logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

JO 2024 - Înot: David Popovici - Sunt mândru de mine; mă bucur că am o ţară în spate care mă susţine

Imagine din galeria Agerpres

Paris - Trimisul special al AGERPRES, Adrian Ţone, transmite: Campionul olimpic David Popovici a declarat, joi, la Casa României că este foarte mândru de prestaţia sa la Paris, lăudând totodată şi pe ceilalţi medaliaţi olimpici şi sportivi calificaţi.

"Felicitări tuturor celor care au concurat până acum, felicitări nouă, felicitări celor de la canotaj, pentru că ştim cât de mult am muncit noi sportivii, împreună cu familiile şi echipele noastre. Numai noi ştim. Poate că o să fim lăudaţi, recompensaţi, dar numai cine a trecut prin aşa ceva ştim câtă muncă e în spate şi sunt foarte mândru de noi. Şi sunt mândru şi de mine, pentru că visez la asta de când eram copil şi e foarte frumos. Mă bucur să am o ţară în spate care mă susţine. Am făcut copilul din mine foarte fericit. Nu oi fi eu cel mai matur sau în vârstă delegaţia noastră, dar cred că vorbesc în numele tuturor când spun că ne vom face copiii din noi mândri. Baftă şi hai România!", a afirmat Popovici.

Sportivul român a evitat să spună dacă a avut COVID sau nu în perioada în care s-a aflat la Paris, precizând că nu s-a testat.

"Acum mă simt mult mai liniştit, m-am mai calmat. Tot nu am reuşit să dorm bine aseară, dar asta pentru că eram foarte entuziasmat. Am simţit că mi s-a ridicat un bolovan de pe suflet când am terminat acest concurs, pentru că a fost o călătorie foarte grea. Nu au fost doar patru zile foarte grele, au fost nişte ani foarte grei. Şi nu ştiu dacă am avut COVID sau nu pentru că nu m-am testat. Am fost peste tot şi am interacţionat cu toată lumea. S-a răspândit o răceală pe la toată lumea, am purtat şi mască, cam toată lumea a răcit. Finalele au fost şi mai egale, pentru că auzeai la ţarc sau peste tot oameni tuşind. Unii s-au retras, alţii au continuat. Dar acum lumea rezistă mai bine. Deci nu ştiu dacă am avut COVID sau nu", a spus el.

Programul campionului olimpic în perioada următoare cuprinde o vacanţă binemeritată, următoarea ediţie a Jocurilor Olimpice neaflându-se pentru moment în planurile sale.

"Nu mă gândesc absolut deloc la următoarele Jocuri Olimpice, mă gândesc doar la vacanţa care urmează. Mai sunt patru ani, să fim sănătoşi, să fim OK. Pentru Jocurile Olimpice de atunci mă voi gândi atunci când voi începe ciclul de pregătire. Până atunci mai sunt atât de multe competiţii încât nu ar fi foarte înţelept să mă stresez de acum. Muncim patru ani pentru ceva pe care nu îl poţi cronometra pe telefon, nu poţi opri cronometrul ăla la două sutimi sau la o sutime, şi ne batem pentru această medalie. Acum mă simt mai împlinit, pentru că îmi lipsea titlul de campion olimpic, dar asta nu înseamnă că mă voi culca pe o ureche şi gata am câştigat şi nu o să mai înot. Pentru moment trebuie să mă relaxez, trebuie să uit de Jocurile Olimpice, de toate antrenamentele, să uit de antrenor şi el de mine. Trebuie să ne sepărăm puţin şi să mă reculeg într-o vacanţă unde e foarte departe şi foarte cald", a mai spus David Popovici.

Antrenorul său, Adrian Rădulescu, le-a transmis părinţilor care au copii la sport să fie mai îngăduitori şi l-a dat exemplu pe tatăl lui David, Mihai Popovici.

