 miliarde euro pentru companiile tehnologice

România participă la cea de-a doua etapă a inițiativei europene 'Campionii europeni în domeniul tehnologiei' (ETCI 2.0), lansată de Grupul Băncii Europene de Investiții (BEI) împreună cu cele 27 de guverne ale Uniunii Europene și investitori instituționali privați, care urmărește mobilizarea unor investiții de până la 80 de miliarde de

Economic Intern 10-07-2026 18:23

Ministerul Energiei a plătit peste 138 de milioane de euro în acest an către beneficiarii proiectelor PNRR

Ministerul Energiei a efectuat în acest an plăți de 138,64 de milioane de euro către beneficiarii proiectelor finanțate din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), în timp ce alte 75 de cereri de transfer, în valoare totală de aproximativ 126,28 milioane de euro, sunt în curs de procesare, a anunțat vineri instituția.

Economic Intern 10-07-2026 16:46

Unicredit: Economia României ar putea crește cu 0,2% în 2026, pe fondul consolidării fiscale

Economia României ar putea înregistra o creștere de 0,2% în 2026, sub media Europei Centrale și de Est, pe fondul măsurilor de consolidare fiscală, urmând să accelereze la 2,3% în 2027, potrivit raportului macroeconomic trimestrial publicat vineri de UniCredit. ''Europa Centrală și de Est (ECE) este pregăt

Economic Intern 10-07-2026 15:53

Unicredit: BNR ar putea începe reducerea dobânzii de politică monetară în 2027, pe fondul temperării inflației

Banca Națională a României (BNR) ar putea începe reducerea ratei dobânzii de politică monetară în 2027, în condițiile în care inflația este estimată să coboare la aproximativ 5,5% până la finalul acestui an, de la aproape 10% în prezent, a afirmat Eszter Gargyan, strateg FX pentru Europa Centrală și de Est (CEE) î

Economic Intern 10-07-2026 14:54

Ministerul Finanțelor a atras, vineri, 140,2 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de joi

Ministerul Finanțelor a atras, vineri, 140,2 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de joi, când a împrumutat 934 milioane de lei, la o dobândă de 6,25% pe an, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark cu maturitatea reziduală la 24 de luni. Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 1

Economic Intern 10-07-2026 14:37

CNIR a atribuit contractul pentru supervizarea proiectării și execuției lucrărilor pe tronsonul 2 Târgu Frumos - Lețcani al A8

Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a atribuit, vineri, firmei de inginerie Tecnic Consulting Engineering România contractul pentru supervizarea lucrărilor de proiectare și execuție pe tronsonul 2 al autostrăzii Târgu Neamț - Iași - Ungheni (A8), în valoare de 35,6 milioane lei (fără TVA). Potrivit unui anunț post

Economic Intern 10-07-2026 13:46

ANPC a aplicat amenzi de peste 3,7 milioane de lei și a oprit activitatea a 20 de operatori economici

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a controlat peste 1.300 de operatori economici în cursul acestei săptămâni, a aplicat amenzi contravenționale în valoare de peste 3,7 milioane de lei și a oprit prestarea serviciilor până la remedierea deficiențelor în cazul a 20 de operatori economici. Potrivit unui com

Economic Intern 10-07-2026 12:30

Nazare: România are deja asigurată jumătate din finanțarea planificată pentru 2026

România are asigurată 49% din finanțarea planificată pentru anul 2026, iar evoluția execuției bugetare și implementarea planului de finanțare au permis menținerea unui ritm echilibrat al împrumuturilor, fără a fi necesară prefinanțarea utilizată în anii anteriori, a anunțat ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Român

Economic Intern 10-07-2026 11:46

MEDAT actualizează normele de clasificare a structurilor turistice și simplifică procedurile pentru operatorii din sector

Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) a actualizat normele metodologice privind eliberarea certificatelor de clasificare a structurilor de primire turistice cu funcțiuni de cazare și alimentație publică, precum și procedurile de acordare a licențelor și brevetelor de turism. 'Actualizarea răspunde nevoii de a alinia

Economic Intern 10-07-2026 11:26

Scădere semnificativă a producției de carne și a numărului de sacrificări la ovine și caprine, în mai 2026

Numărul sacrificărilor și producția de carne au crescut în mai 2026 la bovine, porcine și la păsări, în timp ce la ovine și caprine au scăzut, atât față de luna anterioară, cât și față de luna similară din 2025, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS). O scădere 'spectaculoasă' s-a înregistrat la