Moto: Red Bull Romaniacs va deveni etapă a Campionatului Mondial de hard enduro
Red Bull Romaniacs, cel mai dur raliu hard enduro din lume, organizat în judeţul Sibiu şi ajuns anul acesta la a 17-a ediţie, va fi din 2021 etapă a Campionatului Mondial de hard enduro, a anunţat, miercuri, Federaţia Română de Motociclism, pe site-ul său oficial. Federaţia Internationala de Motociclism a ajuns la un acord cu WESS
VIDEO Baschet masculin: CSU Sibiu, învinsă acasă de Dinamo în Liga Naţională
BC CSU Sibiu a fost învinsă acasă de CS Dinamo Bucureşti cu scorul de 87-76, marţi, în Liga Naţională de baschet masculin, după un ultim sfert foarte bun, adjudecat cu 31-18. Timothy Terell Price (18 puncte, 7 recuperări), Mohamed Hassan Abukar (18 p), Gerald Isaiah Armwood (17 p, 7 rec) şi Javon Damian Ferguson Masters (15 p) s-au
Fotbal - Liga I: CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-0
CFR Cluj a terminat la egalitate cu Universitatea Craiova, scor 0-0, marţi seara, pe teren propriu, în cel din urmă meci din etapa a 15-a a Ligii I de fotbal, ultima a turului. Cele două formaţii şi-au creat puţine ocazii de poartă într-un meci în care prudenţa a fost cuvântul de ordine. Universitatea a a
Handbal masculin: Victorii la ''masa verde'' pentru primele două clasate în Liga Naţională
Primele două clasate în Liga Naţională de handbal masculin, CS Dinamo Bucureşti şi AHC Potaissa Turda, au obţinut victorii la ''masa verde'' (10-0) în meciurile programate marţi, în etapa a 14-a, la Sfântu Gheorghe. Adversarele celor două, SCM Politehnica Timişoara pentru Dinamo şi AHC Dunărea Călăraşi p
Gimnastică artistică: Larisa Iordache şi antrenorii Lăcrămioara şi Cristian Moldovan au primit Emblema de Onoare a MAI
Ministrul Marcel Vela le-a înmânat, marţi, Emblema de Onoare a Ministerului Afacerilor Interne gimnastei Larisa Iordache şi antrenorilor Lăcrămioara şi Cristian Moldovan, pentru performanţele realizate la Europenele de gimnastică artistică de la Mersin. ''Am avut onoarea să o primesc, astăzi, pe Larisa Iordache, sportiva care a cucerit patr
Alin Firfirică şi Claudia Bobocea, desemnaţi cei mai buni atleţi români ai anului
Alin Firfirică (disc) şi Claudia Bobocea (semifond) au fost desemnaţi cei mai buni atleţi români ai anului, a anunţat, marţi, Federaţia Română de Atletism pe site-ul său oficial. Firfirică a cucerit medalia de aur la Campionatul Balcanic de la Cluj-Napoca, dar a fost şi campion naţional în aer şi la aruncări de iarnă, cu 66,22 m (season best)
Bogdan-Daniel Deac şi Irina Bulmaga, cei mai buni şahişti români ai anului 2020
Bogdan-Daniel Deac, la seniori, şi Irina Bulmaga, la senioare, sunt cei mai buni şahişti români ai anului 2020, potrivit unui comunicat al Federaţiei Române de Şah. Consiliul Director a stabilit în şedinţa online din 21 decembrie, analizând propunerea Colegiului Central de Antrenori, alcătuirea unor clasamente separate pentru cei mai bu
RETROSPECTIVĂ 2020 Alexandru Dedu (handbal): Suntem o ţară surprinzătoare, cred că avem puterea să ne calificăm la JO
Preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Alexandru Dedu, a declarat, pentru AGERPRES, că handbalul românesc a reuşit mereu să producă rezultate "surprinzătoare" şi că este încrezător în ceea ce priveşte obiectivul principal de anul viitor, calificarea echipei naţionale feminine la Jocurile Olimpice de la Tokyo. &
Fotbal: Ionel Gane - Doresc să rămân la Dinamo, am contract şi voi fi prezent la reunirea de pe 3 ianuarie
Tehnicianul Ionel Gane, antrenorul interimar al echipei de fotbal Dinamo Bucureşti după plecarea lui Cosmin Contra, a declarat, marţi, că îşi doreşte să rămână la gruparea alb-roşie, confirmând că va fi prezent la reunirea lotului din 3 ianuarie pentru că se află sub contract. "Reunirea este
Baschet 3x3: Staff-ul echipei Sport Arena Streetball, blocat în Arabia Saudită
Staff-ul Sport Arena Streetball, alcătuit din români, care a organizat în weekend-ul trecut, la Jeddah, finala circuitului mondial de baschet 3x3, este blocat în Arabia Saudită, după ce autorităţile locale au închis complet graniţele ca reacţie la evoluţia pandemiei la nivel global, a anunţat Vlad Constantinescu,
Eduard Novak: Pot să fac, alături de echipa potrivită, lucruri grozave pentru sportul românesc
Preşedintele Federaţiei Române de Ciclism, Eduard Novak, propunerea UDMR pentru funcţia de ministru desemnat al Tineretului şi Sportului, a afirmat, luni seara, pe Facebook, că este convins că poate face ''lucruri grozave pentru sportul românesc'', alături de echipa potrivită. ''
Gimnastică: Larisa Iordache, la întoarcerea de la CE - Aşteptam aceste două titluri europene cu foarte multă nerăbdare
Sportiva Larisa Iordache a declarat, luni seara, la Salonul Oficial al Aeroportului Internaţional Henri Coandă, că aştepta cu foarte multă nerăbdare cele două titluri continentale câştigate la sfârşitul săptămânii trecute la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia). "Am aşteptat acest moment. E
Adrian Aciobăniţei şi Alexia Căruţaşu, cei mai buni voleibalişti români ai anului
Adrian Aciobăniţei (AS Cannes) şi Alexia Căruţaşu (Yeşilyurt Istanbul) au fost desemnaţi cei mai buni voleibalişti ai anului 2020, a anunţat, luni, Federaţia Română de Volei pe pagina sa de Facebook. Aciobăniţei, în vârstă de 23 de ani, este titular la AS Cannes, liderul campionat
Fotbal - Liga I: Astra Giurgiu a surclasat-o pe UTA cu 6-0, la Arad
Astra Giurgiu a reuşit scorul turului, 6-0 (2-0) cu UTA Arad, luni seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 15-a a Ligii I de fotbal. Astra, care multă vreme a fost ''lanterna roşie'' a Ligii I, a dominat jocul şi a înscris gol după gol, Constantin Budescu reuşind un hat-trick (20 - penalty, 64 - penalty,
RETROSPECTIVĂ 2020 Pîrcălabu (lupte): Începusem cu 4 medalii la Europene, dar apoi s-a dat totul peste cap
Preşedintele Federaţiei Române de Lupte (FRL), Răzvan Pîrcălabu, a declarat, pentru AGERPRES, că anul 2020 începuse foarte bine pentru sportivii români, care reuşiseră patru medalii la Campionatele Europene de la Roma, dar ulterior a intervenit blocajul la nivel internaţional din cauza pandemiei de coronavirus şi "s-a dat totul peste cap&