"Calificarea sportivilor la Jocurile Olimpice şi toate medaliile pe care noi le vom obţine prin Team România sunt o dovadă de curaj şi o dovadă că putem avea rezultate în România. Poate avem tendinţa de a da vina pe sistem, dar vreau să le reamintesc tuturor că sistemul este format din noi, noi suntem sistemul. În fiecare zi un copil poate că renunţă la sport din motive greşite. Poate putem să vorbim de infrastructură, de multe, dar important este modul în care ne raportăm noi la sport şi mă refer la faptul că ar trebui să avem mai multe răbdare să încurajăm copiii să facă sport, să avem răbdare cu ei cum au avut părinţii lui David. Eu îmi aduc aminte de o discuţie de acum opt ani, când tatăl lui David mi-a spus un lucru: 'Adrian, eu cred că David poate să fie campion olimpic şi cred că tu îl poţi duce acolo'. Eu nu am văzut-o ca pe o presiune, ci ca pe o dovadă de încredere. Consider că toţi părinţii care îşi duc părinţi copiii la sport ar trebui să aibă o atitudinea similară", a afirmat Adrian Rădulescu.

Campionii olimpici David Popovici (înot), Andrei Cornea şi Marian Enache (canotaj), sportivi din cadrul lotului de canotaj şi cel de atletism şi gimnastică, preşedintele COSR, Mihai Covaliu, preşedinta ANS, Elisabeta Lipă, preşedinţi de federaţii şi alţi oficiali participă, joi, la Casa României, la un eveniment organizat de COSR şi Ambasada României la Paris.

România are acum patru medalii la JO 2024, două de aur, una câştigată de înotătorul David Popovici la 200 metri liber, una obţinută de Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin, una de argint, cucerită de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, şi una de bronz, obţinută de David Popovici la 100 metri liber.
AGERPRES (A, AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)

Afisari: 23

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 27-04-2025 18:32

Handbal feminin: CSM București a ratat calificarea la turneul final al Ligii Campionilor

CSM București a ratat calificarea la turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a fost învinsă de echipa daneză Team Esbjerg cu scorul de 26-22 (14-12), duminică, în deplasare, în manșa secundă a sferturilor de finală. CSM București câștigase în tur la un singur gol, cu 30-29, astfel că pa

Sport Extern 27-04-2025 18:16

Ciclism: Slovenul Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câștigat clasica Liege-Bastogne-Liege 2025

Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câștigat duminică, în solitar, clasica Liege-Bastogne-Liege, care a avut loc pe distanța de 252 km. Pogacar, care a câștigat trofeul acestei curse pentru a treia oară, a fost cronometrat în 6 h 00:09, fiind urmat de italianul Giulio Ciccone (Lidl-Trek, +1:03) și de irlandezul Ben Heal

Sport Extern 27-04-2025 17:03

MotoGP: Spaniolul Alex Marquez (Ducati-Gresini) a câștigat Marele Premiu al Spaniei

Spaniolul Alex Marquez (Ducati-Gresini) a câștigat duminică Marele Premiu al Spaniei la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, a cincea etapă a sezonului, pe circuitul de la Jerez, devansându-i pe francezul Fabio Quartararo (Yamaha, +1.561), plecat din pole position, și pe italianul Francesco Bagnaia (Ducati, +2.217), scrie AFP.

Sport Extern 27-04-2025 14:36

Atletism: Kenyanul Sabastian Sawe, la masculin, și etiopianca Tigst Assefa, la feminin, s-au impus la Maratonul de la Londra

Kenyanul Sabastian Sawe a câștigat duminică Maratonul de la Londra, la patru luni după ce câștigase Maratonul de la Valencia, terminând cu mai mult de un minut înaintea ugandezului Jacob Kiplimo, un alt alergător redutabil venit de la semimaraton, scrie AFP. Atletul în vârstă de 29 de ani a trecut primul linia de sosire după

Sport Extern 27-04-2025 11:44

Fotbal: Rudiger, Bellingham și Vazquez (Real Madrid) riscă suspendări din partea Federației spaniole

Trei jucători ai echipei Real Madrid, Antonio Rudiger, Jude Bellingham și Lucas Vazquez, care au fost eliminați pentru proteste violente la adresa arbitrului chiar la sfârșitul meciului de sâmbătă seara din

Sport Extern 27-04-2025 10:54

Tenis: Poate a fost ultimul meu meci în capitala Spaniei, spune Djokovic după eliminarea de la Madrid

Sârbul Novak Djokovic, eliminat sâmbătă în turul al doilea al turneului de tenis ATP Masters 1000 de la Madrid de către Matteo Arnaldi (6-3, 6-4), a admis că meciul împotriva italianului (locul 44 ATP) a fost probabil ultimul din cariera sa în capitala Spaniei, scrie AFP. 'Poate a fost (ultimul meu meci aici), nu știu dacă voi

Sport Extern 27-04-2025 10:08

Tenis: Iga Swiatek, în optimi la Madrid (WTA)

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (2 WTA, favorită nr. 2) s-a calificat sâmbătă seara în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.854.000 de euro, după ce a trecut în două seturi, 6-4, 6-2, de cehoaica Linda Noskova (31 WTA).  

