logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Japonezul Morinari Watanabe, candidat la președinția CIO, vrea un rol social mai mare al sportului

Image

Federația Internațională de Gimnastică (FIG) a lansat recent un program pentru persoanele vârstnice din Indonezia pentru a sprijini reducerea costurilor cu sănătatea și pentru a demonstra ca sportul poate avea o contribuție socială dincolo de aspectul de divertisment, conform agenției Kyodo.

Președintele FIG, japonezul Morinari Watanabe, unul dintre cei șapte candidați la președinția Comitetului Internațional Olimpic (CIO), în alegerile din luna martie, a declarat luni că ideea pentru acest program a izvorât de la opoziția locală față de găzduirea Jocurilor Olimpice de la Tokyo în 2021 în timpul pandemiei cu noul coronavirus.

''Au fost mulți care s-au opus Jocurilor Olimpice sau nu erau de acord cu organizarea lor în Japonia. Acest lucru s-a întâmplat pentru faptul că erau privite drept un instrument de divertisment și nu ceva esențial pentru societate'', a spus candidatul în vârstă de 65 de ani.

''Când ne gândim să transformăm sporturile în ceva folositor pentru nevoile societății... sporturile se află în centrul măsurilor de contracarare în ce privește îmbătrânirea societăților'', a subliniat Watanabe.

Un grup de 115 de oameni în vârstă, cel mai vârstnic având 93 de ani, a luat parte la evenimentul de la Jakarta de lansare a Programul FIG, unde Campionatele Mondiale de gimnastică artistică vor fi organizate pentru prima dată în Asia de sud-est în octombrie.

FIG, alături de Federația indoneziană de gimnastică, de Comitetul olimpic național și de Ministerul Tineretului și Sportului, precum și alături de partenerul comercial NTT Data Corporation, a furnizat dispozitivele necesare măsurării semnelor vitale și indicării exercițiilor de gimnastică care trebuie făcute acasă, unde progresul și condițiile de sănătate ale participanților la program sunt înregistrate de o aplicație de telefon mobil.

''Vom răspândi mișcarea în toate orașele la nivel național după stabilirea unui model la Jakarta. Lucrul semnificativ va fi să aflăm pe baza datelor câte taxe taxe medicale au fost reduse'', a spus Watanabe.

''Analizând datele și modul în care vârstnicii își cheltuie finanțele și observând cum s-a schimbat mentalitatea lor după ce a devenit mai sănătoși va oferi companiilor o șansă de a dezvolta noi produse care să se potrivească nevoilor lor'', a adăugat acesta.

Chiar dacă va mai dura până ce va putea fi evaluat impactul programului sau să ajungă popular la nivel internațional, Watanabe vede o serie de perspective în acest stadiu incipient.

''Baza pentru toate sporturile este gimnastica în primul rând, deci cred că este cel mai bine să se înceapă cu gimnastica. Are sens'', a mai spus acesta. ''Va dura cel puțin cinci ani pentru a obține dovezi concrete și pentru a verifica în Indonezia înainte ca mișcarea să se extindă în alte state'', a mai spus oficialul.

''Sunt multe state interesate care pot începe când este gata programul. Va dura zece ani pentru a dovedi pe deplin că sportul contribuie la reducerea costurilor privind bunăstarea socială'', conform lui Watanabe.

Watanabe consideră că acest program FIG este primul coordonat de o federație sportivă internațională cu scopul de a contracara efectele îmbătrânirii populației.

''Majoritatea federațiilor internaționale au evenimente similare campionatelor mondiale în centrul și în conexiune cu participarea socială ca ceva suplimentar. Nu este punctul meu de vedere. Contribuția pentru societate este scopul pentru care există sportul. Trebuie să ne întrebăm încă odată ceea ce putem oferi societății. Lucrurile vor deveni din ce în ce mai dificile dacă nu ne schimbăm concentrarea'', potrivit lui Watanabe. AGERPRES/(AS-autor: Liviu Tatu, editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 273

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 15-05-2025 18:44

Tenis: Jasmine Paolini, prima italiancă în finala turneului de la Roma (WTA) după 2014

Jasmine Paolini, numărul 5 în ierarhia tenisului feminin, este prima italiancă în finala turneului WTA 1.000 de la Roma după anul 2014, ea trecând joi de americanca Peyton Stearns, locul 42 mondial, în semifinalele competiției dotate cu premii totale de 6.009.593 de euro, informează AFP. Jasmine Paolini, finalistă la Ro

Sport Extern 15-05-2025 18:21

Fotbal: Amorim - Jucătorii trebuie să demonstreze că-și merită locul în echipa în finala Europa League

Antrenorul echipei engleze de fotbal Manchester United, Ruben Amorim, spune că încă mai este timp pentru ca jucătorii săi să demonstreze că-și merită locul în formația care o va înfrunta pe Tottenham, la Bilbao, în finala Europa League, scrie DPA. Meciul de miercurea viitoare de pe San Mames împotriva lui Spurs es

Sport Extern 15-05-2025 17:39

Tottenham: Postecoglou, 'devastat' din cauza lui Drăgușin și a celorlalți fotbaliști ce ratează finala Europa League

Antrenorul echipei engleze Tottenham Hotspur, Ange Postecoglou, a declarat joi, într-o conferință de presă, că este 'devastat' din cauza fundașului român Radu Drăgușin și a celorlalți fotbaliști ai săi care sunt accidentanți și vor rata finala Europa League de săptămâna viitoare împotriva lui Manchester United, relatează BBC.

