logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

JO 2024: Covaliu - România a câştigat o medalie la gimnastică, e o decizie pe care Federaţia Internaţională trebuie să o pună în practică

Imagine din galeria Agerpres

Paris - Trimisul special al AGERPRES, Adrian Ţone, transmite: Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, a declarat, sâmbătă, că România a câştigat medalia de bronz sol în concursul de gimnastică de la Jocurile Olimpice prin Ana Bărbosu, în urma deciziei Tribunalului de Arbitraj Sportiv, iar acum aceasta trebuie pusă în practică de Federaţia Internaţională de Gimnastică.

"România a câştigat o medalie de bronz la gimnastică, iar asta este o decizie pe care Federaţia Internaţională de Gimnastică trebuie să o pună în practică. Iar apoi vom vedea clasamentul final întocmit de Federaţia Internaţională. Mie îmi place să vorbesc atunci când avem un clasament final, deşi el se poate clar intui în acest moment. Da, puteam să avem chiar două medalii de bronz, sportiva din America putea să aibă şi ea la rândul ei o medalie de bronz... avem în schimb această decizie TAS. Este o soluţie care care practic ne aduce pe noi în poziţia în care eram de la început (n.r. la sfârşitul finalei de la sol), adică una dintre sportivele noastre câştigă medalia de bronz", a spus preşedintele, prezent la evenimentul de închidere a Casei României de la Paris, care a funcţionat în cadrul ambasadei ţării noastre.

El spune că îi pare rău pentru cealaltă sportivă a României, Sabrina Voinea, al cărei apel la TAS a fost respins.

"Este o medalie pentru România, dar e foarte adevărat că râdem cu un ochi şi plângem cu altul. Pentru că avem două sportive după foarte multă vreme care reuşesc să concureze de la egal cu cel mai bune gimnaste din lume. Bineînţeles că îmi pare rău pentru Sabrina. În primul rând pentru că exerciţiul ei la sol a fost unul foarte bun, chiar mai bun decât cel din proba pe echipe, şi există şi probe video în acest sens. Nu sunt într-o comisie care să spună cine este mai îndreptăţit să fie pe podium, de aceea avem comisii, avem regulamente, avem Tribunal de Arbitraj Sportiv şi avem o Federaţie Internaţională care trebuie să vină cu un comunicat final şi cu un clasament final", a afirmat oficialul COSR, care a precizat că nu s-au plătit bani pentru apelurile de la TAS.

"Concluzia care s-a desprins după audierile de la TAS a fost că încă sunt multe probleme de arbitraj. Am discutat cu preşedintele Federaţiei Internaţionale de Gimnastică şi mi-a transmis că are cunoştinţă despre aceste situaţii. A propus chiar un sistem de analiză a exerciţiilor cu ajutorul inteligenţei artificiale. Noi toţi ne dorim, mai ales la Jocurile Olimpice, să nu mai existe sportivi nedreptăţiţi, să fie lucrurile foarte clare după evoluţia lor. Astfel încât acţiunile ulterioare să nu aducă niciun fel de emoţii negative", a adăugat el.

Mihai Covaliu a menţionat că este posibil ca Ana Bărbosu să se întoarcă la Paris pentru a primi medalia de bronz chiar înaintea Ceremoniei de închidere a Jocurilor Olimpice.

"Concursul de la sol dacă se desfăşura în condiţii normale de arbitraj clasamentul putea fi cunoscut încă de la început. În momentul de faţă avem o decizie a TAS, iar acum aşteptăm să vedem clasamentul final întocmit de Federaţia Internaţională de Gimnastică. După aceea vom vedea toate datele modificate în toate clasamentele de la Jocurile Olimpice. Acum sunt mai multe discuţii cu Federaţia Internaţională, cu Federaţia Română de Gimnastică, pentru a şti exact care este procedura de acordare a medaliei. Vom fi anunţaţi de Federaţia Internaţională. De aceea am stat puţin şi nu am ieşit cu declaraţii pentru că avem nevoie de toate argumentele pentru a prezenta tot cazul de la un cap la celălalt, astfel încât să fie foarte clar pentru toată lumea. Ana Bărbosu s-ar putea să vină aici la Paris să îşi primească medalia, de aceea spun că încă nu ştim exact procedura. Se poate întâmpla şi mâine (n.r. - să primească medalia de bronz) înaintea ceremoniei de închidere, nu ştiu să spun acum, vom afla. Toate canalele sunt deschise, când vom afla ceva vom anunţa", a spus Covaliu.

Tribunalul de Arbitraj al Sportului (TAS) a decis ca medalia de bronz la sol, la Jocurile Olimpice de la Paris, să revină gimnastei Ana Maria Bărbosu, în urma memoriilor făcute de Federaţia Română de Gimnastică şi de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, a anunţat, sâmbătă, FRG pe pagina sa de Facebook.

În acestei decizii, Ana Maria Bărbosu a obţinut medalia de bronz la sol, în timp ce Sabrina Maneca Voinea a încheiat competiţia pe locul 4.

