Fotbal: Rednic (FC Viitorul) - Cu Dinamo avem nevoie de o victorie pentru moral
Antrenorul echipei de fotbal FC Viitorul, Mircea Rednic, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă online, că jucătorii săi au nevoie de o victorie pentru moral în meciul cu Dinamo programat, vineri, în etapa a 25-a a Ligii I. "Orice meci e greu în situaţia în care suntem noi. Sper că am reuşit să ne recupe
Scrimă: Mario Persu a câştigat titlul de campion naţional la spadă
Scrimerul Mario Persu (CSU Craiova) a câştigat, în premieră, titlul de campion naţional individual la spadă, joi, după ce l-a învins în finală pe Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timişoara), cu scorul de 15-11, în Sala de Scrimă ''Ana Pascu'' din Bucureşti. De remarcat că Bodo este nimeni altul decât proaspătul
Buget2021 - Parlament / Bugetul MTS, avizat favorabil de comisiile de specialitate
Bugetul Ministerului Tineretului şi Sportului pentru anul 2021 a fost avizat favorabil, joi, în Comisiile parlamentare reunite pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport, cu 17 "pentru" şi 11 "împotrivă". Ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, a afirmat în cadrul şedinţei că bugetu
Fotbal: Balint (UTA) - Ne-a durut foarte tare înfrângerea din tur cu Gaz Metan
Antrenorul echipei de fotbal UTA Arad, Laszlo Balint, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă online, că îşi doreşte foarte mult o victorie, sâmbătă, cu Gaz Metan Mediaş, pentru că înfrângerea cu 1-3 din turul campionatului "a durut". "Acum e clar că suntem în faţa unui meci dificil şi ech
Handbal masculin/Coronavirus: SCM Politehnica Timişoara are patru jucători testaţi pozitiv şi nu va juca în etapa a 18-a
Echipa masculină de handbal SCM Politehnica Timişoara a anunţat că are patru jucători pozitivi la COVID-19 în ultimele zece zile şi un suspect joi, astfel că nu se va prezenta la meciul din etapa a 18-a a Ligii Naţionale. ''Având în vedere numărul cazurilor de COVID-19, echipa noastră nu a primit aviz pozitiv din partea DSP Timiş pent
Fotbal: Grozavu (Sepsi OSK) - Avem obligaţia să câştigăm şi să spargem gheaţa după seria lungă de egaluri
Antrenorul echipei de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Leo Grozavu, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă desfăşurată înaintea partidei cu FC Hermannstadt, că formaţia sa are obligaţia să câştige şi să spargă gheaţa după seria lungă de rezultate de egalitate. "Vom juca în condiţii speciale. Vremea se anunţă ploioasă, i
Fotbal: Croitoru (FC Botoşani) - Suntem cei mai dezavantajaţi de arbitraj, nu m-ar mira să se întâmple şi cu FCSB
Antrenorul echipei de fotbal FC Botoşani, Marius Croitoru, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că formaţia sa este de departe cea mai dezavantajată de arbitraj, el precizând că nu ar fi surprins să apară greşeli şi în partida cu FCSB de duminică. "La mine e o constantă să am probleme de arbitraj. Ce să mai spun, că am trei meciu
Judo: Bercean, Bădulescu, Morar, Cosmescu şi Barna, aleşi vicepreşedinţi ai FRJ
Membrii Adunării Generale a Federaţiei Române de Judo i-au ales în funcţiile de vicepreşedinţi pe Florin Bercean, Aurelian Bădulescu, Emil Morar, Ioan Cosmescu şi Lucian Barna, echipa propusă de actualul preşedinte forului, Cozmin Guşă. Pentru cele 5 posturi de vicepreşedinţi au candidat şi Alexandru Chirilă, Laurenţiu Traian Jurcă
Cozmin Guşă, reales în funcţia de preşedinte al Federaţiei Române de Judo
Cozmin Guşă, care conduce Federaţia Română de Judo din 2017, a fost reales, miercuri seara, în funcţia de preşedinte pentru un nou mandat de patru ani în cadrul Adunării Generale Ordinare şi de Alegeri desfăşurate la Hotelul Piatra Mare din Poiana Braşov. Preşedintele în exerciţiu a fost vot
Hochei: Corona Braşov şi-a consolidat poziţia de lider în Erste Liga
Corona Braşov Wolves şi-a consolidat poziţia de lider în competiţia regională de hochei pe gheaţă Erste Liga, după ce a învins-o pe CS Gheorgheni HC cu scorul de 4-3 (1-2, 2-1, 0-0, 1-0), după prelungiri, miercuri seara, pe Patinoarul Olimpic din Braşov. Daniel Trancă (63:37) a marcat golul victoriei, b
Atletism: Victorii pentru românii Andrea Miklos şi Robert Parge la Belgrad
Atleţii români Andrea Miklos şi Robert Parge au obţinut victorii în proba de 400 m, miercuri, la concursul Serbian Open Indoor Meeting, de la Belgrad, din circuitul World Athletics Continental Tour, potrivit paginii de Facebook a clubului CSM Bucureşti, grupare la care sunt legitimaţi cei doi sportivi.
Volei feminin: Victorie clară pentru CSM Volei Alba Blaj, în semifinalele Cupei Challenge
CSM Volei Alba Blaj a învins echipa maghiară MCM-Diamant Kaposvar cu scorul de 3-0 (25-13, 25-18, 25-16), miercuri, în Sala Sporturilor din Târgu Mureş, în prima manşă a semifinalelor Cupei Challenge la volei feminin. Campioana României a obţinut victoria în doar 63 de minute.
Handbal feminin: Dunărea Brăila a câştigat clar cu ''U'' Cluj, în Liga Naţională
HC Dunărea Brăila a învins-o pe CSU Cluj-Napoca cu scorul de 30-24 (11-13), miercuri, în etapa a 11-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Bucureşti, după o repriză secundă de excepţie.
VIDEO Scrimă: Ana-Maria Popescu a câştigat un nou titlu naţional la spadă
Scrimera Ana-Maria Popescu (CSA Steaua), medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, cu echipa, a câştigat titlul de campioană naţională individuală la spadă, după ce a învins-o pe colega sa de club Greta Vereş cu scorul de 15-8, miercuri, în finala desfăşurată în Sala de Scrimă ''Ana Pascu
Fotbal: Justin Ştefan (LFP), întâlniri cu Novak, Arafat şi Voiculescu, pe tema redeschiderii stadioanelor
Secretarul general al Ligii Profesioniste de Fotbal, Justin Ştefan, a avut miercuri o întâlnire cu ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, care şi-a exprimat sprijinul pentru redeschiderea stadioanelor pentru public, urmând să aibă discuţii pe aceeaşi temă cu ministrului Sănătăţii, Vlad Voiculescu, şi cu şeful