Sport Extern 27-04-2025 01:51

Fotbal: FC Barcelona a câștigat dramatic Cupa Spaniei, 3-2 după prelungiri cu Real Madrid

FC Barcelona a câștigat dramatic Cupa Spaniei la fotbal, după ce a învins-o pe marea rivală Real Madrid cu scorul de 3-2 (1-0, 2-2), la capătul prelungirilor, sâmbătă seara, în finala desfășurată pe Estadio de la Cartuja din Sevilla. Catalanii au făcut primul pas spre realizarea unei triple în acest sezon, ei fiin

Sport Extern 27-04-2025 01:11

Tenis: Sorana Cîrstea și Ana Kalinskaia, calificate în optimile probei de dublu la Madrid (WTA)

Perechea româno-rusă Sorana Cîrstea/Ana Kalinskaia s-a calificat în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.854.000 de euro, după ce a învins principalele favorite, Gabriela Dabrowski (Canada)/Erin Routliffe (Noua Zeelandă), cu 6-3, 4-6, 10-7.

Sport Extern 27-04-2025 00:35

Auto: Finlandezul Kalle Rovanpera se menține lider în Raliul Insulelor Canare (WRC)

Pilotul finlandez Kalle Rovanpera (Toyota) se menține la conducerea Raliului Insulelor Canare, a patra etapă din Campionatul Mondial de Raliuri (WRC), sâmbătă, după două zile de cursă, transmite AFP. Dublul campion mondial (2022, 2023) a câștigat 12 din cele 13 probe speciale, echipajul Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen având u

Sport Extern 27-04-2025 00:15

Scrimă: România, aproape de medalii în proba feminină de sabie pe echipe la Europenele Under-23

România a fost învinsă de Ucraina cu scorul de 45-26 în meciul pentru bronz în proba de feminină de sabie pe echipe, sâmbătă, la Campionatele Europene de scrimă Under-23 de la Tallinn (Estonia). Tricolorele (Ilinca Pantiș, Adriana Maria Geatara, Andreea Șerbănoiu, Alexandra Mitruș) a intrat direct în sfertur

Sport Extern 26-04-2025 19:01

Tenis: Djokovic, eliminat în primul său meci la Madrid (ATP)

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic (5 ATP, favorit nr. 4) a fost eliminat surprinzător sâmbătă, la primul său meci la turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro, după ce s-a înclinat în două seturi, 3-6, 4-6, în fața italianului Matteo Arnaldi (44 ATP). În prima l

Sport Extern 26-04-2025 18:48

Fotbal: Victorii pentru Bayern Munchen și Bayer Leverkusen, în Bundesliga

Echipele Bayern Munchen, liderul la zi, și Bayer Leverkusen, campioana en-titre, ocupanta locului secund, au obținut victorii sâmbătă, în meciurile din etapa a 31-a a Bundesligii, continuând suspansul în privința luptei pentru titlu. Bavarezii își puteau asigura trofeul în cazul unei victorii cu Mainz 05, da

Sport Extern 26-04-2025 18:19

MotoGP: Marc Marquez (Ducati) a câștigat proba de sprint la Marele Premiu al Spaniei

Liderul Campionatului mondial de MotoGP, Marc Marquez (Ducati), pornit de pe poziția a doua, a câștigat sâmbătă proba de sprint la Marele Premiu al Spaniei, a cincea etapă a sezonului la clasa-regină a motociclismului viteză, în timp ce francezul Fabio Quartararo (Yamaha) a căzut după ce a luat startul din pole position, pe circuitul de la Jerez, sc

Sport Extern 26-04-2025 15:32

MotoGP: Francezul Fabio Quartararo (Yamaha) va pleca din pole position în Marele Premiu al Spaniei

Francezul Fabio Quartararo (Yamaha) va pleca din pole position sâmbătă seara, în proba de sprint, dar și duminică, în Marele Premiu al Spaniei la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, pe circuitul de la Jerez, cea de-a cincea etapă a Campionatului mondial, scrie AFP. Campionul mondial din 2021, Quartararo i-a devansat în califi