Sport Extern 15-05-2025 16:13

FIFA a salutat avizul CJUE cu privire la Regulamentul privind agenții de fotbal (FFAR)

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) a salutat joi avizul emis de Avocatul General al Curții de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) cu privire la Regulamentul privind agenții de fotbal (FFAR), scrie EFE. 'În conformitate cu opinia de astăzi, FIFA consideră că FFAR, care este rezultatul unui proces de consultare îndelungat ș

Sport Extern 15-05-2025 13:41

Fotbal: Thomas Muller ia în calcul o mutare în MLS, după despărțirea de Bayern Munchen

Atacantul german Thomas Muller ia în calcul o mutare în Major League Soccer (MLS) după despărțirea de Bayern Munchen, la finalul acestui sezon, informează DPA. Muller, în vârstă de 35 de ani, va disputa ultimul său meci în Bundesliga sâmbătă, când campioana Bayern se va deplasa la Hoffenheim, iar apoi va partic

Sport Extern 15-05-2025 13:16

Fotbal: Toți jucătorii sunt vinovați pentru sezonul 'oribil' al lui Manchester City, afirmă Haaland

Atacantul Erling Haaland a afirmat că toți fotbaliștii de la Manchester City sunt responsabili pentru sezonul 'oribil' al echipei antrenate de Pep Guardiola, chiar dacă va încerca să-l încheie cu un trofeu, în acest weekend, informează DPA. Manchester City va înfrunta formația Crystal Palace în finala Cupei Angliei, progra

Sport Extern 15-05-2025 12:19

Fotbal: Son Heung-min (Tottenham), victima unei tentative de șantaj în Coreea de Sud

Căpitanul echipei engleze de fotbal Tottenham Hotspur, Son Heung-min, a depus o plângere la poliția sud-coreeană, susținând că a fost victima unei tentative de șantaj, după ce au apărut relatări din presă conform cărora o femeie a susținut că ar fi rămas însărcinată cu el, scrie Reuters. ''Poliția investighează în prezent, așa c

Sport Extern 15-05-2025 12:16

Fotbal: Fundașul Dean Huijsen și-a dat acordul pentru transferul la Real Madrid (presă)

Proaspătul internațional spaniol Dean Huijsen, fundașul central al echipei engleze de fotbal Bournemouth, aflat în vizorul marilor cluburi europene după evoluțiile sale din acest sezon, și-a dat acordul pentru un transfer la Real Madrid, anunță mass-media spaniolă. Conform postului de radio Cadena Ser, Huijsen a refuzat ofertele venite din Premie

Sport Extern 15-05-2025 11:52

Kaiac-canoe: Cătălin Chirilă ia startul în Cupa Mondială de la Szeged

România va fi reprezentată de doi sportivi, Cătălin Chirilă și Georgel Laurențiu Bărăgău, ambii de la CSA Steaua, în prima etapă a Cupei Mondiale de kaiac-canoe, prevăzută la Szeged (Ungaria) între 16 și 18 mai. Cătălin Chirilă, dublu campion mondial și triplu campion european în probele de canoe simplu la 500 și 1.000 m, și Georgel Băr

Sport Extern 15-05-2025 11:48

Baschet: NBA - Starul Kevin Durant, câștigătorul Premiului Magic Johnson în sezonul 2024-2025

Kevin Durant, starul echipei Phoenix Suns, este câștigătorul Premiului Magic Johnson în sezonul 2024-2025 al ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA), informează Reuters. Asociația jurnaliștilor profesioniști de baschet din America de Nord acordă anual acest premiu jucătorului din NBA care excelează pe teren și dă dovadă de 'cooperar

Sport Extern 15-05-2025 09:52

Tenis: Musetti l-a învins pe Zverev în sferturi la Roma (ATP)

Tenismanul italian Lorenzo Musetti (9 ATP) l-a învins pe germanul Alexander Zverev, numărul doi mondial, cu 7-6 (7/1), 6-4, miercuri, în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro. Musetti, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Paris, devine primul italian care atinge în

Sport Extern 15-05-2025 09:28

Tenis: Arina Sabalenka, învinsă în sferturi la Roma (WTA) de Qinwen Zheng

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, numărul unu mondial, a fost învinsă de chinezoaica Qinwen Zheng cu 6-4, 6-3, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro. După ce la începutul lunii a câștigat turneul WTA 1.000 de la Madrid, Sabalenka s-a înclinat l

Sport Extern 15-05-2025 08:40

Fotbal: Real Madrid, victorioasă în meciul cu Mallorca (2-1), amână sărbătoarea rivalei FC Barcelona

Echipa Real Madrid a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formația Mallorca, după ce oaspeții au condus aproape 70 de minute pe Santiago Bernabeu, amânând astfel sărbătorirea titlului de către marea sa rivală FC Barcelona, care trebuie să o învingă joi pe concitadina Espanyol pentru a devenit matematic campioană a Spaniei.

Sport Extern 15-05-2025 08:36

Fotbal: Bologna a cucerit Cupa Italiei, după o așteptare de 51 de ani

Echipa Bologna a cucerit Cupa Italiei la fotbal, punând astfel capăt unei așteptări de 51 de ani, după ce a învins la limită, cu scorul de 1-0, formația AC Milan, miercuri seara, în finala acestei competiții, disputată pe Stadio Olimpico din Roma. Suporterii grupării 'rossoblu' așteptau un trofeu din 1974, iar răbdarea lor a fost p&ac

Sport Extern 14-05-2025 23:47

Handbal feminin: România, în a doua urnă valorică pentru Campionatul Mondial 2025

Echipa României face parte din a doua urnă valorică la tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial de handbal feminin din acest an, potrivit site-ului Federației Internaționale de Handbal (IHF). Ceremonie de tragere la sorți va avea loc pe 22 mai, la Muzeul Noordbrabants din 's-Hertogenbosch (Olanda), de la ora 19:00 (ora Rom&