Memoriul depus de FRG şi Sabrina Maneca Voinea a fost respins.

"Federaţia Română de Gimnastică, reprezentată de societatea de avocatura specializata in dreptul sportului, Gherdan şi Asociaţii SCA, prin avocatul coordonator Sabin Gherdan şi avocaţii Călina Tejan şi Raul Ştefan Celmare, după un efort colectiv de cinci zile şi patru nopţi, vă comunică dispozitivele şedinţei TAS în speţa: FRG, Bărbosu vs. Federaţia Internaţională de Gimnastică: 1. Cererea înregistrată de către Ana Maria Bărbosu este parţial admisă. 2. Contestaţia formulată de către Jordan Chiles a fost depusă peste termenul de 1 minut prevăzut de art. 8.5 din Regulamentul Tehnic FIG şi este determinată ca fiind fără efect. 3. Scorul iniţial de 13,666 acordat atletei Jordan Chiles în finală este reinstituit. 4. Federaţia Internaţională de Gimnastică va determina clasamentul finalei şi va acorda medaliile în concordanţă cu decizia de mai sus. 5. Alte solicitări sunt respinse. FRG, Voinea vs. Federaţia Internaţională de Gimnastică: 1. Cererea înregistrată de FRG şi Sabrina Maneca Voinea este respinsă'', se arată în comunicat.

Pe 5 august, în finala de la sol, Ana Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestaţie şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766 astfel că a terminat pe poziţia a treia. Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

Medalia de aur a fost cucerită de brazilianca Rebeca Andrade, notată cu 14,166, în timp ce argintul a revenit americancei Simone Biles (14,133).

În urma deciziei TAS, Ana Maria Bărbosu încheie pe 3, cu 13,700, Sabrina Maneca-Voinea ocupă locul 4, cu 13,700, iar americanca Jordan Chiles va ocupa locul 5, cu 13,666.

România nu mai obţinuse o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012 (Londra), când Sandra Izbaşa câştiga aurul la sărituri, Cătălina Ponor cucerea argintul la sol, iar echipa feminină a României lua bronz.

Înaintea ultimei zile a Jocurilor Olimpice, România are nouă medalii, trei de aur, patru de argint şi două de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber şi de gimnasta Ana Maria Bărbosu la sol.
AGERPRES (A, AS-editor: Marius Ţone, editor online: Andreea Preda)

 

Citiţi şi:

 

JO 2024: Covaliu - Este pentru prima dată când România are o creştere importantă a numărului de medalii 

 

JO 2024: Lipa, la închiderea Casei României de la Paris - Suntem pe locul 20, e o performanţă mare pentru România

Afisari: 79

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Extern 26-06-2026 01:37

Fotbal - CM 2026: Rezultatele și clasamentul Grupei E

Rezultatele și clasamentul final al Grupei E a Cupei Mondiale de fotbal 2026, găzduită de Statele Unite, Mexic și Canada: Rezultate: Duminică 14 iunie Germania - Curacao 7-1 (3-1), la Houston Au marcat: Felix Nmecha (5), Nico Schlotterbeck (38), Kai Havertz (45+5 - penalty, 88), Jamal Musiala (47), Nathani

Sport Extern 26-06-2026 01:02

Fotbal - CM 2026: Cote d'Ivoire s-a calificat în șaisprezecimi după victoria cu Curacao (2-0)

Selecționata Cote d'Ivoire s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, după ce a învins Curacao cu scorul de 2-0 (1-0), joi, pe Philadelphia Stadium, în Grupa E a turneului final găzduit de Statele Unite, Mexic și Canada. Africanii au trecut în premieră de faza grupelor la Cupa Mond

Sport Extern 26-06-2026 01:00

Fotbal - CM 2026: Ecuador prinde șaisprezecimile, după ce a învins Germania (2-1)

Selecționata Ecuadorului s-a calificat cu emoții în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, după ce a învins Germania cu scorul de 2-1 (1-1), joi, pe New York/New Jersey Stadium, în ultimul său meci din Grupa E a turneului final găzduit de Statele Unite, Mexic și Canada. Sud-americanii au câștigat m

Sport Extern 25-06-2026 21:22

Tenis: Karolina Muchova, adversara Gabrielei Ruse în semifinale la Bad Homburg (WTA)

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse o va înfrunta pe Karolina Muchova în semifinalele turneului WTA 500 de la Bad Homburg (Germania), dotat cu premii totale de 1.049.083 euro, după ce cehoaica a dispus de daneza Clara Tauson, cu 1-6, 6-4, 6-4, în ultimul meci al zilei de joi. Ruse (28 ani, 105 WTA), venită din cali

Sport Extern 25-06-2026 19:03

Tenis: Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Bad Homburg (WTA)

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat în semifinalele turneului WTA 500 de la Bad Homburg (Germania), dotat cu premii totale de 1.049.083 euro, joi, după ce a învins-o pe americanca Emma Navarro, cu 6-4, 6-2. Ruse (28 ani, 105 WTA), venită din calificări, a obținut victoria după o oră și 15 minute de joc.

Sport Extern 25-06-2026 18:50

Tenis: Jack Draper s-a calificat în semifinale la Eastbourne (ATP)

Britanicul Jack Draper, fost număr 4 mondial al tenisului masculin, revenit în circuit după o serie de accidentări, s-a calificat joi în semifinalele turneului ATP 250 de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 773.465 de euro, aceasta fiind prima sa semifinală după un an, transmite AFP. Ajuns pe locul 160 î

Sport Extern 25-06-2026 17:30

Fotbal - CM 2026: Ecuadorianul Piero Hincapie este definitiv jucătorul lui Arsenal

Fotbalistul ecuadorian Piero Hincapie a finalizat transferul său la Arsenal Londra pentru 34,5 milioane de lire sterline (45,4 milioane de dolari), în timp ce campioana din Premier League se pregătește pentru apărarea titlului, scrie DPA. Hincapie, prezent cu naționala Ecuadorului la Cupa Mondială 2026, a ajuns în vara anului trecu

Sport Extern 25-06-2026 16:57

Fotbal - CM 2026: O tribună s-a prăbușit în cantonamentul naționalei Suediei

O tribună s-a prăbușit în cantonamentul naționalei Suediei, participantă la Cupa Mondială de fotbal 2026, relatează cotidianul belgian Le Soir. O tribună a stadionului din orașul Frisco, lângă Dallas, s-a prăbușit peste o zonă în care fusese amenajată o sală de presă temporară. În momentul incidentului nu se afla nimeni

Sport Extern 25-06-2026 16:22

Handbal feminin: România a reușit a doua sa victorie la Campionatul Mondial Under-20

Echipa României a învins formați Braziliei cu scorul de 30-28 (16-14), joi, în Grupa C a Campionatul Mondial de handbal feminin Under-20 de la Jinzhong (China). Tricolorele au obținut o victorie cu emoții, după ce au marcat ultimele trei goluri ale partidei. În min. 42, România conducea confortabil

Sport Extern 25-06-2026 16:03

Tenis: Naomi Osaka a reușit o calificare rapidă în semifinale la Bad Homburg (WTA)

Jucătoarea japoneză de tenis Naomi Osaka a învins-o joi cu 6-2, 6-2 pe rusoaica Ekaterina Alexandrova și s-a calificat în semifinalele turneului WTA 500 de la Bad Homburg (Germania), dotat cu premii totale de 1.049.083 euro Naomi Osaka, numărul 15 mondial, s-a impus după o oră de joc în duelul cu Ekaterina Alexandrova, număru

Sport Extern 25-06-2026 15:39

JO 2030: Schi-alpinismul a primit aprobarea finală din partea CIO

Lausanne, 25 iun /Agerpres/ - Cei aproximativ 100 de membri ai Comitetului Internațional Olimpic (CIO), reuniți joi într-o Sesiune extraordinară, au aprobat includerea schiului-alpinismului, un 'sport suplimentar' care și-a făcut debutul olimpic la Milano-Cortina, în programul Jocurilor Olimpice din 2030. Reuniți la Lausanne pentru a analiz

Sport Extern 25-06-2026 14:43

Fotbal - CM 2026: Deniz Undav rămâne rezervă în echipa Germaniei, în pofida rotațiilor pentru meciul cu Ecuador

Antrenorul Germaniei, Julian Nagelsmann, va face schimbări în echipa sa de start pentru ultimul meci din Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal împotriva Ecuadorului, de joi, dar atacantul Deniz Undav va începe pe banca de rezerve, scrie DPA. Undav a marcat trei goluri până acum, inclusiv cele două din victoria cu 2-1 &icir

Sport Extern 25-06-2026 12:54

Fotbal - CM 2026: FIFA vrea să modifice regula dinaintea loviturilor de departajare

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) dorește să schimbe regula pentru aruncarea monedei înaintea loviturilor de departajare de la Cupa Mondială 2026 (11 iunie-19 iulie), potrivit DPA. Începând cu faza eliminatorie a acestei Cupe Mondiale, arbitrii sunt obligați să efectueze o singură aruncare a monedei, în loc de două, înaint

Sport Extern 25-06-2026 12:25

Fotbal - CM 2026: Antrenorul Ecuadorului va demisiona dacă echipa nu ajunge în șaisprezecimi

Selecționerul Ecuadorului, Sebastian Beccacece, a declarat înaintea meciului cu Germania, prevăzut joi în Grupa E, că este încrezător în calificarea în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, dar în caz contrar nu va ezita să-și prezinte demisia, scrie DPA. ''Avem posibilitatea de a merge mai departe

Sport Extern 25-06-2026 11:58

Tenis: Organizatorii de la Wimbledon, dezamăgiți de continuarea protestelor jucătorilor de top

Organizatorii turneului de la Wimbledon s-au declarat ''surprinși și dezamăgiți'' de faptul că jucătorii de top intenționează să continue protestele și cer în continuare creșterea premiilor în bani la Grand Slam-ul pe iarbă de la Londra, scrie Reuters. Luna aceasta, All England Club a anunțat o creștere record de 20% față de anul pr